Stopy procentowe bez zmian, więcej chętnych na mieszkania rok do roku, zgoda KNF na zmiany w Pekao – newsy 04.02.2021

Opublikowano: 2021-02-04 13:37:00 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

Stopy procentowe bez zmian, więcej chętnych na mieszkania rok do roku, zgoda KNF na zmiany w Pekao – newsy 04.02.2021

Stopy procentowe bez zmian

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej została podjęta decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Wobec decyzji RPP stopy procentowe wynoszą aktualnie:

  • stopa referencyjna: 0,10 proc. w skali rocznej,
  • stopa lombardowa: 0,50 proc. w skali rocznej,
  • stopa depozytowa: 0,00 proc. w skali rocznej,
  • stopa redyskonta weksli: 0,11 proc. w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli: 0,12 proc. w skali rocznej. 

Poziom stóp procentowanych nie zmienia się od maja 2020. Decyzja o utrzymaniu poziom stóp procentowych jest podyktowana m.in. wspieraniem gospodarki narażonej na skutki pandemii, jak możemy dowiedzieć się z komuniaktu RPP.  Następne posiedzenie zaplanowane jest na początek marca 2021 r.

Więcej chętnych na mieszkania

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało na swojej stronie internetowej informacje o wskaźniku popytu na kredyty mieszkaniowe. W styczniu 2021 roku banki i SKOK-i przesłały do BIK o 18,1% wyższą ilość zapytań kredytowych (w ujęciu kwotowym) niż w styczniu 2020 roku. Rośnie nie tylko wartość zapytań, ale także ich ilość rok do roku. Jak podaje BIK w styczniu o kredyty mieszkaniowe zapytanie złożyło 37,46 tys. klientów, a w ubiegłym roku było to 37,36 tys osób. BIK w publikacji dotyczącej wskaźnika zauważa odbudowanie rynku kredytów mieszkaniowych w stosunku do roku poprzedniego, gdzie główny wpływ miała pandemia i rosnące oczekiwania banków w stosunku do wkładu własnego i kredytobiorców.

W jednej z ostatnich wiadomości Redakcja wnioskomat.com informowała o zmianie wymagań wielu banków w zakresie wkładu własnego. Obniżenie wartości wymaganego wkładu własnego również w ocenie ekspertów BIK przyczyni się do wzrostu ilości transakcji na rynku, co przełoży się na wyniki banków kredytujących.

Zgoda KNF na zmiany w Pekao

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach Polskiej Agencji Prasowej KNF zaakceptowała powołanie Leszka Skiby na prezesa banku Pekao. Wcześniej, bo od kwietnia 2020 roku, zaakceptowany kandydat decyzją Rady Nadzorczej banku pełnił funkcje wiceprezesa. Powołanie na stanowisko prezesa banku było zależne od decyzji KNF.

Zaktualizowano: 2021-02-05 09:12:13

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top