Niezależnie od tego czy prowadzisz firmę, czy jesteś osobą prywatną może pojawić się potrzeba nabycia auta. Jeśli posiadasz wystarczający kapitał, to sprawa jest prosta – wystarczy wybrać ofertę i zapłacić. Sprawa komplikuje się, kiedy brakuje wolnych środków. Wówczas stajemy przed poważnym pytaniem: jak najkorzystniej zrealizować zakup? Lepiej skorzystać z kredytu gotówkowego, samochodowego, a może leasingu? Przedstawiamy 5 skutecznych sposób na finansowanie samochodu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Osoby nie prowadzące własnej działalności gospodarczej mogą mieć potrzebę posiadania środka transportu, dzięki któremu będą mogły przemieszczać się w miarę potrzeb, w dowolnym czasie. Natomiast właściciele firm mogą kupić auto na prywatny użytek albo na użytek firmowy. Jest to bardzo ważne, aby rozróżniać te kwestie, bowiem na rynku dostępne są produkty finansowe, dzięki którym można sfinansować zakup samochodu, lecz różne dla osób fizycznych i dla osób prawych. Przekonaj się, który z poniższych sposób jest najbardziej adekwatny do Twoich potrzeb.
Jednym z bardzo powszechnych sposobów na finansowanie zakupu własnych czterech kółek jest skorzystanie z kredytu samochodowego. Jest to kredyt celowy, więc klient nie może swobodnie dysponować środkami, a powinien przeznaczyć je właśnie na auto. Takie finansowanie jest dostępne zarówno dla firm jak i osób fizycznych. Ważne jest to, że spłata zobowiązania jest zabezpieczona, więc ryzyko po stronie kredytodawcy jest niskie. Zabezpieczeniem spłaty kredytu jest zazwyczaj:
Plusem jest niewątpliwie to, że klient nie musi posiadać własnego kapitału, aby otrzymać zobowiązanie. Wysokość kredytu na auto będzie zależała od wartości pojazdu – nie bez znaczenia jest więc to, czy interesuje nas zakup nowego samochodu czy używanego.
Drugim sposobem na sfinansowanie auta będzie leasing. Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów leasingu. W zależności od tego czy jesteś osobą prawną czy fizyczną skorzystać możesz z jednego z dwóch rodzajów:
Dlaczego będąc osobą fizyczną opłaca się skorzystać z leasingu konsumenckiego? Koszty ponoszone przez klienta zazwyczaj nie są zbyt wygórowane. Wprawdzie to firma leasingowa posiada prawo własności do auta przez czas trwania umowy leasingowej, ale po jej zakończeniu klient ma prawo wykupu pojazdu. Niekiedy może to być zaledwie 1% wartości samochodu. Jednakże klient na początku musi wnieść czynsz inicjacyjny, a w trakcie użytkowania niekiedy nie może liczyć na pełną swobodę – np. zakazane jest wyjeżdżanie pojazdem za granicę. Umowa zawierana jest w formie cywilnoprawnej, a leasingobiorca spłaca comiesięczne raty na rzecz leasingodawcy.
Z kolei leasing operacyjny jest opcją, która często jest korzystna dla firm. Po pierwsze, jeśli chcesz kupić nowe auto, to jego koszty możesz rozliczyć w ciągu 2-3 lat, a nie w ciągu 5 lat (amortyzacja). Po drugie nie zostanie Ci naliczony podatek VAT od pełnej wartości zakupu czy dostawy środka trwałego. Po trzecie, możesz wliczyć w koszty opłatę poniesioną na początku leasingu – czyli jeśli np. czynsz inicjacyjny był bardzo wysoki i wynosił 40-50% wartości samochodu, to wliczysz to w koszty w miesiącu, w którym zostały przez Ciebie poniesione.
Jeśli zainteresowało Cię to, jakie są na rynku dostępne formy leasingu, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Rodzaje leasingu.
Jeśli nie chcesz korzystać z leasingu ani brać kredytu samochodowego z zabezpieczeniem, to zawsze możesz sfinansować zakup auta kredytem gotówkowym z banku. Takie zobowiązanie najczęściej udzielane jest na dowolny cel, zatem kredytodawca nie będzie sprawdzał na co tak naprawdę zostały przeznaczone środki ze zobowiązania. Co więcej, nie musi uiszczać żadnych opłat wstępnych aby dostać pieniądze. Polecamy jednak zwracać szczególną uwagę na koszty takich produktów.
Od razu wyjaśnijmy sobie różnicę pojęciową, aby nie było nieporozumień. Pożyczka hipoteczna na zakup auta to nie jest to samo, co kredyt hipoteczny na mieszkanie. Pożyczka hipoteczna to zobowiązanie z zabezpieczeniem hipotecznym na nieruchomości, z którego środki kredytobiorca może przeznaczyć na dowolny cel, w tym na zakup samochodu. Konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Oczywiście, żeby otrzymać pożyczkę hipoteczną musisz mieć prawo własności do nieruchomości, która nie jest obciążona inną hipoteką.
Istnieje jeszcze sposób, którym jest wynajem długoterminowy, gdzie właścicielem samochodu pozostaje firma wynajmująca, a klient jest jedynie użytkownikiem. Polega to na tym, że w ramach zawartej umowy klient dokonuje co miesiąc określonej opłaty, która często nazywana jest abonamentem. Korzystając z takiego abonamentu, możesz:
Oczywiście korzyści dla klienta mogą się różnić w zależności od oferty firmy wynajmującej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wynajem długoterminowy wiąże się z pewnymi zastrzeżeniami. Klient może kupić auto po zakończeniu umowy, ale cena wykupu będzie wysoka (inaczej niż w przypadku leasingu). Niekiedy obowiązuje limit kilometrów – jeśli klient go przekroczy, wówczas będzie musiał zapłacić. Dodatkowe opłaty obowiązują także, jeśli klient z własnej winy uszkodzi auto, np. zedrze lakier.
Wszystko zależy od indywidualnych zdolności finansowych oraz potrzeb. Finansowanie zakupu samochodu kredytem samochodowym bywa często o wiele tańsze niż kredytem gotówkowym. Jednakże przy tym drugim produkcie kredytodawca ma zdecydowanie mniejsze wymagania wobec klienta. Leasing bywa często optymalnym rozwiązaniem, ale warto sprawdzić czy okres obowiązywania umowy nie będzie dłuższy niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Możemy też znajdować się w takiej sytuacji, gdzie to pożyczka finansowa będzie najlepszym sposobem. Na pewno warto rozważyć każdą opcję i dogłębnie się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję i poniesiemy wydatek.
Dodano:
Jedną z prostszych dróg do pozyskania własnego samochodu jest kredyt gotówkowy, zaciągany na ten cel w banku. Jednakże tutaj nie obejdzie się bez sprawdzania danych klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Na szczęście istnieją pozabankowe kredyty samochodowe, dzięki którym swoje potrzeby finansowe m(...)
Czytaj więcejWiększość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jak najkorzystniej sfinansować zakup auta. Warto wiedzieć, że jako klienci mamy parę możliwości do wyboru. Z tego artykułu dowiesz się: jakim kredytem można sfinansować zaku(...)
Czytaj więcejWiększość konsumentów jest przekonana, że możliwość dokonywania zakupu samochodu w leasingu jest zarezerwowana wyłącznie dla firm i osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Od kilku lat funkcjonuje zjawisko leasingu konsumenckiego, który (...)
Czytaj więcejBanki posiadają bardzo szeroką ofertę kredytową finansowania różnych celów kredytowania. Z portalu wnioskomat.com możecie dowiedzieć się o kredytach gotówkowych, ratalnych czy hipotecznych. Dziś przyszła pora, aby powiedzieć parę słów o kredycie samochodowym. Dla wielu osób to oczywisty sposób na fi(...)
Czytaj więcej