Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować samochód.

Opublikowano: 01 Lip 2019 Wojciech Zieliński 7 min. czytania

Kategoria: Kredyty odnawialneKredyty gotówkoweKredyty samochodowe

Większość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jaki sposób finansowania tej inwestycji będzie dla nas najkorzystniejszy?

Na czym polega kredyt samochodowy?

Dzisiaj rynek bankowy oferuje szereg rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się posiadaniem wymarzonego samochodu. Klasycznym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. Jest to kredyt celowy, czyli za środki pozyskane z takiego zobowiązania można kupić konkretny, wybrany wcześniej samochód – nowy bądź używany. Kredyt samochodowy jest jednym z najtańszych rozwiązań w porównaniu z innymi kredytami, jednak auto musi być wybrane w momencie wnioskowania o finansowanie. Pamiętać również należy, iż powyższy samochód będzie stanowił zabezpieczenie kredytu. Najczęściej są to zastaw rejestrowy, przywłaszczenie na zabezpieczenie i cesja z polisy AC. Procedury bankowe przy kredycie samochodowym są wymagające dzięki temu jego cena jest atrakcyjna. Dla przykładu jednym z wymagań przy kredycie samochodowego jest wiek auta. Często nie może przekroczyć 10 czy 15 lat. Co zrobić, gdy chcemy kupić auto starsze albo nie mamy wybranego samochodu?

Kupując samochód musze zastanowić się jakie są moje oczekiwania dotyczące sposobu jego finansowania. Wybierając kredyt samochodowy muszę liczyć się z tym, że bank wpisze się w dowód rejestracyjny. Decydują się na kredyt odnawialny powinienem pamiętać, że spłata raty odsetkowej wygląda kusząco, ale na dłuższą metę może się okazać, że po latach nadal nie oddałem do banku długu. Kredyt gotówkowy będzie droższy niż samochodowy - ale za to bank nie będzie współwłaścicielem samochodu

Kredyt gotówkowy lub odnawialny

Nic nie szkodzi. Alternatywną możliwością sfinansowania kosztów zakupu auta względem kredytu samochodowego może być kredyt gotówkowy lub odnawialny. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie trzeba ujawniać przed bankiem celu kredytowania w przeciwieństwie do kredytów samochodowych, które niestety tego wymagają. Dlatego, jeśli najpierw chcemy zapewnić sobie sfinansowanie inwestycji we własny pojazd, a dopiero później go szukać, powinniśmy wybrać kredyt gotówkowy czy odnawialny. Zatem jeśli nie musimy zdradzać celu kredytowania, możemy nawet nabyć auto tzw. klasyk, którego produkcja została zakończona 40 lat temu. Wiele osób chcących kupić auto zadaje sobie pytanie, co wybrać: kredyt gotówkowy czy samochodowy? Zarówno jeden, jak i drugi można przeznaczyć na kupno nowego lub używanego samochodu.

Kredyt samochodowy. Czy to najtańsze rozwiązanie?

Pod względem finansowym bardziej opłaca się tani kredyt samochodowy, który wiąże się z poniesieniem przez klienta niższych kosztów niż przy kredycie gotówkowym. Wynika to z tego, że banki, udzielając kredytu samochodowego, mają szereg różnych zabezpieczeń na wypadek braku spłaty. Kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany, ponieważ nie ma on tylu zabezpieczeń co kredyt samochodowy, dlatego też musi być zwyczajnie droższy.

Czy kupię stary samochód w kredycie samochodowym?

Przy kredycie samochodowym problem może pojawić się np. przy zakupie starego samochodu powyżej 10 czy 15 lat. Banki mają wytyczne odnośnie wieku auta, może się zdarzyć iż wymarzone auto będzie dostępne jedynie w kredycie gotówkowym lub odnawialnym. Przy zakupie używanego pojazdu w kredycie samochodowym można spodziewać się wyższego oprocentowania zobowiązania niż przy kredytowaniu nowego samochodu.

Kredyt odnawialny na zakup samochodu?

Dokładnie tak, kolejną możliwością finansowania zakupu samochodu może być kredyt odnawialny. Kredyt odnawialny jest bezpośrednio powiązany z indywidualnym rachunkiem osobistym w banku, tzw. ROR. Limit takiego kredytu z reguły zależy od wysokości wpływów na konto. W większości przypadków limit ten jest dostępny automatycznie, nie trzeba przedkładać żadnych dokumentów w banku. Jest to ogromny plus jeśli zbieranie dokumentacji dochodowej stanowi dla nas w danym momencie wyzwanie. Limit można uruchomić w ciągu kilku minut niekiedy bezpośrednio z poziomu bankowości internetowej. Ta opcja często jest wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji nie cierpiących zwłoki - zakup auta często jest taką decyzją. Identycznie jak przy kredycie gotówkowym decydując się na kredyt odnawialny nie musimy podawać bankowi, na jaki cel wykorzystamy pozyskane pieniądze, bank nie wymaga tego od nas.

Weź najlepszy kredyt na samochód (dane na podstawie przykładów reprezentatywnych)

alior logotyp

17 900

Kwota

445,12

Rata

53 raty

Okres

13,7%

RRSO
bnp paribas

32 000

Kwota

475,17

Rata

98 rat

Okres

9,99 %

RRSO
Nest bank logotyp

27 100

Kwota

546,42

Rata

76 rat

Okres

15,5%

RRSO
getin logotyp

35 300

Kwota

648,75

Rata

98 rat

Okres

17,3%

RRSO

Jaka cena?

Podstawową i najważniejszą zaletą tego kredytu jest jego odnawialność i cena - co przy pewnej dyscyplinie - pozwala na stosunkowo tanie korzystanie z niego, niemalże w nieskończoność. Limit w koncie daje możliwość stałego dostępu do gotówki. Wymaga to jednak sporej dozy czujności, rzetelności i systematyczności. Jeżeli bowiem przegapimy moment, w którym upływa termin spłaty kredytu, bank zacznie naliczać nam odsetki za niespłacony kredyt, a to już znacznie więcej (około 30 proc.) niż standardowe kilkanaście procent za kredyt odnawialny. Taki kredyt wymaga od nas większej konsekwencji i dyscypliny jeśli chcemy go spłacić w zaplanowanym przez nas okresie. Przeciwnie sprawa wygląda przy kredycie gotówkowym i samochodowym, które są kredytami ratalnymi. Harmonogram w przejrzysty sposób pokazuje termin zamknięcia i spłaty kredytu.

kredyt na samochód

Podsumowanie

Podsumowując, każdy przyszły właściciel auta znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie. Rynek bankowy daje szereg możliwości, które warto znać aby w przyszłości potrafić wybrać najlepszy produkt bankowy. Na samym końcu przy wyborze liczą się indywidualne preferencje nabywcy dotyczące konstrukcji pordouktu, harmonogramu spłaty i możliwych obciążeń miesięcznych.

Zaktualizowano: 04.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top