PZU i Bank Pekao S.A. stworzą jedną grupę finansową. Jakie będą tego skutki?

Opublikowano: 03 Lip 2025 Agnieszka Kłak 2 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

2 czerwca 2025 r. PZU oraz Bank Pekao S.A. podpisały memorandum o współpracy, dotyczące zmiany organizacji oraz zwiększenia efektywności grupy kapitałowej. Na podstawie tego dokumentu ma dojść do połączenia obu podmiotów. Transakcja, o której mowa ma doczekać się swojej finalizacji w połowie 2026 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego PZU i Bank Pekao S.A się łączą,
  • jaką rolę na rynku odegrała nowopowstały podmiot,
  • czy Alior Bank także będzie przedmiotem połączenia. 
pzu i bank pekao

Na czym będzie polegała fuzja PZU i Banku Pekao?

Fuzja PZU oraz Banku Pekao S.A. polega na tym, że z PZU zostanie wydzielona spółka holdingowa, którą wchłonie Bank Pekao S.A. Dzięki temu powstanie nowy podmiot, który zacznie działać na warszawskiej giełdzie. Wszystko jest robione po to, aby zmienić sposób funkcjonowania ubezpieczyciela i banku, usprawnić organizację, zapewnić transparentność, a także zwiększyć efektywność inwestycji kapitałowych. 

Nowy podmiot z dużym kapitałem

Podmiot, który powstanie będzie miał nadwyżkę kapitałową w wysokości 20 mld złotych. Kapitał ten z całą pewnością pozwoli na większe inwestowanie. Może się to przyczynić to finansowania dużych projektów infrastrukturalnych, energetycznych czy też tych zwiększających obronność kraju. Ponadto instytucja będzie w stanie udzielać większych kwot kredytów - nawet do 200 mld zł więcej niż obecnie udziela Bank Pekao. Ale transakcja ma nie tylko zwiększyć sprzedaż produktów bankowych. Promowane będą także ubezpieczenia.  

Na fuzji skorzystają oba podmioty

Fuzja jest także w pewnym stopniu odpowiedzią na zmiany w europejskim prawie, a mianowicie na Solvency II, która ma wejść w życie w 2027 roku. Gdyby nie doszło do fuzji, to PZU mogłoby dużo stracić jeśli chodzi o nadwyżkę kapitałową. Bowiem nowe przepisy zwiększą koszty utrzymania udziału w bankach przez ubezpieczycieli. 

Jaka przyszłość czeka Alior Bank?

Alior Bank jest częścią grupy kapitałowej PZU. Jego klienci mogą więc zastanawiać się, czy też ich kredytodawca w jakiś sposób będzie wchłonięty. Jak się jednak okazuje, póki co Alior nie będzie przedmiotem chłonięcia przez większą grupę. Jednak nie oznacza to, że w najbliższej przyszłości nie zapadną decyzje dot. np. zmiany organizacji w Aliorze. 

Dodano: 03.07.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top