Czym jest wynajem długoterminowy samochodu i czy to się opłaca?

Opublikowano: 05 Maj 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Finansowanie Samochodu

Zakup auta to często bardzo poważny wydatek, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Kiedy klient nie dysponuje odpowiednio wysokim kapitałem, szuka innych sposobów na sfinansowanie tego celu. Możliwe więc, że będzie zainteresowanym wynajmem długoterminowym, o ile oczywiście droga ta będzie w jego indywidualnym przypadku najkorzystniejsza.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega długoterminowy wynajem samochodów,
 • czy wynajem długoterminowy jest dla Ciebie dostępny,
 • jakie są plusy i minusy tego rozwiązania,
 • kiedy wynajem długoterminowy będzie najbardziej opłacalny.
wynajem długoterminowy

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu?

Najprościej rzecz ujmując długoterminowy wynajem samochodu to przekazanie przez firmę wynajmującą auta na rzecz najemcy za opłatą. Jest to stosunek umowy, a więc każda ze stron zobowiązuje się do przestrzegania obopólnie obowiązujących zasad. Umowa podpisywana jest na określony czas. Wynajem długoterminowy auta może – ale nie musi – mieć taki finał, że po zakończeniu umowy najemca odkupi auto od wynajmującego. Najemca ponosi koszty z tytułu samego korzystania z pojazdu.

Decydując się na podpisanie takiej umowy zawsze warto zwrócić uwagę na jej wszystkie zapisy. Do najważniejszych na pewno będzie należał ten, określający wysokość opłat oraz czas obowiązywania umowy – ten bywa różny, może to być tylko 12 miesięcy, niekiedy zaś nawet 5 lat. Trzeba też zwrócić uwagę na to, ile wynosi limit kilometrów do przejechania w ujęciu rocznym oraz jak wyglądają dodatkowe warunki.

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Generalnie rzecz biorąc wiele firm wynajmujących nie posiada wielce restrykcyjnych wymogów dotyczących najemcy. Najczęściej może być to zarówno osoba fizyczna jak i prawna – chociaż szczegóły wynajmu będą inne w przypadku klienta indywidualnego a właściciela firmy. Niekiedy istnieją dodatkowe zastrzeżenia – np. trzeba mieć minimum 21 lat albo posiadać ważne prawo jazdy od co najmniej 12 miesięcy.

Firma wynajmująca będzie także wymagała, by najemca dostarczył odpowiednią dokumentację. Jeśli chodzi o osobę fizyczną, to potrzebne będą tutaj dokumenty osobiste, potwierdzające tożsamość, zaświadczenie o dochodach czy wyciąg z konta bankowego i rzecz jasna – prawo jazdy. W przypadku klientów firmowych konieczne są dokumenty potwierdzające rejestrację przedsiębiorstwa oraz dokumentacja finansowa i podatkowa.

Czy wynajem i leasing to jest to samo?

Niektóre osoby mogą pomyśleć, że leasing i wynajem długoterminowy to jest to samo. Rzeczywiście oba te pojęcia występują, gdy mówi o sposobach na finansowanie samochodu, jednak nie należy ich ze sobą utożsamiać. Pozorne podobieństwa kryją za sobą znaczne różnice. Na przykład w przypadku leasingu po zakończeniu umowy możliwy jest wykup auta często za symboliczną kwotę – np. 1% wartości rynkowej. Zaś po wynajmie też można kupić auto, ale za znacznie większą sumę, zbliżoną nierzadko do 100% aktualnej wartości rynkowej pojazdu.

Rata leasingu obejmuje nie tylko marżę dla leasingodawcy oraz odsetki, ale też wartość samochodu. Z koeli w wynajmie długoterminowym najemca płaci za korzystanie z auta plus odsetki plus marża dla firmy wynajmującej. Kolejną kwestią są sprawy związane z serwisowaniem i ubezpieczeniem – w wynajmie długoterminowym dba o to firma wynajmująca, natomiast leasingobiorcy niekiedy decydują się na ponoszenie kosztów z tych tytułów we własnym zakresie.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

Trudno mówić o jakichś konkretnych kwotach czy nawet widełkach. Jest tak z tego powodu, że na koszt wynajmu składa się wiele zmiennych czynników, takich jak:

 1. Marka, rodzaj i stan danego samochodu. Rzecz jasna, im lepsza marka, im samochód jest nowszy, a jego stan techniczny lepszy, tym droższy będzie wynajem. Mniejsze koszty można ponieść decydując się na samochód o nieco niższym standardzie.
 2. Czas trwania umowy. Przy dłuższej umowie wynajem może kosztować co miesiąc mniej niż przy umowie krótszej, jednakże może się okazać, że summa summarum zapłacisz więcej.
 3. Marża firmy wynajmującej. Firma musi mieć realny zarobek na wynajmie, dlatego zawsze do kosztów wynajmu wliczana jest marża.
 4. Opłata wstępna. Tutaj sytuacja może być bardzo różna. Zdarzyć się może, że opłata wyniesie 0 zł, dzięki czemu nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Jednakże, może być też tak, że jeśli dobrowolnie klient zechce wnieść opłatę wstępną, to wówczas koszty wynajmu będą niższe.
 5. Serwisowanie i ubezpieczenie. Jako, że to firma wynajmująca zapewnia dbałość o stan techniczny auta i odpowiada za jego ubezpieczenie, może uwzględnić te koszty przy ustalaniu wysokości wynajmu.

Warto też wiedzieć, że klient może ponosić dodatkowe koszty. Będą one wchodziły w skład ceny wynajmu po uwzględnieniu takich składników jak np. opłata za samochód zastępczy na wypadek wypadku i niemożności korzystania z auta czy opłata za przekroczenie rocznego limitu kilometrów.

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Jak każda operacja finansowa, również wynajem długoterminowy samochodów posiada swoje plusy i minusy. Zalety tego rozwiązania są następujące:

 • wynajmujący pokrywa pełne ubezpieczenie auta,
 • nie traci się promocji na ubezpieczenie w przypadku wypłaty odszkodowania z tytułu wypadku,
 • najemca może korzystać auta w sposób bardzo dowolny,
 • nie trzeba się martwić o serwisowanie – przeglądy techniczne, sezonowa wymiana opon, itp.,
 • przedsiębiorcy mogą wliczyć wynajem do kosztów uzyskania przychodu.

Niestety trzeba też wspomnieć o wadach takiego rozwiązania. Oto i one:

 • każda firma ma ograniczony wybór aut oraz ich wyposażenia,
 • należy przestrzegać limitu kilometrów,
 • może się pojawić konieczność uiszczenia dopłaty – np. w przypadku gdy samochód został uszkodzony czy też gdy wystąpiło jego ponadnormatywne zużycie.

Porównując ze sobą oferty poszczególnych firm, zwróć uwagę na to, co konkretnie wchodzi w skład raty abonamentowej, którą co miesiąc należy uiszczać w ramach wynajmu. Może się okazać, że wartość poszczególnych składników przełoży się na atrakcyjność którejś z propozycji.

Wynajem długoterminowy czy leasing – co jest korzystniejsze?

Tak jak już zdążyliśmy wymienić, w przypadku wynajmu otrzymujemy od firmy wiele korzyści, takie jak ubezpieczenia, pakiet przeglądów czy wymianę opon (niektóre firmy wliczają w cenę drugi komplet opon na wszelki wypadek). Nie płacimy tutaj za wartość samego auta. Wydawać by się mogło, że w związku z tym rata abonamentowa będzie niższa niż rata leasingowe. Tak jest w teorii. W praktyce bywa różnie. Wynajem będzie bardziej opłacalny od leasingu wtedy, kiedy koszty będą znacznie niższe niż rata leasingu. Jeśli zaś rata leasingu będzie niższa, o podobnej wartości albo tylko trochę wyższa niż rata abonamentowa, wówczas bardziej opłaci się leasing, zwłaszcza, że po jego zakończeniu możemy kupić auto za symboliczną kwotę, a nie za sumę adekwatną do jego realnej wartości rynkowej.

Dodano: 05.05.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

5 sposobów na sfinansowanie samochodu

5 sposobów na sfinansowanie samochodu

20 Kwi 2023Autor: Agnieszka Kłak

Niezależnie od tego czy prowadzisz firmę, czy jesteś osobą prywatną może pojawić się potrzeba nabycia auta. Jeśli posiadasz wystarczający kapitał, to sprawa jest prosta – wystarczy wybrać ofertę i zapłacić. Sprawa komplikuje się, kiedy brakuje wolnych środków. Wówczas stajemy przed poważnym pytaniem(...)

Czytaj więcej
Top