Pożyczki dla bezrobotnych. Jak uzyskać?

Opublikowano: 04 Sty 2021 Dagmara Konik 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Osoby będące bezrobotnymi czasami nie mają wiedzy o tym, że istnieją pożyczki dla bezrobotnych. Sądzą, że są w grupie osób bez szans na zdobycie dodatkowych pieniędzy, aby na przykład poratować budżet domowy. Często wypłacane świadczenia socjalne lub zasiłki nie starczają na wszystkie opłaty. A przecież istnieje forma ratunku, którą jest właśnie pożyczka dla bezrobotnych. Tego typu produkty finansowe to pożyczki pozabankowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest pożyczka dla bezrobotnych,
 • gdzie uzyskać pożyczkę dla bezrobotnych,
 • na co zwrócić uwagę przy umowie pożyczkowej,
 • jakie są konsekwencje prawne umowy pożyczkowej,
 • ile wynosi podatek od pożyczki prywatnej,
Pożyczki dla bezrobotnych. Jak uzyskać?

Czy bank udzieli pożyczki dla bezrobotnych?

Banki niestety nie honorują pisemnego lub słownego oświadczenia o naszych dochodach. Prowadzą twardą politykę i są nieugięte w kwestii konkretnego zabezpieczenia kredytu w postaci zaświadczenia o dochodach podpisanego przez pracodawcę. Istnieją instytucje, które jednak biorą pod uwagę tą grupę społeczną i proponują produkt w postaci pożyczki dla bezrobotnych. To instytucje pozabankowe. Jak otrzymać pożyczkę dla bezrobotnych?

Co to jest pożyczka dla bezrobotnych?

Pożyczka online jest najszybszą metodą uzyskania środków finansowych. Jej forma jest skrócona do minimum tak, aby móc załatwić wszystkie formalności w całości lub w większości przez Internet. Niekiedy można spotkać się z określeniem iż jest po pożyczka na dowód osobisty. Zaletą pożyczki dla bezrobotnych online jest krótko terminowość oraz fakt, że kwota pożyczki to nawet 5 tys. Poza tym instytucje pozabankowe nie weryfikują naszego dochodu jak banki.  Często można spotkać się z ofertą pożyczki dla bezrobotnych, figurującą tuż obok oferty pożyczki chwilówki.

Kto może skorzystać z pożyczki dla bezrobotnych?

Pożyczka dla bezrobotnych jest przeznaczona dla osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia, ale uzyskują dochód z innych regularnych źródeł finansowania. Z podobnych pożyczek na oświadczenie o dochodach mogą skorzystać osoby nieposiadające tradycyjnych źródeł dochodu tj. umowa o pracę czy emerytura:

 • świadczenia socjalne,
 • świadczenie wychowawcze 500+,
 • zasiłki dla bezrobotnych,
 • szeroko pojęta praca bez umowy, czyli praca dorywcza (freelancerzy).

Oferta firm pożyczkowych w zakresie pożyczki dla bezrobotnych jest skierowana do różnych grup społecznych, w tym osób niepracujących. Taka firma udziela pożyczek osobą, które spełniają następujące cechy:

 • pełnoletność,
 • aktualny dowód osobisty,
 • obywatelstwo polskie,
 • posiadanie numeru PESEL,
 • konto w banku, którego taka osoba jest właścicielem,
 • aktywny numer telefonu.

Po spełnieniu tychże wymogów można śmiało przystąpić do wnioskowania o udzielenie pożyczki dla bezrobotnych.

Kim jest osoba bezrobotna?

Osoba bezrobotna to osoba, która nie posiada formalnego zatrudnienia, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Pozostaje w pełni gotowości do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze pracy, która obowiązuje w danym zawodzie lub służbie. Dokonała rejestracji w siedzibie urzędu pracy w miejscu zamieszkania. Nie ma prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Pożyczka dla bezrobotnych - jak uzyskać?

Osoba, która nie pracuje ale jest zainteresowana wzięciem pożyczki dla bezrobotnych nie posiada dokumentów dochodowych, tym samym nie może uzyskać pożyczki w standardowym procesie i najczęściej wnioskuje w oparciu o pożyczkę na oświadczenie.

Oświadczenie o dochodach jest to własnoręcznie sporządzone pismo zawierające informacje podane przez pożyczkobiorcę, opisujące wysokość miesięcznych dochodów. Nie jest tu wymagane podawanie źródła zarobku. Pożyczka dla bezrobotnych bez wymaganego zaświadczenia o dochodach będzie udzielona tylko przez firmy pozabankowe. W przeciwieństwie do banków, nie jest tutaj konieczna ocena zdolności kredytowej.

Osoba niezatrudniona szukając odpowiedniej oferty pożyczki dla siebie może to zrobić online.

Wystarczy w wyszukiwarce ofert firm pożyczkowych wpisać jaka kwota pożyczki nas interesuje, a już po chwili otrzymamy dopasowane oferty. Potem wystarczy wybrać firmę i złożyć wniosek. Możemy to zrobić albo na stronie firmy oferującej swój finansowy produkt albo w porównywarce firm pożyczkowych. Następnie uzupełniamy niezbędne minimum informacji do wniosku. Firma pozabankowa sprawdza nasze dane, co wpłynie na prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki. Następnie zapada decyzja kredytowa. Jeśli jest pozytywna, to w ciągu paru chwil pożyczka dla bezrobotnych trafia na konto bankowe.

Na co zwrócić uwagę przy pożyczce od firmy pożyczkowej?

Przy tego typu pożyczkach warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak kwota pożyczki, rzeczywista roczna stopa oprocentowania czy też całkowity koszt pożyczki. Ważna jest również data, z którą następuje koniec terminu spłaty pożyczki. Przykładowo, jeżeli perspektywa znalezienia pracy oddala się w czasie, wówczas będzie nas interesował stosunkowo długi okres spłaty pożyczki. Zawsze należy pamiętać, że klient musi dbać o terminową spłatę pożyczki.

Co to jest prywatna pożyczka dla bezrobotnych?

Prywatnych pożyczek mogą udzielać osoby prywatne (rodzina, znajomi, przedsiębiorstwa) podmiotom fizycznym, czyli w tym przypadku osobie bezrobotnej. Tego typu pożyczek nie otrzymamy w banku. Ponieważ prywatna pożyczka nie opiera się na wymaganej pozytywnej oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy i jego historii kredytowej, a jedynie na spłacie długu pożyczkowego. Całkowita kwota pożyczki często pozostaje tutaj kwestią dogadania się z osobą prywatną. Dobrym miernikiem kosztów pożyczki prywatnej jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Umowa pożyczki prywatnej - na co zwrócić uwagę?

Wiele osób mając trudną sytuację finansową lub niewystarczającą zdolność kredytową nie gwarantującą uzyskania kredytu w banku szuka innych źródeł finansowania. Często takie osoby szukają pomocy w rodzinie. Korzystają z pożyczek prywatnych. Aby jednak nie wyjść z tej transakcji bez niczego, istotne jest w tym przypadku spisanie między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą (tudzież osoby prywatnej) umowy, nawet jeśli jest to rodzina. Dobrze skonstruowana umowa to podstawa, bo daje nam zabezpieczenie, że nikt nas nie oszuka. Powinniśmy również spisać warunki pożyczki.

Taka umowa powinna zawierać:

 • gdzie i kiedy została sporządzona umowa,
 • dane osób, które pożyczyły i które udzieliły pożyczki (stopień pokrewieństwa),
 • co jest przedmiotem prywatnej pożyczki i ile wynosi całkowita kwota pożyczki
 • numer konta bankowego i dane osobowe jego właściciela, na które ma wpłynąć gotówka,
 • okres spłaty,
 • podpisy obu stron.

Status prawny umowy pożyczki od osoby prywatnej

Aby umowa miała moc prawną, nie musi być potwierdzana notarialnie. Posiadanie takiej umowy gwarantuje nam, że Urząd Skarbowy nie będzie miał wątpliwości skąd na naszym koncie pojawiły się dodatkowe pieniądze. W tytule przelewu powinien znaleźć się zapis, że jest to pożyczka rodzinna lub inna. Taka prywatna pożyczka jest również regulowana zapisami w Kodeksie Cywilnym. Zapisy te opisują obowiązek zgłoszenia pożyczki do urzędu skarbowego w celu opodatkowania jej oraz osób prywatnych, czyli rodziny, od których możemy pożyczyć pieniądze bez formalności urzędowych.

Podatek od pożyczki prywatnej

Od każdej pożyczki trzeba zapłacić podatek PCC. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. Czynnikiem decydującym jak będzie wysoki jest kwota pożyczki. Istnieje jednak kwota pożyczki zwolniona z opłacania podatku. Oznacza to wyjątek, jeśli bierzemy pieniądze od rodziny, czyli: męża, dzieci, wnuków, rodziców, rodzeństwa, ojczyma, macochy, teściów. I wówczas, gdy ta kwota nie przekroczy pewnego pułapu, to nie trzeba jej zgłaszać. Natomiast, jeśli kwota pożyczki przekroczy już 9637 tys. to zapłacimy podatek 2%. Jeśli nie dopełnimy formalności to możemy się spodziewać kar z urzędu skarbowego.

Jeśli jesteśmy w ciężkiej sytuacji, to warto jednak unikać firm słupów i okazyjnych pożyczek od nieznanych marek pożyczkowych czy firm bez wpisu do KNF, bo możemy zostać oszukani i potem będziemy płacić bardzo wysokie koszty takiej pożyczki.

Gdzie bezrobotny może uzyskać pożyczkę?

Wystarczy poszukać ofert w internecie, w oddziale firmy pożyczkowej lub zadzwonić na infolinię firmy udzielającej pożyczek i zorientować się w ofercie pożyczek na oświadczenie. Jednak większość firm pożyczkowych oferuje pożyczki dla bezrobotnych online, aby dostęp do nich był szerszy. Takie oferty są zazwyczaj bardzo przejrzyste. Jasno i wyraźnie pokazują takie szczegóły jak: kwota pożyczki, rzeczywista roczna stopa oprocentowania czy okres spłaty.

Podsumowanie

Pożyczki dla bezrobotnych wydają się bardzo kuszące, zwłaszcza, jeśli mamy ciężką sytuację finansową lub jesteśmy osobami z nieregularnym źródłem dochodu. W tym przypadku nie możemy liczyć na pożyczkę z banku, bo nie posiadamy stałego zatrudnienia. Osoby niepracujące nie są jednak na straconej pozycji. Mogą otrzymać pożyczkę od firm pozabankowych. Oczywiście spełniając określone wymogi, ponieważ firmy pożyczkowe nie dają pieniędzy na „ładne oczy”. Też obowiązują te firmy przepisy. Trzeba także dobrze przewidzieć całkowity koszt pożyczki, który będzie nas obowiązywał. Dzięki temu wiemy, że wszystko jest bezpieczne. Oprócz tego osoby bezrobotne mogą również skorzystać z pomocy rodziny, znajomych i pożyczyć pieniądze prywatnie. Pamiętajmy jednak, aby spisać odpowiednią umowę jako zabezpieczenie dla nas, by na tym dwukrotnie nie stracić i nie wyjść z rodziną jak na przysłowiowym zdjęciu!

Tagi: pożyczka dla bezrobotnych

Zaktualizowano: 07.09.2022

Dodano: 04.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top