Instytucje bankowe działające na rynku finansowym muszą działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i chronić nie tylko swój interes, ale też dbać o interes klientów. Nie mogą sobie pozwolić na to, by pieniądze i dane osobowe klienta wypłynęły i wpadły w niepowołane ręce. Ale to nie wszystko. Bank musi działać na wielu polach, a jeśli zrobi to nieprawidłowo i nie w zgodzie z prawem, to klient może domagać się odszkodowania. Tylko w jakich okolicznościach i w jakiej formie można wystosować swoje żądania? Podpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Takie prawo masz wówczas, gdy bank z własnej winy popełni błąd, który znacząco wpłynie w sposób negatywny na Twoje korzystanie z produktów i usług bankowych. Musi powstać przy tym realna szkoda, której naprawienia należy się domagać. Generalnie można to zrobić na trzy sposoby.
Pierwszym, po który należy sięgnąć jest reklamacja. Jeśli ona nie przyniesie skutku zawsze można zwrócić się do Rzecznika Finansowego albo Rzecznika Konsumentów. Rzecznicy powinni dążyć do polubownego rozwiązania sporu. Jeśli to nie pomoże jako klientowi pozostaje Ci dochodzenie swych praw przed sądem.
Do błędów banków wystarczających do powstania roszczenia klienta zaliczamy:
Zdarzyć się, że w przypadku niezbyt dużego błędu bank zareaguje natychmiast i naprawi szkodę. Tak np. kiedyś postąpił PKO BP, gdy po kilkugodzinnej awarii bankowości internetowej, w ramach rekompensaty wypłacił klientom sumę równoważną miesięcznej wartości korzystania z rachunku, kart płatniczych i innych opłat w tym zakresie.
Należy zacząć od złożenia reklamacji w banku. Możesz to zrobić pisemnie, elektronicznie albo w trakcie osobistej wizyty w banku. Warto pamiętać, by złożenie reklamacji było odpowiednio udokumentowane, np. w formie dowodu wysłania listu poleconego do banku. Więcej na temat tego, jak skutecznie wykonać ten krok przeczytasz w tym artykule: Reklamacja usług bankowych.
Gdyby jednak bank odpowiedział na prawidłowo złożoną reklamację negatywnie i nie zechciał na tym etapie naprawić Twojej szkody, to wówczas możesz wrócić się do odpowiedniego Rzecznika. Ma on obowiązek przyjrzeć się Twojej sprawie. Gdyby jednak i to nie pomogło, wystąp na drogę sądową. Warto jednak wówczas zatrudnić prawnika, który będzie kompleksowo obsługiwał dochodzenie roszczeń.
Gama działań, których możesz wymagać od banku wobec popełnienia przez niego szkody jest dość szeroka. Można mówić o zaspokojeniu roszczeń w formie od najbardziej łagodnej do surowej. Najbardziej łagodne działania to dostarczenie przez bank wyjaśnień i podanie przyczyn powstania błędu oraz usunięcie błędu, np. zdjęcie blokady z konta. Dalej mamy zwrot opłat, które zostały niesłusznie pobrane, bądź zwrot wcześniej pobranych opłat w związku z wystąpieniem awarii. Poważniej wygląda sankcja darmowego kredytu. Możesz ją uzyskać na drodze sądowej, jeżeli w umowie były niedozwolone zapisy. Potem będziemy mieli odszkodowanie za powstałą szkodę, np. za blokadę konta.
Dodano: