BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

Opublikowano: 12 Sie 2019 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Na polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Co to dokładnie znaczy? Jakie znajdziemy wywiadownie gospodarcze? Co to jest BIK, BIG, KRD BIG InfoMonitor? Czym różnią się od siebie?

 

BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

Co to jest kultura płatnicza?

Wiedza o płatniku to podstawa

W sytuacji, w której ktoś oferuje mi jakąś usługę z odroczonym terminem płatności lub jeżeli otrzymuję kredyt, lub pożyczkę muszę liczyć na to, że druga strona obdarzy mnie zaufaniem. Kredyt np. polega na tym, że bank daje mi tu i teraz pieniądze i liczy na to, że oddam je zgodnie z harmonogramem, w ratach i to jeszcze płacąc je terminowo. Operator telefoniczny daje mi telefon na abonament za symboliczną opłatą, znacznie niższą niż wartość aparatu, licząc, że będę co miesiąc płacił ratę za niego oraz abonament za usługę. Firma wykonuje usługę remontową – wykańcza mi mieszkanie. Zapłata nastąpi po wykonanej usłudze na podstawie wystawionej faktury. Przykładów transakcji, w których jedna strona ponosi ryzyko jest mnóstwo.

Jak to ryzyko zminimalizować?

Oczywiście można podjąć kroki, zmierzające do zminimalizowania tego ryzyka. I tu dochodzimy do sedna. Na szczęście powstały wywiadownie gospodarcze, które zbierają informacje o sposobie spłacania zobowiązań konsumentów i firm. Jeżeli zatem nie zapłaciłem raty do banku w terminie, bank zawiadomi o tym stosowną wywiadownię, a ta odnotuje to w mojej „kartotece”. Kiedy będę wnioskował o kolejny kredyt np. w innym banku, ten będzie mógł pobrać sobie raport o mnie i zobaczy, że zdążały mi się opóźniania. Na podstawie tego ile ich było, jak często występowały, może stwierdzić, że nie obdarzy mnie zaufaniem i nie udzieli mi kredytu. Podobnie w przypadku abonamentów telefonicznych. Jeżeli nie zapłacę raty przez telefon mogę zostać zaraportowany do odpowiedniej wywiadowni, która prowadzi rejestr nieuczciwych kontrahentów w obiegu gospodarczym.

W Polsce jest jedna instytucja, która zbiera informacje o zadłużeniu Klienta na rynku bankowym. Nazywa się Biuro Informacji Kredytowej. Dostęp do danych z obiegu gospodarczego zapewnia kilka podmiotów - tzw. Biur Informacji Gospodarczej. Najpopularniejsze z nich to BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz ERIF.

 

Co to jest płynność finansowa?

O jakich instytucjach mówimy? BIK, BIG, KRD, BIG Infomonitor - różnice

Pierwsza z nich to Biuro Informacji Kredytowej. BIK jest tylko jeden w Polsce i stanowi centralny zbiór danych o kredytobiorcach i ich zobowiązaniach. Do BIK raportują obowiązkowo wszystkie banki. Firmy pozabankowe mogą, ale nie są do tego prawnie zobligowane. Od weryfikacji Klienta w BIK rozpoczyna się większość procesów kredytowych. Do BIK trafiają dane o konsumentach, ale jest również rejestr BIK Firma, która zbiera dane dotyczące zobowiązań firm. Wgląd do swoich danych w BIK posiada każdy konsument i każda firma. Drugi rodzaj wywiadowni gospodarczej to tzw. Biuro Informacji Gospodarczej, czyli BIG. BIG na polskim rynku jest kilka, a najpopularniejszy z nich to BIGInfoMonitor. Do BIG trafiają informacje o nieuczciwych kontrahentach. Nieuczciwym kontrahentem może być konsument, który wziął telefon na abonament i go nie spłaca. Może być również przedsiębiorca, który skorzystał z usługi innego przedsiębiorcy i za to nie zapłacił. W BIG warto zatem sprawdzić np. firmę, z którą planujemy podjąć współprace, a wiemy, że będziemy jej wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

historia kredytowa

Warto płacić w terminie

Niezależnie od tego, czy jesteśmy konsumentem, czy przedsiębiorcom warto płacić swoje zobowiązania w terminie. Oczywiście zarówno w przypadku kredytów, jak i należności w obiegu gospodarczym druga strona dopuszcza niewielkie opóźnienia. Ale wszystko w granicach rozsądku. A jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie zapłacić, lepiej rozmawiać i starać się znaleźć jakieś rozwiązanie pośrednie niż uciekać od zapłaty zobowiązania. Negatywne informacje w BIK i BIG na pewno będą miały zły wpływ na nasza zdolnośc kredytową. 

OPINIA EKSPERTA:

Wiarygodność finansowa jest bardzo ważnym elementem naszej współpracy z kontrahentami. Temat wywiadowni gospodarczych możemy rozpatrywać z dwóch punktów widzenia: kiedy to my jesteśmy podmiotem o który pytają w przypadku naszej analizy zdolności kredytowej bądź kiedy to jesteśmy pytającym o kontrahentów. W jednym i drugim przypadku należy zadbać o to, aby swoje wcześniejsze zobowiązania regulować terminowo, bez konsekwencji w postaci negatywnych wpisów w bazach.

        URSZULA SOKÓŁ, Manager ds. Produktów Bankowych, Helikon sp. z.o.o.

Co jak nie płacę? Kredyt z komornikiem w tle

Zaktualizowano: 15.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Lista pożyczkodawców, którzy udzielają pożyczek bez BIK, KRD

Lista pożyczkodawców, którzy udzielają pożyczek bez BIK, KRD

07 Gru 2020Autor: Aleksandra Jakubowska

Pożyczki bez BIK i KRD to coraz chętniej wyszukiwane produkty w sieci. Wielu klientów, którzy spotkali się z odmową w banku szuka alternatywnej formy finansowania i często znajduje ją w firmach pozabankowych. Jak się okazuje pojedyncze opóźnienia nie są przeszkodą w uzyskaniu finansowania na ustalon(...)

Czytaj więcej
Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

05 Maj 2020Autor: Urszula Sokół

Banki i firmy pożyczkowe przed udzieleniem kredytu czy pożyczki chcą jak najwięcej wiedzieć o osobie wnioskującej. Im więcej informacji posiadają, tym łatwiej ocenić im ryzyko zawieranej umowy. W tym celu weryfikują istniejące na rynku bazy, które zbierają dane pozwalające określić rzetelność potenc(...)

Czytaj więcej
Jak sprawdzić BIK za darmo

Jak sprawdzić BIK za darmo

28 Paź 2019Autor: Maciej Wryk

Budowanie pozytywnej historii kredytowej otwiera przed Klientem możliwości pozyskiwania kapitału z rynku. Oczywiście naturalnym kierunkiem, w sytuacji, w której konsument potrzebuje finansowania jest bank. Bank w procesie oceny zdolności kredytowej Klienta zweryfikuje jak wygląda historia kredytowa (...)

Czytaj więcej
Top