Wyższa Kultura Bankowości czyli Alior Bank i jego sylwetka biznesowa - innowacyjna instytucja na rynku finansowym.

Opublikowano: 06 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 16 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Alior Bank od wielu lat jest zdobywcą licznych, prestiżowych nagród rynku bankowego. Innowacje, nowoczesne rozwiązania i klienci, którzy chętnie korzystają z usług banku zadowoleni z jakości świadczonych usługi i bogatej oferty produktowej są chyba najlepszym potwierdzeniem biznesowej wizji zarządzających bankiem. Dziś, w pierwszym artykule z cyklu, pragniemy przybliżyć kilka istotnych faktów dotyczących banku i jego działalności.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda sytuacja rynkowa Alior Banku,
  • jak Alior Bank zaczął działalność w Polsce,
  • jak Alior Bank komunikuje się z klientami,
  • dlaczego Alior Bank jest tak wysoko cenionym na rynku graczem.
alior bank

Alior Bank S.A. Wyższa Kultura Bankowości

Udział w rynku 6%, liczba klientów ponad  4 mln, sieć dystrybucji opiewa na 832 placówki, trzecie miejsce wśród największych banków w Polsce w zakresie rozpoznawalności marki, zatrudnienie ponad 7600 osób, suma bilardowa 76 mld zł i aż 20 nagród przyznanych w 2019 roku. Gdy czytamy powyższe informacje nie da się nie odnieść wrażenia, że w tym banku dzieje się bardzo wiele, a jak wynika z danych zaprezentowanych przez bank w sprawozdaniu na temat informacji niefinansowych za 2019 rok, Alior Bank może się poszczycić iście imponującą ilością sukcesów.

Jak sami Państwo zobaczycie po przeczytaniu naszych artykułów opisujących działalność Alior Banku –  łatwo można wywnioskować, że sukcesy tego banku wynikają z przyjętych w  banku strategii biznesowych skoncentrowanych nie tyle na samym wyniku finansowym, co przede wszystkim na wartościach jakimi są etyka w biznesie, klienci, pracownicy oraz odpowiedzialność wobec społeczeństwa i otoczenia.

Początki Alior Banku

Z całą pewnością Alior Bank jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się banków w Polsce. Działalność operacyjną rozpoczął 17 listopada 2008 roku. Jego oferta dedykowana jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Oznacza to, że w tej instytucji można otrzymać zarówno zwykłe kredyty konsumenckie jak i kredyty firmowe

Prace projektowe, związane z uruchomieniem banku, rozpoczęły się z inicjatywy Wojciecha Sobieraja we wrześniu 2007. 18 kwietnia 2008 włoska grupa Carlo Tassara uzyskała zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie Alior Banku. Bank notowany jest na warszawskiej giełdzie od 14 grudnia 2012 roku  i znajduje się w składzie głównego indeksu giełdowego - WIG20 od 2014 roku. Akcjonariuszami banku są krajowi i międzynarodowi inwestorzy. Największym akcjonariuszem banku jest Grupa PZU, która posiada około 32% akcji (źródło Wikipedia).

Sam bank definiuje się jako instytucja, która od samego początku swojej działalności stawia na innowacje i wyznacza trendy w bankowości internetowej na rodzimym rynku. Z całą pewnością można stwierdzić, że Alior Bank jest liderem nowoczesnej bankowości. Potwierdzają to informacje, zawarte w przytoczonym  sprawozdaniu, gdzie wspomina się o działalności banku, która opiera się na bankowości pionierskich rozwiązań technologicznych. Potwierdza to fakt, że  Alior Bank wykorzystuje w swojej działalności na przykład blockchain, otwartą bankowość czy sztuczną inteligencję i biometrię.

Alior bank wyróżnia się m.in. tym, że  wyznacza  nowe kierunki działania  i odważnie idzie  do przodu, z powodzeniem wprowadzając swoje innowacyjne pomysły. Co ciekawe Alior Bank jako pierwszy bank w Polsce stworzył w pełni internetowy kantor walutowy. Gdy przeczytacie Państwo opis banku na Wikipedii, szybko zauważycie, że wiele jest obszarów, gdzie Alior Bank był pierwszym bankiem we wdrożeniu różnych rozwiązań, co tylko potwierdza jego wyróżniającą się sylwetkę na polskim rynku bankowym.

Alior Bank jako lider

Warto wspomnieć o tym co zadecydowało o mianie lidera dla tego banku:

  • uruchomienie pierwszej w kraju wideo weryfikacji przy zakładaniu rachunków osobistych;
  • jako pierwszy bank w Polsce Alior Bank zaoferował klientom m.in. konta osobiste z bezpłatnym dostępem do bankomatów;
  • w banku wdrożono również Internetowy Proces Kredytowy - było to pierwsze rozwiązanie na świecie, które umożliwiało uzyskanie kredytu całkowicie online;
  • bank badał nowe technologie m.in. wspomniany już wcześniej  blockchain, robodoradztwo czy sztuczną inteligencję.

Podstawowa działalność banku

Czym zatem zajmuje się Alior Bank? Core działalności banku to rachunki osobiste i kredytowanie klientów. Bank zajmuje się także obsługą papierów wartościowych oraz obsługą transkacji walutowych. W ofercie banku znajdziemy także działalność maklerską oraz doradztwo finansowe. 

Sposób dotarcia do klientów

Główna droga oferowania produktów i usług Alior Banku odbywa się poprzez placówki własne i franczyzowe oraz pośredników finansowych. Bank dociera do klientów poprzez: bankowość online, bankowość mobilną oraz centra obsługi telefonicznej.

Wsparciem sieci dystrybucji są również punkty obsługi, w których oferowane są  produkty banku pod marką: T-Mobile Usługi Bankowe. W dniach 28 i 29 listopada 2020 roku nastąpiło przeniesienie danych klientów oddziału T-Mobile Usługi Bankowe do systemów bankowości Alior Banku. Działania te miały na celu ujednolicenie obsługi i produktów dotychczasowych klientów T-Mobile Usługi Bankowe, którzy po integracji będą mogli korzystać z pełnego portfolio produktów Alior Banku.

W najbliższych latach bank planuje znaczny wzrost sprzedaży za pośrednictwem kanałów elektronicznych.

Strategia biznesowa Alior Bank

Bank na lata 2017 – 2019 przyjął strategię  „Cyfrowego buntownika”, zgodnie z informacją ze strony internetowej banku, "której nadrzędnym celem biznesowym jest utrzymanie pozycji lidera innowacyjności w Polsce oraz znalezienie się wśród najbardziej innowacyjnych banków w Europie."

Bezpośrednią motywacją banku do wdrażania tej strategii jest chęć zadbania o komfort i wygodę klientów banku. Dlatego właśnie bank  rozwija elastyczne produkty oraz cyfryzuje i upraszcza procesy zarówno w segmencie klienta indywidualnego, jak i biznesowego. Strategia realizowana jest poprez realizację projektów w obszarze: bankowość detaliczna, bankowość korporacyjna, operacje i back-office, innowacje i fintechy, transformacja HR oraz transformacja IT.

Rozwój strategii w obszarze bankowości detalicznej to rozwój konta Jakże Osobistego, zintegrowana umowa, nowoczesne i ekologiczne oddziały, zaś w bankowości biznesowej karta wirtualna, nowy system kredytowy, rozwój Zafirmowani.pl. W obszarze cyfryzacji bank wymienia migrację klientów do Alior Mobile i Online, rozwój relacji z klientami consumer finance, rozwój kantora walutowego.

Idąc dalej obszar operacji i back office zakłada robotyzację procesów i automatyzację kontaktów mailowych. W obszarze tzw. Open banking kluczowym działaniem jest status TTP i uproszczony proces kredytowy, zaś kategoria Innowacje i Fintech  wspiera platforma CASH, 4 projekty pilotażowe w drugiej edycji programu RBL_START oraz wykorzystanie blockchain publicznego do weryfikacji dokumentów. Na samym końcu w transformacji HR bank wymienia cyfrowe narzędzia współpracy, rozszerzenie współpracy w zwinnej metodyce Agilor oraz mikroserwisy.

Relacje Alior Banku

Bank stawia na przyjazną i skuteczną komunikację z klientami i wymienia to jako jeden z kluczowych elementów jego polityki informacyjnej. Przekazywanie informacji w prosty sposób taki, który umożliwia ich zrozumienie, jednocześnie dokładanie wszelkich starań, aby jak najlepiej poznać potrzeby i problemy jego klientów to jeden z ważnych wyznaczników działania tego banku. Dlatego też w cykliczny sposób przeprowadza badania poziomu satysfakcji klienta z wykorzystaniem tzw. wskaźnika NPS.

Dla Alior Banku ważna jest również poufność komunikacji. Przekazując dane objęte tajemnicą bankową bank wskazuje, że zawsze zachowuje najwyższą staranność, by informacje zostały przekazane z zachowaniem surowych norm bezpieczeństwa. Komunikacja jest prowadzona w taki sposób, aby zapewnić równy dostęp do informacji w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. 

W Alior Banku prowadzony jest również stały kontakt z pracownikami. Bank wykorzystuje do tego różne kanały komunikacji. Popularne są cotygodniowe newslettery z różnych obszarów działalności np. dotyczące codziennej pracy a także strategii banku. Interesy pracowników banku zabezpiecza i reprezentuje wobec Alior Banku kilka organizacji związkowych. Bank organizuje regularnie, tj. każdego miesiąca, spotkania z przedstawicielami związków zawodowych. W części spotkań uczestniczy także Zarząd Banku. 

Strategiczni partnerzy Alior Banku

Alior Bank stale zacieśnia współpracę z dotychczasowymi partnerami strategicznymi Banku – w szczególności z Grupą PZU, Lotos, czy Mastercard. Rozwijane są także nowe obszary współpracy z Innergo Systems (Apple Premium Reseller), czy Booking Holding. Nowi partnerzy, którzy chcą tworzyć i wyznaczać trendy na rynku są w centrum zainteresowania banku. Bank określa współpracę jako mającą dawać wymierną korzyść dla klienta, dla partnera i dla banku.

Dzięki partnerstwom strategicznym bank może poszerzać ofertę produktową, otwierać nowe kanały sprzedaży i obsługi, zwiększać bazę potencjalnych klientów do których może dotrzeć, jak i  pozyskiwać nowych klientów, czy też wspierać budowanie głównej relacji klienta z bankiem. Alior Bank kładzie nacisk na jeszcze większą  personalizację  oferty dla klienta oraz zależy mu na budowaniu  pozytywnych doświadczeń klienta  w interakcjach z bankiem oraz usługami i produktami, które za pośrednictwem banku klient uzyskuje. Budowanie i rozwój partnerstw strategicznych ma te procesy wspierać.

Nagrody dla Alior Bank

Z pewnością nagrody i wyróżnienia to ten obszar, który pozwala ocenić czy idziemy w dobrym kierunku. Jeżeli chodzi o Alior Bank możemy mówić o wielu wyróżnieniach jego działalności, a w 2019 roku miało to miejsce aż 20 razy. W obszarze produkty i obsługa klienta Alior Bank zajął pierwsze miejsce w dwóch kategoriach: „Bankowość mobilna” oraz „Bankowość internetowa” w rankingu „Przyjazny Bank Newsweeka”. Drugie miejsce bankowości tradycyjnej oraz trzecie miejsce w kategorii „Bankowość hipoteczna”.

Najlepsza jakość obsługi Klienta biznesowego, najlepszą jakość obsługi w placówce i najlepsza infolinia w branżowym rankingu „Instytucja Roku 2018”. Druga pozycja w kategorii „Najlepsze konto osobiste” oraz trzecie miejsce w kategorii „Najlepsza karta kredytowa” w plebiscycie „Złoty Bankier” organizowanym przez redakcje Pulsu Biznesu i Bankier.pl. Wyróżnienie Pulsu Biznesu dla rachunku brokerskiego Alior Banku. W obszarze biznesowym: pierwsze miejsce w rankingu „Bank Przyjazny Firmie” organizowanym przez prestiżowy magazyn biznesowy „Forbes”, najlepszy bank w finansowaniu dla firm w rankingu „Instytucja Roku 2019”, nagroda od Zarządu GPW Benchmark dla banku jako instytucji krajowej, która w kompleksowym zakresie podpisała umowę na stosowanie stawek referencyjnych WIBID/WIBOR, Biuro Maklerskie Alior Banku z najwyższą notą w rankingu dziennika „Puls Biznesu” specjalizującego się w tematyce biznesu, gospodarki i giełdy. Inicjatywy Alior Banku docenione zostały również w corocznym Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki”.

Drugie miejsce w XXVII edycji konkursu Najlepszy Bank 2019 „Gazety Bankowej” w kategorii Duży Bank Komercyjny. W obszarze innowacyjność i technologia projekt „Smartfonizacja” z pierwszym miejscem w kategorii „Workforce experience” konkursu EFMA-ACCENTURE „Customer Insights and Growth Banking”, Dział R&D Alior Banku z tytułem„Top Institutional Innovator of the Year” nadanym przez CEE Capital Markets X-Tech Awards, RBL_Innovation by Alior Bank pośród 25-ciu najlepszych laboratoriów innowacji w świecie finansów według magazynu Global Finance. Lista została opublikowana w ramach konkursu The Innovators 2019.

Nagroda „Bank Innowacji” Efma-Accenture za czerwiec 2019 roku za projekt Smartfonizacji, Bancovo.pl zwycięzcą kategorii „Nowy Cyfrowy Biznes” w konkursie The HeartCorporate Innovation Awards 2018, Bancovo.pl z tytułem „Product Innovation of the Year” przyznanym w ramach konkursu Retail Banker.

Podsumowanie

Działania Alior Banku zmierzające do jak najlepszej obsługi klienta indywidualnego oraz biznesowego zdecydowanie przynoszą efekt, a bank cieszy się ciągle rosnącą popularnością i wyborem jego oferty przez klientów  jako jednej z czołowych. Sukcesy banku pokazują jak wiele pracy na co dzień podejmowanej jest przez poszczególne zespoły pracowników banku.  Obrane strategie biznesowe przez władze banku są odpowiedzią na oczekiwania klientów, a przyjęte rozwiązania zmierzające w kierunku ich realizacji wydają się jakby szyte na miarę.

Dodano: 01.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top