Jak uzyskać kredyt, gdy nie mam historii kredytowej?

Opublikowano: 04 Lis 2020 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Każdy z nas pewnie nieraz zastanawiał się na co wydać swój pierwszy kredyt? Możliwości jest wiele. Może jednak się zdarzyć, że mamy nieoczekiwany wydatek jak nieplanowany remont, awaria komputera lub po prostu pragniemy kupić nowy telefon. Najprościej jest skorzystać z ofert banków lub firm pozabankowych niż czekać na odłożenie sporej sumy poprzez comiesięczne oszczędności. Gdy już wiemy co zrobić, aby otrzymać kredyt to nasuwa się pytanie czy bank udzieli nam tego kredytu mimo, że nie mamy historii kredytowej. Co zrobić, by ją stworzyć? Jakie kroki dzielą nas od osoby bez historii kredytowej do rzetelnego kredytobiorcy? Informacje o tym aspekcie w dzisiejszym artykule.

Jak uzyskać kredyt, gdy nie mam historii kredytowej?

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jest zakresem informacji o nas jako kredytobiorcach. Pokazuje kolejnej instytucji, w której staramy się o kredyt gotówkowy, jak spłacaliśmy nasze wcześniejsze zobowiązania. Informacje są gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Tutaj znajdziemy informacje o tym, jak były spłacane nasze kredyty i pożyczki zaciągane w bankach i innych instytucjach finansowych. Oprócz bazy BIK sprawdzane są także tzw. bazy gospodarcze, czyli np. Baza Informacji Gospodarczej (BIG) albo baza Krajowego Rejestru Dłużników (KRD). Należy pamiętać, że w bazach gospodarczych przetwarzane są informacje dotyczące nie tylko naszych kredytów i pożyczek. Mogą się tam znaleźć informacje o zaległościach z tytułu braku spłat np. rachunków telefonicznych czy rachunków za energię elektryczną.

Historia kredytowa jest więc wyznacznikiem tego, czy możemy otrzymać kredyt gotówkowy. Jest ona bardzo ważna z punktu widzenia nas jako przyszłego kredytobiorcy. Skąd banki wiedzą, że nie posiadamy historii kredytowej? Informacje czerpią z baz danych informacji kredytowej i gospodarczej. Przyszły pożyczkobiorca może również sam sprawdzić swoją historię kredytową np. przez raport z BIK-u czyli Biura Informacji Kredytowej.

Jak budować historię kredytową?

Często zadajemy sobie pytanie jak zbudować historię kredytową. Sprawdzoną metodą jest założenie karty kredytowej lub limitu w rachunku osobistym w banku, gdzie posiadamy rachunek z regularnymi wpływami. Jej częste używanie i regularne opłacanie zadłużenia świadczy o naszej zdolności kredytowej, czyli możliwości regulowania naszych zobowiązań bankowych.

Innym sposobem na budowanie naszej historii kredytowej jest zakup towaru w sklepie na raty. Wystarczy regularnie opłacać raty budując w ten sposób historię kredytową. W tym momencie stajemy się dla banku osobą rzetelną i pewną, która może otrzymać kredyt. Sposób ten jest już wręcz anegdotą na rynku finansowym, gdzie każdy doradca kredytowy doradza młodemu klientowi zakup żelazka albo innego sprzętu przed wzięciem pierwszej pożyczki. 

W drodze do zbudowania historii kredytowej mogą okazać się również bardzo przydatne pożyczki online czy pożyczki za zero złotych dla nowych klientów. Firmy pożyczkowe są bardziej elastyczne w finansowaniu osób młodych i tych, których nie znają jako kredytobiorców. Uzyskanie i regularne spłacanie nawet kilku drobnych pożyczek pomoże nam zbudować naszą podstawową historię kredytową przez o wiele łatwiej będziemy mogli uzyskać większy kredyt w przyszłości.

Na jaki kredyt możemy liczyć, jeśli nie mamy historii kredytowej?

Stawiamy sobie pytanie jaki kredyt możemy otrzymać nie mając żadnej historii kredytowej? Otóż wbrew powszechnym informacjom firmy pożyczkowe są bardziej elastyczne w udzielaniu kredytów osobom bez historii kredytowej niż banki. Instytucje te częściej podejmują ryzyko związane z udzielaniem kredytu bądź pożyczki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że kwota kredytu, którą nam zaoferują jako osobie bez zbudowanej historii kredytowej będzie niższa. Jest to podyktowane tym, iż bank chce zobaczyć jak się zachowamy przy spłacie tego zobowiązania.

Kolejną rzeczą jest to, że często brak historii kredytowej wiąże się z młodym wiekiem kredytobiorcy co za tym idzie mniejszą stabilnością zawodową możemy więc być ryzykownym klientem dla takiego banku. Natomiast dużym plusem przy uzyskaniu kredytu jest dłuższa forma zatrudnienia, co zwiększa nam wiarygodność w banku przy udzieleniu kredytu.

Jakie kroki kierują nas do uzyskania pierwszego kredytu?

Osobami, które najczęściej biorą pierwszy kredyt gotówkowy są młode i niedoświadczone w tej sferze osoby. Nie jest to wina samych kredytobiorców. Niestety w naszym kraju wiedza finansowa nie jest promowana i nie jest przedmiotem podstawowej edukacji. Osoby młode przeznaczają pieniądze na dowolny cel: zakup telefonu lub podróże. Co sprawia, że młode osoby lub te, które chcą uzyskać pierwszy kredyt się zadłużają? Przede wszystkim łatwy dostęp do uzyskania pierwszego kredytu bądź pożyczki bez dodatkowych opłat. Wystarczy zgłosić się do banku lub do firmy pożyczkowej wypełnić dokumenty i sfinalizować transakcję. Jest to dość prosta procedura, która nie wymaga zbyt wielu formalności. Dzisiaj wzięcie kredytu jest bardzo łatwe, dlatego tak wiele osób chętnie korzysta z możliwości. Bardzo popularne jest obecnie korzystanie z rozwiązań online, które jeszcze bardziej skraca drogę do uzyskania kredytu. Co trzeba zrobić, by pozyskać kredyt gotówkowy? Nieważne, czy staramy się o kredyt w banku czy online, to wymagane jest:

 1. Złożenie wniosku o kredyt i oczekiwanie na decyzję kredytową. 
 2. Wybór oferty.
 3. Weryfikacja w banku lub firmie pożyczkowej i przyznanie kredytu.
 4. Wygenerowanie umowy i podpisanie jej.
 5. Uruchomienie środków z kredytu i wpływ gotówki na konto. 

Pamiętajmy, aby przyśpieszyć weryfikację powinniśmy mieć przygotowane dokumenty, czyli dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach albo wyciągi z rachunku bankowego. Dokumenty te potwierdzą, iż jesteśmy wiarygodnym klientem dla banku.

Podsumowanie

Budowanie historii kredytowej jest bardzo ważne z punktu widzenia nas jako kredytobiorców. Brak historii kredytowej może nas dyskwalifikować, ale nie jest to także ostateczność. Zatem kilka prostych kroków w budowaniu naszej historii kredytowej mogą znacząco poprawić naszą sytuacje jako przyszłych kredytobiorców, a co za tym idzie uzyskać upragniony kredyt na dowolny cel bez przeszkód.

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 04.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar Alex

  Alex
  01.01.2021 07:21:30

  Dlaczego nie uczy się takich rzeczy w szkole?

  Odpowiedź
 • Avatar cindy

  cindy
  05.12.2020 20:02:10

  mój bank ciągle do mnie dzwoni z jakimiś ofertami kredytu ciekawe ile będę mogła dostać

  Odpowiedź
 • Avatar emerald

  emerald
  03.12.2020 09:01:29

  ile trzeba płacić rat żeby mieć historię kredytową?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor emerald
  03.12.2020 16:11:00

  Ważna jest regularność spłaty od min. 3 miesięcy. Wartość raty nie ma tutaj kluczowego znaczenia.

 • Avatar Manolo

  Manolo
  15.11.2020 11:12:31

  Właśnie! Nie wolno zapominać, że kredyty trzeba spłacać!

  Odpowiedź
 • Avatar grand

  grand
  15.11.2020 09:59:58

  młodzi mają straszanie ciężko teraz

  Odpowiedź
 • Avatar crystal

  crystal
  13.11.2020 09:50:04

  spłacam kredyt od pół roku czy to już jest historia kredytowa?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor crystal
  13.11.2020 16:59:07

  Regularna spłata kredytu nawet już od 3 miesięcy pozwala na budowanie historii kredytowej.

Top