Scoring BIK. Jak nas definiuje jako kredytobiorców?

Opublikowano: 12 Lis 2020 Aleksandra Jakubowska 5 min. czytania

Kategoria: Blog finansowyKredyty

Podczas procesu kredytowego każdy Klient ubiegający się o kredyt jest dokładnie weryfikowany przez Bank. Ocenie podlega zdolność, wiarygodność kredytów oraz ocena scoringowa. Każda Instytucja stosuje tylko im znaną politykę kredytową i wskaźniki oceny Klienta. Niemniej jednak kluczowym czynnikiem, który decyduje o jakości Klienta jest ocena scoringowa BIK.

BIK  - co to właściwie jest?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi i udostępnia dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Przechowywane dane mają charakter pozytywny np. informacje o terminowo spłaconych zobowiązaniach np. kredytach gotówkowych. Znajdują się tam również wpisy negatywne np. o opóźnieniach w spłacie czy też windykacji zobowiązań.

Dlaczego BIK jest taki ważny?

Aby dostać kredyt instytucje finansowe muszą mieć pewność, że Klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Historia w BIK doskonale im pokaże, jak wnioskodawca obsługuje inne zobowiązania, jak dużo ich posiada oraz czy jest rzetelnym Klientem. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zadbać o swoją historię kredytową i w momencie potrzeby większego finansowanie nie zostać z tego powodu odrzutu.

Co to jest scoring BIK?

Scoring jest to metoda punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej klienta na podstawie porównania go z klientami, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej dany profil jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym wyższą ocenę punktową otrzymują. A co za tym idzie, im wyższa ocena, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki, o która Klient się stara.

Ocena punktowa, która jest prezentowana w raporcie BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów. Dla konsumentów dodatkowo jest pokazywana w postaci gwiazdek.  

ocena punktowa w BIK

Czy można mieć wpływ na swoją ocenę punktową BIK?

Planując wnioskowanie o poważny kredyt (np. na zakup mieszkania, remont itp.), który opiewa na wyższą kwotę warto, wcześniej zadbać o swoją historię BIK. To od Klienta zależy jak jego raport będzie oceniany i ile korzyści przyniesie on w procesach kredytowych. Co zatem wpływa na ocenę w BIK-u? W świetle powyższych informacji odpowiedź jest raczej retoryczna. Należy spłacać dotychczas zaciągnięte kredyty (w tym również limity ROR, karty kredytowe) terminowo. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby nie zadłużać się w kilku instytucjach w tym samym czasie.

Co obniża ocenę punktową BIK?

Na negatywną ocenę BIK mają w głównej mierze wpływ następujące czynniki:

 • opóźnienie w spłacie rat kredytowych:
  • długość opóźnienia w spłacie kredytu,
  • czas, jaki minął od ostatniego opóźnienia w spłacie,
  • wystąpienie zaległości w spłacie oraz wysokość tej zaległości, 
 • duża aktywność kredytowa:
  • duża liczba nowo otwartych kredytów w ostatnim okresie czasu,
  • duża liczba wniosków kredytowych złożonych w ostatnim okresie,
  • krótki czas od złożenia ostatniego wniosku kredytowego, 
 • wykorzystanie limitu kredytowego:
  • przekroczenie limitu kredytowego,
  • wysoki poziom wykorzystania limitu kredytowego.

Czy konsument może poznać swój raport BIK oraz ocenę scoringową?

Każdy ma wgląd do swojego raportu BIK, a nawet otrzymywania informacji o zapytaniach, punktach scoringowych. Usługa dostępna jest na stronach internetowych prowadzonych rzez Biuro Informacji Kredytowych. Są tam zawarte szczegółowe instrukcje jak ów raport uzyskać.

Podsumowanie

Reasumując należy jeszcze raz podkreślić, że ocena punktowa BIK ma olbrzymi wpływ na ostateczną decyzję banku, instytucji pożyczkowej w sprawie przyznania środków pieniężnych. Ukazuje ona wiarygodność kredytową klienta na podstawie historii spłacania rat wcześniej zaciągniętych kredytów. Jest to wystarczający powód, aby dbać o naszą rzetelność, terminowość w spłacaniu rat. Pamiętajmy, że nawet proste kredyty np. zaciągnięte w marketach np. na sprzęt AGD, komputery widnieją w raporcie i również nie powinno się ich zaniedbywać. Co więcej ich terminowa spłata może w krótkim czasie przyczynić się do zbudowania pozytywnej historii kredytowej.

Zaktualizowano: 25.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze (6)


 • Avatar maria123

  maria123
  26.11.2020 08:39:13

  a jak nie mam żadnego kredytu to wtedy Bank odrzuci mi wniosek, bo nie mam punktów scoringowych w BIK?

  {Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor
  26.11.2020 10:23:13

  Niektóre instytucje mogą tak postąpić. Są jednak Banki, które również finansują Klientów z zerową historią BIK. Oferty wówczas są przeważnie niższe od standardowych.

 • Avatar kris

  kris
  23.11.2020 13:41:07

  ja kiedyś wyczyściłem swój negatywny BIK. Polecam! teraz nie mam już problemów przy nowym kredycie

  Odpowiedź
 • Avatar Basia

  Basia
  19.11.2020 12:37:40

  Warto ściągnąć sobie co jakiś czas swój BIK, aby mieć pewność, że nikt wziął kredytu na naszą osobę. Znam osobiście taki przypadek… Wynikły z tego nie lada problemy.

  Odpowiedź
 • Avatar Arek

  Arek
  12.11.2020 10:23:13

  Czy w BIKU są przechowywane informacje na temat kredytów, które są już w windykacji?

  {Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor
  12.11.2020 14:44:59

  Oczywiście. Raport również uwzględnia te informacje. Niestety mają one bardzo negatywny wpływ na proces przyznania nowych kredytów. W tym przypadku Banki z reguły nie decydują się na udzielenie finansowania.

Top