6 błędów popełnianych przy kredycie hipotecznym

Opublikowano: 30 Marzec 2021 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W dzisiejszym materiale opowiemy o tym, co możemy źle zrobić, gdy chcemy posiadać swój wymarzony dom lub mieszkanie. I nie mamy tu na myśli błędów ekip remontowych. Zgodnie z tematyką bloga skupimy się na aspektach finansowych, a dokładniej, opowiem jakie możemy popełnić błędy przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

6 błędów popełnianych przy kredycie hipotecznym

Błąd numer 1. Wnioskowanie bez wkładu własnego

Minęły te czasy, w których klient decydując się na zakup mieszkania albo domu przychodził do banku i oświadczał, że o to ma taki plan, a doradca bez problemu proponował kredyt hipoteczny i był w stanie dorzucić do wartości kredytu jeszcze sporą górkę, która starczyła nie tylko na zakup, ale i urządzenie całej nieruchomości. Dziś, aby uzyskać kredyt hipoteczny konieczny jest udział kredytobiorcy w cenie nabycia wybranej nieruchomości. Nazywamy to wkładem własnym. Obecnie banki nie finansują 100% i więcej wartości nieruchomości. Kredytobiorca, zależnie od wyboru banku, może otrzymać do 90% wartości nieruchomości. Pozostałą część kwoty klient musi finansować samodzielnie.

Błąd numer 2. Nieodpowiednia liczba złożonych wniosków

Gdy już wiemy, że chcemy nabyć nieruchomość, musimy wybrać bank, do którego złożymy wniosek. I tutaj pojawia się pytanie: jaka ilość wniosków jest najbardziej odpowiednia? Jak w wielu dziedzinach przesada nie jest wskazana. Błędem jest więc zarówno złożenie jednego wniosku do banku, ale także błędem będzie jak złożymy tych wniosków zbyt wiele.

Wyjaśnijmy: złożenie tylko jednego wniosku stawia nas w kłopotliwej sytuacji w momencie odmowy przez bank – możemy pozostać wówczas z podpisaną umową przedwstępną i określonym terminem jej realizacji, ale bez kredytu. Z kolei złożenie nadmiernej ilości wniosków może także pozbawić nas szans na kredyt hipoteczny. Dzieje się tak dlatego, że banki w ocenie klienta sprawdzają ilość zapytań kredytowych do bazy Biura Informacji Kredytowej i jeśli jest ich sporo mogą odmówić udzielenia kredytu.

Błąd numer 3. Kierowanie się ofertą „swojego banku”

Wybierając ofertę kredytu hipotecznego część klientów skupia się tylko na „swoim” banku, czyli tam gdzie mają regularne wpływy na rachunek. Owszem to dobre rozwiązanie, bo bank zna nasze przychody i wydatki i dzięki temu może łatwiej oszacować zdolność kredytową a i wymogi dokumentowe będą też mniejsze. Z drugiej jednak strony nie mamy gwarancji, czy oferta tego banku będzie dla nas najlepszą na rynku.

Błąd numer 4. Kierowanie się tylko marżą kredytu

Pozostając w temacie wyboru oferty. Nie kierujmy się tylko marżą wybierając ofertę kredytu hipotecznego. Gdzieś kiedyś na grillu u kolegi Sławka usłyszeliśmy, że Janek źle wybrał marżę kredytu i teraz ma problem i już wiemy, że marża jest najważniejsza. Owszem, jest ważna, ale na najlepszą ofertę kredytu hipotecznego wpływa też wiele innych czynników: wysokość posiadanego wkładu własnego, prowizja, okres kredytowania, chęć i możliwość skorzystania z dodatkowych produktów.

Błąd numer 5. Podpisanie umowy przedwstępnej bez sprawdzenia zdolności kredytowej

Gdy już wiemy, gdzie i na jakich zasadach chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny błędem może być podpisanie umowy przedwstępnej bez oszacowania swojej zdolności kredytowej. Gdy na domiar złego zgodzimy się na krótki termin trwania umowy, bo sprzedający nalega, możemy być w bardzo trudnej sytuacji gdy okaże się, że przeszacowaliśmy swoje szanse na kredyt. Zanim więc podpiszemy umowę dotyczącą konkretnej nieruchomości skontaktujmy się z doradcą kredytowym i porozmawiajmy o naszej sytuacji finansowej.

Błąd numer 6. Wydanie wszystkich oszczędności

Nie wydawajmy wszystkich oszczędności na wkład własny! W wielu bankach im wyższy wkład własny tym na korzystniejsze warunki cenowe kredytu możemy liczyć. Jeśli natomiast wydamy wszystkie nasze zaoszczędzone środki to nie zostanie nam nic na pozostałe koszty związane z zakupem nieruchomości np. akt notarialny, koszty przeniesienia własności. Dodatkowo zrealizowanie remontu będzie bardzo utrudnione nie wspominając już o środkach finansowych na niespodziewane życiowe sytuacje i pewne stałe wydatki np. leczenie czy ubezpieczenie samochodu.  Gdy pozwala na to nasza zdolność kredytowa zdecydujmy się na zaciągnięcie wyższej kwoty kredytu hipotecznego, aby w przyszłości nie musieć posiłkować się droższym kredytem gotówkowym.

 

Jeśli jesteś osobą, która dopiero rozważa kredyt hipoteczny liczymy na to, że nasz dzisiejszy poradnik pozwoli Ci uniknąć kilku błędów i pomyłek. A jeśli posiadasz już kredyt daj znać w komentarzu, czy temat błędów przy kredycie hipotecznym jest ci znany i czy udało Ci się ich uniknąć.

Zaktualizowano: 27.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (17)


 • Avatar .nie.swiadomy16

  .nie.swiadomy16
  28.07.2021 12:30:56

  no właśnie ja wydałem swoje oszczędności na wkład własny i potem żałowałem oj żałowałem, musiałem wziąć kolejna pożyczkę

  Odpowiedź
 • Avatar kamkam

  kamkam
  27.07.2021 06:26:12

  to kiedyś banki w 100% finansowały? nie wiedziałem…

  Odpowiedź
 • Avatar helka

  helka
  26.07.2021 17:23:39

  my z meżem braliśmy kredyt hipoteczny i jesteśmy zadowoleni, no trzeba trochę poczekać, ale mieszkanie we własnym domu z ogródkiem to sama radość i spokój co jednak własne to własne, wcześniej musieliśmy komuś płacić za mieszkanie a teraz mamy swoje 😊

  Odpowiedź
 • Avatar zymix

  zymix
  23.07.2021 20:07:09

  nie znam się na tych kredytach kompletnie, jakie banki maja najlepsza oferte?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor zymix
  24.07.2021 01:40:56

  Wiele zależy od celu kredytowania, posiadanego źródła dochodu. Proponuję złożenie zapytania o kredyt, a nasz doradca wyjaśni wszystkie szczegóły.

 • Avatar swiadomy

  swiadomy
  18.07.2021 17:41:41

  no właśnie ja wydałem swoje oszczędności na wkład własny i potem żalowalem oj żalowalem, musiałem wziąć kolejna pozyczkę żeby mieć na niezbędne opłaty :%

  Odpowiedź
 • Avatar bozenka

  bozenka
  15.07.2021 16:51:04

  wkład własny to trochę problem dla wielu młodych ludzi, bo muszą najpierw popracować żeby potem się starac o kredyt traca najlepsze lata swojego młodego zycia żeby potem cos mieć. Powinni budować mieszkania dla młodych na start, ale bez wkładu własnego jak to jest w niektórych krajach

  Odpowiedź
 • Avatar kamil

  kamil
  06.07.2021 13:29:31

  to kiedyś banki w 100% finansowały? nie wiedziałem…

  Odpowiedź
 • Avatar helena_kujawy

  helena_kujawy
  01.07.2021 09:13:19

  my z meżem braliśmy kredyt hipoteczny i jesteśmy zadowoleni, no trzeba trochę poczekać, ale mieszkanie we własnym domu z ogródkiem to sama radość i spokój co jednak własne to własne, wcześniej musieliśmy komuś płacić za mieszkanie a teraz mamy swoje 😊

  Odpowiedź
 • Avatar lutka

  lutka
  24.06.2021 18:48:12

  za dużo komplikacji jest żeby dziś zdobyc kredyt hipoteczny, i trzeba długo czekac na pieniądze yhm

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor lutka
  24.06.2021 22:36:58

  Decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego musi zapaść w ciągu 21 dni. To obowiązek banków.

 • Avatar patka

  patka
  16.06.2021 11:12:53

  wydanie wszystkich oszczędności to chyba największa głupota, trzeba założyć bufor ze 20% jak nie więcej na wydatki

  Odpowiedź
 • Avatar gosia_em

  gosia_em
  27.05.2021 07:16:07

  ja działałam na własną rękę i potem się tłumaczyłam przed bankiem dlaczego tak dużo banków złożyłam

  Odpowiedź
 • Avatar Daniel

  Daniel
  22.05.2021 17:06:45

  dobre z tą marżą :D ale faktycznie można się przejechać foksując się tylko na jednym parametrze

  Odpowiedź
 • Avatar lutka

  lutka
  18.05.2021 09:54:38

  za dużo komplikacji jest żeby dziś zdobyć kredyt hipoteczny, i trzeba długo czekac na pieniądze

  Odpowiedź
 • Avatar szuba

  szuba
  07.05.2021 20:07:18

  ja też chciałam wziąć w banku, gdzie wpływała pensja a potem okazało się, że oferta jest dramatycznie niska i dramatycznie droga, a teraz mam hipotekę w banku w którym nawet nie brałam pod uwagę

  Odpowiedź
 • Avatar warchoł

  warchoł
  06.05.2021 10:02:30

  w naszym społeczeństwie i z tym poziomem wiedzy to chyba powinno być 66 błędów

  Odpowiedź
Top