9 zasad budowania dobrej historii kredytowej w BIK-u

Opublikowano: 01 Wrz 2022 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Posiadanie dobrej historii kredytowej to kluczowy aspekt do uzyskania zobowiązania jakimi są kredyty bankowe. Klienci często zastanawiają się czy mogą sami w jakikolwiek sposób wpłynąć na to, aby ich historia kredytowa była jak najlepsza. Tak naprawdę to tylko i wyłącznie od klienta zależy czy będzie on postrzegany przez bank jako wiarygodny kredytobiorca. Jeżeli chcesz zbudować swoją pozytywną historię kredytową, to na pewno pomoże Ci w tym 9 zasad, o których dzisiaj przeczytasz.


Z tego artykułu dowiesz się:

  • po co klientowi dobra historia kredytowa,
  • o 9 zasadach budowania dobrej historii kredytowej,
  • czy ze złą historią kredytową klient może uzyskać zobowiązanie.
9 zasad budowania dobrej historii kredytowej w BIK-u

Dlaczego historia kredytowa jest ważna?

Historia kredytowa to nic innego, jak zapis tego, jak dotychczas wywiązywaliśmy się ze spłaty zobowiązań kredytowych. Istnieje to w formie raportu znajdującego się w bazie Biura Informacji Kredytowej. Pozytywna historia kredytowa kształtuje się wtedy, kiedy terminowo i bez żadnych problemów spłacamy swoje zobowiązania, aż do całkowitej spłaty. Natomiast zła historia kredytowa pojawi się wtedy, kiedy będziemy zwlekać ze spłatą.

Historia kredytowa jest jednym z bardzo ważnych czynników, które kształtują zdolność kredytową. Im lepsza historia kredytowa, tym lepsza zdolność kredytowa, a co za tym idzie – klient staje się wiarygodny w oczach banku. Banki sprawdzają wiarygodność klienta na podstawie scoringu.

Dzięki dobrej historii kredytowej możesz zaciągnąć bez problemu takie zobowiązania, jak:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt konsolidacyjny,
  • karta kredytowa,
  • pożyczkowa gotówkowa,
  • kredyty firmowe,
  • inne formy zobowiązań występujące w aktualnych ofertach kredytodawców.

Ocena Twojej wiarygodności kredytowej odbywać się może nie tylko przy pomocy raportu BIK, ale także innych rejestrów instytucji, które prowadzą zapisy o długach i o tym, w jaki sposób te zobowiązania były bądź nie były spłacane.

9 sposobów na budowanie pozytywnej historii kredytowej

Poniżej przygotowaliśmy 9 metod za budowanie dobrej historii kredytowej. Nie musisz korzystać ze wszystkich, ale warto przeczytać całość, aby dowiedzieć się także tego, czego należy unikać, aby potem nie okazało się nagle, że zamiast dobrej masz złą historię kredytową.

Zasada 1. Zawsze pamiętaj o terminowej spłacie kredytu

Dobrą historię kredytową można stworzyć tylko i wyłącznie spłacając zobowiązanie kredytowe w terminie. Osoby, które choć trochę spóźniły się ze spłatą kredytu już będą postrzegane jako mniej wiarygodne. W dotrzymywaniu terminów może nam pomóc harmonogram spłat, gdzie będą widniały daty spłat wszystkich rat. W ten sposób nigdy się nie spóźnimy ze spłatą.

Zasada 2. Zacznij tworzyć dobrą historię kredytową jak najwcześniej

Jeśli jesteś osobą młodą, dopiero wchodzącą na rynek pracy, to warto już teraz zacząć budować pozytywną historię kredytową. Za kilka lat raport w BIK-u na Twój temat będzie dla banku podstawą do tego, by uznać Cię za bardzo wiarygodnego kredytobiorcę. Dzięki temu łatwiej Ci będzie w przyszłości zaciągnąć większe zobowiązanie – np. kredyt hipoteczny, dzięki któremu staniesz się właścicielem własnych czterech ścian.

Zasada 3. Buduj historię kredytową małymi krokami 

Od czego powinniśmy zacząć? Budowanie historii kredytowej może odbywać się krok po kroku. Na początek zaciągnij niewielkie zobowiązanie, powiedzmy na kwotę 1000-2000 zł. Możesz za to kupić np. sprzęt elektroniczny. Gdy już spłacisz ten kredyt, weź kolejny, na inny cel. Później możesz pożyczyć 5000 zł albo znowu wnioskować o zobowiązanie na mniejszą kwotę. W ten sposób – spłacając każde kolejne zobowiązanie w terminie – stopniowo Twoja historia kredytowa będzie coraz lepsza.

Jakie zobowiązania najlepiej się do tego nadają? Szukaj kredytów z zerowym oprocentowaniem. Możesz też złożyć do swojego banku wniosek o wydanie karty kredytowej. Masz także możliwość aktywowania debetu na swoim koncie. Ale pamiętaj – zachowaj w tym wszystkim umiar! Nie bierz kilku zobowiązań naraz – najpierw spłać jedno, dopiero potem wnioskuj o kolejne. Unikaj przekredytowania! Nie zaciągają zobowiązań na zbyt duże kwoty. Kartę kredytową czy debet zawsze spłacaj w terminie.

Zasada 4. Zaciągaj tylko te kredyty, których naprawdę potrzebujesz

Kiedy już zaczniesz budować dobrą historię, to z czasem kredytodawca będzie chętniej udzielał Ci zobowiązania. Jednakże mając dużą wiarygodność kredytową możesz wpaść w pułapkę. Pilnuj tego, żeby brać kredyt tylko i wyłącznie taki, który zaspokoi Twoją realną potrzebę. Może zabrzmi to banalnie, ale w rzeczywistości zdarzały się już wielokrotnie przypadki klientów, którzy zaciągali kredyt, bo po prostu mogli, a nie w wyniku potrzeby finansowej. Z reguły nie kończyło się to z pozytywnym skutkiem dla klienta.

Zasada 5. Sprawdzaj swoje dane w bazie BIK

Jeżeli klient spóźniał się ze spłatą, ale koniec końców udało mu się uregulować dług, to wcale nie oznacza, że po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego negatywne dane o tym kliencie zostały wymazane z raportu BIK. Nic z tych rzeczy. Dlatego, jeśli kiedyś zdarzyła Ci się podobna sytuacja albo po prostu nie masz pewności, co też raport BIK mówi o spłacaniu zobowiązań przez Ciebie, to koniecznie sprawdź te dane. Możesz wejść na stronę internetową BIK-u i za opłatą pobrać stamtąd raport na swój temat.

Zasada 6. Nie przekraczaj limitu karty kredytowej i debetu

To bardzo ważne, gdyż takie działania nawet w przypadku kart kredytowych i debetów na koncie będą miały wpływ na pogorszenie naszej zdolności kredytowej. Jeżeli potrzebujesz większych limitów, to raczej staraj się wnioskować ich zwiększenie u kredytodawcy. To rozwiązanie będzie dla Ciebie znacznie lepsze.

Zasada 7. Nie wnioskuj o kilka kredytów naraz

Dlaczego niektórzy klienci czasem wnioskują o kilka zobowiązań naraz, u wielu kredytodawców? Wynika to z tego, że klient ma bardzo silną potrzebę finansową, ale jednocześnie odczuwa strach przed tym, że nie otrzyma kredytu. No dobrze, ale co zrobi, kiedy się okaże, że wszystkich 5 kredytodawców, u których wnioskował udzieliło mu zobowiązania? Zostanie wówczas z 5 kredytami i olbrzymim comiesięcznym obciążeniem finansowym. Koniec końców nie będzie w stanie spłacać wszystkich kredytów na czas i jego historia kredytowa szybko ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Zasada 8. Pamiętaj o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

Procedura przetwarzania danych osobowych przez instytucje finansowe jest niezbędna, aby dane na temat Twojego zobowiązania pojawiły się w raporcie BIK. Dlatego też, zaciągając kredyt pamiętaj, aby taką zgodę wyrazić. Nie wycofuj jej, jeśli w przyszłości również zaciągniesz zobowiązanie w tym samym banku. Dzięki temu masz pewność, że pozytywne informacje o tym, że spłacasz kredyty w terminie zawsze trafią do bazy BIK i będą widoczne dla wszystkich potencjalnych kredytodawców.

Zasada 9. Reaguj natychmiast, jeśli masz problemy ze spłatą

Wreszcie ostatnia, ale nie mniej ważna zasada. Wiadomo, że życie różnie się toczy i na każdego może nagle spaść jakieś nieszczęście. Przykładowo – można stracić pracę, jak wiele osób w czasie pandemii koronawirusa. Wówczas pojawią się problemy ze spłatą zobowiązania, które wcześniej zaciągnęliśmy. Cóż począć w tej sytuacji? Powinniśmy od razu poinformować bank o tym, w jakich kłopotach się znaleźliśmy. Zyskujemy wówczas szansę na znalezienie alternatywnego rozwiązania problemu.

Co jeśli mam złą historię kredytową?

Generalnie, jeśli już się tak zdarzyło, że masz złą historię kredytową, to niestety będzie Ci bardzo trudno pozyskać kolejny kredyt. Pamiętaj, że wcale nie jest tak łatwo wymazać negatywne informacje z bazy BIK. Niekiedy trafiają tam one na minimum 5 lat. Natomiast takie sytuacje, jak egzekucja komornicza właściwie eliminują daną osobę z rynku kredytowego jako potencjalnego klienta. Dlatego też tak bardzo ważne jest, by pilnować spłaty swoich zobowiązań i starać się zawsze budować pozytywną historię kredytową.

Tagi: bikhistoria kredytowa

Dodano: 19.08.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top