Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Opublikowano: 27 Marzec 2021 Anna Kopańska 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W licznych reklamach produktów z różnych dziedzin, możemy się spotkać z reklamą typu 3w1. Dzisiaj chyba każdy wie, że to określenie to nic innego jak jeden produkt, który zawiera cechy trzech innych i jednocześnie spełnia trzy funkcje w jednej. To porównanie bliskie jest idei kredytu konsolidacyjnego. Dlaczego? O tym dowiecie się z tego artykułu. Z tego artykułu dowiesz się:

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Co to jest kredyt konsolidacyjny?"

Kredyt konsolidacyjny - co to?

Z pojęciem konsolidacji możemy się spotkać w różnych branżach czy środowiskach. Na przykład w obszarze informatyki, konsolidacja to proces polegający na połączeniu skompilowanych modułów i utworzenie nowego pliku. Zaś w logistyce będzie to proces łączenia niewielkich przesyłek (między innymi od różnych dostawców dla różnych odbiorców) w celu transportu ich w jednym kontenerze.

W bankowości zaś konsolidacja długu oznacza połączenie dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych pożyczek czy kredytów w jeden nowy kredyt konsolidacyjny, gdzie roczna stopa oprocentowania będzie taka sama, jak również termin i inne warunki spłaty. Inaczej mówiąc, kredyt konsolidacyjny jest to rodzaj kredytu, który przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań kredytobiorcy. Jest produktem niezbędnym, gdy chcemy sobie poradzić z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt celowy przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Najczęściej konsolidacji podlegają kredyty gotówkowe, pożyczki bankowe i pozabankowe, karty kredytowe czy limity w rachunku (zadłużenie rachunków bieżących). Rzadziej będzie to kredyt ratalny, kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny. Jednak co ważne, to w jakiej ilości i jakie produkty będą podlegały ofercie konsolidacji – zależy od zasad stosowanych w danym banku.

Dlaczego kredyt konsolidacyjny jest tak istotny wśród wszystkich ofert kredytowych?

Kredyty gotówkowe, ratalne czy pożyczki pozabankowe, cieszą się ciągle ogromną popularnością wśród polskich konsumentów. Jak pokazują najnowsze dane z Biura Informacji Kredytowej za rok 2020, wyraźnie widać, że samych kredytów gotówkowych i ratalnych, tylko w 2020 roku uruchomionych zostało ok 600 tys. sztuk. Do tego należy dodać udzielone pożyczki pozabankowe, które oscylują w graniach kolejnych 350 tys. szt.

W ciągu jednego roku blisko milion pożyczek i kredytów trafiło do polskich kredytobiorców. Pamiętać należy, że jest to tylko jeden rok. A mamy przecież kredytobiorców z aktywnymi kredytami zaciągniętymi w latach ubiegłych. Szacuje się, że zadłużonych jest ok 40% Polaków czyli śmiało można powiedzieć, że jest to mniej więcej 15 mln osób.

Jak się to ma do kredytu konsolidacyjnego i dlaczego jest on istotny?

Łatwo możemy sobie wyobrazić lub nawet możliwe, że sami byliśmy w takiej sytuacji – że w którymś momencie ilość kredytów lub ich wartość może nas przytłoczyć. Nagle okazuje się, że zaledwie w ciągu kilku lat staliśmy się „szczęśliwymi posiadaczami” kilku pożyczek, kart kredytowych czy limitów w koncie. Udzielenie kredytu konsolidacyjnego może być wtedy dla nas wybawieniem. Wszystkie te pozycje trzeba spłacać bo przecież w życiu nie ma nic za darmo. Wszystkie te pozycje zmuszają nas do pamiętania o różnych terminach płatności i co więcej, płatności do różnych wierzycieli. Dodatkowo okazuje się, że suma kosztów jakie musimy ponieść, przestaje być dla nas opłacalna.

Wtedy z pomocą właśnie przychodzi kredyt konsolidacyjny, który może pomóc w rozwiązaniu takich problemów klientów jak niska zdolność kredytowa, słaba wiarygodność kredytowa, zbyt wysokie raty do spłacania, zbyt drogie koszty posiadanych kredytów czy po prostu brak komfortu spłaty obecnych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny - czy to możliwe? Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Szukając informacji o konsolidacji zadłużenia często możemy natknąć się na pojęcie: kredyt konsolidacyjny hipoteczny. W przypadku kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego hipoteką konieczne jest posiadanie nieruchomości, której wartość będzie pozwalała na udzielenie kredytu konsolidacyjnego przez bank. Dla kredytu bez zabezpieczenia wystarczająca będzie zdolność kredytowa, wiarygodność kredytobiorcy i jego źródła dochodu.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny różni się od kredytu konsolidacyjnego gotówkowego nie tylko koniecznością posiadania zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego w formie hipoteki nieruchomości, ale różny jest także okres spłaty. W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego może to być nawet 30 lat, podczas gdy okres spłaty kredytu konsolidacyjnego bez zabezpieczenia nie przekracza zwykle 10-12 lat.

Koszt kredytu konsolidacyjnego - co warto wiedzieć?

Aby zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego było dla nas opłacalne musimy przeanalizować nie tylko kwoty kredyt, ale także warunki nowego kredytu konsolidacyjnego.

Więcej o przypadkach, kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny przeczytasz w tym artykule.

Gdy bierzemy pod uwagę kredyt konsolidacyjny należy sprawdzić i porównać poniższe parametry:

  • oprocentowanie nowego kredytu konsolidacyjnego i oprocentowanie dotychczasowych kredytów np. posiadanego kredytu gotówkowego,
  • prowizję za udzielenie kredytu konsolidacyjnego,
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania nowego kredytu konsolidacyjnego,
  • okres spłaty.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego - kiedy warto skorzystać?

Aby znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny warto skorzystać z przydatnego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Pozwala on na obliczenie wysokości przyszłej raty oraz tego, jaki będzie koszt kredytu konsolidacyjnego. Wystarczy wpisać tylko kwotę kredytu konsolidacyjnego, jaką jesteśmy zainteresowani oraz oczekiwany okres spłaty i po chwili otrzymujemy informację o przyszłej racie.

Aby wziąć kredyt konsolidacyjny możliwe jest również wnioskowanie online. Spłatę dotychczasowych zobowiązań, w zależności od kwoty kredytu konsolidacyjnego, możemy załatwić w całości online albo podczas wizyty w biurze doradcy kredytowego albo placówce banku.

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 50 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 50 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 71 301,60 zł 990,30 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,16 % 6,99 % 76 265,28 zł 1 059,24 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 16,21 % 4,99 % 76 352,40 zł 1 060,45 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,66 % 3,99 % 77 120,64 zł 1 071,12 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 16,82 % 9,99 % 77 391,36 zł 1 074,88 zł

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Z kredytem konsolidacyjnym wiąże się jedna bardzo ważna zaleta - konsolidacja kredytów pozwala odciążyć domowy budżet poprzez zmniejszenie wysokości miesięcznych rat. Jest to także duża wygoda jeśli chodzi o spłatę dotychczasowych zobowiązań - zamiast kilku rat płacimy jedną ratę w jednym terminie. Nie musimy pamiętać, że kredyt gotówkowy spłacamy 10 dnia miesiąca, a karta kredytowa spłacana jest 20 dnia każdego miesiąca.

Warto wziąć kredyt konsolidacyjny również wtedy, kiedy obawiamy się problemów z płatnością bieżących rat. Złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny w odpowiednim momencie pozwoli na uniknięcie zaległości w spłacie.

Jak w każdym kredycie, również w przypadku kredytu konsolidacyjnego, ważna jest kwestia zdolności kredytowej. Jest wiele przypadków w których klient nie ma zdolności kredytowej na zaciągnięcie nowego kredytu gotówkowego na oczekiwaną kwotę gotówki, ale ta możliwość pojawia się w przypadku, gdy chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja kredytu to nie tylko jasne strony. Jeśli kredyt konsolidacyjny wiąże się ze znaczącym wydłużeniem okresu kredytowania i nie planujemy wcześniejszej spłaty kredytu koszt takiego kredytu konsolidacyjnego może okazać się bardzo wysoki.

W ramach kredytu konsolidacyjnego nie warto również konsolidować kredytów i pożyczek, których roczna stopa oprocentowania jest zdecydowanie niższa niż proponowanego kredytu konsolidacyjnego. Z tego właśnie powodu kredyt hipoteczny czy kredyt mieszkaniowy to zobowiązania, które rzadko podlegają spłacie w ramach kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Tagi: konsolidacjakredyt konsolidacyjny

Zaktualizowano: 24.01.2022

Dodano: 27.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czy kredyt konsolidacyjny jest dobry na spłatę droższych zobowiązań?

Czy kredyt konsolidacyjny jest dobry na spłatę droższych zobowiązań?

28 Marzec 2021Autor: Agata Dymara

Czy masz już dosyć płacenia kilku, wysokich rat oddzielnie? Czy dokładnie orientujesz się, jakie kwoty masz spłacone? I wiesz, ile jeszcze w zaciągniętych przez Ciebie drogich kredytach i pożyczkach zostało do spłaty? Jeśli, na jakiekolwiek z pytań odpowiedziałeś NIE, to kredyt konsolidacyjny jest w(...)

Czytaj więcej
Konsolidacja zobowiązań. Pomaga czy szkodzi?

Konsolidacja zobowiązań. Pomaga czy szkodzi?

23 Marzec 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Konsolidacja kilku zobowiązań to nic innego jak połączenie kilku długów w jeden. Obecnie taką ofertę dla Klientów proponują wszystkie banki, jak również niektóre instytucje pozabankowe np. Smartney.  Czy taka zamiana jest korzystnym rozwiązaniem dla konsumenta? Czy ogłoszenia promujące taką moż(...)

Czytaj więcej
Czy kredyt konsolidacyjny oddłuża czy tylko zwiększa długi?

Czy kredyt konsolidacyjny oddłuża czy tylko zwiększa długi?

24 Sty 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Kredyt konsolidacyjny to pojęcie, które jeszcze kilka lat temu nie było używane przez sprzedawców, bo mogło swoim skomplikowaniem zniechęcać klientów. Doradcy używali jeszcze bardziej zawiłych określeń: optymalizacji zobowiązań, zwiększania zdolności kredytowej. Dziś klienci są doskonale wyedukowani(...)

Czytaj więcej
Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

12 Sty 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

W ostatnich czasach często w mediach, emitowanych reklamach słyszymy o ofercie kredytu konsolidacyjnego. Dla ludzi związanych z finansami pojęcie to jest doskonale znane. Jednakże czym tak naprawdę jest konsolidacja kredytu? Kiedy posiadamy jakieś zobowiązania często możemy zastanawiać się czy akura(...)

Czytaj więcej
Historia pewnej konsolidacji

Historia pewnej konsolidacji

02 Lip 2019Autor: Agnieszka Kłak

„Dla mnie nie da się już nic zrobić” usłyszała pani Anna. „Sądzę jednak, że powinniśmy się spotkać” – zdecydowanie odparła i kontynuowała: „Rozumiem pana stanowisko. Mimo tego na spotkaniu mogę pokazać rozwiązania finansowe odpowiednie dla pańskiej sytuacji. Mam tu na myśli konsolidację pana zobowią(...)

Czytaj więcej
Top