Raport BIK - jakie informacje w nim znajdę?

Opublikowano: 20 Sty 2020 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jednym z elementów oceny zdolności kredytowej zawsze przez bank, a często przez firmę pozabankową jest weryfikacja Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. BIK zbiera informacje o zobowiązaniach kredytobiorców w stosunku do banków oraz określa kulturę płatniczą Klienta. Co dokładnie znajdziemy w raporcie BIK?

raport bik

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej powstał w 1997 roku jako przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Zadaniem BIK od początku jest gromadzenie i udostępnianie informacji o historii kredytowej Klientów, którzy zaciągają zobowiązania w Bankach, SKOK’ach oraz firmach pożyczkowych.

Jakie informacje trafiają do BIK

Do Biura Informacji Kredytowej obowiązkowo raportuje każdy bank. Informacja trafia do systemu w momencie, w którym Klient zaciąga zobowiązanie, przy czym może to być zarówno kredyt hipoteczny, jak i pożyczka online. Firmy pozabankowe nie mają ustawowego obowiązku przezywania danych do BIK. To, czy udostępniają je, zależy od indywidualnych uzgodnień pomiędzy daną instytucją nie bankową oraz BIK. W praktyce większość firm sprawdza Klienta w systemie, ale nie zawsze raportuje zwrotnie do BIK.

Zakres danych w BIK

BIK wie o kredytobiorcy i jego zachowaniu w kontekście posiadanych zobowiązań praktycznie wszystko. W momencie wzięcia kredytu w banku, do BIK trafia informacja o rodzaju zaciągniętego zobowiązania, jego wysokości oraz wysokości raty. Na przestrzeni spłaty kredytu BIK wie, ile Klientowi pozostało jeszcze do spłaty oraz jak płaci raty, tzn. czy spóźnia się lub spóźniał się z ich opłaceniem. To wszystko podzielone jest na dwie główne kategorie, tzn. kredyty ratalne, w które zaliczamy każdy kredyt z ratą kapitałowo odsetkową oraz kredyty odnawialne, czyli limity w rachunkach oszczędnościowo rozliczeniowych i karty kredytowe.

BIK

Jak pokazywane są zaległości w spłacie zobowiązań?

BIK posiada swój wewnętrzny sposób pokazywania zaległości lub braku zaległości na każdym zobowiązaniu Klienta. Każda rata zapłacona przez kredytobiorcę w każdym kredycie otrzymuje oznaczenie punktowe. „O” przy danej racie w danym kredycie oznacza, że Klient zapłacił ją w terminie lub z opóźnieniem nie przekraczającym 30 dni. Jeżeli przy racie widnieje jedynka, będziemy wiedzieli, że została ona zapłacona z opóźnieniem pomiędzy 31, a 90 dni. „2” oznacza opóźnienia 91 – 180 dni. „3” natomiast – powyżej 180 dni. Przy zobowiązaniu może również widnieć status „W”, który oznacza, że kredyt jest windykowany, lub „E”, który to skrót oznacza egzekucję.

BIK score

Wszystkie dane zbierane przez Biuro Informacji Kredytowej mają wpływ na tzw. BIK score lub scoring BIK. Jest to ocena punktowa w ramach której BIK agreguje wszystkie podstawowe informacje o Kliencie. Im wyższy scoring, tym lepszy Klient. Instytucje finansujące, oprócz tego, że patrzą na każdą daną z osobna, weryfikują również scoring BIK i traktują go jako jedną z wytycznych do ostatecznej decyzji kredytowej.

Ilość zapytań ma znaczenie w ocenie zdolności

Bank lub firma pożyczkowa weryfikując zdolność kredytową Klienta bierze pod uwagę wszystkie dane, które zostaną udostępnione o kredytobiorcy w pobranym raporcie BIK. Ilość zobowiązań, ich wysokość, wysokość miesięcznych rat oraz terminowość ich zapłaty to podstawowe parametry zaszyte w kartach scoringowych instytucji. Dla instytucji ważne będzie również to, ile razy kredytobiorca został zweryfikowany w BIK w ostatnim czasie. Im więcej zapytań, tym gorzej dla Klienta. Duża liczba zapytań będzie bowiem świadczyć o tym, że poszukuje aktywnie finansowania i spotyka się z decyzjami odmownymi lub wnioskuje w wielu firmach co może zostać odebrane jako akt desperacji.

Raport BIK, czyli warto dbać o poziom zobowiązań

Ilość zobowiązań oraz terminowość ich spłat to elementy, o które Klient powinien mocno dbać. Oczywiście, ustawodawca blokuje Klientowi możliwość zadłużania się bez końca, ale najważniejsze regulacje dotyczą jedynie banków. To, czy dostaniemy pieniądze na rynku pozabankowym zależy tylko od instytucji – a te potrafią być liberalne w procesie oceny zdolności kredytowej. Bezpieczne i odpowiedzialne zadłużanie jest jednym z elementów utrzymywania płynności finansowej, a ta jest niezbędna do niezaburzonego finansowego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego.

Tagi: raport bikscoringkredytbik

Zaktualizowano: 06.09.2021

Dodano: 20.01.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

06 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Każdy może sprawdzić jakie dane widzą instytucje finansowe oraz czy przekazywane informacje o spłacanych ratach są regularne i prawidłowe lub zweryfikować kto pytał o Twoje dane. Sprawdzenia można dokonać odpłatnie lub za darmo (darmowy raport Biura Informacji Kredytowej przysługuje każdemu Klientow(...)

Czytaj więcej
BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

21 Lip 2022Autor: Agnieszka Kłak

Na polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Dane, o których(...)

Czytaj więcej
Pożyczka bez BIK. Czy jest to możliwe?

Pożyczka bez BIK. Czy jest to możliwe?

16 Wrz 2019Autor: Agnieszka Kłak

Z każdej strony jesteśmy zalewani komunikatami w stylu „Pożyczka bez BIK”, „Pożyczka dla zadłużonych”, „Pożyczka bez zdolności”. Co tak naprawdę kryje się pod tymi pojęciami? Co oznacza, że pożyczka jest bez BIK? Czy taką pożyczkę może dostać każdy?

Czytaj więcej
Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

05 Cze 2019Autor: Agata Dymara

Wielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)

Czytaj więcej
Top