Jak sprawdzić BIK za darmo

Opublikowano: 28 Paź 2019 Maciej Wryk 5 min. czytania

Kategoria: Domowe finanse

Budowanie pozytywnej historii kredytowej otwiera przed Klientem możliwości pozyskiwania kapitału z rynku. Oczywiście naturalnym kierunkiem, w sytuacji, w której konsument potrzebuje finansowania jest bank. Bank w procesie oceny zdolności kredytowej Klienta zweryfikuje jak wygląda historia kredytowa Klienta. Zrobi to poprzez odpytanie w BIKu. Co to jest BIK? Czy Klient za darmo może sam sobie pobrać raport?

Jak sprawdzić BIK za darmo

Co to jest BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to inicjatywa, która powstała w 1991 roku na wniosek Związku Banków Polskich. Głównym jej celem jest przeciwdziałanie zadłużeniom i wymiana informacji na temat aktualnych zobowiązań pozwalająca ocenić naszą wiarygodność i zdolność kredytową. 

Sposób wykorzystania danych z BIK

Dane z raportu BIK są wykorzystywane przez instytucje finansowe do:
- zarządzania ryzykiem kredytowym
- monitorowania spłacalności zobowiązań
- potwierdzania wiarygodności kredytowej konsumenta
- przedstawienia pozytywnych jak i negatywnych informacji z naszej historii kredytowej
Na podstawie pozyskanych danych instytucja może zatem z jeden strony stwierdzić, czy przypadkiem nie jesteśmy przekredytowani i stać na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Z drugiej sprawdzić, czy zachowujemy się uczciwie w stosunku do sektora bankowego i spłacamy posiadane zobowiązania w terminach. 

KOMENTARZ EKSPERTA:

Sprawdzenie raportu BIK za darmo jest możliwe, o ile składam wniosek o kopię danych nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Aby złożyć wniosek mogę skorzystać z dwóch możliwości: dostarczyć go osobiście do Centrum Obsługi Klenta w Warszawie lub wysłać pismo na jego adres korzystając z konta w serwisie BIK. Niezależnie od tego, z której możliwości skorzystam muszę uzbroić się wcieprliwość. Czas oczekiwania może wynosić nawet 30 dni. Jeżeli zależy mi na czasie, zawsze mogę skorzystać z płatnej wersji raportu - otrzymam ją praktycznie od ręki, a zakres danych będzie szerszy niż w wersji bezpłatnej.

       Wojciech Zieliński, Helikon sp. z.o.o.

Co daje Klientowi sprawdzenie w BIK?

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej w banku nie jest przyjemne. Szczególnie jeżeli potrzebujemy gotówki tu i teraz lub przygotowujemy się lub zaczęliśmy proces zakupu nieruchomości. Warto zatem mieć pewność, że nasz raport w BIK ukazuje wiarygodność nas, jako potencjalnych kredytobiorców.  Tym bardziej, że można sprawdzić BIK za darmo. Dzięki sprawdzaniu raportu BIK dowiadujemy się o:
- sytuacji kredytowej, w jakiej obecnie się znajdujemy
- jak banki i inne instytucje finansowe postrzegają naszą zdolność kredytową
- zobowiązaniach kredytowych aktualnych i historycznych
- regularności w spłatach zobowiązań
- czy informacje zawarte w raporcie BIK wpływają negatywnie czy pozytywnie na naszą wiarygodność kredytową
- ewentualnym wyłudzeniu czyli czy osoba trzecia posługując się naszymi danymi nie zaciągneła kredytu w naszym imieniu

biuro informacji kredytowej logotyp

BIK, a BIG

Często zdarza się sytuacja, w której konsumenci mylą skrót BIK z BIG. BIK jest instytucją, której zadaniem jest gromadzenie informacji składających się na naszą historię kredytową natomiast BIG nie jest pojedynczą instytucją. Jest prywatną spółką prowadzoną w formie przedsiębiorstwa i w jego skład wchodzą inne podinstytucje takie jak: ERIF, KRD, Infomonitor, KBIG i KIDT. BIG czyli biuro informacji gospodarczej gromadzi informacje dotyczące nieterminowego opłacania np rachunków, mandatów czy faktur inaczej mówiąc-prowadzi rejestr dłużników.

Dostęp do raportu

Informacje na nasz temat, które trafiją do BIK możemy sprawdzić w banku lub w Biurze Informacji Kredytowej. Niestety, banki pobierają opłatę za wydanie takiego raportu.  Na szczęście w Centrum Obsługi Klientów BIK istnieje możliwość, aby poza wykupowaniem abonamentu, raz na 6 miesięcy pobrać raport BIK (w formie kopii danych) nieodpłatnie.
    

Raz na 6 miesięcy każdy może wystąpić do Biura Informacji Gospodarczej o udostępnienie kopi raportu za darmo.


3 opcje pobrania raportu

Jeśli jesteśmy zainteresowani pobraniem darmowego raportu BIK mamy do wyboru 3 opcje:
- założyć konto na internetowym portalu BIK i wypełnić formularz
- złożyć wniosek papierowy osobiście lub wysłać go pocztą/kurierem do Centrum Obsługi Klienta BIK
-wysłać wypełniony wniosek potwierdzony bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy Centrum Obsługi Klienta BIK
Należy pamiętać, że każdy wniosek powinien zawierać kompletne nasze dane takie jak: imię i nazwisko, nr PESEL, serię i nr dokumentu tożsamości oraz adres korespondencyjny.
 Bez względu na sposób wnioskowania Biuro Obsługi Klientów BIK ma aż 30 dni na przygotowanie i odesłanie nam takiego raportu.

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

24 Paź 2019Autor: Ewa Ostrowska - Lech

Kredyt samochodowy bez weryfikacji bazy BIK? Zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe, aby sfinansować zakup auta mimo, iż w przeszłości posiadałeś problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań? Otóż można! Kredyt samochodowy bez BIK to sposób na własne cztery kółka już dziś! (...)

Czytaj więcej
Pożyczka bez BIK. Czy jest to możliwe?

Pożyczka bez BIK. Czy jest to możliwe?

16 Wrz 2019Autor: Urszula Sokół

Z każdej strony jesteśmy zalewani komunikatami w stylu „Pożyczka bez BIK”, „Pożyczka dla zadłużonych”, „Pożyczka bez zdolności”. Co tak naprawdę kryje się pod tymi pojęciami? Co oznacza, że pożyczka jest bez BIK? Czy taką pożyczkę może dostać każdy?

Czytaj więcej
BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

12 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Na polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Co to dokładnie(...)

Czytaj więcej
Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

16 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Każdy może sprawdzić jakie dane widzą instytucje finansowe oraz czy przekazywane informacje o spłacanych ratach są regularne i prawidłowe lub zweryfikować kto pytał o Twoje dane. Sprawdzenia można dokonać odpłatnie lub za darmo (darmowy raport przysługuje każdemu Klientowi raz na pół roku).(...)

Czytaj więcej
Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

05 Cze 2019Autor: Agata Dymara

Wielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)

Czytaj więcej
Top