Co zyskujesz, a co stracisz biorąc kredyt konsolidacyjny?

Opublikowano: 29 Marzec 2021 Anna Kopańska 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji jaką jest zaciągnięcie kredytu, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw danego rozwiązania, a w ślad za tym wybrać najlepszą opcję. Niniejszy artykuł odpowie Wam na pytania: jakie zalety i wady ma kredyt konsolidacyjny, co można zyskać a co być może stracić decydując się na takie rozwiązanie.

Co zyskujesz, a co stracisz biorąc kredyt konsolidacyjny?

Co oznacza pojęcie konsolidacji kredytów?

Konsolidacja zobowiązań oznacza, iż stajemy się posiadaczami tylko jednego kredytu i mamy do czynienia tylko z jednym terminem płatności, jedną ratą do zapłacenia oraz  związani jesteśmy relacją kredytową tylko z jedną instytucją finansującą. Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, przy jednoczesnym relatywnie szybkim i prostym procesie wnioskowania. Korzyści zdecydowanie przeważają nad ewentualnymi wadami tego kredytu. 

Co zatem możesz zyskać?

Nadrzędnym celem kredytu konsolidacyjnego i zarazem, naszym zdaniem, jego największą zaletą jest uzyskanie przez klienta niższej raty do płacenia niż suma rat skonsolidowanych kredytów. W konsekwencji klient bardzo często uzyskuje lepszą zdolność kredytową – co z pewnością  jest zaletą, lecz także może stać się wadą. 

Kolejną korzyścią jest fakt, że dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, łatwiej jest dbać o dobrą historię kredytową. Zdecydowanie prościej będzie zarządzać jednym, aniżeli kilkoma kredytami. 

Kredyt konsolidacyjny daje również większe poczucie bezpieczeństwa  ponieważ kredytobiorca nie boi się, że przestanie panować nad swoimi finansami. I koniec końców klient zyskuje dobre rozwiązanie, w krótkim  czasie  i bez większych  formalności, ponieważ nie musi dostarczać całej sterty różnorakich dokumentów i przedstawiać dodatkowych zabezpieczeń.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny klient zyskuje: komfort spłaty  ponieważ nie musi pamiętać o płaceniu kilku rat, od tej pory pamięta już tylko o jednej. Następnie zyskuje czas, gdyż robi tylko jeden przelew i załatwia formalności tylko w jednej instytucji. Ponadto klient zyskuje mniejszy stres, a to dlatego, że mając jedną ratę nie trzeba się bać, że tak jak w przypadku opłacania kilku rachunków, zapomni się opłacić któryś z nich.

Jeśli skorzystasz z kredytu konsolidacyjnego powinieneś sprawdzić czy należy ci się i w jakiej wysokości zwrot prowizji za przedterminową spłatę skonsolidowanych kredytów.

Pamiętaj również o tym, że konsolidując kredyty tzn. spłacając je przed terminem wynikającym z harmonogramu nie zapłacisz żadnych dodatkowych kosztów, a odsetki bank lub firma pożyczkowa naliczy tylko do dnia ich spłaty.

Co zatem możesz stracić?

Jeżeli chodzi o wady kredytu konsolidacyjnego wydaje się, że najbardziej odczuwalną wadą może być konieczność wydłużenia  okresu kredytowania, innymi słowy dłużej będziesz spłacał swój kredyt. Aby dobrać najlepszy do Twojej sytuacji finansowej okres kredytowania warto skorzystać z rankingów kredytu konsolidacyjnego

Pozostałe wady wynikają zasadniczo z mitów, które narosły wokół kredytów konsolidacyjnych. Niestety klienci niejednokrotnie wychodzą z błędnego założenia, że aby uzyskać taki kredyt muszą przynieść szereg dokumentów... Czasami nawet nie wiedzą gdzie je mają lub po prostu je zagubili. Okazuje się, że tych dokumentów jest dokładnie tyle samo co przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy z tą różnicą, że dodatkowo klient musi dostarczyć choć jeden dokument potwierdzający, że jest właścicielem kredytu oraz jaka jest kwota do spłaty i na jaki rachunek ma być przelana. I tyle.

Duży kredyt konsolidacyjny ma za zadanie spłacić Twoje małe kredyty więc warto pamiętać, by wybrać najlepszy z możliwych. Im tańszą ofertę kredytu konsolidacyjnego wybierzesz tym osiągniesz lepszy efekt konsolidacji. W przeciwnym wypadku źle dobrana konsolidacja może negatywnie wpłynąć na Twój budżet. Jeśli popełnisz błąd wyboru na małym kredycie konsekwencje będą, ale nie tak dotkliwe finansowo, jak przy pomyłce na dużym kredycie.

Nasza obserwacja rynku pokazuje, że część klientów korzystających z kredytów konsolidacyjnych ma tendencje do dalszego zadłużania się w ramach uzyskanej zwiększonej zdolności kredytowej. Może to doprowadzić do tego, że klient niejako wróci do punktu wyjścia i będzie miał tak samo trudną sytuację, jak przed kredytem konsolidacyjnym. Uważajmy zatem przed dalszym zadłużaniem się w sytuacji gdy już skonsolidowaliśmy i uporządkowaliśmy swoje zobowiązania. 

Aby w pełni skorzystać z zalet kredytu konsolidacyjnego zachęcam, aby przed sprawdzeniem oferty kredytowej, skontaktować się z doświadczonym doradcą finansowym, który w oparciu o waszą sytuację pomoże w dobraniu najlepszej oferty kredytu konsolidacyjnego.

Zaktualizowano: 13.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (12)


 • Avatar Marcin_Podlasie

  Marcin_Podlasie
  24.07.2021 09:19:02

  Na stronie Getin banku pisze, że nie wolno mieć relacji z tym bankiem przez 6 miesięcy, a ja mam tam kredyt i w innym mam kredyt, a chciałem konsolidacje z Getinu, to co teraz? musze szukac w innym?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor Marcin_Podlasie
  24.07.2021 13:50:05

  Relacja z bankiem dotyczy jednej z ofert promocyjnych. Może Pan skorzystać z innej oferty kredytu gotówkowego w Getin Bank niż promocyjna zakładająca brak relacji z bankiem. Należy pamiętać, że będą wtedy inne koszty takiego kredytu.

 • Avatar karo

  karo
  12.07.2021 20:58:22

  a czy jak mam umowę zlecenie to tez dostane kredyt konsolidacyjny? mam raty za meble do spłaty, karte, i mały kredyt gotówkowy?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor karo
  12.07.2021 22:28:14

  Tak, umowa zlecenie jest akceptowanym źródłem dochodu.

 • Avatar łyk

  łyk
  07.07.2021 13:41:03

  który bank ma lepszą oferte?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor łyk
  07.07.2021 18:38:38

  Szczegóły oferty, w zależności od kwoty i okresu kredytowania, można znaleźć w kalkulatorach dostępnych na stronie.

 • Avatar ciekawskijan

  ciekawskijan
  02.07.2021 20:11:26

  a to tu tez się należy prowizja za wcześniejszą spłate?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor ciekawskijan
  02.07.2021 22:19:07

  Obecnie większość kredytów gotówkowych spłaca się bez prowizji za wcześniejszą spłatę.

 • Avatar klaudia

  klaudia
  27.06.2021 08:57:57

  skorzystałam z konsolidacji i teraz mogę odetchnąć ze spokojem, przynajmniej nie obawiam się, że nie starczy mi na inne opłaty czy wakacje dla dzieci, spokój ducha jest najważniejszy

  Odpowiedź
 • Avatar depko

  depko
  22.06.2021 19:28:23

  mam tyle kredytów, że nie wiem czy ten konsolidacyjny coś da…

  Odpowiedź
 • Avatar bartek

  bartek
  08.06.2021 20:33:36

  bez sensu jest to, że banki liczą na przykład kredyt który był już spłacony ale dalej wisi w biku i zdolność przez to jest niższa

  Odpowiedź
 • Avatar ada

  ada
  14.05.2021 14:14:18

  no właśnie te wydłużenie okresu spłaty mnie martwi…

  Odpowiedź
Top