Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

Opublikowano: 07 Lut 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytów Firmowych

Dobre i skuteczne finansowanie przedsiębiorstwa jest jednym z kluczowych czynników jego sukcesów. Czasami w trakcie prowadzenia firmy przychodzi moment w którym należy rozważyć zewnętrzne finansowanie, czy w to w formie kredytu czy też leasingu. Jedną z form finansowania działalności firmy jest również faktoring. Dziś skupimy się jednak na jednym z najpopularniejszych narzędzi w zakresie finansowania firm – kredytach dla przedsiębiorców.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są najczęściej spotykane rodzaje kredytów dla firm,
 • jakie jest przeznaczenie konkretnych kredytów firmowych,
 • czy istnieją kredyty hipoteczne dla firm,
 • jakie korzyści dla przedsiębiorstwa daje konkretny produkt finansowy.
kredyt dla przedsiębiorców firm

Kredyty gotówkowe dla przedsiębiorstw

Kredyt gotówkowy jest jednym z najbardziej popularnych zobowiązań na rynku. Jednakże najczęściej rozumiany jest on jako zobowiązanie konsumenckie przeznaczone dla klienta indywidualnego. Okazuje się jednak, że również przedsiębiorca może pozyskać pewną sumę dodatkowych środków z takich kredytów gotówkowych, które są skierowanie stricte do firm, czyli:

 • kredyt w rachunku bieżącym,
 • kredyt obrotowy,
 • kredyt inwestycyjny,
 • kredyt technologiczny,
 • kredyt pomostowy,
 • kredyt konsolidacyjny.

Przyjrzyjmy się teraz każdemu z tych kredytów.

Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt często jest potrzebny wtedy, kiedy zdarza się intratny deal, który trzeba zorganizować „tu i teraz”. Czasami działalność firmy charakteryzuje się zmiennością przychodów nawet w ciągu miesiąca. Odpowiedni zapas środków pieniężnych w każdym przedsiębiorstwie jest kluczowy. Aby zagwarantować prowadzonej firmie płynności i terminowe realizowanie płatności z pomocą przychodzi kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym.

W swoim funkcjonowaniu przypominać on może kredyt odnawialny dla klientów indywidualnych. Bank po przeprowadzonej analizie kredytowej oddaje do dyspozycji przedsiębiorcy określony limit kredytowy w ramach rachunku bankowego. Kredyt w rachunku bieżącym może również funkcjonować na rachunku walutowym. Limit spłacany jest poprzez kolejne wpływy pojawiające się na rachunku bankowym.

Produkty dla przedsiębiorców mają zupełnie inną charakterystykę niż dla konsumentów. Przedsiębiorca nie zaciąga bowiem zobowiązania, aby konsumować, a żeby zarabiać.

Kredyt obrotowy

Innym rodzajem kredytu na bieżącą działalność jest kredyt obrotowy. Jest to zazwyczaj kredyt z okresem spłaty nie dłuższym niż rok oraz spłacany w ramach tzw. rachunku kredytowego, czyli po prostu w ratach. Przedsiębiorca co miesiąc wie, jaką ratę kapitałowo-odsetkową ma do zapłacenia. Można też ustalić tzw. spłatę minimalną, gdzie przedsiębiorca musi w określonych terminach wpłacić tą kwotę.

Kredytem obrotowym można finansować:

 • kupno towarów albo urządzeń, dzięki którym firma może funkcjonować,
 • koszty utrzymania pracowników,
 • zaległe należności.

Jak więc widać kredyty obrotowe są zaciąganie przede wszystkim na finansowanie bieżącej działalności firmy. Często sięgają po nie przedsiębiorcy, którzy mają chwilowe problemy z płynnością finansową.

kredyt dla przedsiębiorców

Kredyt inwestycyjny

Czasami zdarza się również tak, że działalność firmy wymaga większych zakupów niż pojedyncze transakcje. Również w ramach ciągłego rozwoju firmy potrzebne jest poczynić dodatkowe inwestycje, których nie sposób sfinansować z bieżących dochodów. Wtedy idealnym źródłem finansowania staje się kredyt inwestycyjny, który jest także podrodzajem kredytu gotówkowego.

Celem takiego kredytu jest zwykle konkretny zakup lub modernizacja w firmie. W przypadku kredytów inwestycyjnych możliwa jest wypłata w transzach, gdzie kolejne wypłaty uzależnione są od dotychczasowej realizacji inwestycji. Kredyty takie mają również różne formy spłaty: mogą być spłacane w ratach stałych lub ratach malejących, które zazwyczaj wiążą się z mniejszym kosztem odsetek. Więcej o rodzajach rat kredytu znajdziesz tutaj: rata równa i malejąca.

W klasyfikacji kredytów występują również tzw. kredytu inwestycyjne wskazane, czyli w takie, gdzie przedsiębiorca konkretnie wskazuje cel pozyskania środków i jakie inwestycje poczyni. W ramach kredytów na inwestycje w przedsiębiorstwie możemy także wyróżnić kredyt technologiczny na rozwój technologii produkcji. Każdy rodzaj kredytu inwestycyjnego wiąże się z koniecznością przygotowania biznesplanu o mniejszym lub większym stopniu skomplikowania co już zależy od konkretnego banku oferującego finansowanie.

Kredyt technologiczny

Jest to produkt skierowany głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Jak sama nazwa wskazuje jego przeznaczaniem jest pozyskiwanie nowych technologii, które - po ich wdrożeniu w proces produkcji bądź świadczenia usług - zwiększają wydajność pracy w firmie oraz pozwalają prowadzić działalność gospodarczą odpowiadającą nowoczesnym standardom. Istotnym plusem jest to, że Bank Gospodarstwa Krajowego może częściowo dofinansować przedsiębiorcę na spłatę tego zobowiązania.

Kredyt pomostowy

Kredyt pomostowy przysługuje tym przedsiębiorcom, którzy realizują projekty z Unii Europejskiej. Jeżeli firma ubiega się o unijne dofinansowanie, ale jeszcze nie otrzymała z tego tytułu pieniędzy, przez co może stracić płynność finansową, to wówczas należy postarać się o zaciągnięcie tego typu kredytu. Niestety, nie ma on zbyt wysokiej przyznawalności. Przedsiębiorca musi mieć bardzo wysoką ocenę zdolności kredytowej oraz posiadać bardzo dobry biznesplan.

Kredyt konsolidacyjny

Tak jak w przypadku konsolidacji zobowiązań klientów indywidualnych, występuje także kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych firm. Jeśli przedsiębiorstwo aktualnie spłaca dwa zobowiązania, to istnieje szansa zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Pozwala on połączyć kilka rat w jedną, zmniejszyć jej wysokość, a także wydłużyć okres spłaty należności.

Kredyt hipoteczny dla firm

Istnieje także kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym na nieruchomości, którą przedsiębiorstwo zakupi za pieniądze pochodzące ze zobowiązania. Często jest tak, że właściciel firmy może uzyskać kredyt hipoteczny tańszy niż gotówkowy. Ponadto może dzięki temu uzyskać więcej środków finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że wymagana jest tu wysoka zdolność kredytowa.

Środkami z kredytu hipotecznego można finansować:

 • nabycie nieruchomości umożliwiającej prowadzenie działalności,
 • nabycie nieruchomości przeznaczonej pod wynajem,
 • nabycie działki pod budowę nieruchomości.

Warto wiedzieć, że kredytem hipotecznym przedsiębiorca może także sfinansować remont nieruchomości bądź jej gruntowną modernizację.

Co wybrać?

Źródeł finansowania dla ówczesnego przedsiębiorcy jest wiele. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Państwu bliżej poznać rodzaje kredytów dla przedsiębiorców. Warto pamiętać, że finansowanie przedsiębiorstwa to jedna z wielu dziedzin ofertowanych kredytów. Obok kredytów dla przedsiębiorców występuje także bogata oferta finansowania dla klientów indywidualnych. Gdzie szukać finansowania tylko dla swoich potrzeb? Wnioskomat.com jest do tego idealnym miejscem.

Tagi: kredyty dla przedsiębiorcówkredyty rodzajekredyt obrotowykredyt krótkoterminowykredyt inwestycyjnyrata kapitałowo-odsetkowaprzedsiębiorca

Dodano: 22.07.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jakie dokumenty musi przygotować przedsiębiorca, gdy stara się o kredyt firmowy?

Jakie dokumenty musi przygotować przedsiębiorca, gdy stara się o kredyt firmowy?

13 Lis 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jeśli jesteśmy osobami fizycznymi, czyli nasz dochód uzyskujemy np. z tytułu umowy o pracę na pewno znaczniej łatwiej uzyskać wymagane do kredytu dokumenty. Może zdarzyć się tak, że o dokumenty finansowe nie zostaniemy poproszeni wcale. W takiej sytuacji otrzymamy kredy na oświadczenie, a jeśli już (...)

Czytaj więcej
Finansowanie pojazdu w firmie - jaką formę wybrać?

Finansowanie pojazdu w firmie - jaką formę wybrać?

12 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiamy się, w jaki sposób sfinansować pojazd niezbędny do prowadzenia biznesu. Wśród najpowszechniejszych opcji wymienia się: zakup za gotówkę, kredyt, najem długoterminowy, a także leasing.  Z tego artykułu dowiesz się: j(...)

Czytaj więcej
Top