Dla kogo przeznaczone są kredyty konsolidacyjne?

Opublikowano: 03 Kwi 2021 Anna Kopańska 7 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseKredyty konsolidacyjneBlog bankowy

Kredyt konsolidacyjny to jedno z popularnych rozwiązań finansowych. W tym artykule wyjaśnimy: dla kogo przeznaczone są kredyty konsolidacyjne, kto najczęściej korzysta z kredytu konsolidacyjnego oraz kto ma szansę otrzymać taki kredyt.

Dla kogo przeznaczone są kredyty konsolidacyjne?

Po pierwsze. Ofertę kredytu konsolidacyjnego powinny rozważyć te osoby, które posiadają aktualnie kilka zobowiązań do spłaty i kontrola płatności tych rachunków w jakiś sposób im doskwiera. Konsolidacja to zmiana wielu kredytów na jeden, w jednej dacie płatności. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia kontrolę i zarządzanie budżetem domowym.

Kolejnymi adresatami tej oferty są osoby, którym zależy na poprawie swojej zdolności kredytowej. Nowa rata kredytu konsolidacyjnego jest zazwyczaj niższa od sumy rat obecnie spłacanych. Ma na to wpływ między innymi wydłużenie okresu kredytowania jednak kredyt konsolidacyjny nie zawsze musi wiązać się z większą ilością rat.

Po trzecie. Kredytem konsolidacyjnym powinny być zainteresowane te osoby, które w zamianie swoich dotychczasowych kredytów upatrują szansę na niższy koszt kredytu. Klienci porównują w takiej sytuacji, obecny koszt posiadanych kredytów do kosztu potencjalnego nowego kredytu konsolidacyjnego.

I po czwarte. Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które znajduje się w centrum zainteresowania osób, które chcą poprawić lub zapobiec pogorszeniu swojej historii kredytowej. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy klient czuje, że posiadanych zobowiązań ma już tyle, że istnieje ryzyko, iż straci swoją płynność finansową i przestanie je móc spłacać.

Podsumowując, z kredytu konsolidacyjnego najczęściej korzystają te osoby, które:

  • chcą poprawić komfort swoich spłat,
  • chcą obniżyć kwotę miesięcznie płaconych rat,
  • chcą zwiększyć swoją zdolność kredytową na przykład przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

Są to również osoby, które nie chcą zepsuć swojej wiarygodności kredytowej, a czują, że obecnie posiadane zobowiązania dają ryzyko na utratę ich płynności. Wobec tego decydują się na rozwiązanie problemu właśnie kredytem konsolidacyjnym.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego mają przede wszystkim osoby, które posiadają zdolność kredytową oraz dobrą historię spłaty dotychczasowych zobowiązań kredytowych.

Zdolność kredytowa to inaczej mówiąc, możliwość do spłaty zobowiązań w przyszłości z uwzględnieniem obecnie płaconych rat kredytów. Informacje te są sprawdzane w Biurze Informacji Kredytowej w skrócie nazywanym BIKiem.

Banki porównują kwotę zobowiązań z deklarowaną kwotą dochodu. Gdy o kredyt ubiega się dwóch kredytobiorców dochody i zobowiązania są sumowane. Każdy bank ma własne wytyczne w zakresie obliczania zdolności kredytowej.

Może zdarzyć się tak, że w jednym banku nie otrzymamy oferty ze względu na brak zdolności kredytowej, natomiast w drugim banku taka szansa istnieje. Dlatego zawsze należy zweryfikować oferty różnych banków, tak aby wybrać tę najbardziej właściwą dla siebie.

Jeżeli chodzi o wiarygodność kredytową - instytucja finansowa przyjrzy się temu, co jest źródłem naszego dochodu. Ważne będzie to, czy klient pracuje w firmie ze stabilną pozycją na rynku, ale przede wszystkim istotny wpływ na ofertę będzie miała kwestia - jaka jest forma umowy z pracodawcą, jak długo klient tam pracuje oraz do kiedy ma umowę.

Mówiąc o wiarygodności kredytowej, nie bez znaczenia jest również historia spłaty dotychczasowych zobowiązań. Banki sprawdzają jak kształtowała się dotychczasowa spłata rat klienta. Czy była ona terminowa oraz czy płatności dokonywane były w wymaganych kwotach. Bank sprawdza również jak często klient się zadłuża oraz czy składa dużo zapytań, które odnotowywane są w raporcie Biura Informacji Kredytowej.

Dlatego jeśli ktoś planuje skorzystanie z kredytu, warto najpierw rozeznać możliwości ofertowe różnych firm, sprawdzić jakie wymagania stawia bank do wnioskowania o taki kredyt i złożyć wniosek tam, gdzie szanse na przyznanie kredytu będą największe. Warto nie składać wniosków w każdym banku, a tylko w tym, w którym zdecydujemy się na kredyt, gdyż ilość zapytań kredytowych może obniżać lub nawet uniemożliwiać uzyskanie oferty kredytowej.

W tym celu zawsze rekomendujemy kontakt z doświadczonym doradcą finansowym, który pokieruje klienta tak, aby szanse na uzyskanie kredytu były jak największe.

Warto zapamiętać, że Klient rzetelny w spłacaniu swoich zobowiązań ma szereg możliwości i zazwyczaj jest takim rodzajem klienta, którego każda instytucja finansowa powita z otwartymi ramionami.

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 10 000 zł, okres: 84 mies
Banki
Kwota kredytu: 10 000 zł
Ilość rat kredytu: 84 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Getin Noble Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta dla aktywnych (zobacz) 7,20 % 7,44 % 0,00 % 12 760,44 zł 151,91 zł Złóż wniosek
Getin Noble Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 7,20 % 9,08 % 4,99 % 13 397,16 zł 159,49 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 7,20 % 10,70 % 9,99 % 14 034,72 zł 167,08 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna Operator (zobacz) 7,19 % 10,98 % 10,90 % 14 146,44 zł 168,41 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna Pośrednik (zobacz) 7,19 % 11,30 % 11,90 % 14 274,12 zł 169,93 zł Złóż wniosek
BNP Paribas kredyt konsolidacyjny - Kredyt Uniwersalny (zobacz) 7,20 % 11,50 % 12,50 % 14 354,76 zł 170,89 zł Złóż wniosek
Getin Bank kredyt konsolidacyjny - Lekki Kredyt (zobacz) 7,20 % 12,30 % 14,99 % 14 673,12 zł 174,68 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt konsolidacyjny - Oferta Standardowa (zobacz) 7,19 % 16,64 % 28,90 % 16 442,16 zł 195,74 zł Złóż wniosek
Smartney - kredyt konsolidacyjny (zobacz) 7,20 % 22,19 % 47,00 % 18 757,20 zł 223,30 zł Złóż wniosek

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top