RANKING KREDYTÓW SAMOCHODOWYCH wnioskomat.com KWIECIEŃ 2020

bnp praibas

4,49%

Oprocentowanie

11,9 %

RRSO

10 lat

Okres maksymalny

Nowy i używany

Rodzaj pojazdu
ciiti logotyp

7,49 %

Oprocentowanie

9,33%

RRSO

10 latt

Okres maksymalny

Nowy i używany

Rodzaj pojazdu
santander logotyp

7,84 %

Oprocentowanie

10,73 %

RRSO

10 lat

Okres maksymalny

Nowy i używany

Rodzaj pojazdu
alior ogotyp

7,49%

Oprocentowanie

16,48%

RRSO

10 lat

Okres maksymalny

Nowy i używany

Rodzaj pojazdu

KREDYT NA SAMOCHÓD

Kredyt na samochód to rodzaj produktu celowego. Klient pożycza z banku pieniądze na konkretny pojazd wskazany we wniosku kredytowym. Bank sprawdzi nie tylko zdolność kredytową Klienta, ale zweryfikuje również pojazd będący przedmiotem zakupu. Samochód może być nowy lub używany, przy czym w przypadku pojazdów używanych należy zwrócić uwagę na limity wieku samochodu. Bank pożycza pieniądze na pojazd i zabezpiecza się na nim. Oznacza to, że instytucja będzie wymagała zgody kredytobiorcy, aby wpisać się w dowód rejestracyjny jako współwłaściciel pojazdu. Dla właściciela, czy osoby zaciągającej zobowiązanie będzie to o tyle ograniczenie, że nie będzie mógł w 100% rozporządzać samodzielnie pojazdem. Będzie mógł zatem z niego korzystać, będzie odpowiedzialny za jego utrzymanie, ale nie będzie mógł go sprzedać bez współdziałania z instytucją bankową.

KONSTRUKCJA PRODUKTU

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego kredytu samochodowego jest znalezienie samochodu, który chcemy kupić. Bank będzie dokonywał oceny ryzyka i wydawał decyzję nie tylko względem kredytobiorcy, ale również pojazdu. Jak już mamy stosowny samochód zgłaszamy się do banku lub pośrednika celem wypełnienia wniosku o kredyt. Pośrednikiem w tym kontekście może być również salon samochodowy lub komis. Jeżeli bowiem to właśnie w jednej z tych dwóch rodzajów firm zdecydujemy się na zakup czterech kółek, najpewniej zostanie nam zaproponowana usługa kompleksowego finansowania.

OCENA ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ W KREDYCIE NA SAMOCHÓD

Po złożeniu wniosku bank sprawdza naszą zdolność kredytową, oraz pojazd będący przedmiotem zakupu. Ocena zdolności odbywa się w sposób standardowy jak w większości kredytów. Wymagane będzie potwierdzenie naszych dochodów. Jeżeli pracujemy na umowę o pracę będziemy musieli dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu. Pracodawca zaświadczy na stosownym dokumencie, że pracujemy i osiągamy konkretny dochód. W przypadku działalności gospodarczej bank poprosi o dokumenty finansowe oraz zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu z ze składkami na ubezpieczenie społeczne oraz niezaleganiu z podatkiem. Przy czym najczęściej jak Klient prowadzi działalność gospodarczą i planuje zakup pojazdu wybierze produkt zwany leasing. Oprócz weryfikacji dochodów bank sprawdzi raport zobowiązań Klienta. Dokona sprawdzenia standu zadłużenia w Biurze Informacji Kredytowej oraz zweryfikuje, czy Klient nie ma zaległości w obiegu gospodarczym poprzez pobranie raportu z BIG. Banki finansują tylko Klientów o bardzo dobrej historii zobowiązań, dlatego potencjalny kredytobiorca nie może mieć zaległości w BIG, a BIK musi posiadać dobrą historię oraz poziom zakredytowania adekwatny do osiąganych dochodów. Bank sprawdzi również samochód, który planujemy kupić. Auto musi być niezniszczone, pochodzić z legalnego źródła oraz posiadać odpowiedni wiek. Z nowym samochodem nie ma problemu, w przypadku używanych musimy zmieścić się w limitach banku. Instytucja poda w parametrach produktu, jaka może być suma wieku pojazdu oraz okresu, na który zaciągamy zobowiązanie. Najczęściej będzie to okres w granicach 10 lat. Jeżeli w takiej wartości musimy się zmieścić to możemy np. kupić 2 letnie auto i wziąć kredyt na maksymalnie 8 lat. Jeżeli samochód ma 5 lat to skredytujemy go na maksymalnie 5 lat.

DECYZJA

Na podstawie oceny zdolności kredytowej oraz weryfikacji pojazdu bank wyda decyzję. Jeżeli będzie pozytywna to kredytobiorca będzie mógł podpisać umowę i rozpocząć procedurę przerejestrowania pojazdu. Kredytobiorca zostanie właścicielem auta, a bank jego współwłaścicielem. Klient będzie zobowiązany do ubezpieczenia pojazdu w pełnym pakiecie – czyli zarówno obowiązkowe OC jak i AC pojazdu od zdarzeń losowych oraz kradzieży. Po podpisaniu umowy, przekazaniu pieniędzy sprzedającemu oraz przerejestrowaniu pojazdu kredytobiorca może cieszyć się użytkowaniem samochodu. Bank będzie wymagał co roku aktualizacji polisy i przekazania skanu do banku.

KREDYT SAMOCHODOWY PORÓWNANIE

Jak zawsze w przypadku wzięcia zobowiązania ważnym jest, aby wybrać najlepiej dopasowany produkt, czyli również najtańszy. Czy cena zawsze będzie priorytetem? Niekoniecznie. Możemy bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której Klient poszukuje możliwie najdłuższego okresu finansowania. Wtedy będzie skupiał się na tych ofertach, które dają możliwość rozłożenia zobowiązania na więcej niż dekadę. Gdzie uzyskać rzetelne porównanie ofert? Wszystko zależy od tego, gdzie kupujemy samochód. Jeżeli decydujemy się na zakup w salonie lub w komisie to najczęściej tam zostanie nam przedstawiona oferta finansowania. Kredyty samochodowe w salonie samochodowym mogą być korzystne, ponieważ dostarczycielem produktu w wielu markach są banki zrzeszone w grupie kapitałowej razem z marką pojazdu. Przykładem może być Volkswagen jako marka samochodów i Volkswagen Bank Polska jako bank finansujący. Jeżeli kupujemy samochód w komisie najczęściej spotkamy się z finansowaniem jednej z popularnych instytucji niekoniecznie bezpośrednio związanej z branżą samochodową. Auto w kredycie możemy również kupić u sprzedającego prywatnego. Wtedy na własną rękę poszukamy finansowania albo u Pośrednika kredytowego, albo bezpośrednio w banku.

KREDYT SAMOCHODOWY U POŚREDNIKA

Każdy pośrednik kredytowy w czymś się specjalizuje. Jedni sprzedają głównie produkty pozabankowe, inni kredyty hipoteczne, a jeszcze inni kredyty samochodowe. Warto spotkać się z takim pośrednikiem, który w swoim systemie sprzedażowym ma jak najszerszy wybór tych ostatnich. Porównanie parametrów produktów może być dobrym punktem wyjścia do podjęcia decyzji, w której instytucji będziemy chcieli złożyć wniosek kredytowy. Nie ma sensu składać go w kilku, warto skupić się na liderze. Jeżeli bank odmówi to zawsze możemy spróbować złożyć wniosek do innej instytucji.

Top