Co zyskujesz, a co stracisz biorąc kredyt konsolidacyjny?

Opublikowano: 29 Marzec 2021 Anna Kopańska 6 min. czytania

Kategoria: Blog bankowyKredyty konsolidacyjne

Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji jaką jest zaciągnięcie kredytu, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw danego rozwiązania, a w ślad za tym wybrać najlepszą opcję. Niniejszy artykuł odpowie Wam na pytania: jakie zalety i wady ma kredyt konsolidacyjny, co można zyskać a co być może stracić decydując się na takie rozwiązanie.

Co oznacza pojęcie konsolidacji kredytów?

Konsolidacja zobowiązań oznacza, iż stajemy się posiadaczami tylko jednego kredytu i mamy do czynienia tylko z jednym terminem płatności, jedną ratą do zapłacenia oraz  związani jesteśmy relacją kredytową tylko z jedną instytucją finansującą. Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, przy jednoczesnym relatywnie szybkim i prostym procesie wnioskowania. Korzyści zdecydowanie przeważają nad ewentualnymi wadami tego kredytu. 

Co zatem możesz zyskać?

Nadrzędnym celem kredytu konsolidacyjnego i zarazem, naszym zdaniem, jego największą zaletą jest uzyskanie przez klienta niższej raty do płacenia niż suma rat skonsolidowanych kredytów. W konsekwencji klient bardzo często uzyskuje lepszą zdolność kredytową – co z pewnością  jest zaletą, lecz także może stać się wadą. 

Kolejną korzyścią jest fakt, że dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, łatwiej jest dbać o dobrą historię kredytową. Zdecydowanie prościej będzie zarządzać jednym, aniżeli kilkoma kredytami. 

Kredyt konsolidacyjny daje również większe poczucie bezpieczeństwa  ponieważ kredytobiorca nie boi się, że przestanie panować nad swoimi finansami. I koniec końców klient zyskuje dobre rozwiązanie, w krótkim  czasie  i bez większych  formalności, ponieważ nie musi dostarczać całej sterty różnorakich dokumentów i przedstawiać dodatkowych zabezpieczeń.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny klient zyskuje: komfort spłaty  ponieważ nie musi pamiętać o płaceniu kilku rat, od tej pory pamięta już tylko o jednej. Następnie zyskuje czas, gdyż robi tylko jeden przelew i załatwia formalności tylko w jednej instytucji. Ponadto klient zyskuje mniejszy stres, a to dlatego, że mając jedną ratę nie trzeba się bać, że tak jak w przypadku opłacania kilku rachunków, zapomni się opłacić któryś z nich.

Jeśli skorzystasz z kredytu konsolidacyjnego powinieneś sprawdzić czy należy ci się i w jakiej wysokości zwrot prowizji za przedterminową spłatę skonsolidowanych kredytów.

Pamiętaj również o tym, że konsolidując kredyty tzn. spłacając je przed terminem wynikającym z harmonogramu nie zapłacisz żadnych dodatkowych kosztów, a odsetki bank lub firma pożyczkowa naliczy tylko do dnia ich spłaty.

Co zatem możesz stracić?

Jeżeli chodzi o wady kredytu konsolidacyjnego wydaje się, że najbardziej odczuwalną wadą może być konieczność wydłużenia  okresu kredytowania, innymi słowy dłużej będziesz spłacał swój kredyt. Aby dobrać najlepszy do Twojej sytuacji finansowej okres kredytowania warto skorzystać z rankingów kredytu konsolidacyjnego

Pozostałe wady wynikają zasadniczo z mitów, które narosły wokół kredytów konsolidacyjnych. Niestety klienci niejednokrotnie wychodzą z błędnego założenia, że aby uzyskać taki kredyt muszą przynieść szereg dokumentów... Czasami nawet nie wiedzą gdzie je mają lub po prostu je zagubili. Okazuje się, że tych dokumentów jest dokładnie tyle samo co przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy z tą różnicą, że dodatkowo klient musi dostarczyć choć jeden dokument potwierdzający, że jest właścicielem kredytu oraz jaka jest kwota do spłaty i na jaki rachunek ma być przelana. I tyle.

Duży kredyt konsolidacyjny ma za zadanie spłacić Twoje małe kredyty więc warto pamiętać, by wybrać najlepszy z możliwych. Im tańszą ofertę kredytu konsolidacyjnego wybierzesz tym osiągniesz lepszy efekt konsolidacji. W przeciwnym wypadku źle dobrana konsolidacja może negatywnie wpłynąć na Twój budżet. Jeśli popełnisz błąd wyboru na małym kredycie konsekwencje będą, ale nie tak dotkliwe finansowo, jak przy pomyłce na dużym kredycie.

Nasza obserwacja rynku pokazuje, że część klientów korzystających z kredytów konsolidacyjnych ma tendencje do dalszego zadłużania się w ramach uzyskanej zwiększonej zdolności kredytowej. Może to doprowadzić do tego, że klient niejako wróci do punktu wyjścia i będzie miał tak samo trudną sytuację, jak przed kredytem konsolidacyjnym. Uważajmy zatem przed dalszym zadłużaniem się w sytuacji gdy już skonsolidowaliśmy i uporządkowaliśmy swoje zobowiązania. 

Aby w pełni skorzystać z zalet kredytu konsolidacyjnego zachęcam, aby przed sprawdzeniem oferty kredytowej, skontaktować się z doświadczonym doradcą finansowym, który w oparciu o waszą sytuację pomoże w dobraniu najlepszej oferty kredytu konsolidacyjnego.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top