6 błędów popełnianych przy kredycie hipotecznym

Opublikowano: 30 Marzec 2021 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseKredyty hipoteczne

W dzisiejszym materiale opowiemy o tym, co możemy źle zrobić, gdy chcemy posiadać swój wymarzony dom lub mieszkanie. I nie mamy tu na myśli błędów ekip remontowych. Zgodnie z tematyką bloga skupimy się na aspektach finansowych, a dokładniej, opowiem jakie możemy popełnić błędy przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

Błąd numer 1. Wnioskowanie bez wkładu własnego

Minęły te czasy, w których klient decydując się na zakup mieszkania albo domu przychodził do banku i oświadczał, że o to ma taki plan, a doradca bez problemu proponował kredyt hipoteczny i był w stanie dorzucić do wartości kredytu jeszcze sporą górkę, która starczyła nie tylko na zakup, ale i urządzenie całej nieruchomości. Dziś, aby uzyskać kredyt hipoteczny konieczny jest udział kredytobiorcy w cenie nabycia wybranej nieruchomości. Nazywamy to wkładem własnym. Obecnie banki nie finansują 100% i więcej wartości nieruchomości. Kredytobiorca, zależnie od wyboru banku, może otrzymać do 90% wartości nieruchomości. Pozostałą część kwoty klient musi finansować samodzielnie.

Błąd numer 2. Nieodpowiednia liczba złożonych wniosków

Gdy już wiemy, że chcemy nabyć nieruchomość, musimy wybrać bank, do którego złożymy wniosek. I tutaj pojawia się pytanie: jaka ilość wniosków jest najbardziej odpowiednia? Jak w wielu dziedzinach przesada nie jest wskazana. Błędem jest więc zarówno złożenie jednego wniosku do banku, ale także błędem będzie jak złożymy tych wniosków zbyt wiele.

Wyjaśnijmy: złożenie tylko jednego wniosku stawia nas w kłopotliwej sytuacji w momencie odmowy przez bank – możemy pozostać wówczas z podpisaną umową przedwstępną i określonym terminem jej realizacji, ale bez kredytu. Z kolei złożenie nadmiernej ilości wniosków może także pozbawić nas szans na kredyt hipoteczny. Dzieje się tak dlatego, że banki w ocenie klienta sprawdzają ilość zapytań kredytowych do bazy Biura Informacji Kredytowej i jeśli jest ich sporo mogą odmówić udzielenia kredytu.

Błąd numer 3. Kierowanie się ofertą „swojego banku”

Wybierając ofertę kredytu hipotecznego część klientów skupia się tylko na „swoim” banku, czyli tam gdzie mają regularne wpływy na rachunek. Owszem to dobre rozwiązanie, bo bank zna nasze przychody i wydatki i dzięki temu może łatwiej oszacować zdolność kredytową a i wymogi dokumentowe będą też mniejsze. Z drugiej jednak strony nie mamy gwarancji, czy oferta tego banku będzie dla nas najlepszą na rynku.

Błąd numer 4. Kierowanie się tylko marżą kredytu

Pozostając w temacie wyboru oferty. Nie kierujmy się tylko marżą wybierając ofertę kredytu hipotecznego. Gdzieś kiedyś na grillu u kolegi Sławka usłyszeliśmy, że Janek źle wybrał marżę kredytu i teraz ma problem i już wiemy, że marża jest najważniejsza. Owszem, jest ważna, ale na najlepszą ofertę kredytu hipotecznego wpływa też wiele innych czynników: wysokość posiadanego wkładu własnego, prowizja, okres kredytowania, chęć i możliwość skorzystania z dodatkowych produktów.

Błąd numer 5. Podpisanie umowy przedwstępnej bez sprawdzenia zdolności kredytowej

Gdy już wiemy, gdzie i na jakich zasadach chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny błędem może być podpisanie umowy przedwstępnej bez oszacowania swojej zdolności kredytowej. Gdy na domiar złego zgodzimy się na krótki termin trwania umowy, bo sprzedający nalega, możemy być w bardzo trudnej sytuacji gdy okaże się, że przeszacowaliśmy swoje szanse na kredyt. Zanim więc podpiszemy umowę dotyczącą konkretnej nieruchomości skontaktujmy się z doradcą kredytowym i porozmawiajmy o naszej sytuacji finansowej.

Błąd numer 6. Wydanie wszystkich oszczędności

Nie wydawajmy wszystkich oszczędności na wkład własny! W wielu bankach im wyższy wkład własny tym na korzystniejsze warunki cenowe kredytu możemy liczyć. Jeśli natomiast wydamy wszystkie nasze zaoszczędzone środki to nie zostanie nam nic na pozostałe koszty związane z zakupem nieruchomości np. akt notarialny, koszty przeniesienia własności. Dodatkowo zrealizowanie remontu będzie bardzo utrudnione nie wspominając już o środkach finansowych na niespodziewane życiowe sytuacje i pewne stałe wydatki np. leczenie czy ubezpieczenie samochodu.  Gdy pozwala na to nasza zdolność kredytowa zdecydujmy się na zaciągnięcie wyższej kwoty kredytu hipotecznego, aby w przyszłości nie musieć posiłkować się droższym kredytem gotówkowym.

 

Jeśli jesteś osobą, która dopiero rozważa kredyt hipoteczny liczymy na to, że nasz dzisiejszy poradnik pozwoli Ci uniknąć kilku błędów i pomyłek. A jeśli posiadasz już kredyt daj znać w komentarzu, czy temat błędów przy kredycie hipotecznym jest ci znany i czy udało Ci się ich uniknąć.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top