Jak sprawdzić BIK za darmo?

Opublikowano: 20 Kwi 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Budowanie pozytywnej historii kredytowej otwiera przed Klientem możliwości pozyskiwania atrakcyjnego cenowo kredytu lub pożyczki. Oczywiście naturalnym kierunkiem, w sytuacji, w której konsument potrzebuje finansowania jest bank. Bank w procesie oceny zdolności kredytowej Klienta zweryfikuje jak wygląda historia kredytowa Klienta. Zrobi to poprzez odpytanie w BIKu. Co to jest BIK? Czy Klient za darmo może sam sobie pobrać raport?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Co to jest BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, którego głównym jej celem jest przeciwdziałanie zadłużeniom i wymiana informacji na temat aktualnych zobowiązań finansowych pozwalająca ocenić naszą wiarygodność i zdolność kredytową. Dane z BIK pozwalają na ocenę historii kredytowej klientów banków.

Sposób wykorzystania danych z BIK

Dane z raportu BIK są wykorzystywane przez instytucje finansowe do:

 • zarządzania ryzykiem kredytowym,
 • monitorowania spłacalności zobowiązań,
 • potwierdzania wiarygodności kredytowej konsumenta,
 • przedstawienia pozytywnych jak i negatywnych informacji z naszej historii kredytowej.

Weryfikacja historii kredytowej pomoże zatem z jeden strony stwierdzić, czy przypadkiem nie jesteśmy przekredytowani i stać nas na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Z drugiej sprawdzić, czy zachowujemy się uczciwie w stosunku do sektora bankowego i spłacamy posiadane zobowiązania w terminach. Im korzystniejszy jest wskaźnik BIK tym jest większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy kredyt.

 

Co daje Klientowi sprawdzenie w BIK?

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej w banku nie jest przyjemne. Szczególnie jeżeli potrzebujemy gotówki tu i teraz lub przygotowujemy się lub zaczęliśmy proces zakupu nieruchomości. Warto zatem mieć pewność, że nasz raport w BIK ukazuje wiarygodność nas, jako potencjalnych kredytobiorców.  Tym bardziej, że można sprawdzić BIK za darmo. Dzięki sprawdzaniu raportu BIK dowiadujemy się o:

 • sytuacji kredytowej, w jakiej obecnie się znajdujemy,
 • jak banki i inne instytucje finansowe postrzegają naszą zdolność kredytową,
 • zobowiązaniach kredytowych aktualnych i historycznych,
 • regularności w spłatach zobowiązań,
 • czy informacje zawarte w raporcie BIK wpływają negatywnie czy pozytywnie na naszą wiarygodność kredytową,
 • ewentualnym wyłudzeniu czyli czy osoba trzecia posługując się naszymi danymi nie zaciągneła kredytu w naszym imieniu.

biuro informacji kredytowej logotyp

BIK a BIG

Często zdarza się sytuacja, w której konsumenci mylą skrót BIK z BIG. BIK - skrót od Biura Informacji Kredytowej - jest instytucją, której zadaniem jest gromadzenie informacji składających się na naszą historię kredytową. BIK powstało w 1997 roku, a założycielami byli Związek Banków Polskich oraz prywatne banki.

Natomiast BIG nie jest pojedynczą instytucją. Są to spółki-przedsiębiorstwa do których możemy zaliczyć m.in.: ERIF, KRD, BIG Infomonitor, KBIG i KIDT. BIG czyli biuro informacji gospodarczej gromadzi informacje dotyczące nieterminowego opłacania np rachunków, mandatów czy faktur inaczej mówiąc-prowadzi rejestr dłużników.

Dostęp do raportu

Informacje na nasz temat, które trafiją do BIK możemy sprawdzić w banku lub w Biurze Informacji Kredytowej. Centrum Obsługi Klientów BIK istnieje możliwość, aby poza wykupowaniem abonamentu, raz na 6 miesięcy pobrać raport BIK (w formie kopii danych) nieodpłatnie.
    

Raz na 6 miesięcy każdy może wystąpić do Biura Informacji Kredytowej o udostępnienie kopi raportu za darmo. Jednak czas oczekiwania na ten raport może być dłuższy niż na raport płatny, za 39 złotych. 


3 opcje pobrania raportu

Jeśli jesteśmy zainteresowani pobraniem darmowego raportu BIK mamy do wyboru 3 opcje:

 • założyć konto na internetowym portalu BIK i wypełnić formularz,
 • złożyć wniosek papierowy osobiście lub wysłać go pocztą/kurierem do Centrum Obsługi Klienta BIK,
 • wysłać wypełniony wniosek potwierdzony bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy Centrum Obsługi Klienta BIK.

Należy pamiętać, że każdy wniosek powinien zawierać kompletne nasze dane takie jak: imię i nazwisko, nr PESEL, serię i nr dokumentu tożsamości oraz adres korespondencyjny.
Bez względu na sposób wnioskowania Biuro Obsługi Klientów BIK ma aż maksymalnie 30 dni na przygotowanie i odesłanie nam takiego raportu.

Rejestracja w BIK a dodatkowa funkcjonalność

Zarejestrowanie się w BIK daje możliwość skorzystania z dodatkowej funkcjonalności. Dzięki temu mogą do nas przychodzić tak zwane alerty BIK. Alert BIK jest to usługa, polegająca na tym, że gdy ktoś chce wyłudzić kredyt na nasze dane, otrzymamy SMS-a z informacją o tym, że właśnie rozpoczęło się wnioskowanie na nasze nazwisko. Dzięki temu możemy w porę zareagować i uchronić się przed działaniem oszustów.

Takie powiadomienia są bardzo korzystne, ale rejestracja w BIK nie jest już darmowa. Aby to uczynić, musimy wykonaćprzelew weryfikacyjny. Jednakże, jeżeli nam na samym alercie to są inne drogi, aby pozyskać dostęp do tej usługi. Gdy zdecydujemy się na kredyt gotówkowy w Alior Banku to również w pakiecie otrzymamy alert BIK.

Tagi: kredyt gotówkowybikzdolność kredytowaraport bikhistoria kredytowabig

Dodano: 28.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

19 Kwi 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jedną z prostszych dróg do pozyskania własnego samochodu jest kredyt gotówkowy, zaciągany na ten cel w banku. Jednakże tutaj nie obejdzie się bez sprawdzania danych klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Na szczęście istnieją pozabankowe kredyty samochodowe, dzięki którym swoje potrzeby finansowe m(...)

Czytaj więcej
Pożyczka bez BIK. Czy jest to możliwe?

Pożyczka bez BIK. Czy jest to możliwe?

29 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Każda rzetelna firma pożyczkowa, która w swej gamie produktów finansowych oferuje zarówno pożyczki ratalne jak i chwilówki online nie może udzielić zobowiązania bez sprawdzenia historii kredytowej klienta. Tutaj swoją rolę odgrywa Biuro Informacji Kredytowej. Na szczęście dla wielu zadłużonych pożyc(...)

Czytaj więcej
Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

06 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Każdy może sprawdzić jakie dane widzą instytucje finansowe oraz czy przekazywane informacje o spłacanych ratach są regularne i prawidłowe lub zweryfikować kto pytał o Twoje dane. Sprawdzenia można dokonać odpłatnie lub za darmo (darmowy raport Biura Informacji Kredytowej przysługuje każdemu Klientow(...)

Czytaj więcej
BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

21 Lip 2022Autor: Agnieszka Kłak

Na polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Dane, o których(...)

Czytaj więcej
Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

05 Cze 2019Autor: Agata Dymara

Wielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)

Czytaj więcej
Top