Konsolidacja kredytu wady i zalety. Czego możesz się spodziewać?

Opublikowano: 29 Marzec 2021 Dagmara Konik 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Konsolidacji

Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji, jaką jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw danego rozwiązania, a w ślad za tym wybrać najlepszą opcję. Niniejszy artykuł odpowie Wam na pytania: jakie zalety i wady ma kredyt konsolidacyjny. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Konsolidacja kredytu wady i zalety. Czego możesz się spodziewać?"

Kredyt konsolidacyjny - co to jest?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy dzięki któremu stajemy się posiadaczami tylko jednego kredytu. Kredyty konsolidacyjne sprawiają, że mamy do czynienia tylko z jednym terminem płatności, jedną ratą do zapłacenia oraz związani jesteśmy relacją kredytową tylko z jedną instytucją finansującą. Kredyt konsolidacyjny nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia kredytu, przy jednoczesnym relatywnie szybkim i prostym procesie wnioskowania. Korzyści zdecydowanie przeważają nad ewentualnymi wadami tego kredytu. 

Konsolidacja kredytów pozwala na spłatę kredytu niezależnie od jego rodzaju. Kredyt konsolidacyjny może obejmować:

  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt samochodowy,
  • kredyt hipoteczny. 

Kredyt konsolidacyjny może obejmować także spłatę dotychczasowych zobowiązań z rynku pozabankowego. Konsolidacja chwilówek za pomocą kredytu konsolidacyjnego jest również możliwa.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Nadrzędnym celem kredytu konsolidacyjnego i zarazem, naszym zdaniem, jego największą zaletą jest uzyskanie przez klienta niższej raty do płacenia niż suma rat skonsolidowanych kredytów. W konsekwencji klient bardzo często polepsza się zdolność kredytowa.

Kolejną korzyścią jest fakt, że dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, łatwiej jest dbać o dobrą historię kredytową. Zdecydowanie prościej będzie zarządzać jednym, aniżeli kilkoma kredytami. Domowy budżet jest również łatwiejszy do zarządzania.

Kredyt konsolidacyjny daje również większe poczucie bezpieczeństwa ponieważ kredytobiorca nie boi się, że przestanie panować nad swoimi finansami. I koniec końców klient zyskuje dobre rozwiązanie, w krótkim czasie i bez większych formalności, ponieważ nie musi dostarczać całej sterty różnorakich dokumentów i przedstawiać dodatkowych zabezpieczeń.

Konsolidacja kredytu to komfort spłaty

Decydując się na kredyt konsolidacyjny klient zyskuje: komfort spłaty ponieważ nie musi pamiętać o płaceniu kilku rat, od tej pory pamięta już tylko o jednej. Następnie zyskuje czas, gdyż robi tylko jeden przelew i załatwia formalności tylko w jednej instytucji. Ponadto dla klienta to mniejszy stres, a to dlatego, że mając jedną ratę nie trzeba się bać, że tak jak w przypadku opłacania kilku rachunków, zapomni się opłacić któryś z nich.

Jeśli skorzystasz z kredytu konsolidacyjnego powinieneś sprawdzić czy należy ci się i w jakiej wysokości zwrot prowizji za przedterminową spłatę skonsolidowanych kredytów.

Pamiętaj również o tym, że konsolidując kredyty tzn. spłacając je przed terminem wynikającym z harmonogramu nie zapłacisz żadnych dodatkowych kosztów, a odsetki bank lub firma pożyczkowa naliczy tylko do dnia ich spłaty.

Konsolidacja jest również doskonałym rozwiązaniem z trudnej sytuacji finansowej. Kiedy raty kredytów zaczynają być uciążliwością, zdolność kredytowa maleje z każdym dniem warto rozważyć powyższe zalety kredytu konsolidacyjnego i poprawić swoją sytuację finansową.

Kredyt konsolidacyjny to szansa na dodatkową gotówkę

W przypadku niektórych klientów korzystających tylko z produktów bankowych, jakimi są kredyty gotówkowe czy karty kredytowe z kolejnym złożonym wnioskiem trudno może być uzyskać wysoką zdolność kredytową. Konsolidacja posiadanych zobowiązań bankowych pozwala uzyskać zdolność kredytową na lepszym poziomie niż przy decyzji o zaciągnięciu kolejnego kredytu gotówkowego. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego zyskuje większą pewność spłaty więc może zaproponować klientowi dodatkową gotówkę w ramach kwoty kredytu konsolidacyjnego. Dla banku wiarygodniejszym będzie kredytobiorca, który będzie miał jedną ratę zamiast kilku na wyższą kwotę. 

Wady kredytu konsolidacyjnego

Jeżeli chodzi o wady kredytu konsolidacyjnego wydaje się, że najbardziej odczuwalna może wiązać się z wydłużeniem okresu kredytowania, innymi słowy dłużej będziesz spłacał swój kredyt. Aby dobrać najlepszy do Twojej sytuacji finansowej okres kredytowania warto skorzystać z rankingów kredytu konsolidacyjnego. 

Pozostałe wady wynikają zasadniczo z mitów, które narosły wokół kredytów konsolidacyjnych. Niestety klienci niejednokrotnie wychodzą z błędnego założenia, że aby uzyskać taki kredyt muszą przynieść szereg dokumentów... Czasami nawet nie wiedzą gdzie je mają lub po prostu je zagubili. Okazuje się, że tych dokumentów jest dokładnie tyle samo co przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy z tą różnicą, że dodatkowo klient musi dostarczyć tylko jeden dokument potwierdzający, że jest właścicielem kredytu oraz jaka jest kwota do spłaty i na jaki rachunek kwota spłaty ma być przelana. Nie zawsze muszą to być umowy kredytów. Aby skonsolidować kredyty można przedstawić np. harmonogram spłat.

Duży kredyt konsolidacyjny ma za zadanie spłacić Twoje małe kredyty więc warto pamiętać, by wybrać najlepszy z możliwych. Im tańszą ofertę kredytu konsolidacyjnego wybierzesz tym osiągniesz lepszy efekt konsolidacji. W przeciwnym wypadku źle dobrana konsolidacja może negatywnie wpłynąć na Twój domowy budżet. Jeśli popełnisz błąd wyboru na małym kredycie konsekwencje będą, ale nie tak dotkliwe finansowo, jak przy pomyłce na dużym kredycie.

Konsolidacja kredytu - pułapka zdolności kredytowej

Nasza obserwacja rynku pokazuje, że część klientów korzystających z konsolidacji kredytu ma tendencje do dalszego zadłużania się w ramach uzyskanej zwiększonej zdolności kredytowej. Może to doprowadzić do tego, że klient niejako wróci do punktu wyjścia i będzie miał tak samo trudną sytuację, jak przed kredytem konsolidacyjnym. Uważajmy zatem przed dalszym zadłużaniem się w sytuacji gdy już skonsolidowaliśmy i uporządkowaliśmy swoje zobowiązania. 

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Czyli o tym ile mogę mieć kredytów konsolidacyjnych?

Ilość posiadanych kredytów zarówno tych konsolidacyjnych, jak i gotówkowych uzależniona jest w głównej mierze od kluczowej kwestii, jaką jest zdolność kredytowa. Teoretycznie przy posiadaniu wystarczającej zdolności kredytowej, czy zdolności do spłaty kredytu w terminie możemy stać się posiadaczami nawet kilku kredytów konsolidacyjnych, a co więcej konsolidować już wcześniej posiadane kredyty konsolidacyjne. Rozwiązanie jest o tyle korzystne o ile warunki nowej konsolidacji kredytu będą korzystniejsze od poprzedniej opcji konsolidacji zadłużenia.

Podsumowanie

Kredyt konsolidacyjny to doskonałe rozwiązanie w przypadku spłaty wielu zobowiązań bankowych i pozabankowych. Pozwala on na połączenie posiadanych zobowiązań w jedno i często daje szanse na niższą ratę. Jest też rozwiązaniem dla osób, które mają obawiają się problemów ze spłatą zobowiązań i trudnej sytuacji finansowej. I choć do wady konsolidacji możemy zaliczyć to, że w niektórych przypadkach konieczny będzie kredyt z maksymalnym okresem spłaty, a więc wyższą kwotą odsetek nie bójmy się tego produktu. Zdolność finansowa, jaką uzyskamy odciąży domowy budżet. W przypadku kredytu konsolidacyjnego często kwota kredytu, w tym dodatkowej gotówki, jaką będziemy mogli uzyskać będzie wyższa.

Aby w pełni skorzystać z zalet kredytu konsolidacyjnego zachęcam, aby przed sprawdzeniem oferty kredytowej, skontaktować się z doświadczonym doradcą finansowym, który w oparciu o waszą sytuację pomoże w dobraniu najlepszej oferty kredytu konsolidacyjnego. Ofert warto konsolidacji kredytu warto poszukać także serwisach internetowych np. wnioskomat.com. Takie działanie pozwoli uzyskać najtańszy kredyt konsolidacyjny, którego rzeczywista roczna stopa oprocentowania będzie korzystna. 

Tagi: kredyt konsolidacyjnykonsolidacja

Zaktualizowano: 18.11.2021

Dodano: 29.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top