Oceń kalkulator


Ocena / gł.

Kredyt konsolidacyjny - co to?

Rynek finansowania bankowego to kilka rodzajów produktów kredytowych. Oprócz tych najbardziej popularnych takich jak np. kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy znajdziemy produkt, który w pewnym kontekście może dotyczyć każdego rodzaju kredytu występującego w banku. Kredyt konsolidacyjny, bo o nim mowa, to nic innego jak kredyt na spłatę posiadanych zobowiązań. Zaciągamy go zatem, aby spłacić inne, posiadane zadłużenia w banku. Bank zaoferuje nam kredyt konsolidacyjny, w sytuacji, gdy posiadamy inne kredyty i chcemy je spłacić jednym zobowiązaniem. A skoro wiadomo już, co to jest kredyt konsolidacyjny w teorii, warto dowiedzieć się, jak wygląda ten produkt w praktyce. 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której posiadam 4 różne zobowiązania kredytowe. Każde z nich jest w ramach osobnego produktu, posiada zatem jakąś ratę i określony harmonogram. Zaciągam kredyt konsolidacyjny na kwotę równo saldu zadłużenia w posiadanych zobowiązaniach. Spłatam tym samym aktywne kredyty i staję się posiadaczem jednego. Moje zadłużenie wprawdzie się nie zmieni, ale dzięki zastosowanej konstrukcji będę płacił jedną ratę. Co więcej, najczęściej ta rata będzie niższa niż suma rat 4 posiadanych wcześniej zobowiązań. Ta sytuacja doskonale ilustruje, dlaczego produkt ten często określany jest jako kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Kalkulator kredytów konsolidacyjnych pozwala na wstępne oszacowanie wysokości nowej raty. 

Celem zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego będzie optymalizacja finansowa posiadanego portfela zobowiązań. Warunki umowy takiego kredytu powinny być takie, aby na samym końcu obciążenie dla budżetu domowego Klienta było niższe niż przed zastosowaniem optymalizacji. Konsolidacja może dotyczyć każdego rodzaju kredytu – optymalizujemy zatem kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną, kredyt samochodowy, gotówkowy, limit w rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym czy nawet kartę kredytową.

Kredyt konsolidacyjny - czy taki mechanizm się opłaca?

Głównym celem zastosowania mechanizmu kredytu konsolidacyjnego jest zaoszczędzenie pieniędzy w budżecie. Założenie jest zatem takie, aby Klient miesięcznie mniej płacił. Czy oznacza to, że w długiej perspektywie czasowej zaoszczędzi dzięki temu produktowi? Niekoniecznie, wszystko zależy od konkretnej sytuacji, w której zamierzamy zastosować rozwiązanie.

Konsolidacja kredytu zaoszczędzi pieniądze w dłuższej perspektywie czasu, jeżeli nie wydłużymy okresu zobowiązań, a oprocentowanie na kredycie konsolidacyjnym będzie korzystniejsze niż w kredytach posiadanych dotychczas. Konsolidacja będzie jednak droższa jeżeli wydłużymy okres, a oprocentowanie nie będzie na tyle niższe, aby mówić o długookresowym zysku. Pamiętajmy jednak, że w przypadku stosowania omawianego produktu, nie koniecznie chodzi o to, aby było taniej w dłuższej perspektywie. Ważne jest to, aby było taniej tu i teraz, ponadto kredyt zadłużonych jest czasami jedynym rozwiązaniem chroniącym przed popadnięciem w jeszcze większe długi.

Kredyt konsolidacyjny posiada zatem szereg zalet, które powodują, że Klienci chętnie po niego sięgają. Przenosimy posiadane zobowiązania na jedno, dzięki czemu płacimy jedną ratę. Z założenia powinna być niższa niż suma poprzednich, dzięki czemu optymalizujemy koszty miesięczne. Jedna rata to również jeden termin – minimalizujemy ryzyko tego, że zapomnimy o zapłacie którejś z rat. Spłacamy szybciej posiadane kredyty co jest raportowane do BIK – nasze zobowiązania zostają zamknięte. Oczywiście bank zaraportuje również nowy kredyt – ale wchodząc w raport będzie już widoczny tylko jeden, a nie np. cztery.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt jak każdy inny kredyt bankowy. Oznacza to, że Klient zostanie poddany takiej samej ocenie ryzyka, jak w przypadku innych produktów. Bank będzie zatem sprawdzał, czy Klient jest płynny finansowo, tzn. czy stać go na spłatę kredytów i innych zobowiązań. Bank zweryfikuje również kulturę płatniczą Klienta, czyli sprawdzi go w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli Klient dobrze spłaca swoje zobowiązania to może liczyć na pozytywną ocenę w tym zakresie. Weryfikacji będą podlegać również kredyty Klienta, które mają być przedmiotem konsolidacji. Bank będzie chciał wiedzieć jakie zobowiązania będzie konsolidował kredytem.

Co istotne, kredyt konsolidacyjny bez zdolności nie będzie możliwy, dlatego o połączeniu zobowiązań warto pomyśleć, zanim zaczniesz mieć problemy ze spłatą dotychczasowych lat. Bank nie udzieli kredytu konsolidacyjny bez badania zdolności, ponieważ wiązałoby się to ze zbyt dużym ryzykiem niewypłacalności klienta. Zanim udamy się do banku, aby złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny warto skorzystać z kalkulatora kredytów konslidacyjnych. Jest to przydatne narzędzie, które pozwoli nam poznać wysokość raty po podaniu podstawowych danych: wysokości kredytu (wartości zobowiązań, które obecnie płacimy) oraz okresu spłaty. 

Kredyt konsolidacyjny online 


O kredyt konsolidacyjny można wnioskować przez Internet. Klient wypełnia wniosek online i przekazuje niezbędne dokumenty. Bank na pewno będzie chciał zobaczyć informacje o konsolidowanych zobowiązaniach oraz potwierdzić dochód Klienta. Kredyt konsolidacyjny przez internet będzie raczej produktem na zaświadczenie – mało który z banków dokona oceny zdolności Klienta bazując jedynie na oświadczeniach. Wynika to najczęściej z wysokości zobowiązania – średnia kwota kredytu będzie przekraczała 20 000 PLN. Zaświadczenie oznacza potrzebę dostarczenia dokumentu z zakładu pracy – zakład na dedykowanej formatce zaświadcza, że kredytobiorca jest zatrudniony na danym stanowisku. Na dokumencie znajdzie się również miejsce na datę zatrudnienia, rodzaj umowy oraz osiągany dochód. W przypadku wnioskowania o kredyt konsolidacyjny online zaświadczenie można dostarczyć w formie skanu. Bank może wymagać oryginału, ale do podpisania umowy kredytowej.

Czy umowę podpiszę przez Internet? Raczej nie ma takiej możliwości. Niektóre banki dadzą taką funkcjonalność, ale tylko Klientom transakcyjnym, którzy korzystają z bankowości internetowej. Skoro posiadają konto, to zostali już przez bank zweryfikowani pod kątem tożsamości. Nawet jeżeli bank nie umożliwia podpisania umowy przez Internet to często pozwoli wykonać wszystkie czynności zdalnie, a jedynie na podpisanie umowy zaprosi nas do oddziału. Dlatego kredyt konsolidacyjny online, gdzie proces w całości przeprowadzany jest przez internet, to rzadkość.

Kredyt konsolidacyjny u Agenta 

O kredyt możemy wnioskować również u Agenta kredytowego. Agent kredytowy to osoba, która specjalizuje się w doborze odpowiednich rozwiązań finansowych dla Klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Rolą Agenta jest to, aby doradzić Klientowi. Często przychodząc do Agenta Klient jeszcze nie wie, że rozwiązaniem dla niego jest konsolidacja zobowiązań. Klient przychodzi z problemem np. zbyt dużą ilością kredytów, a Agent informuje go o możliwościach, które daje rynek. Agent pracuje na systemie sprzedażowym, w którym na pełnej integracji ma do dyspozycji produkty różnych firm w tym wielu banków.

Cały proces wnioskowania o kredyt odbywa się u Agenta. Agent zatem wspólnie z Klientem wypełnia wniosek. Klient przekazuje wymagane dokumenty Agentowi. Agent informuje Klienta o decyzji. W niektórych procesach, również umowa o kredyt podpisywana jest u Agenta kredytowego. To wygodne rozwiązanie dla Klienta ponieważ zanim jeszcze złoży wniosek dostanie kompleksowe porównanie ofert na rynku, czyli będzie miał pewność, że ta, na którą ostatecznie się zdecyduje będzie dla niego najlepsza. Procesowanie wniosku w ten sposób jest dość proste i nie wymaga od Klienta znajomości rynku i procesu. Konsolidacja przeprowadzona z pomocą agenta jest też łatwiejsza z tego względu, że pośrednik przygotuje listę niezbędnych dokumentów, pomoże ci w ich zgromadzeniu.

Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny 100 tys.?

Niezależnie od sposobu złożenia wniosku i podpisania umowy ważny jest wybór odpowiedniej kwoty kredytu. Najlepiej, aby kwota ta pozwoliła spłacić wszystkie aktualnie posiadane zobowiązania tak, aby połączyć je w jedną ratę kredytu. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na regulowanie tych zobowiązań. Jedynym z najpopularniejszych kredytów w miesiącu kwiecień 2021 jest kredyt 100 tys. na cele konsolidacyjne. W zamieszczonej poniższej tabeli prezentujemy najlepsze kredyty konsolidacyjne 100 tys. w miesiącu kwiecień 2021:

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 100 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 100 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Getin Noble Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta dla aktywnych (zobacz) 7,20 % 7,44 % 0,00 % 123 445,44 zł 1 714,52 zł Złóż wniosek
Getin Noble Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 7,20 % 9,33 % 4,99 % 129 605,76 zł 1 800,08 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 7,20 % 11,19 % 9,99 % 135 777,60 zł 1 885,80 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna Operator (zobacz) 7,19 % 11,52 % 10,90 % 136 862,64 zł 1 900,87 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna Pośrednik (zobacz) 7,19 % 11,89 % 11,90 % 138 096,72 zł 1 918,01 zł Złóż wniosek
BNP Paribas kredyt konsolidacyjny - Kredyt Uniwersalny (zobacz) 7,20 % 12,12 % 12,50 % 138 876,48 zł 1 928,84 zł Złóż wniosek
Getin Bank kredyt konsolidacyjny - Lekki Kredyt (zobacz) 7,20 % 13,04 % 14,99 % 141 950,16 zł 1 971,53 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Standardowa (zobacz) 7,19 % 18,07 % 28,90 % 159 076,80 zł 2 209,40 zł Złóż wniosek
Smartney - kredyt konsolidacyjny (zobacz) 7,20 % 24,52 % 47,00 % 181 465,20 zł 2 520,35 zł Złóż wniosek

Kredyt konsolidacyjny - zaczynasz online, kończysz u Agenta 

Na rynku istnieją również rozwiązania, które są pewnego rodzaju synergią procesu online i offline, czyli i Agenta. Synergia ta polega na tym, że Klient zaczyna wnioskowanie przez Internet, a kończy w oddziale Agenta. Klient wypełnia wniosek na dedykowanej stronie, otrzymuje informacje o ofercie, dołącza dokumenty wymagane przez bank. W ostatnim kroku, jak już jest po decyzji, a dla Klienta zostały przygotowane umowy, Klient udaje się do placówki Agenta celem podpisania umowy. Wygoda załatwienia większości procesu przez Internet jest nie do podważenia.

Jaki proces wybrać? Czy synergia Internetu z Agentem to klucz do sukcesu? Odpowiedzi na to pytanie każdy Klient musi udzielić sobie sam. Dla jednej osoby możliwość załatwienia większości formalności na odległość będzie idealnym ułatwieniem. Ktoś inny może sobie cenić fizyczną obecność Agenta i pomoc, którą oferuje w przejściu przez poszczególne etapy wnioskowania.

Dla kogo kredyty konsolidacyjne?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osoby, która chce zamienić kilka kredytów na jeden - jest to kredyt dla zadłużonych. Profil takiego Klienta jest podobny do profilu każdego innego kredytobiorcy. Jest to osoba, która ukończyła 18 rok życia i posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Bank ustala również maksymalny wiek na dzień spłaty zobowiązania – w większości instytucji będzie to nie więcej niż 75 lat chociaż znajdziemy wyjątki zarówno w jedną jak i w drugą stronę.

Klient musi również posiadać stały dochód. Najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Bank zaakceptuje również dochód z działalności gospodarczej lub umowy o dzieło, czy też umowy zlecenie. W przypadku tych form należy jednak wykazać ciągłość osiąganych dochodów w określonym przez bank czasie. Dla działalności gospodarczej będzie to przykładowo 12 miesięcy. Chociaż są banki, które będą wymagać 2 lat. Dla umów cywilno-prawnych jest to minimum 6 miesięcy. 

Bank zapyta również o stan cywilny potencjalnego kredytobiorcy. Jeżeli ten jest w związku małżeńskim to współmałżonek może być z automatu współkredytobiorcom. Niektóre banki wymagają tylko zgody małżonka w formie podpisu na umowie kredytowej dla określonej wewnętrznymi procedurami kwoty. Wyjątkiem jest sytuacja, w której małżonkowie mają rozdzielność majątkową.

Osoba wnioskująca o produkt powinna również posiadać dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Dla każdego banku ważne jest to, aby kredytobiorca był wiarygodny. Bank zweryfikuje, jak Klient spłaca swoje zobowiązania i udzieli finansowania tylko temu Klientowi, który płaci terminowo. Oczywiście, każdemu zdarzają się potknięcia w spłacie, ale opóźnienia w zapłacie raty powyżej 30 dni mogą szybko nie zostać wybaczone.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych 

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na kilka kategorii. Na samym końcu, to do której z nich zakwalifikujemy nasz kredyt, będzie determinował rodzaj zabezpieczenia. Jeżeli bowiem nie posiadamy zabezpieczenia kredytu to najczęściej będziemy mówić o rodzaju zwanym kredyt konsolidacyjny gotówkowy. W ramach tego produktu Klient spłaca zobowiązanie w ratach annuitetowych, czyli kapitałowo odsetkowych w określonym przez harmonogram czasie. Kredyt ten jest niezabezpieczony. Możemy również mówić o konstrukcji zwanej kredyt konsolidacyjny hipoteczny, wtedy będzie zabezpieczenie na nieruchomości.

Jak to działa? Załóżmy, że Klient posiada dwa kredyty gotówkowe na kwotę 40 000 złotych oraz zadłużenie na karcie kredytowej w wysokości 10 000 złotych. Klient jest właścicielem mieszkania o wartości 150 000 złotych, które jest wolne od obciążeń hipotecznych. W takiej sytuacji może próbować wnioskować o pożyczkę hipoteczną, którą skonsoliduje zobowiązania. Bank udzieli pożyczki na kwotę 50 000 PLN, spłaci kredyty i kartę oraz zabezpieczy się na hipotece nieruchomości. Dzięki takiej konstrukcji Klient otrzyma niższe oprocentowanie – pożyczka hipoteczna będzie powiem niżej oprocentowana niż kredyt gotówkowy oraz karta kredytowa.

Oprócz tego, można wyróżnić kredyt konsolidacyjny dla firm, czy kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek. Ten ostatni to najczęściej kredyt konsolidacyjny w parabanku, ponieważ banki niechętnie patrzą na takie zobowiązania, jak pożyczki pozabankowe. Co nie oznacza, że konsolidacja chwilówek w banku nie będzie możliwa, aczkolwiek takich ofert jest niewiele, a wniosek każdego klienta rozpatrywany jest indywidualnie. 

Jak sprawnie uzyskać kredyt konsolidacyjny 150 tys.?

Jeszcze pewnien czas temu słowo konsolidacja wydawało się opisem tajemniczego procesu. Dziś jest to określenie znane i chętnie używne przez klientów. Wielu z nich odczuło realne korzyści ze zmniejszenia ilości rat zarówno w wymiarze ich wartości, jak i ilości miesięcznych płatności. Droga do tego ułatwienia była bardzo prosta: złożenie wniosku kredytowego, kilka niezbędnych dokumentów (w tym dokumenty potwierdzające numery rachunków do spłaty), decyzja dla wniosku i podpisanie umowy kredytowej. Cały proces może odbyć się bardzo szybko i już w kolejnym miesiącu możemy być posiadaczami tylko jednej raty. W poniższej tabeli prezentujemy przegląd najlepszych kredytów konsolidacyjnych 150 tys. w miesiącu kwiecień 2021:

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 150 000 zł, okres: 84 mies
Banki
Kwota kredytu: 150 000 zł
Ilość rat kredytu: 84 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Getin Noble Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta dla aktywnych (zobacz) 7,20 % 7,44 % 0,00 % 191 402,40 zł 2 278,60 zł Złóż wniosek
Getin Noble Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 7,20 % 9,08 % 4,99 % 200 953,20 zł 2 392,30 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 7,20 % 10,70 % 9,99 % 210 523,32 zł 2 506,23 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna Operator (zobacz) 7,19 % 10,98 % 10,90 % 212 196,60 zł 2 526,15 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna Pośrednik (zobacz) 7,19 % 11,30 % 11,90 % 214 109,28 zł 2 548,92 zł Złóż wniosek
BNP Paribas kredyt konsolidacyjny - Kredyt Uniwersalny (zobacz) 7,20 % 11,50 % 12,50 % 215 327,28 zł 2 563,42 zł Złóż wniosek
Getin Bank kredyt konsolidacyjny - Lekki Kredyt (zobacz) 7,20 % 12,30 % 14,99 % 220 093,44 zł 2 620,16 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Standardowa (zobacz) 7,19 % 16,64 % 28,90 % 246 637,44 zł 2 936,16 zł Złóż wniosek

Jakie oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego?

Wysokość oprocentowania kredytu konsolidacyjnego uzależniona jest od jego ostatecznego kształtu. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy będzie oprocentowany wyżej niż np. pożyczka konsolidacyjna z zabezpieczeniem na hipotece. Wynika to ściśle z poziomu ryzyka, które bank ponosi na danej transakcji. Zabezpieczenie hipoteczne znacznie niweluje ryzyko, dzięki czemu bank nie musi tak martwić się o to, że Klient nie odda pieniędzy. Konstrukcja gotówkowa wiąże się z większym ryzykiem, dlatego będzie droższa dla Klienta. O ile? Mówimy o różnicy kilku procent. Ostateczna wysokość oprocentowania zawsze będzie zależna od oceny zdolności kredytowej Klienta, konkretnej oferty oraz instytucji. W celu otrzymania warunków najlepiej porozmawiać z Agentem kredytowym, który sprawdzi w systemie sprzedażowym na co może liczyć Klient lub złożyć wniosek online.

Warto pamiętać, że na koszt tego zobowiązania wpływa też prowizja i tu mamy dobrą wiadomość - kredyt konsolidacyjny bez prowizji jest możliwy, warto sprawdzać okresowe promocje banków.

Kredyt konsolidacyjny bez BIK 

Wspominaliśmy wcześniej, że konsolidacja kredytów jest możliwa wtedy, gdy jeszcze nie pojawiły się poważne problemy ze spłatą zobowiązań. A czy możliwy jest kredyt bez BIK? W banku takiej oferty z pewnością nie otrzymasz. Możesz starać się o kredyt konsolidacyjny w parabanku, aczkolwiek tam również często weryfikowana jest zdolność kredytowa w ten sposób. Pożyczka bez baz może być możliwa wtedy, gdy wnioskujesz o kredyt konsolidacyjny na chwilówki, na nieduże kwoty, do kilku tysięcy, aczkolwiek wszystko i tak zależy od warunków konkretnego produktu.

Natomiast odpowiadając na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny, należy przyznać, że firmy pożyczkowe posiadają znacznie bardziej elastyczne warunki od banków. Jednocześnie wiąże się to z wyższymi kosztami zobowiązanie, które stanowią rekompensatę ponoszonego ryzyka.

Zalety kredytu konsolidacyjnego 

Zaciągając przedmiotowe zobowiązanie powinniśmy mieć świadomość wszystkich zalet, które się z nim wiążą. Wszak kredyt konsolidacyjny zaciągamy po to, aby korzystać ze wszystkich jego udogodnień. Wśród nich możemy wymienić:

 • możliwość optymalizacji rat posiadanych kredytów poprzez zamienienie kilku zobowiązań na jedno. Niższa rata może poprawić kondycję portfela Klienta i nieco zoptymalizować miesięczny budżet. Dzięki niższej racie Klient może np. odzyskać płynność finansową, jeżeli miał z nią jakiekolwiek problemy;
 • możliwość wydłużenia okresu kredytowania – to właśnie dzięki temu zabiegowi rata kredytu może być niższa;
 • możliwość wynegocjowania lepszych warunków, szczególnie jeżeli konsolidujemy zobowiązania w innym banku. Bankowi będzie zależało, aby pozyskać nowego Klienta, co wpłynie znacznie na możliwość negocjacji stawek;
 • możliwość zmiany dnia zapadalności raty – przy tworzeniu nowego harmonogramu spłat bank weźmie pod uwagę nasze indywidualne preferencje i zapyta, w którym dniu miesiąca Klient chciałby płacić ratę. W ten sposób możemy termin dostosować np. do dnia, w którym otrzymujemy pensję;
 • możliwość dobrania gotówki – jeżeli nasza zdolność na to pozwoli, bank zaproponuje nam dobranie gotówki. Dzięki temu, nie dość, że zoptymalizujemy dotychczasowe kredyty, to jeszcze otrzymamy dodatkowy kapitał;

Wady kredytu konsolidacyjnego 

Na kredyt konsolidacyjny z perspektywy wad możemy patrzyć tylko w sytuacji, w której tak naprawdę go nie potrzebujemy. Fakt bowiem, że najczęściej w dłuższej perspektywie czasu zapłacimy więcej. Nie zaciągamy jednak tego zobowiązania po to, aby było taniej. Zaciągamy je w celu optymalizacji naszych miesięcznych wydatków. Z tej perspektywy zalety zawsze przysłonią nam wspomnianą wadę. Lepiej w długiej perspektywie zapłacić więcej, ale mieć pewność, że tu i teraz jesteśmy płynni finansowo.

Dodatkowa gotówka w kredycie konsolidacyjnym 

W ocenie zdolności kredytowej bank spojrzy na nas z perspektywy maksymalnej kwoty, którą jesteśmy w stanie spłacać. Jeżeli okaże się, że przekracza ona kwotę konsolidowanych kredytów to bank może zaproponować nam dobrane dodatkowej gotówki. Sami również możemy wystąpić z inicjatywą i zgłosić zapotrzebowanie na pieniądze we wniosku o kredyt. Jeżeli bank się zgodzi, to cześć środków z kredytu zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań, a część bank przeleje na wskazany przez nas rachunek bankowy. Możliwość dobrania pieniędzy to idealna okazja, aby zrealizować dodatkowe cele.

Kredyt konsolidacyjny - ranking 

W sieci znajdziemy wiele rankingów kredytów konsolidacyjnych. Warto z nich skorzystać, aby zobaczyć, na jakie warunki możemy liczyć. Pamiętajmy jednak, że każdy ranking kredytów konsolidacyjnych tworzony jest na podstawie przykładu reprezentatywnego. Przykład reprezentatywny odzwierciedla oczywiście w sporym stopniu kształt oferty, nie jest jednak ostateczną ofertą dla Klienta. Oferta ostateczna pojawi się dopiero po ocenie zdolności kredytowej kredytobiorcy. Nie mniej jednak, na podstawie przykładu reprezentatywnego możemy próbować dokonać wstępnego porównania ofert. W tym celu można również spotkać się z Agentem kredytowym i z nim porozmawiać o perspektywie, którą ma dla nas rynek.

Kredyt konsolidacyjny - kalkulator 

Informacja o oprocentowaniu, prowizji i innych opłatach jest dla Klienta bardzo cenna. Jednak to wysokość raty determinuje ostateczny koszt dla Klienta i zapewne ta informacja jest najcenniejsza. Szacunkową wysokość raty Klient może uzyskać poprzez podanie podstawowych parametrów kredytu w kalkulatorze kredytu. Najprościej kalkulator kredytu konsolidacyjnego znaleźć online w Internecie. Można również zgłosić się do Agenta kredytowego i porozmawiać z nim o kalkulacji.

Kredyt konsolidacyjny - gdzie najłatwiej dostać? W jakim banku kredyt konsolidacyjny?

Większość banków na polskim rynku oferuje kredyt konsolidacyjny. Zarówno: Alior Bank, Getin BankPKO BP, ING Bank Śląski, jak i Santander czy BNP Paribas oferują rozwiązania dla Klientów z potrzebą konsolidacji zobowiązań. Od Klienta zależy na samym końcu z usług jakiego banku skorzysta. Ważne jest to, aby oferta była dopasowana do indywidualnych preferencji Klienta, możliwości finansowych i celów, które chce zrealizować. A co warto wiedzieć o warunkach najpopularniejszych banków?

Kredyt konsolidacyjny w PKO umożliwia uzyskanie dodatkowych środków na ekstra wydatki, ponadto nie musisz mieć założonego ROR w tym banku, aby otrzymać to zobowiązanie. Kredyt konsolidacyjny w ING umożliwia spłatę do 7 zobowiązań z innych banków, jest też opcja zaciągnięcia dodatkowej gotówki.

Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym w Alior Banku? Okres kredytowania wynosi aż do 10 lat. Ponadto Alior Bank umożliwia spłatę zobowiązań z sektora pozabankowego co znacznie ułatawia osiągnięcie kredytu. Kredyt konsolidacyjny w Santander pozwala na połączenie m.in. limitu w ROR, karty kredytowej, pożyczki i kredytu gotówkowego, a także kredytu hipotecznego. Zobowiązanie otrzymujesz bez zabezpieczeń i poręczycieli. 

Niniejsze wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

 

Pytania, komentarze, opinie o kredycie konsolidacyjnym (62)


 • Avatar Mac

  Mac
  05.04.2021 20:46:56

  Mam parę kredytów w różnych bankach czy jest tu możliwość połączenia ich i zrobienia ich tańszymi?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Mac
  06.04.2021 00:10:03

  Dzień dobry, jak najbardziej w swojej ofercie posiadamy propozycje połączenia kredytów w jeden. Mówimy wtedy o kredycie konsolidacyjnym. Zapraszamy do złożenia wniosku.

 • Avatar Telemark

  Telemark
  04.04.2021 08:15:22

  Prowadzę własna firmę mam kredyty firmowe czy skonsoliduje je w taki kredycie?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Telemark
  04.04.2021 13:25:03

  Banki nie konsolidują kredytów firmowych przy zwykłym kredycie konsolidacyjnym, trzeba starać się o kredyt na firmę. Kredytu indywidualnego nie można łączyć z kredytem firmowym.

 • Avatar Hania

  Hania
  03.04.2021 06:40:18

  Mam do spłaty 89 659,87 zł na dziś potrzebuje 20 000 zł do ręki czy mam szanse?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Hania
  03.04.2021 09:28:58

  Dzień dobry, wszystko zależy od Pani zdolności kredytowej, wysokości dochodów i historii spłaty rat.

 • Avatar Brodacz

  Brodacz
  02.04.2021 07:15:59

  człowiek bez tych kredytów to by już zginął.......

  Odpowiedź
 • Avatar DawidKa

  DawidKa
  01.04.2021 21:25:31

  Czy kredyt konsolidacyjny musi być przeznaczony na spłatę długów?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor DawidKa
  01.04.2021 23:05:49

  Kredyt konsolidacyjny musi być w część przeznaczony na spłatę wybranych aktywnych kredytów. Może obejmować też gotówkę na dowolny cel.

 • Avatar Otylka

  Otylka
  31.03.2021 11:16:21

  Polecam kredyt konsolidacyjny – uratował mój miesięczny budżet, nie ma się nad czym zastanawiać!!!

  Odpowiedź
 • Avatar zdzi

  zdzi
  30.03.2021 13:40:58

  cześć, mam komornika i 5 kredytów do spłacenia – jest szansa na jakąś pomoc?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor zdzi
  30.03.2021 17:31:54

  Jeśli jest już prowadzona egzekucja, to na pewno jest to widoczne w BIK. Brak szans na kredyt konsolidacyjny w Banku

 • Avatar zagubiona

  zagubiona
  29.03.2021 06:01:21

  straciłam pracę, mam jedynie 500+ dochodu, czy jest jakaś szansa na konsolidację? Nie daję rady już spłacać

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor zagubiona
  29.03.2021 11:26:17

  Może być ciężko. Wszystko zależy ile ma Pani tych kredytów do konsolidacji. Zazwyczaj sam dochód 500+ nie jest akceptowany w Bankach. Proszę jednak spróbować się zgłosić do instytucji, w których ma Pani kredyty – może uda się coś wynegocjować, odłożyć spłatę.

 • Avatar Elza

  Elza
  28.03.2021 12:14:14

  czy musze przedstawić dokumenty dochodowe jak wnioskuję o konsolidację w tym samym Banku?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Elza
  28.03.2021 13:40:01

  Wszystko zależy od danej oferty. Przeważnie jeśli wynagrodzenie wpływa Pani na rachunek, w którym składa Pani wniosek, to Bank zazwyczaj nie wymagają przedstawienia dodatkowych dokumentów dochodowych

 • Avatar Daria

  Daria
  27.03.2021 08:57:00

  Cześć czy można skonsolidować kredyt 0% za laptopa?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Daria
  27.03.2021 12:02:28

  Oczywiście jest taka możliwość, pytanie tylko czy to się będzie Pani opłacać? Proszę porównać RRSO na umowach. Pozdrawiam!

 • Avatar $$$%%

  $$$%%
  26.03.2021 13:32:37

  czy te kredyty konsolidacyjne się w ogóle opłacają? \???????????? czy to jakaś ściema marketingowa?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor $$$%%
  26.03.2021 17:20:28

  Wszystko zależy od warunków kredytu konsolidacyjnego, powodów jego zaciągnięcia i od parametrów nowego zobowiązania. Polecam artykuł z bloga pt „Konsolidacja zobowiązań. Pomaga czy szkodzi?”, w którym obszernie opisane jest zagadnienie.

 • Avatar Jerzy

  Jerzy
  25.03.2021 22:00:48

  Czy jak skonsoliduję kartę kredytową, to musze ją zamknąć?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Jerzy
  26.03.2021 02:17:39

  Tak, zazwyczaj jest to zapisane w umowie o kredyt konsolidacyjny. Niektóre Banki mogą również poprosić o potwierdzenie zamknięcia karty kredytowej. Sugeruję dopytać się o warunki przy podpisywaniu umowy kredytowej.

 • Avatar Halina Polak

  Halina Polak
  24.03.2021 22:03:39

  Dzień dobry. W zeszłym roku skonsolidowałam 2 kredyty pozabankowe. Tydzień temu złożyłam wniosek w Smartney i podobno w Biku jeden kredyt, który już miał być spłacony nadal tan był. Czy to oznacza, że Bank nie spłacił mojego zadłużenia? Czy to możliwe, jak tak można?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Halina Polak
  25.03.2021 03:01:38

  Należy upewnić się w Instytucji, w której miał być spłacony kredyt, czy na pewno wpłynęły środki na spłatę zadłużenia i zapytać dlaczego zadłużenie jest widoczne w BIK. Są przypadki, kiedy pożyczkodawca nie może zamknąć w BIK kredytu, ponieważ np. saldo spłaty się nie zgadza ze względu na nadpłatę bądź niedopłatę. Jeśli okaże się, że pożyczka została spłacona sugeruję złożyć prośbę/reklamację z żądaniem wykreślenia z BIK.

 • Avatar Jerzy_Kowal

  Jerzy_Kowal
  23.03.2021 08:43:53

  A czy jak bank skonsoliduje mi większość kredytów to będę mógł dobrać jeszcze jakąś gotówkę?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Jerzy_Kowal
  23.03.2021 12:09:54

  Jeśli Pana zdolność kredytowa będzie wystarczająca to wówczas na pewno pojawi się możliwość wzięcia dodatkowej gotówki.

 • Avatar rufus

  rufus
  22.03.2021 16:47:38

  mam pożyczkę w Vivusie, zarabiam ok 3 tys. , gdzie to mogę skonsolidować?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor rufus
  22.03.2021 22:09:38

  W chwili obecnej kredyty pozabankowe można skonsolidować w Alior Banku, Santander oraz w instytucji Smartney. Zapraszamy do złożenia wniosku.

 • Avatar wrona

  wrona
  08.02.2021 06:03:16

  czy jest możliwość konsolidacji kredytow przy dochodach ze świadczeń 500plus renta na dziecko i alimenty ??,

  Avatar Anna Krzysteczko

  Anna Krzysteczko Autor wrona
  08.02.2021 10:25:33

  Wszystko zależy w jakiej wysokości jest renta i na jaki okres czasu oraz jaka jest kwota zadłużenia, mając te informację moglibyśmy bardziej dokładnie udzielić informacji o dostępnej ofercie.

 • Avatar bogus

  bogus
  06.02.2021 22:16:01

  dobrze ze jest cos takiego jak kredyt konsolidacyjny! dawniej tego nie było.

  Odpowiedź
 • Avatar Regina

  Regina
  05.02.2021 06:02:50

  Dzień dobry, jestem emerytką i jakiś czas temu wzięłam wnukowi na raty komputer, spłacam oprócz tego kredyt w banku. Niestety mój wnuczek nie spłaca rat w terminie, a to jest wzięte na mnie, już zadłużył mnie dość mocno. Nie wiem co mam robić. Czy w mojej sytuacji wiekowej oczywiście, mam 69 lat, otrzymam kredyt konsolidacyjny? Czy są jakieś ograniczenia wiekowe? Proszę o podpowiedź. Jest mi ciężko to spłacać, bo nie mam wysokiej emerytury.

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Regina
  05.02.2021 11:43:18

  Wszystko zależy od ilości dni opóźnienia w spłacie. Jeśli będzie to więcej niż miesiąc może być problem z uzyskaniem kredytu w banku. Po Pani komentarzu wnioskuje, że jest to kredyt tylko na komputer więc można pomyśleć o wnioskowaniu o pożyczkę w firmie pozabankowej, która ma bardziej elastycznie niż banki kryteria akceptacji klientów.

 • Avatar zulugula

  zulugula
  04.02.2021 18:32:59

  jak długo się czeka na decyzje w sprawie kredytu konsolidacyjnego?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor zulugula
  04.02.2021 21:01:08

  Decyzja wydawana jest standardowo jak dla kredytu gotówkowego. Taki kredyt można uzyskać nawet w ciągu jednego dnia.

 • Avatar rata

  rata
  03.02.2021 16:34:24

  mam problem, ale widze, ze nie tylko ja jedna eh. Potrzebuje informacji na temat procedury przyznania kredytu konsolidacyjnego, jakie dokumenty trzeba złożyć dodatkowo?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor rata
  03.02.2021 19:01:01

  Oprócz dowodu osobistego i dokumentów dochodowych wymagane są też dokumenty potwierdzające numer rachunku do spłaty konsolidowanych

 • Avatar matijasssss

  matijasssss
  02.02.2021 18:44:34

  mieszkam zagranicą, ale brałem kredyty tu w Polsce, trochę mi to ciąży, nie mam głowy do tych wszystkich spłat. czy dla mnie jest możliwy kredyt konsolidacyjny? Proszę o odpowiedz możliwie szybka.

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor matijasssss
  02.02.2021 22:54:15

  Ważne jest też miejsce zamieszkiwania w Polsce. Z wypowiedzi wynika, że aktualnie tak nie jest – niestety stanowi to przeszkodę w uzyskaniu kredytu w polskim banku.

 • Avatar ew

  ew
  01.02.2021 10:30:30

  mam ciezka sytuacje, bo się rozwodze, mamy z „jeszcze” mężem wzięte 2 kredyty gotówkowe co w takiej sytuacji zrobić? Jak to wygląda od strony prawnej?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor ew
  01.02.2021 12:47:39

  Osoba rozwiedziona może uzyskać kredyt konsolidacyjny.

 • Avatar zaochakred

  zaochakred
  31.01.2021 14:27:02

  nie wiem czy będę mieć taka zdolność kredytową, już mi jest ciężko. Można gdzies samemu sprawdzić ile ten konsolidacyjny wyniesie?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor zaochakred
  31.01.2021 17:49:23

  Przykładową ratę można wyliczyć za pomocą kalkulatora kredytów konsolidacyjnych dostępnych na stronie: https://wnioskomat.com/kredyt-konsolidacyjny

 • Avatar marimama

  marimama
  30.01.2021 16:32:05

  proszę napisać gdzie bardziej opłaca się wziasc kredyt konsolidacyjny, z którego banku jest korzystniejszy?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor marimama
  30.01.2021 21:03:01

  Wszystko zależy do wybranego okresu kredytowania, kwoty i produktów, które klient chce konsolidować. W ostatnich miesiącach dużym zainteresowaniem cieszy się konsolidacja z Alior Bank, która pozwala na konsolidację zobowiązań z sektora pozabankowego.

 • Avatar lockdown

  lockdown
  29.01.2021 19:01:37

  kto w dobie pandemii bierze kredyty??

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor lockdown
  30.01.2021 00:15:18

  Klienci mają różne potrzeby i cele finansowe, czasami zdarzają się nieplanowane wydatki i konieczne jest uzyskanie kredytu.

 • Avatar thinking

  thinking
  28.01.2021 18:43:59

  a kredyt konsolidacyjny można wziasc tez w firmie pożyczkowej czy tylko w banku?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor thinking
  28.01.2021 21:00:32

  Pożyczkę ratalną z firmy pozabankowej również można wykorzystać na spłatę już posiadanych zobowiązań. Jest to jeden z celów, które można wskazać we wniosku kredytowym. Czasami firmy pożyczkowe nie działają tak, jak bank spłacając kredyty bezpośrednio w instytucji, ale dają klientowi dodatkową gotówkę na spłatę kredytów.

 • Avatar zelka10

  zelka10
  27.01.2021 10:09:12

  witam, mam 2 kredyty w różnych bankach czy w takiej sytuacji mogę wziąć kredyt konsolidacyjny w innym banku czy musze ten kredyt wziasc w tym w którym już mam?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor zelka10
  27.01.2021 13:41:18

  O kredyt konsolidacyjny można ubiegać się w dowolnym banku, na przykład może być to bank nie związany z żadnym z dwóch kredytów.

 • Avatar romix

  romix
  26.01.2021 07:06:16

  czy faktycznie jest tak, że będę płacił 1 rate za kredyt zamiast dwóch? Czy nie będzie to wtedy wychodziło mnie drożej?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor romix
  26.01.2021 12:00:09

  Konsolidacja ma na celu połączenie kilku zobowiązań w jedno. Wszystko zależy od tego, czy w ramach kredytu konsolidacyjnego będzie korzystać Pan z możliwości dobrania gotówki i jaki będzie okres kredytowania nowego kredytu. Nasi doradcy są w stanie doradzić najlepszą opcję.

 • Avatar tomciopaluch

  tomciopaluch
  25.01.2021 15:39:53

  spłacam 2 pozabankówki i jedną gotówkę na telewizor czy konsolidacja jest dla mnie?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor tomciopaluch
  25.01.2021 18:23:25

  Konsolidacja to idealne rozwiązanie, aby połączyć kilka rat w jedną.

 • Avatar Olga

  Olga
  24.01.2021 16:38:04

  mam 3 karty kredytowe czy mogę je wszystkie spłacić bo mnie już wkurzają te różne terminy płatności?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Olga
  24.01.2021 21:13:11

  Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Będzie to dużo bardziej wygodne.

 • Avatar Sylwia

  Sylwia
  16.01.2021 15:29:49

  Hej, chciałabym kredyt w wysokości 26 000 zł, mam 3 umowy zlecenie na czas nieokreślony od 2019 r. mam dwa kredyty łącznie płace 313 zł rat. Czy jest możliwość?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Sylwia
  16.01.2021 20:18:05

  Cześć Sylwia, jak najbardziej jest szansa zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

 • Avatar Joanna EM

  Joanna EM
  15.01.2021 18:47:32

  Dzień dobry, posiadam gospodarstwo rolne mam dochody 1400 złotych miesięcznie spłacam dwa duże kredyty z ratą miesięczną 1200 złotych czy dostanę coś u was?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Joanna EM
  15.01.2021 22:28:24

  Witaj Joanno, niestety nie będzie możliwości otrzymania samej gotówki, być może byłaby dostępna oferta z konsolidacją kredytów. Zapraszamy do sprawdzenia ofert banków na naszej stronie.

 

 

Najczęściej zadawane pytania

W zależności od wyboru banku konsolidacji może podlegać zarówno inny kredyt gotókowy, jak również kredyt hipoteczny (jeśli posiada mniejszą niż maksymalna kwota kredytu konsolidaycjnego kwotę do spłaty). Niektóre z banków ofertują możliwość konsolidacji produktów z rynku pozabankowego np. pożyczek czy chwilówek. 

Maksymalna kwota kredytu konsoldiacyjnego jest zwykle równa maksymalnej kwocie kredytu bez zabepieczenia, jaki można otrzymać w danym banku. Kwota maksymalna wynika również ze zdolności kredytowej klienta. 

Warto wspomnieć, że część banków może proponować wyższą kwotę kredytu dla klientów posiadają reguralne wpływy wynagrodzenia. 

Kredyt konsolidacyjny jest często jedyną drogą do uzyskania dodatkowej gotówki dla osób posiadających już zobowiązania. W przypadku niektórych klientów ilość zobowiązań jest tak duża, że uniemożliwa uzyskanie kolejnego kredytu gotówkowego. Konsolidacja zobowiązań jest więc jedyną szansą na uzyskanie gotówki. 

Aby wybrać najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego w pierwszej kolejności należy określić potrzebną kwotę kredytu (zsumowaniu zobowiązań, jakie chcemy spłacić). Po uzyskaniu tej informacji mozemy rozpocząć poszukiwania poprzez wstępne sprawdzenie ofert w kalkulatorach czy rankingach kredytu konsolidacyjnego. Możemy również wybrać pomoc agenta kredytowego, który dopasuje kredyt nie tylko do kwoty, ale też do naszego źródła dochodu. 

Tak, w tym wypadku najlepszy będzie wybór kredytu konsolidacyjnego z wyborem banku, który pozwala na spłatę tego typu zobowiązań. Będzie to również wygodne i korzystne dla klienta ponieważ zwykle spłata karty kredytowej w pierszej kolejności odbywa się na rzecz opłat i odsetek, a dopiero w ostatniej kolejności na rzecz kapitału. 

 

 

Top