Oceń kalkulator


Ocena / gł.

 

 

Kredyt konsolidacyjny - co to?

Rynek finansowania bankowego to kilka rodzajów produktów kredytowych. Oprócz tych najbardziej popularnych takich jak np. kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy znajdziemy produkt, który w pewnym kontekście może dotyczyć każdego rodzaju kredytu występującego w banku. Kredyt konsolidacyjny, bo o nim mowa, to nic innego jak kredyt na spłatę posiadanych zobowiązań. Zaciągamy go zatem, aby spłacić inne, posiadane zadłużenia w banku. Bank zaoferuje nam kredyt konsolidacyjny, w sytuacji, gdy posiadamy inne kredyty i chcemy je spłacić jednym zobowiązaniem. A skoro wiadomo już, co to jest kredyt konsolidacyjny w teorii, warto dowiedzieć się, jak wygląda ten produkt w praktyce. 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której posiadam 4 różne zobowiązania kredytowe. Każde z nich jest w ramach osobnego produktu, posiada zatem jakąś ratę i określony harmonogram. Zaciągam kredyt konsolidacyjny na kwotę równo saldu zadłużenia w posiadanych zobowiązaniach. Spłatam tym samym aktywne kredyty i staję się posiadaczem jednego. Moje zadłużenie wprawdzie się nie zmieni, ale dzięki zastosowanej konstrukcji będę płacił jedną ratę. Co więcej, najczęściej ta rata będzie niższa niż suma rat 4 posiadanych wcześniej zobowiązań. Ta sytuacja doskonale ilustruje, dlaczego produkt ten często określany jest jako kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Kalkulator kredytu konsolidacyjnego pozwala na wstępne oszacowanie wysokości nowej raty. 

W przypadku kredytu konsolidacyjnego celem będzie optymalizacja finansowa posiadanego portfela zobowiązań. Warunki umowy kredytu konsolidacyjnego powinny być takie, aby na samym końcu obciążenie dla budżetu domowego Klienta było niższe niż przed zastosowaniem optymalizacji. Konsolidacja może dotyczyć każdego rodzaju kredytu. Optymalizujemy zatem:

Kredyt konsolidacyjny - czy taki mechanizm się opłaca?

Głównym celem zastosowania mechanizmu kredytu konsolidacyjnego jest zaoszczędzenie pieniędzy w budżecie. Założenie jest zatem takie, aby Klient miesięcznie mniej płacił. Czy oznacza to, że w długiej perspektywie czasowej zaoszczędzi dzięki temu produktowi? Niekoniecznie, wszystko zależy od konkretnej sytuacji, w której zamierzamy zastosować rozwiązanie.

Konsolidacja kredytu zaoszczędzi pieniądze w dłuższej perspektywie czasu, jeżeli nie wydłużymy okresu zobowiązań, a oprocentowanie na kredycie konsolidacyjnym będzie korzystniejsze niż w kredytach posiadanych dotychczas. W przypadku kredytu konsolidacyjnego również rzeczywista roczna stopa oprocentowania będzie niższa.

Konsolidacja będzie jednak droższa jeżeli wydłużymy okres, a oprocentowanie nie będzie na tyle niższe, aby mówić o długookresowym zysku. Pamiętajmy jednak, że w przypadku stosowania omawianego produktu, nie koniecznie chodzi o to, aby było taniej w dłuższej perspektywie. Ważne jest to, aby było taniej tu i teraz, ponadto kredyt zadłużonych jest czasami jedynym rozwiązaniem chroniącym przed popadnięciem w jeszcze większe długi.

Kredyt konsolidacyjny posiada zatem szereg zalet, które powodują, że Klienci chętnie po niego sięgają. Przenosimy posiadane zobowiązania na jedno, dzięki czemu płacimy jedną ratę. Z założenia powinna być niższa niż suma poprzednich, dzięki czemu optymalizujemy koszty miesięczne. Jedna rata to również jeden termin – minimalizujemy ryzyko tego, że zapomnimy o zapłacie którejś z rat. Spłacamy szybciej posiadane kredyty co jest raportowane do BIK – nasze zobowiązania zostają zamknięte. Oczywiście bank zaraportuje również nowy kredyt – ale wchodząc w raport będzie już widoczny tylko jeden, a nie np. cztery.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt jak każdy inny kredyt bankowy. Oznacza to, że zanim nastąpi udzielenie kredytu konsolidacyjnego Klient zostanie poddany takiej samej ocenie ryzyka i analizie zdolności kredytowej, jak w przypadku innych produktów. Bank będzie zatem sprawdzał, czy Klient posiada zdolność kredytową, tzn. czy stać go na spłatę kredytów i innych zobowiązań. Bank zweryfikuje również kulturę płatniczą Klienta, czyli sprawdzi go w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli Klient dobrze spłaca swoje zobowiązania to może liczyć na pozytywną ocenę w tym zakresie. Weryfikacji będą podlegać również kredyty Klienta, które mają być przedmiotem konsolidacji. Bank będzie chciał wiedzieć jakie zobowiązania będzie konsolidował kredytem.

Co istotne, kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej nie będzie możliwy, dlatego o połączeniu zobowiązań warto pomyśleć, zanim zaczniesz mieć problemy ze spłatą dotychczasowych lat. Bank nie udzieli kredytu konsolidacyjny bez badania zdolności kredytowej, ponieważ wiązałoby się to ze zbyt dużym ryzykiem niewypłacalności klienta. Zanim udamy się do banku, aby złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny warto skorzystać z kalkulatora kredytów konsolidacyjnych. Jest to przydatne narzędzie, które pozwoli nam poznać wysokość raty po podaniu podstawowych danych: wysokości kredytu (wartości zobowiązań, które obecnie płacimy) oraz okresu spłaty. 

Kredyt konsolidacyjny 20 000 zł na 5 lat

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 20 000 zł, okres: 60 mies
Banki
Kwota kredytu: 20 000 zł
Ilość rat kredytu: 60 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 26 991,60 zł 449,86 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 16,57 % 4,99 % 28 821,00 zł 480,35 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,66 % 6,99 % 28 871,40 zł 481,19 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,95 % 3,99 % 29 029,80 zł 483,83 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 17,54 % 9,99 % 29 353,20 zł 489,22 zł

Kredyt konsolidacyjny przez internet 

O kredyt konsolidacyjny można wnioskować przez Internet. Klient wypełnia wniosek online i przekazuje niezbędne dokumenty. Bank na pewno będzie chciał zobaczyć informacje o konsolidowanych zobowiązaniach oraz potwierdzić dochód Klienta. Kredyt konsolidacyjny przez internet będzie raczej produktem na zaświadczenie – mało który z banków dokona oceny zdolności kredytowej Klienta bazując jedynie na oświadczeniach. Wynika to najczęściej z wysokości zobowiązania – średnia kwota kredytu będzie przekraczała 20 000 PLN. Zaświadczenie oznacza potrzebę dostarczenia dokumentu z zakładu pracy – zakład na dedykowanej formatce zaświadcza, że kredytobiorca jest zatrudniony na danym stanowisku. Na dokumencie znajdzie się również miejsce na datę zatrudnienia, rodzaj umowy oraz osiągany dochód. W przypadku wnioskowania o kredyt konsolidacyjny online zaświadczenie można dostarczyć w formie skanu. Bank może wymagać oryginału, ale do podpisania umowy kredytu.

Czy umowę kredytową podpiszę przez Internet? Raczej nie ma takiej możliwości. Niektóre banki dadzą taką funkcjonalność, ale tylko Klientom transakcyjnym, którzy korzystają z bankowości internetowej. Skoro posiadają konto, to zostali już przez bank zweryfikowani pod kątem tożsamości. Nawet jeżeli bank nie umożliwia podpisania umowy kredytu przez Internet to często pozwoli wykonać wszystkie czynności zdalnie, a jedynie na podpisanie umowy kredytu zaprosi nas do oddziału. Dlatego kredyt konsolidacyjny online, gdzie proces w całości przeprowadzany jest przez internet, to rzadkość.

Kredyt konsolidacyjny u Agenta 

O kredyt możemy wnioskować również u Agenta kredytowego. Agent kredytowy to osoba, która specjalizuje się w doborze odpowiednich rozwiązań finansowych dla Klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Rolą Agenta jest to, aby doradzić Klientowi. Często przychodząc do Agenta Klient jeszcze nie wie, że rozwiązaniem dla niego jest konsolidacja zobowiązań. Klient przychodzi z problemem np. zbyt dużą ilością kredytów, a Agent informuje go o możliwościach, które daje rynek. Agent pracuje na systemie sprzedażowym, w którym na pełnej integracji ma do dyspozycji produkty różnych firm w tym wielu banków.

Cały proces wnioskowania o kredyt odbywa się u Agenta. Agent zatem wspólnie z Klientem wypełnia wniosek. Klient przekazuje wymagane dokumenty Agentowi. Agent informuje Klienta o decyzji. W niektórych procesach, również umowa o kredyt podpisywana jest u Agenta kredytowego. To wygodne rozwiązanie dla Klienta ponieważ zanim jeszcze złoży wniosek dostanie kompleksowe porównanie ofert na rynku, czyli będzie miał pewność, że ta, na którą ostatecznie się zdecyduje będzie dla niego najlepsza. Procesowanie wniosku w ten sposób jest dość proste i nie wymaga od Klienta znajomości rynku i procesu. Konsolidacja przeprowadzona z pomocą agenta jest też łatwiejsza z tego względu, że pośrednik przygotuje listę niezbędnych dokumentów, pomoże ci w ich zgromadzeniu.

Kredyt konsolidacyjny - zaczynasz online, kończysz u Agenta 

Na rynku istnieją również rozwiązania, które są pewnego rodzaju synergią procesu online i offline, czyli i Agenta. Synergia ta polega na tym, że Klient zaczyna wnioskowanie przez Internet, a kończy w oddziale Agenta. Klient wypełnia wniosek na dedykowanej stronie, otrzymuje informacje o ofercie, dołącza dokumenty wymagane przez bank. W ostatnim kroku, jak już jest po decyzji, a dla Klienta zostały przygotowane umowy, Klient udaje się do placówki Agenta celem podpisania umowy. Wygoda załatwienia większości procesu przez Internet jest nie do podważenia.

Jaki proces wybrać? Czy synergia Internetu z Agentem to klucz do sukcesu? Odpowiedzi na to pytanie każdy Klient musi udzielić sobie sam. Dla jednej osoby możliwość załatwienia większości formalności na odległość będzie idealnym ułatwieniem. Ktoś inny może sobie cenić fizyczną obecność Agenta i pomoc, którą oferuje w przejściu przez poszczególne etapy wnioskowania.

Czy kredytem konsolidacyjnym można spłacić pożyczki pozabankowe?

Tak, u niektórych kredytodawców możesz otrzymać kredyt konsolidacyjny, którym z powodzeniem spłacisz chwilówkę albo pożyczkę ratalną, która została zaciągnięta w firmie pożyczkowej. Jednakże musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy bank udzieli Ci finansowania właśnie na ten cel. Wszystko zależy od indywidualnej polityki kredytodawcy.

Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny 100 tys.?

Niezależnie od sposobu złożenia wniosku i podpisania umowy ważny jest wybór odpowiedniej kwoty kredytu. Najlepiej, aby kwota ta pozwoliła spłacić wszystkie aktualnie posiadane zobowiązania tak, aby połączyć je w jedną ratę kredytu. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na regulowanie tych zobowiązań. Jedynym z najpopularniejszych kredytów w miesiącu czerwiec 2024 jest kredyt 100 tys. na cele konsolidacyjne. W zamieszczonej poniższej tabeli prezentujemy najlepsze kredyty konsolidacyjne 100 tys. w miesiącu czerwiec 2024:

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 100 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 100 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 142 602,48 zł 1 980,59 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,16 % 6,99 % 152 530,56 zł 2 118,48 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 16,21 % 4,99 % 152 704,80 zł 2 120,90 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,66 % 3,99 % 154 240,56 zł 2 142,23 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 16,82 % 9,99 % 154 782,00 zł 2 149,75 zł

Dla kogo kredyty konsolidacyjne?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osoby, która chce zamienić kilka kredytów na jeden - jest to kredyt dla zadłużonych. Profil takiego Klienta jest podobny do profilu każdego innego kredytobiorcy. Jest to osoba, która ukończyła 18 rok życia i posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Bank ustala również maksymalny wiek na dzień spłaty zobowiązania – w większości instytucji będzie to nie więcej niż 75 lat chociaż znajdziemy wyjątki zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

Klient musi również posiadać stały dochód. Najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Bank zaakceptuje również dochód z działalności gospodarczej lub umowy o dzieło, czy też umowy zlecenie. W przypadku tych form należy jednak wykazać ciągłość osiąganych dochodów w określonym przez bank czasie. Dla działalności gospodarczej będzie to przykładowo 12 miesięcy. Chociaż są banki, które będą wymagać 2 lat. Dla umów cywilno-prawnych jest to minimum 6 miesięcy. 

Bank zapyta również o stan cywilny potencjalnego kredytobiorcy. Jeżeli ten jest w związku małżeńskim to współmałżonek może być z automatu współkredytobiorcą. Niektóre banki wymagają tylko zgody małżonka w formie podpisu na umowie kredytowej dla określonej wewnętrznymi procedurami kwoty. Wyjątkiem jest sytuacja, w której małżonkowie mają rozdzielność majątkową.

Osoba wnioskująca o produkt powinna również posiadać dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Dla każdego banku ważne jest to, aby kredytobiorca był wiarygodny. Bank zweryfikuje, jak Klient spłaca swoje zobowiązania i udzieli finansowania tylko temu Klientowi, który płaci terminowo. Oczywiście, każdemu zdarzają się potknięcia w spłacie, ale opóźnienia w zapłacie raty powyżej 30 dni mogą szybko nie zostać wybaczone.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych 

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na kilka kategorii. Na samym końcu, to do której z nich zakwalifikujemy nasz kredyt, będzie determinował rodzaj zabezpieczenia. Jeżeli bowiem nie posiadamy zabezpieczenia kredytu to najczęściej będziemy mówić o rodzaju zwanym kredyt konsolidacyjny gotówkowy. W ramach tego produktu Klient spłaca zobowiązanie w ratach annuitetowych, czyli kapitałowo odsetkowych w określonym przez harmonogram czasie. Kredyt ten jest niezabezpieczony. Możemy również mówić o konstrukcji zwanej kredyt konsolidacyjny hipoteczny, wtedy będzie zabezpieczenie na nieruchomości.

Jak to działa? Załóżmy, że Klient posiada dwa kredyty gotówkowe na kwotę 40 000 złotych oraz zadłużenie na karcie kredytowej w wysokości 10 000 złotych. Klient jest właścicielem mieszkania o wartości 150 000 złotych, które jest wolne od obciążeń hipotecznych. W takiej sytuacji może próbować wnioskować o pożyczkę hipoteczną, którą skonsoliduje zobowiązania. Bank udzieli pożyczki na kwotę 50 000 PLN, spłaci kredyty i kartę oraz zabezpieczy się na hipotece nieruchomości. Dzięki takiej konstrukcji Klient otrzyma niższe oprocentowanie – pożyczka hipoteczna będzie bowiem niżej oprocentowana niż kredyt gotówkowy oraz karta kredytowa (niższa rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Kredyt konsolidacyjny hipoteczny będzie więc najlepszym rozwiązaniem.

Oprócz tego, można wyróżnić kredyt konsolidacyjny dla firm, czy kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek. Ten ostatni to najczęściej kredyt konsolidacyjny w parabanku, ponieważ banki niechętnie patrzą na takie zobowiązania, jak pożyczki pozabankowe. Co nie oznacza, że konsolidacja chwilówek w banku nie będzie możliwa, aczkolwiek takich ofert jest niewiele, a wniosek każdego klienta rozpatrywany jest indywidualnie. 

Jak sprawnie uzyskać najtańszy kredyt konsolidacyjny 150 tys.?

Jeszcze pewien czas temu słowo konsolidacja wydawało się opisem tajemniczego procesu. Dziś jest to określenie znane i chętnie używane przez klientów. Wielu z nich odczuło realne korzyści ze zmniejszenia ilości rat zarówno w wymiarze ich wartości, jak i ilości miesięcznych płatności. Droga do tego ułatwienia była bardzo prosta: złożenie wniosku kredytowego, kilka niezbędnych dokumentów (w tym dokumenty potwierdzające numery rachunków do spłaty), decyzja dla wniosku i podpisanie umowy kredytowej. Cały proces może odbyć się bardzo szybko i już w kolejnym miesiącu możemy być posiadaczami tylko jednej raty. W poniższej tabeli prezentujemy przegląd najlepszych kredytów konsolidacyjnych 150 tys. w miesiącu czerwiec 2024:

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 150 000 zł, okres: 84 mies
Banki
Kwota kredytu: 150 000 zł
Ilość rat kredytu: 84 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 225 739,92 zł 2 687,38 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 15,80 % 6,99 % 241 446,24 zł 2 874,36 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 15,95 % 4,99 % 242 386,20 zł 2 885,55 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 16,31 % 9,99 % 244 570,20 zł 2 911,55 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,45 % 3,99 % 245 473,20 zł 2 922,30 zł

Jakie oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego?

Wysokość oprocentowania kredytu konsolidacyjnego uzależniona jest od jego ostatecznego kształtu. kredyt konsolidacyjny gotówkowy będzie oprocentowany wyżej niż np. pożyczka konsolidacyjna z zabezpieczeniem na hipotece. Wynika to ściśle z poziomu ryzyka, które bank ponosi na danej transakcji. Zabezpieczenie hipoteczne znacznie niweluje ryzyko, dzięki czemu bank nie musi tak martwić się o to, że Klient nie odda pieniędzy. Konstrukcja gotówkowa wiąże się z większym ryzykiem, dlatego będzie droższa dla Klienta. O ile? Mówimy o różnicy kilku procent. Ostateczna wysokość oprocentowania oraz tego, jaką wartość przyjmie rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawsze będzie zależna od oceny Twojej zdolności kredytowej, konkretnej oferty oraz instytucji. W celu otrzymania warunków najlepiej porozmawiać z Agentem kredytowym, który sprawdzi w systemie sprzedażowym na co może liczyć Klient lub złożyć wniosek online.

Warto pamiętać, że na koszt tego zobowiązania wpływa też prowizja i tu mamy dobrą wiadomość - kredyt konsolidacyjny bez prowizji jest możliwy, warto sprawdzać okresowe promocje banków.

Kredyt konsolidacyjny bez BIK 

Wspominaliśmy wcześniej, że konsolidacja kredytów jest możliwa wtedy, gdy jeszcze nie pojawiły się poważne problemy ze spłatą zobowiązań. A czy możliwy jest kredyt bez BIK? W banku takiej oferty z pewnością nie otrzymasz. Możesz starać się o kredyt konsolidacyjny w parabanku, aczkolwiek tam również często weryfikowana jest zdolność kredytowa w ten sposób. Pożyczka bez baz może być możliwa wtedy, gdy wnioskujesz o kredyt konsolidacyjny na chwilówki, na nieduże kwoty, do kilku tysięcy, aczkolwiek wszystko i tak zależy od warunków konkretnego produktu.

Natomiast odpowiadając na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny, należy przyznać, że firmy pożyczkowe posiadają znacznie bardziej elastyczne warunki od banków. Jednocześnie wiąże się to z wyższymi kosztami zobowiązanie, które stanowią rekompensatę ponoszonego ryzyka.

Najtańszy kredyt konsolidacyjny 40 000 zł na 5 lat

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 40 000 zł, okres: 60 mies
Banki
Kwota kredytu: 40 000 zł
Ilość rat kredytu: 60 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 53 982,60 zł 899,71 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 16,57 % 4,99 % 57 642,60 zł 960,71 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,66 % 6,99 % 57 743,40 zł 962,39 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,95 % 3,99 % 58 059,00 zł 967,65 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 17,54 % 9,99 % 58 706,40 zł 978,44 zł

Zalety kredytu konsolidacyjnego 

Zaciągając przedmiotowe zobowiązanie powinniśmy mieć świadomość wszystkich zalet, które się z nim wiążą. Wszak kredyt konsolidacyjny zaciągamy po to, aby korzystać ze wszystkich jego udogodnień. Wśród nich możemy wymienić:

  • możliwość optymalizacji rat posiadanych kredytów poprzez zamienienie kilku zobowiązań na jedno. Niższa rata może poprawić kondycję portfela Klienta i nieco zoptymalizować miesięczny budżet. Dzięki niższej racie Klient może np. odzyskać płynność finansową, jeżeli miał z nią jakiekolwiek problemy;
  • możliwość wydłużenia okresu kredytowania – to właśnie dzięki temu zabiegowi rata kredytu może być niższa;
  • możliwość wynegocjowania lepszych warunków, szczególnie jeżeli konsolidujemy zobowiązania w innym banku. Bankowi będzie zależało, aby pozyskać nowego Klienta, co wpłynie znacznie na możliwość negocjacji stawek;
  • możliwość zmiany dnia zapadalności raty – przy tworzeniu nowego harmonogramu spłat bank weźmie pod uwagę nasze indywidualne preferencje i zapyta, w którym dniu miesiąca Klient chciałby płacić ratę. W ten sposób możemy termin dostosować np. do dnia, w którym otrzymujemy pensję;
  • możliwość dobrania gotówki – jeżeli nasza zdolność kredytowa na to pozwoli, bank zaproponuje nam dobranie gotówki. Dzięki temu, nie dość, że zoptymalizujemy dotychczasowe kredyty, to jeszcze otrzymamy dodatkowy kapitał;

Wady kredytu konsolidacyjnego 

Na kredyt konsolidacyjny z perspektywy wad możemy patrzyć tylko w sytuacji, w której tak naprawdę go nie potrzebujemy. Fakt bowiem, że najczęściej w dłuższej perspektywie czasu zapłacimy więcej. Nie zaciągamy jednak tego zobowiązania po to, aby było taniej. Zaciągamy je w celu optymalizacji naszych miesięcznych wydatków. Z tej perspektywy zalety zawsze przysłonią nam wspomnianą wadę. Lepiej w długiej perspektywie zapłacić więcej, ale mieć pewność, że tu i teraz jesteśmy płynni finansowo.

Oferty kredytów konsolidacyjnych 50 000 zł na 5 lat

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 50 000 zł, okres: 60 mies
Banki
Kwota kredytu: 50 000 zł
Ilość rat kredytu: 60 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 67 478,40 zł 1 124,64 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 16,57 % 4,99 % 72 052,80 zł 1 200,88 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,66 % 6,99 % 72 178,80 zł 1 202,98 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,95 % 3,99 % 72 573,60 zł 1 209,56 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 17,54 % 9,99 % 73 383,60 zł 1 223,06 zł

Kredyt konsolidacyjny - jak rozpoznać najkorzystniejszą ofertę?

Jako klient będziesz mieć do wyboru co najmniej kilka różnych kredytów konsolidacyjnych. Aby rozpoznać najbardziej korzystną ofertę, musisz najpierw dokonać analizy wszystkich parametrów zobowiązania. Patrząc na produkt zauważysz takie elementy jak: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), oprocentowanie, wysokość jednej raty, kwota do spłaty oraz całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego. To właśnie wartość tego ostatniego parametru będzie wyznacznikiem sumy kredytowanych kosztów, które poniesiesz jako klient. Mniejsze koszty świadczą o bardziej korzystnej ofercie. Kierując się tą wytyczną jesteś w stanie wybrać najbardziej atrakcyjne zobowiązanie z oferty kredytów konsolidacyjnych.

Czy możliwe jest zawieszenie kredytu konsolidacyjnego?

Tak, w niejednym banku taka opcja będzie dostępna dla klienta. Oczywiście wszystko zależy od polityki, jaką prowadzi kredytodawca. Na rynku często takie zawieszenie obowiązuje na 3 miesiące. Są to tzw. wakacje kredytowe. Polega to na tym, że klient przez okres wakacji nie spłaca w ogóle rat, ale za to okres kredytowania się wydłuża. Przykładowo, jeśli okres spłaty kończy się 1 maja 2025 roku, to po skorzystaniu z wakacji kredytowych od 1 sierpnia do 31 października 2024 roku spowoduje, że okres kredytowania wydłuży się do 1 sierpnia 2025 roku.

Kredyt konsolidacyjny 100 000 zł na 10 lat

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 100 000 zł, okres: 120 mies
Banki
Kwota kredytu: 100 000 zł
Ilość rat kredytu: 120 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 175 581,60 zł 1 463,18 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 15,16 % 6,99 % 187 779,60 zł 1 564,83 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 15,40 % 9,99 % 189 288,00 zł 1 577,40 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 15,50 % 4,99 % 189 901,20 zł 1 582,51 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,09 % 3,99 % 193 678,80 zł 1 613,99 zł

Dodatkowa gotówka w kredycie konsolidacyjnym 

W ocenie zdolności kredytowej bank spojrzy na nas z perspektywy maksymalnej kwoty, którą jesteśmy w stanie spłacać. Jeżeli okaże się, że przekracza ona kwotę konsolidowanych kredytów to bank może zaproponować nam dobrane dodatkowej gotówki. Sami również możemy wystąpić z inicjatywą i zgłosić zapotrzebowanie na pieniądze we wniosku o kredyt. Jeżeli bank się zgodzi, to cześć środków z kredytu zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań, a część bank przeleje na wskazany przez nas rachunek bankowy. Możliwość dobrania pieniędzy to idealna okazja, aby zrealizować dodatkowe cele.

Ranking kredytów konsolidacyjnych 

W sieci znajdziemy wiele rankingów kredytów konsolidacyjnych. Warto z nich skorzystać, aby zobaczyć, na jakie warunki możemy liczyć. Pamiętajmy jednak, że każdy ranking kredytów konsolidacyjnych tworzony jest na podstawie przykładu reprezentatywnego. Przykład reprezentatywny odzwierciedla oczywiście w sporym stopniu kształt oferty, nie jest jednak ostateczną ofertą dla Klienta. Oferta ostateczna pojawi się dopiero wtedy, kiedy bank oceni zdolność kredytową kredytobiorcy. Nie mniej jednak, na podstawie przykładu reprezentatywnego możemy próbować dokonać wstępnego porównania ofert. W tym celu można również spotkać się z Agentem kredytowym i z nim porozmawiać o perspektywie, którą ma dla nas rynek.

Kalkulator kredytów konsolidacyjnych

Informacja o oprocentowaniu, prowizji i innych opłatach jest dla Klienta bardzo cenna. Jednak to wysokość raty determinuje ostateczny koszt dla Klienta i zapewne ta informacja jest najcenniejsza. Szacunkową wysokość raty Klient może uzyskać poprzez podanie podstawowych parametrów kredytu w kalkulatorze kredytu. Najprościej kalkulator kredytu konsolidacyjnego znaleźć online w Internecie. Można również zgłosić się do Agenta kredytowego i porozmawiać z nim o kalkulacji.

 

Najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny 200 000 zł na 10 lat

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 200 000 zł, okres: 120 mies
Banki
Kwota kredytu: 200 000 zł
Ilość rat kredytu: 120 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 351 163,20 zł 2 926,36 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 15,16 % 6,99 % 375 559,20 zł 3 129,66 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 15,40 % 9,99 % 378 576,00 zł 3 154,80 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 15,50 % 4,99 % 379 802,40 zł 3 165,02 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,09 % 3,99 % 387 357,60 zł 3 227,98 zł

Kredyt konsolidacyjny - gdzie najłatwiej dostać? W jakim banku kredyt konsolidacyjny?

Większość banków na polskim rynku oferuje kredyt konsolidacyjny. Zarówno: Alior Bank, Getin BankPKO BP, ING Bank Śląski, jak i Santander czy BNP Paribas oferują rozwiązania dla Klientów z potrzebą konsolidacji zobowiązań. Od Klienta zależy na samym końcu z usług jakiego banku skorzysta. Ważne jest to, aby oferta była dopasowana do indywidualnych preferencji Klienta, możliwości finansowych i celów, które chce zrealizować. A co warto wiedzieć o warunkach najpopularniejszych banków?

Kredyt konsolidacyjny w PKO umożliwia uzyskanie dodatkowych środków na ekstra wydatki, ponadto nie musisz mieć założonego ROR w tym banku, aby otrzymać to zobowiązanie. Kredyt konsolidacyjny w ING umożliwia spłatę do 7 zobowiązań z innych banków, jest też opcja zaciągnięcia dodatkowej gotówki.

Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym w Alior Banku? Okres kredytowania wynosi aż do 10 lat. Ponadto Alior Bank umożliwia spłatę zobowiązań z sektora pozabankowego co znacznie ułatwia osiągnięcie kredytu. Kredyt konsolidacyjny w Santander pozwala na połączenie m.in. limitu w ROR, karty kredytowej, pożyczki i kredytu gotówkowego, a także kredytu hipotecznego. Zobowiązanie otrzymujesz bez zabezpieczeń i poręczycieli. 

Niniejsze wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

 

Podobne artykuły

24 Sty 2021

Czy kredyt konsolidacyjny oddłuża czy tylko zwiększa długi?

przed utratą płynności finansowej. W takim przypadku swą rolę zaczną odkrywać kredyty konsolidacyjne dla firm. Czy zatem kredyt konsolidacyjny

28 Marzec 2021

Czy kredyt konsolidacyjny jest dobry na spłatę droższych zobowiązań?

otrzymamy niższą ratę, ale wciąż będzie to stały wydatek dla naszego portfela. Kredyt konsolidacyjny wydłuży nam okres kredytowania. Z racji tego,

27 Marzec 2021

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny - co to? Z pojęciem konsolidacji możemy się spotkać w różnych branżach czy środowiskach. Na przykład w obszarze informatyki,

03 Kwi 2021

Dla kogo przeznaczone są kredyty konsolidacyjne?

Takie rozwiązanie znacznie ułatwia kontrolę i zarządzanie budżetem domowym. Kredyt konsolidacyjny jest to produkt proponowany przez bank w sytuacji,

29 Marzec 2021

Konsolidacja kredytu wady i zalety. Czego możesz się spodziewać?

Kredyt konsolidacyjny - co to jest? Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy dzięki któremu stajemy się posiadaczami tylko jednego kredy

12 Sty 2021

Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt, którego przeznaczeniem jest spłata kilku zaciągniętych wcześniej

09 Gru 2020

Kredyt dla zadłużonych konsolidacyjny. Jak dostać kredyt dla zadłużonych?

takie pojęcie jak konsolidacja kredytów to wówczas musimy wiedzieć, że możemy dostać zarówno kredyt konsolidacyjny gotówkowy albo kredyt konsolidacyjny&l

04 Kwi 2021

Jakie kredyty można skonsolidować?

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny pozwala nam na połączenie kilku zobowiązań w jedno. Dzięki temu zamiast dwóch, trzech

 

Top