Kalkulator walutowy pozwoli zapoznać się z tabelą aktualnych kursów walut, a co najważniejsze poznać wartość przeliczanej przez nas waluty w wybranej, innej według kursów publikowanych przez Narodowy Bank Polski. Znajmość kursów walut i skutecznego ich przeliczenia może przydać się w wielu dziedzinach życia zarówno zawodowego, jak i prywatnego. 

Przelicznik walut - jak to działa?

Przelicznik walut dostępny w naszym portalu to narzędzie, które służy do przeliczenia waluty np. z rodzimej, czyli złotówek na dowolną wybraną, którą może być przykładowo:

 • dolar amerykański,
 • kuna chorwacka,
 • korona czeska,
 • euro. 

Przeliczenia waluty dokonywane są w oparciu o kurs obowiązujący na rynku walutowym, a publikowany przez Narodowy Bank Polski. Kurs wymiany walut i kalkulator walutowy to narzędzie niezbędne wszędzie tam, gdzie chcemy porównać wartości walut i przeprowadzić korzystną transakcje w obcej walucie. Mogą to być: wyjazdy zagraniczne, zakupy na różnych portalach internetowych, rozliczenia delegacji zagranicznych. Sprawdzenie kursu wymiany walut będzie pomocne także przy płatności raty kredytu walutowego np. kredytu hipotecznego.

Co to są kursy walut?

Kursy walut są to ceny walut wyrażone w innej walucie. Wynika to z faktu, że waluty również podlegają prawom popytu i podaży. Należy pamiętać, że w tym ujęciu waluta, często nawet ta wirtualna, traktowana jest jako jeden z produktów. Kursy walut mogą podlegać zmianom w czasie. Na rynku wyróżnia się takie zjawiska, jak zwiększenie i zmniejszenie międzynarodowej wartości waluty.

A jakie czynniki kształtują kursy walut? Na kurs danej waluty wpływ ma wiele zmiennych. Po pierwsze o kursie decydują posiadacze daje waluty do których zaliczamy m.in: system bankowy i inwestorów. Wpływ na kurs danej waluty ma także:

 • stan gospodarki, w tym gospodarki światowej,
 • prowadzona polityka pieniężna w danym kraju przez bank centralny,
 • poziom inflacji.

Kalkulator walut - jak go obsługiwać?

Kalkulator walut pozwala na możliwość śledzenia zmian kursów walut i pomaga w przeliczeniu na inną walutę. Aby obliczyć, jaki jest aktualny kurs walut nie trzeba śledzić skomplikowanych statystyk w internecie ani analizować danych np. z rynku Forex. Aby obliczyć kurs walut wystarczy:

 1. Uruchomić stronę z kalkulatorem walut. Po wejściu na stronę wnioskomat.com należy wejść w zakładkę KALKULATORY, a spośród nich wybrać "Kalkulator walut".
 2. Z listy walut należy wybrać waluty, jakie chcemy przeliczyć oraz wpisać kwotę waluty, które przeliczenie dotyczy.
 3. Po kliknięciu przycisku "Oblicz" kalkulator walutowy wyświetla wartość przeliczenia. Przykładowo: 100,00 EUR (euro) ma wartość 472,30 PLN (polski złoty).
 4. Ponadto kalkulator przewiduje udostępnianie kursów innych walut, w formie przejrzystej tabeli, a do tych walut możemy zaliczyć waluty takie,jak: 
  1. dolar nowozelandzki,
  2. dolar singapurski,
  3. dolar kanadyjski,
  4. korona duńska,
  5. korona szwedzka,
  6. lej rumuński. 

Kantor walutowy a kursy walut

Od dłuższego czasu na znaczeniu zyskały znacznie kantory walutowe w świecie online. Reklamy zachęcają do skorzystania z oferty tego typu witryny, ale o skuteczności i poziomie bezpieczeństwa najlepiej, gdy przekonamy się sami.

Kantory walutowe pozwalają na przeprowadzenie transakcji bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to rozwiązanie branży fin-tech, które przejęło również część banków np. Alior Bank. Kantor walutowy pozwala na wymianę walut przy konkurencyjnych kursach zarówno w stosunku do banków, jak i kantorów stacjonarnych. Wystarczy rejestracja w wybranym serwisie z kantorem walutowym, przelanie odpowiedniej sumy pieniędzy, a następnie zlecenie wymiany wybranej kwoty na wskazaną walutę.

Top