Dobra kondycja branży opakowań, gorsza kondycja telekomów i jak się ma rynek kredytowy? Aktualności 18.05.2021

Opublikowano: 2021-05-18 10:46:51 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

Dobra kondycja branży opakowań, gorsza kondycja telekomów i jak się ma rynek kredytowy? Aktualności 18.05.2021

Dobra kondycja branży opakowań

Dane z Krajowego Rejestru Długów pokazują, że branża opakowań jest jedną z nielicznych, którą w najmniejszym stopniu dotknęły ograniczenia związane z pandemią. Wręcz przeciwnie. Rozkwit handlu online i restauracje działające tylko w trybie dowozu czy na wynos znacznie zwiększyły zapotrzebowanie na produkty branży. Dane KRD pokazują, że zadłużenie od wielu miesięcy nie zmienia się gwałtownie i wynosi około 50 mln złotych. Komunikat prasowy podkreśla, że dobra kondycja branży jest silnie powiązana z rozwojem rynku e-commerce oraz powiązaniu z przemysłem farmaceutycznym. W ujęciu wartościowym największy udział w skali zadłużenia branży mają przedsiębiorcy związani z produkcją opakowań z tworzyw sztucznych (prawnie połowa długu branży).  

Gorsza kondycja telekomów

Biuro Informacji Gospodarczej informuje o rosnącym zadłużeniu Polaków w stosunku do telekomów. Zwiększyła się zarówno wartość zadłużenia – o 280 mln złotych – oraz ilość dłużników i obecnie wynosi ona ponad 400 tys. Rekordzistą jest przedsiębiorca z długiem 8 mln złotych! Branża z jednej strony przeżywała duże oblężenie: praca zdalna, nauka, obostrzenia ograniczające możliwość bezpośredniej komunikacji na rzecz telefonów czy komunikatorów. A z drugiej strony wielu klientów, którzy stracili pracę albo mieli ograniczone dochody co uniemożliwiło regulowanie rachunków.

Jak się ma rynek kredytowy?

W kwietniu 2021 rynek kredytów rozkwitł. W stosunku do kwietnia ubiegłego roku każda z badanych kategorii kredytów zanotowała wzrost sprzedaży, a największy dotyczył kredytów gotówkowych. Zwiększyła się także wartość udzielanego kredytu, bo dla kredytu gotówkowego wzrosła o ponad 130% i o ¾ dla kredytów ratalnych. Według Biura Informacji Kredytowej wpływ na te wskaźniki mają dwa czynniki. Po pierwsze kwiecień 2020 był miesiącem marazmu na rynku z powodu szalejącej pandemii, a po drugie produkty, których dotyczy analiza indeksu procesowane są bardzo szybko więc pokazuje to realną ilość sprzedaży w danym miesiącu w odróżnieniu od kredytów hipotecznych.

Zaktualizowano: 2021-05-20 12:46:29

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top