Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować zakup samochodu?

Opublikowano: 27 Sty 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Większość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jak najkorzystniej sfinansować zakup auta. Warto wiedzieć, że jako klienci mamy parę możliwości do wyboru.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakim kredytem można sfinansować zakup auta,
  • czym można sfinansować zakup używanego samochodu,
  • czy można nabyć auto w leasingu,
  • czym jest wynajem długoterminowy samochodu.
kredyt samochodowy

Na czym polega kredyt samochodowy?

Dzisiaj rynek bankowy oferuje szereg rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się posiadaniem wymarzonego samochodu. Klasycznym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. Jest to kredyt celowy, czyli za środki pozyskane z takiego zobowiązania można kupić konkretny, wybrany wcześniej samochód (nowy bądź używany).

Kredyt samochodowy jest jednym z najtańszych rozwiązań w porównaniu z innymi kredytami, jednak auto musi być wybrane w momencie wnioskowania o finansowanie. Pamiętać również należy, iż powyższy samochód będzie stanowił zabezpieczenie kredytu. Najczęściej są to zastaw rejestrowy, przywłaszczenie na zabezpieczenie i cesja z polisy AC. Procedury bankowe przy kredycie samochodowym są wymagające dzięki temu jego cena jest atrakcyjna. Dla przykładu jednym z wymagań przy kredycie samochodowego jest wiek auta. Często nie może przekroczyć 10 czy 15 lat. Co zrobić, gdy chcemy kupić auto starsze albo nie mamy wybranego samochodu?

Kupując samochód musze zastanowić się jakie są moje oczekiwania dotyczące sposobu jego finansowania. Wybierając kredyt samochodowy muszę liczyć się z tym, że bank wpisze się w dowód rejestracyjny. Decydują się na kredyt odnawialny powinienem pamiętać, że spłata raty odsetkowej wygląda kusząco, ale na dłuższą metę może się okazać, że po latach nadal nie oddałem do banku długu. Kredyt gotówkowy będzie droższy niż samochodowy, ale za to bank nie będzie współwłaścicielem samochodu

Kredyt gotówkowy lub odnawialny

Drugim produktem, jaki możemy wykorzystać przy finansowaniu zakupu samochodu jest zwykły kredyt gotówkowy lub odnawialny. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie trzeba podawać konkrenie celu kredytowania. Klient wskazuje tylko ogólny cel przeznaczenia środków. Zatem jeśli nie musimy zdradzać celu kredytowania, możemy nawet nabyć auto tzw. klasyk, którego produkcja została zakończona 40 lat temu. Co wybrać: kredyt gotówkowy czy samochodowy? Oba te produkty można przeznaczyć na zakup nowego i używanego samochodu. 

Kredyt samochodowy. Czy to najtańsze rozwiązanie?

Najtańszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy, ponieważ klient ponosi niższe koszty. Związane jest to z faktem zabezpieczenia rzeczowego na kredycie. Kredyt gotówkowy jest kredytem bez zabepieczenia jest więc droższym produktem finansowym.  Zabezpieczeniem w kredycie samochodowym może być cesja z tytułu autocasco, zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu czy przewłaszczenie.

Czy kupię stary samochód w kredycie samochodowym?

W większości banków występują ograniczenia w zakresie wieku pojazdu. Trudne może być finansowanie pojazdów starszych niż 10 lat. Banki mają wytyczne odnośnie wieku auta, może się zdarzyć iż wymarzone auto będzie dostępne jedynie w kredycie gotówkowym lub odnawialnym. Oprocentowanie kredytu samochodowego, gdy kupujemy używany pojazd może być wyższe niż przy kupnie nowego pojazdu. 

Kredyt odnawialny na zakup samochodu?

Dokładnie tak, kolejną możliwością finansowania zakupu samochodu może być kredyt odnawialny. Kredyt odnawialny jest bezpośrednio powiązany z indywidualnym rachunkiem osobistym w banku, tzw. ROR. Limit takiego kredytu z reguły zależy od wysokości wpływów na konto. W większości przypadków limit ten jest dostępny automatycznie, nie trzeba przedkładać żadnych dokumentów w banku. Jest to ogromny plus jeśli zbieranie dokumentacji dochodowej stanowi dla nas w danym momencie wyzwanie. Limit można uruchomić w ciągu kilku minut niekiedy bezpośrednio z poziomu bankowości internetowej. Ta opcja często jest wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji nie cierpiących zwłoki - zakup auta czasami jest taką decyzją. Identycznie jak przy kredycie gotówkowym decydując się na kredyt odnawialny nie musimy podawać bankowi, na jaki cel wykorzystamy pozyskane pieniądze, bank nie wymaga tego od nas.

Jaka cena?

Podstawową i najważniejszą zaletą tego kredytu jest jego odnawialność i cena - co przy pewnej dyscyplinie - pozwala na stosunkowo tanie korzystanie z niego, niemalże w nieskończoność. Limit w koncie daje możliwość stałego dostępu do gotówki. Wymaga to jednak sporej dozy czujności, rzetelności i systematyczności. Jeżeli bowiem przegapimy moment, w którym upływa termin spłaty kredytu, bank zacznie naliczać nam odsetki za niespłacony kredyt, a to już znacznie więcej niż standardowe kilkanaście procent za kredyt odnawialny. Taki kredyt wymaga od nas większej konsekwencji i dyscypliny jeśli chcemy go spłacić w zaplanowanym przez nas okresie. Przeciwnie sprawa wygląda przy kredycie gotówkowym i samochodowym, które są kredytami ratalnymi. Harmonogram w przejrzysty sposób pokazuje termin zamknięcia i spłaty kredytu.

 

Leasing samochodu

A alternatywie do kredytu gotówkowego stoi rozwiązanie znane pod nazwą leasingu konsumenckiego. W ten sposób dokonać może się zarówno zakup nowego samochodu jak i starszego auta. Leasing konsumencki ma to do siebie, że wszystkie procedury są tutaj znacznie uproszczone i decyzja zapada bardzo szybko.

Wadą jest natomiast fakt, że przez okres leasingowania to firma leasingowa jest faktycznym właścicielem samochodu. Dopiero w takim przypadku, kiedy to klient decyduje się na leasing z wykupem, może na koniec nabyć auto za stosunkowo niedużą kwotę. To właśnie wówczas leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu.

Warto też wiedzieć, że przy porównaniu ofert finansowanie auta poprzez leasing może spowodować, że klient będzie płacił raty konkurencyjnie niskie w porównaniu do rat kredytu gotówkowego.

kredyt na samochód

Wynajem długoterminowy

Finansowanie samochodu może się odbywać także poprzez wynajem długoterminowy. W tym przypadku klient płaci firmie wynajmującej abonament za korzystanie z samochodu. W cenie takiego abonamentu uwzględnione są zazwyczaj koszty przeglądów, wymiany części, ubezpieczeń, wymiany opon, a także zapewnienie samochodu zastępczego. Klient ma obowiązek nie przekroczyć danego limitu kilometrów. Za przekroczenie takiego limitu naliczane są dodatkowe opłaty.

Podsumowanie

Podsumowując, każdy przyszły właściciel auta znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie. Rynek bankowy daje szereg możliwości, które warto znać aby w przyszłości potrafić wybrać najlepszy produkt bankowy. Na samym końcu przy wyborze liczą się indywidualne preferencje nabywcy dotyczące konstrukcji produktu, harmonogramu spłaty i możliwych obciążeń miesięcznych.

Tagi: stopa oprocentowaniarata kapitałowo-odsetkowakredyt samochodowykredyt gotówkowy

Dodano: 01.07.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Pożyczka pod zastaw domu, mieszkania, samochodu. Jakie są rodzaje pożyczek pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw domu, mieszkania, samochodu. Jakie są rodzaje pożyczek pod zastaw?

30 Sty 2024Autor: Agnieszka Kłak

Statystyczny klient coraz częściej sięga po różne formy finansowania. Do tego grona należą m.in. kredyty lub pożyczki pod zastaw. Mamy coraz to więcej wydatków lub niespłacone zobowiązania. A to nie wszystko. Czasami po prostu brakuje nam środków, żeby zrealizować ustalony cel. Nie zawsze nasza zdol(...)

Czytaj więcej
Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

Kredyt samochodowy bez BIK - co przygotował dla mnie rynek?

19 Kwi 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jedną z prostszych dróg do pozyskania własnego samochodu jest kredyt gotówkowy, zaciągany na ten cel w banku. Jednakże tutaj nie obejdzie się bez sprawdzania danych klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Na szczęście istnieją pozabankowe kredyty samochodowe, dzięki którym swoje potrzeby finansowe m(...)

Czytaj więcej
Top