Niepokojące dane z BIG - kontrahenci czekają na zapłatę ponad 60 dni

Opublikowano: 2021-11-15 14:40:52 Aleksandra Jakubowska 1 min. czytania

Kategoria: News

Niepokojące dane z BIG - kontrahenci czekają na zapłatę ponad 60 dni

Niepokojące dane z BIG - kontrahenci czekają na zapłatę ponad 60 dni

BIG infomonitor cyklicznie zleca przeprowadzenie badań wśród małych i średnich firm w  zakresie ich zadłużenia oraz przyczyn niepłacenia faktur na czas. Ostatnie wyniki analizy nie wyglądają zbyt optymistycznie. Prawie jedna trzecia z 500 badanych podmiotów musi podołać sytuacji, w których ich konrahenci nie płacą za faktury przez minimum 60 dni od terminu wymagalności.

Największy kłopot istnieje w branży handlowej, gdzie ponad 60 dni czeka na zapłatę swoich wierzytelności aż 43% firm. Nieco lepiej jest w sektorże transportowym oraz usługach, gdzie okokło 33% badanych firm ma nieopłacone na czas rachunki oraz w budownictwie (25% podmiotów) i przemyśle – 23% badanych. 

Do głównych przyczyn braku realizacji zapłaty za faktury na czas należą zatory płatnicze (w dużej mierze ma na to wpływ pandemia koronawirusa). Czterech na 10-ciu badanych uważa, że opóźnienia w płatnościach są zamierzone, ze względu na chęć kredytowania tanim kosztem.

Ważną rolę oraz wytłumaczenie w nieterminowych rozliczeniach ma obszar działania. Przykładem może być sektor zajmujący się biznesem przewozowym, gdzie kilkumiesięczne opóźnienia uważa się za „normę” (takie zdanie podzieliło 53% ankietowanych) oraz sektor usługowy, gdzie 32% badanych uważa opóźnienia za całkowicie naturalne.

Źródło: BIG

Zaktualizowano: 2021-11-15 14:59:09

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top