Czym jest kredyt bankowy?

Czym jest kredyt bankowy?

Kredyt bankowy funkcjonuje na rynku finansowym również pod nazwą kredyty konsumpcyjnego. Jest to jeden z rodzajów kredytów, który obok kredytów konsolidacyjnych i hipotecznych stanowi najczęściej wybieraną formę pozyskania środków z banku. Kredyt bankowy jest umową pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w którym bank zobowiązuje się przekazać środki kredytobiorcy, a ten zaś zobowiązuje się wykorzystać środki zgodnie z przeznaczeniem oraz spłacać kredyt, również kredyt online, w ustalonym czasie wraz z odsetkami i prowizjami, które wynikają z umowy.

Kto może uzyskać kredyt gotówkowy?

O kredyt bankowy może wnioskować osoby, które uzyskują dochody oraz posiadają tzw. zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty już posiadanych i nowego zobowiązania w przyszłości. Aby wnioskować o kredyt należy również posiadać źródło dochodu akceptowane przez bank. Kredyt bankowy i kredyt online uzyska osoba, która w ocenie banku jest wiarygodna w zakresie uzyskiwanych dochodów i rzetelna w spłacie obecnych zobowiązań, jaki i tych, które posiadała w przeszłości.
Nie jest łatwo powiedzieć kto dostanie kredyt, a kto na pewno nie. Banki doceniły elastyczne podejście do kredytobiorcy. Oczywiście posiadanie źródła dochodu, które w definicji jest bezterminowe np. umowa czy emerytura oczywiście zwiększa nasze szanse na uzyskanie finansowania, ale jeśli uzyskujemy dochód z czasowych form zatrudnienia również możemy wnioskować o kredyt. Dla banku bardzo ważna jest nasza ocena jako kredytobiorcy i to jak spłacaliśmy nasze zobowiązania w przeszłości. A co jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z kredytami i nigdy wcześniej nie spłacaliśmy żadnego zobowiązania? Banki nie zamykają przed nami możliwości, ale w takim przypadku zwykle dostaniemy mniejszą niż maksymalną kwotę kredytu. Warto budować swoją historię kredytową poprzez terminowe spłaty nawet najmniejszych zobowiązań!

Jakie dane i dokumenty będą potrzebne?

Aby uzyskać kredyt bankowy w większości procesów bank musi nas poznać jako osobę, jak również musi poznać nasze źródło dochodu. Do banku będziemy przekazywać więc nasze dane osobowe, najczęściej z dowodu osobistego plus kilka danych identyfikacyjnych np. nazwisko panieńskie matki oraz dane kontaktowe. W kilku punktach wniosku kredytowego scharakteryzujemy też nasze gospodarstwo domowe podając np. ilość osób w gospodarstwie czy sumę miesięcznych kosztów utrzymania. W kolejnym kroku opiszemy nasze źródło dochodu: to ile i skąd uzyskujemy środków. Przykładowo dla umowy o pracę będą to: dane naszego pracodawcy m.in. nazwa i numer NIP oraz informacja o wysokości uzyskiwanych dochodów oraz czasie jego trwania.

Wszystkie te dane powinny znaleźć odzwierciedlenie w dokumentach, które przekażemy potem do banku. Aby potwierdzić nasze źródło dochodu możemy przedstawić dokumenty, które otrzymaliśmy od pracodawcy, jak również te którymi sami dysponujemy. Korzystając z naszego przykładu umowy o pracę: od pracodawcy możemy uzyskać zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu lub paski płacowe, a sami jesteśmy w posiadaniu np. wyciągów z naszego rachunku bankowego czy dokumentu PIT 11. Oczywiście bank nie wymaga od nas wszystkich tych dokumentów jednocześnie – zazwyczaj wystarczy jeden dokument dochodowy np. tylko zaświadczenie albo tylko wyciąg.

Na co warto zwrócić uwagę?

Kredyty bankowe, a zwłaszcza te gotówkowei popularne kredyty online, są prostym narzędziem finansowania. Nie mamy tutaj zabezpieczeń, jak w przypadku kredytów hipotecznych więc ilość dokumentów ograniczona jest do minimum. Dla większości źródeł dochodu przekażemy kopię dowodu osobistego oraz dokument dochodowy.

Aby uzyskać dobry kredyt warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze: rata dopasowana do naszych możliwości finansowych. Decydując się na kredyt sprawdźmy wysokość raty i okres kredytowania. Czasami warto zdecydować się na dłuższy okres spłaty zyskując dzięki temu mniejszą ratę miesięczną, którą z łatwością będziemy mogli regulować
w przyszłości. Pamiętajmy też, że kredyt zawsze możemy spłacić wcześniej i to w większości przypadków bez dodatkowych kosztów. Decydując się na niższą ratę dajemy sobie gwarancję terminowej spłaty, a jak już wiemy nasza historia kredytowa jest dla banku bardzo ważna w kontekście oceny nas jako kredytobiorców. Po drugie dostosujmy kwotę kredytu do naszych potrzeb. W zależności od tego jakie cele chcemy zrealizować przy udziale kredytu dobrze skalkulujmy kwotę, którą będziemy potrzebować. Być może remont, który planujemy okaże się trochę większy niż początkowo zakładaliśmy więc może warto wziąć wyższą kwotę kredytu? Dzięki temu po niedługim czasie nie będziemy szukać kolejnego finansowania. Po trzecie, sprawdźmy koszty kredytu. Choć internet jest pełen różnego rodzaju kalkulatorów kredytowych najlepiej i najprościej sprawdzać wysokość miesięcznej raty – czy nasz budżet domowy i środki w nim zawarte pozwolą na terminowe regulowanie rat? Oczywiście zawsze warto sprawdzić wysokość oprocentowania i prowizji, które mają wpływ na wysokość naszej miesięcznej raty.

Jak wygląda proces?

Kredyty gotówkowe od kilku lat na dobre zagościły w sieci. Uzyskanie kredytu online poprzez Wnioskomat.com to kilka prostych kroków, które dzieli Cię od oczekiwanych środków na Twoim rachunku bankowy.

jak działa proces

Standardowy proces uzyskania kredytu a proces Wnioskomat.com

Wnioskowanie o kredyt online to wiele zalet procesu. Dotychczas, gdy chcieliśmy uzyskać kredyt wybieraliśmy się na wizytę do placówki bankowej, a często do kilku placówek, porównywaliśmy oferty we własnym zakresie, dostarczaliśmy dokumenty. Dużym ułatwieniem jest współpraca z pośrednikami kredytowymi. Tylko jak trafić na tego najbardziej skutecznego? Dziś dzięki Wnioskomat.com dostajesz realną ofertę kredytu online, a z agentem spotykasz się po to, aby omówić jej szczegóły i podpisać umowę kredytową. Agent, który będzie obsługiwał Twoją umowę został wybrany spośród najbardziej doświadczonych i zaufanych agentów współpracujących z Wnioskomat.com.
Oszczędzasz swój czas, który jak wszyscy wiemy jest teraz bardzo cenny. Skracasz ścieżkę uzyskania kredytu dzięki wnioskowaniu online z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie skąd tylko masz dostęp do sieci.
W prostym i wygodnym procesie poznajesz ofertę oraz umowę dla Twojego kredytu bankowego.

Jeden wniosek, realne oferty kredytowe. Nie zwlekaj, już dziś złóż wniosek online!

Top