BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

Opublikowano: 21 Lip 2022 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Na polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Dane, o których mowa są niezwykle ważne dla firm pożyczkowych oraz banków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie instytucje zbierają dane o klientach,
  • jak działa każde Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • czym jest BIK a BIG,
  • jakie jest zastosowanie dla danych Biur Informacji Gospodarczej.
big bik wywiadownia krd

Wiedza o płatniku to podstawa

W sytuacji, w której ktoś oferuje mi usługę z odroczonym terminem płatności lub jeżeli otrzymuje kredyt lub pożyczkę muszę liczyć na to, że druga strona obdarzy mnie zaufaniem. Kredyt, w bardzo dużym uproszczeniu, polega na tym, że bank daje mi tu i teraz pieniądze i liczy na to, że oddam je zgodnie z harmonogramem, w ratach i to jeszcze płacąc je terminowo. Operator telefoniczny daje mi telefon na abonament za symboliczną opłatą, znacznie niższą niż wartość aparatu, licząc, że będę co miesiąc płacił ratę za niego oraz abonament za usługę. Firma wykonuje usługę remontową – wykańcza mi mieszkanie. Zapłata nastąpi po wykonanej usłudze na podstawie wystawionej faktury. Przykładów transakcji, w których jedna strona ponosi ryzyko jest mnóstwo.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest kultura płatnicza, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak to ryzyko zminimalizować?

Oczywiście można podjąć kroki, zmierzające do zminimalizowania tego ryzyka. I tu dochodzimy do sedna. Na szczęście powstały wywiadownie gospodarcze, które zbierają informacje o sposobie spłacania zobowiązań konsumentów i firm. Jeżeli zatem nie zapłaciłem raty do banku w terminie, bank zawiadomi o tym stosowną wywiadownię, a ta odnotuje to w mojej „kartotece”.

Kiedy będę wnioskował o kolejny kredyt np. w innym banku, ten będzie mógł pobrać sobie raport o mnie i zobaczy, że zdążały mi się opóźnienia. W przypadku sprawdzenia danych, na podstawie której będzie wynikało, że nie spłacałem zobowiązań w terminie, bank może stwierdzić, że nie obdarzy mnie zaufaniem i nie udzieli mi kredytu. Podobnie w przypadku abonamentów telefonicznych. Jeżeli nie zapłacę raty przez telefon mogę zostać zaraportowany do odpowiedniej wywiadowni, która prowadzi rejestr nieuczciwych kontrahentów w obiegu gospodarczym. 

W Polsce jest jedna instytucja, która zbiera informacje o zadłużeniu Klienta na rynku bankowym. Nazywa się Biuro Informacji Kredytowej. Dostęp do danych z obiegu gospodarczego zapewnia kilka podmiotów tzw. biur informacji gospodarczej. Najpopularniejsze z nich to: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz ERIF.

Więcej na temat płynności finansowej pisaliśmy tu.

Czym jest BIK?

Zacznijmy od Biura Informacji Kredytowej. BIK jest tylko jeden w Polsce i stanowi centralny zbiór danych o kredytobiorcach i ich zobowiązaniach. Do BIK raportują obowiązkowo wszystkie banki. Firmy pozabankowe mogą, ale nie są do tego prawnie zobligowane. Od weryfikacji Klienta w BIK rozpoczyna się większość procesów kredytowych.

W przypadku BIK jest też tak, trafiają tam dane o konsumentach, ale jest również rejestr BIK Firma, która zbiera dane dotyczące zobowiązań firm. Wgląd do swoich danych w BIK posiada każdy konsument i każda firma.

Czym są BIG-i?

Drugi rodzaj wywiadowni gospodarczej to tzw. biuro informacji gospodarczej, czyli BIG. BIG na polskim rynku jest kilka, a najpopularniejszy z nich to BIGInfoMonitor. Do BIG trafiają informacje o nieuczciwych kontrahentach. Nieuczciwym kontrahentem może być, jak w naszym wcześniejszym przykładzie, konsument, który wziął telefon na abonament i go nie spłaca. Może być również przedsiębiorca, który skorzystał z usługi innego przedsiębiorcy i za to nie zapłacił. W BIG warto zatem sprawdzić np. firmę, z którą planujemy podjąć współprace, a wiemy, że będziemy jej wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności.

 

historia kredytowa

Inne biura informacji gospodarczej działające w Polsce

Skoro już ustaliliśmy, że w Polsce działają podmioty, które posiadają status BIG to powinniśmy omówić po kolei każdą z nich:

  1. BIG InfoMonitor. Jest to spółka akcyjna, działająca od 2004 roku w Warszawie. Instytucja ta daje nam dostęp zarówno do danych z BIK jak i danych, które gromadzi Związek Banków Polskich. Do rejestru prowadzonego przez spółkę można zostać wpisanym, gdy ma się zadłużenie już na wysokości 200 zł (klient indywidualny) lub 500 zł (firma).
  2. Krajowy Rejestr Długów. Działalność rozpoczął on 4 sierpnia 2003 r., a swoją siedzibę ma we Wrocławiu. Warto wiedzieć, że jest to pierwsza instytucja BIG działająca w Polsce.
  3. ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja ta działa od 2003 roku i posiada siedzibę w Warszawie. W ERIF znajdują się informacje negatywne - o dłużnikach, którzy nie spłacają swoich zobowiązań - oraz informacje pozytywne - o dłużnikach, którzy zawsze terminowo wywiązują się z zobowiązań.
  4. Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych. Ta baza zbiera informację o dłużnikach, którzy nie uiszczają opłat za usługi telekomunikacyjne. Baza KIDT jest akutalizowana co 24 h.
  5. Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Ma swoją siedzibę w Krakowie, a działalność rozpoczęło w 2003 roku. Jest to jedyne BIG w Polsce, które umożliwia przedsiębiorcom dostęp do danych gospodarczych z biur działających na terenie Szwajcarii, Austrii oraz Niemiec.

Warto płacić w terminie

Niezależnie od tego, czy jesteśmy konsumentem, czy przedsiębiorcom warto płacić swoje zobowiązania w terminie. Oczywiście zarówno w przypadku kredytów, jak i należności w obiegu gospodarczym druga strona dopuszcza niewielkie opóźnienia. Ale wszystko w granicach rozsądku. A jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie zapłacić, lepiej rozmawiać i starać się znaleźć rozwiązanie pośrednie niż uciekać od zapłaty zobowiązania. Negatywne informacje w BIK i BIG na pewno będą miały zły wpływ na naszą zdolność kredytową. 

Co jak nie płacę? Kredyt z komornikiem w tle

Tagi: baza bikerifbikbiuro informacji gospodarczejbig

Dodano: 12.08.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Lista pożyczkodawców, którzy udzielają pożyczek bez BIK i KRD.

Lista pożyczkodawców, którzy udzielają pożyczek bez BIK i KRD.

01 Lut 2024Autor: Agnieszka Kłak

Pożyczki bez BIK i KRD to coraz chętniej wyszukiwane produkty w sieci. Wielu klientów, którzy spotkali się z odmową w banku szuka alternatywnej formy finansowania i często znajduje ją w firmach pozabankowych. Jak się okazuje pojedyncze opóźnienia nie są przeszkodą w uzyskaniu finansowania na ustalon(...)

Czytaj więcej
Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jak sprawdzić BIK za darmo?

20 Kwi 2022Autor: Agnieszka Kłak

Budowanie pozytywnej historii kredytowej otwiera przed Klientem możliwości pozyskiwania atrakcyjnego cenowo kredytu lub pożyczki. Oczywiście naturalnym kierunkiem, w sytuacji, w której konsument potrzebuje finansowania jest bank. Bank w procesie oceny zdolności kredytowej Klienta zweryfikuje jak wyg(...)

Czytaj więcej
Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

05 Maj 2020Autor: Agnieszka Kłak

Instytucje finansowe zanim udzielą kredytu czy pożyczki mają prawo wiedzieć jak najwięcej o potencjalnym kliencie. Im szereszy zakres posiadanych informacji, tym mniejsze ryzyko zawieranej umowy. W celu ograniczenia tego ryzyka firmy finansujące klientów wykorzystując bazy gospodarze pozwalające na (...)

Czytaj więcej
Top