Finansowanie pojazdu w firmie - jaką formę wybrać?

Opublikowano: 12 Sie 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawiamy się, w jaki sposób sfinansować pojazd niezbędny do prowadzenia biznesu. Wśród najpowszechniejszych opcji wymienia się: zakup za gotówkę, kredyt, najem długoterminowy, a także leasing. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak sfinansować zakup auta leasingiem,
  • czy wynajem długoterminowy pozwoli Ci nabyć samochód firmowy,
  • czy nabycie samochodu na firmę jest możliwe poprzez wzięcie kredytu.
finansowanie pojazdu w firmie

Jakie można wyróżnić sposoby na finansowanie pojazdu w firmie?

Zakup samochodu na potrzeby firmowe zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem. Oczywiście najprościej jest sięgnąć do własnych środków. Kłopot pojawia się wtedy, gdy kapitał okazuje się niewystarczający. Tymczasem brak realizacji inwestycji powodować może przestój w działalności, a nawet wpłynąć negatywnie na płynność finansową. Cóż więc zrobić, gdy brakuje odpowiedniego finansowania? Aby kupić auto może skorzystać z leasingu, wynajmu długoterminowego albo zaciągnąć kredyt samochodowy.

Co to jest leasing?

Leasing łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Jako leasingobiorca firma korzysta z samochodu na warunkach ściśle określonych w umowie. Przedmiot leasingu w czasie trwania umowy nie staje się  własnością firmy. Leasing na działalność gospodarczą może przyjąć formę leasingu finansowego lub operacyjnego. Zasady leasingu finansowego przypominają nieco zakup pojazdu na kredyt – musi być on amortyzowany przez firmę, a podatek VAT musi być zapłacony z góry za cały okres leasingowania.

Stąd też, ze względu na początkowe obciążenie finansowe, forma ta jest zdecydowanie rzadziej wybierana w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. O wiele atrakcyjniejszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny. W tym przypadku możliwe jest  zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu całej kwoty raty netto, natomiast VAT może być odliczany w 100% lub 50% - zależnie od tego, czy samochód jest przeznaczony na cele mieszane, czy służy wyłącznie do celów służbowych.

Leasing finansowy

Leasing finansowy inaczej jest zwany leasingiem kapitałowym lub inwestycyjnym. Polega on na przekazaniu przez finansującego -leasingodawcę na czas oznaczony prawa do użytkowania pojazd  w zamiast za raty leasingu. Czas trwania umowy leasingu finansowego może być w pełni dowolny ale  w praktyce często jest on zbliżony do okresu amortyzacji. Odpisu amortyzacyjnego  dokonuje leasingobiorca, a przedmiot leasingu np. pojazd wykazywany jest w jego środkach trwałych. Wszystkie opłaty  czyli czynsz leasingowy, opłaty wstępne i wydatki związane z używaniem pojazdu  ponosi leasingobiorca. Leasingobiorca do kosztu uzyskania przychodu zalicza odpisy amortyzacyjne i odsetki rat leasingowych. Vat naliczany jest w momencie wydania pojazdu i podlega w pełni odliczeniu przez leasingobiorcę .

Leasing finansowy jest dla firmy , która chce być właścicielem przedmiotu leasingu od początku trwania umowy i chce odliczyć całość podatku VAT od razu .

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny inaczej zwany jest leasingiem usługowym. Polega on  na przekazaniu przez finansującego- leasingodawcę  na czas oznaczony prawa do użytkowania pojazdu korzystającemu -leasingobiorcy w zamian za odpowiednie opłaty (raty leasingowe). Zazwyczaj okres trwania umowy leasingu operacyjnego jest krótszy niż okres pełnej amortyzacji pojazdu .Jednak okres ten nie może być krótszy niż 40%  okresu amortyzacji pojazdu. Odpisu amortyzacji dokonuje finansujący (firma leasingowa). Wszystkie opłaty czyli czynsz leasingowy, opłaty wstępne i wydatki związane z używaniem przedmiotu ponosi leasingobiorca. Leasingobiorca do kosztu uzyskania przychodu zalicza całość czynszu leasingowego, opłaty wstępne i inne opłaty związane z użytkowaniem przedmiotu. VAT obliczany jest od raty leasingowej i podlega odliczeniu przez leasingobiorcę.

Leasing operacyjny jest jedną z najkorzystniejszych form finansowania pojazdów, która znacząco ogranicza koszty początkowe. Przedsiębiorca może wpisać w koszty zarówno część odsetkową, jak i kapitałową raty leasingowej, a także opłatę wstępną. Poza tym możliwe jest rozłożenie podatku VAT od sumy płatności leasingowej i spłacanie ich na raty.

samochód w firmie

Leasing zwrotny

Firma , która poszukuje środków na prowadzenie swojej działalności  może je uzyskać przez kredyt bankowy lub zdecydować się na leasing zwrotny. Leasing zwrotny polega na tym, że leasingodawca   wykupuje majątek, np. samochód lub maszynę od leasingobiorcy, a następnie oddaje mu go na podstawie umowy leasingu .Umowa  może być zawarta max na okres 10 lat. Z chwilą sprzedaży oraz zawarcia umowy leasingowej właścicielem pojazdu  staje się firma leasingowa. Użytkownikiem przedmiotu cały czas pozostaje przedsiębiorstwo .

Wynajem długoterminowy

Małe i średnie firmy często korzystają z wynajmu długotermonowego. Firma nie spłaca kapitału , a jedynie za użytkowanie pojazdu. W przypadku wynajmu rata za samo finansowanie jest dużo niższa, niż w przypadku raty leasingu uwzględniającej spłatę kapitału. Pojazd po zakończeniu umowy  najczęściej nie jest wykupowany tylko zwracany  finansującemu. Firma nie musi  martwić  się o  sprzedaż pojazdu na  rynku wtórnym, zamiast tego może zawrzeć nową umowę  na kolejny samochód. Przy  wynajmie długoterminowym   możliwe jest  dokupienia  dodatkowych usług, np. serwisowanie samochodu, assistance, sezonową wymianę opon, karty paliwowe itd.

Kredyt samochodowy

Firmy zakupując pojazd również korzystają z kredytu samochodowego. Kredyt samochodowy to kredyt, z którego środki muszą zostać przeznaczone  na kupno samochodu lub innych, dopuszczalnych przez bank, pojazdów. Istnieje kilka rodzajów zabezpieczenia kredytu samochodowego, między innymi: zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie na zabezpieczenie. Jest to kredyt z określonym przeznaczeniem. Warunki kredytu samochodowego związane są  z  ofertą konkretnego banku.Często bank wymaga zabezpieczenia. Zabezpieczeniem może być zastaw rejestrowy. Jest to forma ograniczonego prawa rzeczowego . Zastaw rejestrowy jest ustanawiany pomiędzy właścicielem samochodu a wierzycielem, czyli bankiem .

Przewłaszczenie na zabezpieczenie to forma zabezpieczenia, która polega na przeniesieniu własności pojazdu rzecz na wierzyciela czyli banku . Przewłaszczenie na zabezpieczenie  trwa do całkowitej spłaty kredytu samochodowego .

Tagi: kredyt samochodowydziałalność gospodarczaleasing operacyjnyleasing finansowyleasing samochoduleasingbank

Dodano: 08.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

19 Kwi 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jedną z prostszych dróg do pozyskania własnego samochodu jest kredyt gotówkowy, zaciągany na ten cel w banku. Jednakże tutaj nie obejdzie się bez sprawdzania danych klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Na szczęście istnieją pozabankowe kredyty samochodowe, dzięki którym swoje potrzeby finansowe m(...)

Czytaj więcej
Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować zakup samochodu?

Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować zakup samochodu?

27 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Większość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jak najkorzystniej sfinansować zakup auta. Warto wiedzieć, że jako klienci mamy parę możliwości do wyboru. Z tego artykułu dowiesz się: jakim kredytem można sfinansować zaku(...)

Czytaj więcej
Top