Scoring BIK. Jak nas definiuje jako kredytobiorców?

Opublikowano: 12 Lis 2020 Aleksandra Jakubowska 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Podczas procesu kredytowego każdy Klient ubiegający się o kredyt jest dokładnie weryfikowany przez Bank. Analizie podlega zdolność kredytowa Wnioskodawcy (czyli zdolność do spłaty wszystkich zbowiązań), jego wiarygodność kredytowa ( tzn. dyscyplina płatnicza obserwowana przy spłacie wcześniejszych i aktualnych zobowiązań) oraz wynik oceny scoringowej. Każda Instytucja stosuje tylko sobie znaną politykę kredytową i wskaźniki oceny Klienta. Niemniej jednak kluczowym czynnikiem, który decyduje o jakości Klienta jest ocena scoringowa BIK.

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Scoring BIK. Jak nas definiuje jako kredytobiorców?"

BIK  - co to właściwie jest?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi i udostępnia dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Przechowywane dane mają charakter pozytywny np. informacje o terminowo spłaconych zobowiązaniach np. kredytach gotówkowych. Znajdują się tam również wpisy negatywne np. o opóźnieniach w spłacie czy też windykacji zobowiązań.

Dlaczego BIK jest taki ważny?

Aby dostać kredyt, instytucje finansowe muszą mieć pewność, że Klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Historia w BIK doskonale im pokaże, jak wnioskodawca obsługuje inne zobowiązania, jak dużo ich posiada oraz czy jest rzetelnym Klientem. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby zadbać o swoją historię kredytową, żeby w momencie potrzeby większego finansowania nie zostać negatywnie zweryfikowanym przez instytucję finansową.

Co to jest scoring BIK?

Scoring jest to metoda punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej klienta na podstawie porównania go z klientami, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej dany profil jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym wyższą ocenę punktową otrzymują. A co za tym idzie, im wyższa ocena, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania kredytu lub pożyczki, o którą ubiega się klient.

Ocena punktowa, która jest prezentowana w raporcie BIK przyjmuje wartości od 0 do 100. Oczekiwanym przez instytucje finasnowe poziomem jest wartość od 74 punktów wzwyż. 

Czy można mieć wpływ na swoją ocenę punktową BIK?

Planując wnioskowanie o poważny kredyt (np. na zakup mieszkania, remont itp.), który opiewa na wyższą kwotę, warto wcześniej zadbać o swoją historię w BIK. To od Klienta zależy jak jego raport będzie oceniany i ile korzyści przyniesie on w procesach kredytowych. Co zatem wpływa na ocenę w BIK-u? W świetle powyższych informacji to pytanie wydaje się być raczej retoryczne. Należy spłacać dotychczas zaciągnięte kredyty (w tym również limity ROR, karty kredytowe) terminowo. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby nie zadłużać się w kilku instytucjach w tym samym czasie.

Co obniża ocenę punktową BIK?

Na negatywną ocenę BIK mają w głównej mierze wpływ następujące czynniki:

 • opóźnienie w spłacie rat kredytowych:
  • długość opóźnienia w spłacie kredytu,
  • czas, jaki minął od ostatniego opóźnienia w spłacie,
  • wystąpienie zaległości w spłacie oraz wysokość tej zaległości, 
 • duża aktywność kredytowa:
  • duża liczba nowo otwartych kredytów w ostatnim okresie czasu,
  • duża liczba wniosków kredytowych złożonych w ostatnim okresie,
  • krótki czas od złożenia ostatniego wniosku kredytowego, 
 • wykorzystanie limitu kredytowego:
  • przekroczenie limitu kredytowego,
  • wysoki poziom wykorzystania limitu kredytowego.

Czy konsument może poznać swój raport BIK oraz ocenę scoringową?

Każdy ma wgląd do swojego raportu BIK, a nawet otrzymywania informacji o zapytaniach, punktach scoringowych. Usługa dostępna jest na stronach internetowych prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej. Są tam zawarte szczegółowe instrukcje jak ów raport uzyskać.

Podsumowanie

Reasumując należy jeszcze raz podkreślić, że ocena punktowa BIK ma olbrzymi wpływ na ostateczną decyzję banku, instytucji pożyczkowej w sprawie przyznania środków pieniężnych. Ukazuje ona wiarygodność kredytową klienta na podstawie historii spłacania rat wcześniej zaciągniętych kredytów. Jest to wystarczający powód, aby dbać o naszą rzetelność, terminowość w spłacaniu rat. Pamiętajmy, że nawet proste kredyty zaciągnięte w marketach np. na sprzęt AGD, komputery widnieją w raporcie i również nie powinno się ich zaniedbywać. Co więcej ich terminowa spłata może w krótkim czasie przyczynić się do zbudowania pozytywnej historii kredytowej.

Zaktualizowano: 18.11.2021

Dodano: 12.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)


 • Avatar lav55

  lav55
  28.01.2021 20:05:00

  ciekawe ile mam gwiazdek

  Odpowiedź
 • Avatar Viola

  Viola
  22.01.2021 16:54:37

  Kiedyś pokutowało przekonanie, ze BIK to czarna lista. Faktycznie jeśli nie spłacasz to masz problem, ale jeśli rzetelnie wywiązujesz się ze swoich zobowiązań nie masz problemów a w BIK jest moc dobrych informacji o Tobie.

  Odpowiedź
 • Avatar loewe

  loewe
  02.12.2020 21:18:59

  a w szkole takich rzeczy nie uczą, brakuje nam wiedzy finansowej i to tej podstawowej

  Odpowiedź
 • Avatar maria123

  maria123
  26.11.2020 08:39:13

  a jak nie mam żadnego kredytu to wtedy Bank odrzuci mi wniosek, bo nie mam punktów scoringowych w BIK?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor maria123
  26.11.2020 10:23:13

  Niektóre instytucje mogą tak postąpić. Są jednak Banki, które również finansują Klientów z zerową historią BIK. Oferty wówczas są przeważnie niższe od standardowych.

 • Avatar kris

  kris
  23.11.2020 13:41:07

  ja kiedyś wyczyściłem swój negatywny BIK. Polecam! teraz nie mam już problemów przy nowym kredycie

  Odpowiedź
 • Avatar Basia

  Basia
  19.11.2020 12:37:40

  Warto ściągnąć sobie co jakiś czas swój BIK, aby mieć pewność, że nikt wziął kredytu na naszą osobę. Znam osobiście taki przypadek… Wynikły z tego nie lada problemy.

  Odpowiedź
 • Avatar Arek

  Arek
  12.11.2020 10:23:13

  Czy w BIKU są przechowywane informacje na temat kredytów, które są już w windykacji?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Arek
  12.11.2020 14:44:59

  Oczywiście. Raport również uwzględnia te informacje. Niestety mają one bardzo negatywny wpływ na proces przyznania nowych kredytów. W tym przypadku Banki z reguły nie decydują się na udzielenie finansowania.

Top