Pożyczki dla bezrobotnych to oferta firm pozabankowych. Zobacz, gdzie dostaniesz pożyczkę dla bezrobotnych?

Opublikowano: 04 Sty 2021 Ewelina Grzegorczyk 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Osoby będące bezrobotnymi czasami nie mają wiedzy na temat uzyskiwania pożyczek dla bezrobotnych. Sądzą, że są w grupie osób bez szans na zdobycie dodatkowych pieniędzy, aby na przykład poratować budżet domowy. Często wypłacane świadczenia socjalne lub zasiłki nie starczają na wszystkie opłaty. Banki niestety nie honorują pisemnego lub słownego oświadczenia o naszych dochodach. Prowadzą twardą politykę i są nieugięte w kwestii konkretnego zabezpieczenia kredytu w postaci zaświadczenia o dochodach podpisanego przez pracodawcę. Istnieją instytucje, które jednak biorą pod uwagę tą grupę społeczną i proponują produkt w postaci pożyczki dla bezrobotnych. To firmy pozabankowe. Jak otrzymać pożyczkę dla bezrobotnych?

Pożyczki dla bezrobotnych to oferta firm pozabankowych. Zobacz, gdzie dostaniesz pożyczkę dla bezrobotnych?

Co to jest pożyczka dla bezrobotnych?

Pożyczka dla bezrobotnych jest najszybszą metodą uzyskania środków finansowych. Jej forma jest skrócona do minimum tak, aby móc załatwić wszystkie formalności w całości lub w większości przez Internet. Jej zaletą jest krótko terminowość oraz wysokość pożyczki jednorazowej kwoty nawet do 5 tys. Poza tym firmy pozabankowe nie weryfikują naszego dochodu jak banki.  

Pożyczka dla bezrobotnych jest przeznaczona dla osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia, ale uzyskują dochód z innych regularnych źródeł finansowania. Z podobnych pożyczek na oświadczenie o dochodach mogą skorzystać osoby nieposiadające tradycyjnych źródeł dochodu tj. umowa o pracę czy emerytura:

 • świadczenia socjalne,
 • świadczenie wychowawcze 500+,
 • zasiłki dla bezrobotnych,
 • szeroko pojęta praca bez umowy, czyli praca dorywcza (freelancerzy).

Oferta firm pożyczkowych jest skierowana do różnych grup społecznych, w tym bezrobotnych,  wszystkie łączą wspólne cechy jak:

 • pełnoletność,
 • aktualny dowód osobisty,
 • obywatelstwo polskie,
 • posiadanie numeru PESEL,
 • konto w banku, którego taka osoba jest właścicielem,
 • aktywny numer telefonu.

Kim jest osoba bezrobotna?

Osoba bezrobotna to osoba, która nie posiada formalnego zatrudnienia, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Pozostaje w pełni gotowości do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze pracy, która obowiązuje w danym zawodzie lub służbie. Jest zarejestrowana w urzędzie pracy w miejscu zamieszkania. Nie ma prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jak uzyskać pożyczkę dla bezrobotnych?

Bezrobotna osoba nie posiada dokumentów dochodowych, tym samym nie może uzyskać pożyczki w standardowym procesie i najczęściej wnioskuje w oparciu o pożyczkę na oświadczenie.

Oświadczenie o dochodach jest to własnoręcznie sporządzone pismo zawierające informacje podane przez pożyczkobiorcę, opisujące wysokość miesięcznych dochodów. Nie jest tu wymagane podawanie źródła zarobku. Pożyczkę na oświadczenie bez wymaganego zaświadczenia o dochodach akceptują tylko firmy pozabankowe. W przeciwieństwie do banków, gdzie jest poddawana ocenie zdolność kredytowa klienta na podstawie zaświadczenia w firmach pożyczkowych nie jest to wymagane.

Wystarczy w wyszukiwarce ofert firm pożyczkowych wpisać interesującą nas kwotę pożyczki, a już po chwili otrzymamy dopasowane oferty. Potem wystarczy wybrać firmę i złożyć wniosek. Możemy to zrobić albo na stronie firmy oferującej swój finansowy produkt albo w porównywarce firm pożyczkowych. Następnie uzupełniamy niezbędne minimum informacji do wniosku. Firma pozabankowa sprawdza nasze dane i wystawia decyzję kredytową. Jeśli jest pozytywna, to w ciągu paru chwil mamy wypłacone świadczenie na konto bankowe.

Co to jest prywatna pożyczka dla bezrobotnych?

Prywatnych pożyczek mogą udzielać osoby prywatne (rodzina, znajomi, przedsiębiorstwa) podmiotom fizycznym, czyli w tym przypadku osobie bezrobotnej. Tego typu pożyczek nie otrzymamy w banku. Ponieważ prywatna pożyczka nie opiera się na wymaganej zdolności kredytowej pożyczkobiorcy i jego historii kredytowej, a jedynie na spłacie długu pożyczkowego.

Wiele osób mając trudną sytuację finansową lub niewystarczającą zdolność kredytową nie gwarantującą uzyskania kredytu w banku szuka innych źródeł finansowania. Często takie osoby szukają pomocy w rodzinie. Pożyczają prywatnie. Aby jednak nie wyjść z tej transakcji bez niczego, istotne jest w tym przypadku spisanie między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą (tudzież osoby prywatnej) umowy, nawet jeśli jest to rodzina. Dobrze skonstruowana umowa to podstawa, bo daje nam zabezpieczenie, że nikt nas nie oszuka. Powinniśmy również spisać warunki pożyczki.

Taka umowa powinna zawierać:

 • gdzie i kiedy została sporządzona umowa,
 • dane osób, które pożyczyły i które udzieliły pożyczki (stopień pokrewieństwa),
 • co jest przedmiotem prywatnej pożyczki i wysokość tej pożyczki,
 • numer konta bankowego i dane osobowe jego właściciela, na które ma wpłynąć gotówka,
 • termin zwrotu pożyczki,
 • podpisy obu stron.

Aby umowa miała moc prawną, nie musi być potwierdzana notarialnie. Posiadanie takiej umowy gwarantuje nam, że Urząd Skarbowy nie będzie miał wątpliwości skąd na naszym koncie pojawiły się dodatkowe pieniądze. W tytule przelewu powinien znaleźć się zapis, że jest to pożyczka rodzinna lub inna. Taka prywatna pożyczka jest również regulowana zapisami w Kodeksie Cywilnym. Zapisy te opisują obowiązek zgłoszenia pożyczki do urzędu skarbowego w celu opodatkowania jej oraz osób prywatnych, czyli rodziny, od których możemy pożyczyć pieniądze bez formalności urzędowych.

Od każdej pożyczki trzeba zapłacić podatek. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych liczony od kwoty pożyczki. Istnieje jednak kwota zwolniona z opłacania podatku. Oznacza to wyjątek, jeśli bierzemy pieniądze od rodziny, czyli: męża, dzieci, wnuków, rodziców, rodzeństwa, ojczyma, macochy, teściów. I wówczas, gdy ta kwota nie przekroczy pewnego pułapu, to nie trzeba jej zgłaszać. Natomiast, jeśli kwota pożyczki przekroczy już 9637 tys. to zapłacimy podatek 2%. Jeśli nie dopełnimy formalności to możemy się spodziewać kar z urzędu skarbowego.

Jeśli jesteśmy w ciężkiej sytuacji, to warto jednak unikać firm słupów i okazyjnych pożyczek od nieznanych marek pożyczkowych czy firm bez wpisu do KNF, bo możemy zostać oszukani i potem będziemy płacić bardzo wysokie koszty takiej pożyczki.

Gdzie bezrobotny może uzyskać pożyczkę?

Wystarczy poszukać ofert w internecie, w oddziale firmy pożyczkowej lub zadzwonić na infolinię firmy udzielającej pożyczek i zorientować się w ofercie pożyczek na oświadczenie. Jednak większość firm pożyczkowych przeniosła swoje oferty do internetu, aby dostęp do nich był szerszy.

Podsumowanie

Pożyczki dla bezrobotnych wydają się bardzo kuszące, zwłaszcza, jeśli mamy ciężką sytuację finansową lub jesteśmy osobami z nieregularnym źródłem dochodu. W tym przypadku nie możemy liczyć na pożyczkę z banku, bo nie posiadamy stałego zatrudnienia. Osoby niepracujące nie są jednak na straconej pozycji. Mogą otrzymać pożyczkę od firm pozabankowych. Oczywiście spełniając określone wymogi, ponieważ firmy pożyczkowe nie dają pieniędzy na „ładne oczy”. Też obowiązują te firmy przepisy. Dzięki temu wiemy, że wszystko jest bezpieczne. Oprócz tego osoby bezrobotne mogą również skorzystać z pomocy rodziny, znajomych i pożyczyć pieniądze prywatnie. Pamiętajmy jednak, aby spisać odpowiednią umowę jako zabezpieczenie dla nas, by na tym dwukrotnie nie stracić i nie wyjść z rodziną jak na przysłowiowym zdjęciu!

Zaktualizowano: 18.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (7)


 • Avatar zenon9

  zenon9
  31.03.2021 21:58:34

  wydaje mi się, że dla bezrobotnego to niezbyt dobry interes wziąć taka chwilówke z czego to później spłaci taka osoba?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor zenon9
  31.03.2021 23:06:28

  Czasami osoby bezrobotne posiadają nieformalne źródła dochodów i mają możliwość spłaty zobowiązania wobec firmy pozabankowej.

 • Avatar gocha

  gocha
  19.02.2021 16:59:42

  czyli bezrobotny to szerokie pojecie to nie tylko osoba bez pracy?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor gocha
  19.02.2021 19:51:18

  Wszystko zależy od ujęcia. Dla urzędów będzie to inna definicja. Dla firm i banków inna. Są jednak w pewnym stopniu zbieżne.

 • Avatar dejv765

  dejv765
  01.02.2021 19:48:11

  a ja jestem bezrobotny i wzialem taka pozyczke i co? Jestem zadowolony!

  Odpowiedź
 • Avatar tomass

  tomass
  31.01.2021 10:49:16

  lepiej pracować i wziąć kredyt w banku przynajmniej będzie taniej!

  Odpowiedź
 • Avatar Ada

  Ada
  07.01.2021 08:20:30

  Dlaczego ludzie nie szukają pracy, tylko biorą pożyczki :/

  Odpowiedź
Top