Pożyczka pod zastaw domu, mieszkania, samochodu. Jakie są rodzaje pożyczek pod zastaw?

Opublikowano: 30 Sty 2024 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipoteczne

Statystyczny klient coraz częściej sięga po różne formy finansowania. Do tego grona należą m.in. kredyty lub pożyczki pod zastaw. Mamy coraz to więcej wydatków lub niespłacone zobowiązania. A to nie wszystko. Czasami po prostu brakuje nam środków, żeby zrealizować ustalony cel. Nie zawsze nasza zdolność kredytowa pozwala na uzyskanie kredytu z banku. Jednak od pewnego czasu świat finansów wdraża swoje produkty również w internecie. Ułatwia to szerszy dostęp do wielu atrakcyjnych produktów finansowych. I okazuje się, że są produkty, czyli pożyczki pod zastaw, na które nas stać jako osoby, które mają nieciekawą historię kredytową.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są rodzaje finansowania pod zastaw,
 • jak w praktyce wygląda pożyczanie pod zastaw,
 • co różni poszczególnie pożyczki pod zastaw. 
pożyczka pod zastaw auta

Na czym polega pożyczka pod zastaw?

Oferta pożyczek pod zastaw ciągle się poszerza. Banki i firmy pozabankowe prześcigają się w różnorodności i dostępności swoich produktów. Stają się bardziej konkurencyjne. Jednym z oferowanych produktów jest pożyczka pod zastaw.

Pożyczka pod zastaw to rodzaj produktu finansowego, który polega na tym, że zastawiamy określony przedmiot, aby pozyskać pieniądze z przeznaczeniem na dowolny cel. Podstawowym założeniem pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania jest posiadanie nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kwoty pożyczki. To warunek konieczny. Dzięki temu mamy szansę na uzyskanie dość sporej kwoty pożyczkowej. Im wyższa wartość nieruchomości tym wyższa wypłacana nam konkretna ilość gotówki. Zaletą jest też krótki czas oczekiwania na decyzję w sprawie pożyczki. Poza tym mamy szansę na uzyskanie niezbędnych informacji na temat interesującej nas oferty pożyczki online.

Pożyczki pod zastaw nieruchomość oferują banki (np. pożyczka hipoteczna), jak również firmy pozabankowe. W przypadku banku musimy mieć świadomość, że trzeba przygotować więcej dokumentów, jak zaświadczenie o dochodach, które nie zawsze jest weryfikowane przez instytucje pożyczkowe. Bank sprawdza także naszą historię kredytową w BIK. W przypadku firm pozabankowych wszystko będzie zależeć od wyboru firmy finansującej. Dla części firm najważniejsza jest nieruchomość będąca przedmiotem zabezpieczenia.

Ważną jej cechą odróżniającą ją od kredytu hipotecznego jest to, że przeznaczamy ją na dowolny cel. Wnioskujemy o pożyczkę pod zastaw nieruchomości, zastawiamy nasze mieszkanie lub dom i uzyskujemy pieniądze, aby sfinalizować dowolny cel. Jeśli chodzi o dokumentację, to jest tu dużo mniej dokumentów do przedstawiania niż w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego. Warto podkreślić też, że jest uzyskiwana zarówno z banku jak i instytucji pozabankowych.

Jakie są rodzaje pożyczek pod zastaw?

Wyróżniamy kilka typów produktów pożyczkowych oferowanych nam przez firmy pozabankowe. Różnią się one przedmiotem zabezpieczenia.

 • pożyczka pod zastaw domu, nieruchomości,
 • pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego,
 • pożyczka pod zastaw działki,
 • pożyczka pod zastaw samochodu.

Jakie są różnice pomiędzy pożyczką pod zastaw domu a pożyczką pod zastaw działki?

Kiedy decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, bo akurat jesteśmy w takim momencie życia, że potrzebujemy pilnie gotówki, to z pomocą przychodzą nam firmy pozabankowe mające w swojej ofercie różne produkty finansowe. Mamy szansę wybrać ten produkt, który nam najbardziej odpowiada.

Możemy wyodrębnić najbardziej popularne produkty wśród klientów banków lub instytucji pożyczkowych, czyli pożyczkę pod zastaw domu lub działki. Różnice pomiędzy nimi są takie, że w przypadku pierwszej oferty zastawiamy nasz dom, a w przypadku drugiej działkę (budowlaną , rolną lub rekreacyjną). Wysokość oferowanej nam pożyczki jest uzależniona od wartości nieruchomości, którą posiadamy.

Ważnym aspektem jest też położenie tej nieruchomości bądź działki. Jeśli jest to mała miejscowość poniżej 40 tys. mieszkańców to i wartość naszej działki spada w tym momencie. Różnice są również między rodzajami działek oferowanych przez nas w zastaw. Wiadomo bowiem, że działka budowlana będzie miała więcej zalet niż np. rolna, która nie nadaje się do wybudowania domu. Wszystko to ma wpływ na wysokość pożyczki, o którą się staramy w firmie pożyczkowej. Oczywiście przedsiębiorcy także mogą zastawić swoje hale lub obiekty, gdzie prowadzona jest działalność. Niejednokrotnie banki lub firmy finansowe są im przychylne, gdy przedstawią przedmiot zabezpieczenia.

Pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego. Jakie warunki trzeba spełniać, aby ją otrzymać?

Dobrym wyjściem do uzyskania pożyczki na dowolny cel jest zastawienie własnego mieszkania. O pożyczkę pod zastaw mieszkania możemy się starać zarówno w bankach jak i firmach pozabankowych. Mamy możliwość otrzymania pożyczki w kwocie do 80% wartości mieszkania. Bank jak zwykle będzie brał pod uwagę naszą zdolność kredytową i historię kredytową. Tu jest wymaganych więcej dokumentów i procedura trwa dłużej. Natomiast w przypadku firm pozabankowych jest zdecydowanie szybciej, ponieważ firmy te mogą nie weryfikować, jak banki, naszego źródła dochodu. Zdecydowanie nie wymagają tylu dokumentów i szybciej rozpatrują wnioski o pożyczkę, ale mogą wzrosnąć koszty okołopożyczkowe.

Warunkiem przy otrzymaniu pożyczki pod zastaw mieszkania w banku jest weryfikacja dokumentów związanych ze stroną prawną mieszkania, zdolność kredytowa i nasza historia kredytowania. Dłużej się również czeka na decyzję w sprawie wniosku, ale koszty są niższe. W przypadku pożyczki pod zastaw mieszkania  w firmie pozabankowej, czas oczekiwania na decyzję jest krótszy, ale mogą wzrosnąć koszty. Poza tym praktycznie każdy, kto jest właścicielem mieszkania może wnioskować o pożyczkę pod jego zastaw.

Na czym polega pożyczka pod zastaw samochodu i co ją odróżnia od kredytu samochodowego? Jakie dokumenty są wymagane przy wnioskowaniu?

Pierwsze pojęcie jest związane z zastawem samochodu na poczet pożyczki, czyli jest ruchomym zastawem. Zastawiamy swoje auto, a firma pożyczkowa nie konfiskuje nam auta. Nadal mimo zastawu możemy korzystać z auta bez problemów, dbać o niego, ale nie możemy go sprzedać, ponieważ nasz pożyczkodawca zostaje wpisany w dowód rejestracyjny naszego auta jako współwłaściciel. Jeśli nie spłacimy zobowiązania to nasze auto przechodzi na własność wierzyciela. Taka pożyczka jest udzielana tylko w firmach pozabankowych i można zastawić tu auta zarówno nowe jak i używane. Nawet mając stosunkowo niską zdolność kredytową możemy wnioskować o pożyczkę pod zastaw auta. Pożyczkodawcy zastrzegają sobie również to, aby zastawiane auto nie było starsze niż 12 lat i miało opłacone składki OC.

Natomiast kredyt samochodowy to produkt oferowany tylko w bankach, gdzie uzyskujemy pieniądze na konkretny cel, w tym przypadku na zakup samochodu. Starając się o ten kredyt należy znaleźć odpowiednie auto, na które przeznaczymy pieniądze. Bank stawia warunek, że nie może to być auto starsze niż 10 lat. Zabezpieczeniem tego finansowania jest wpis banku w dowód rejestracyjny. Występuje ta sama procedura sprawdzania naszej zdolności kredytowej i dokumentów dotyczących pojazdu, jak w przypadku zwykłych kredytów. Kredyt samochodowy jest kredytem celowym.

Aby ubiegać się o pożyczkę pod zastaw samochodu należy przedłożyć:

 • dowód osobisty pożyczkobiorcy,
 • aktualny dowód rejestracyjny zastawianego samochodu,
 • umowa przewłaszczenia pojazdu – dzięki niej firma pożyczkowa staje się właścicielem auta w 50%,
 • pełnomocnictwo -  umożliwia wpisanie pożyczkodawcy w dowód rejestracyjny samochodu jako współwłaściciel.

W kwestii kredytu samochodowego bank będzie dokładnie sprawdzał gdzie dokonamy zakupu auta, czy będzie miało odpowiedni wiek (nie może być starsze niż 10 lat). Klient będzie musiał opłacić wszystkie składki związane z ubezpieczeniem auta. Z tego typu oferty mogą skorzystać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. W ich przypadku bank poprosi o przekazanie dokumentów z US (niezaleganie z podatkiem) i ZUS (z opłaconymi składkami). Właściciele firm często wybierają jako formę finansowania leasing, który może być korzystniejszy niż standardowy kredyt samochodowy.

Podsumowanie

Wybierając produkt finansowy, czy to z banku, czy z firmy pozabankowej zawsze warto przejrzeć wszystkie oferty i porównać je. Wszystkie te instytucje wychodzą nam, jako konsumentom, naprzeciw i starają się sprostać naszym coraz to większym potrzebom. Oferta jest naprawdę szeroka i w większości dostępna praktycznie dla każdego z nas. To jaką pożyczkę wybierzemy zależy już tylko od nas samych, bo rozpiętość usług finansowych jest naprawdę imponująca. Oczywiście powinien nami kierować rozsądek.

Dodano: 06.12.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top