Pożyczka hipoteczna z banku

Opublikowano: 28 Marzec 2021 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Pożyczka hipoteczna jest bardzo ciekawym produktem bankowym pozwalającym na uzyskanie wysokich kwot finansowania przy relatywnie niskich kosztach. Podczas, gdy w bankach klienci najczęściej wnioskują o kredyty gotówkowe czy hipoteczne pożyczka hipoteczna może wydawać się trochę niedocenianym produktem, a przecież daje tak wiele możliwości. Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest pożyczka hipoteczna, którą możemy znaleźć w ofercie wielu banków. Pożyczka hipoteczna w banku – co to za produkt? Kiedy można ją uzyskać i co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Pożyczka hipoteczna z banku

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest to pożyczka udzielana na dowolny cel, niezwiązany z działalnością gospodarczą, gdzie zabezpieczeniem produktu jest nasza nieruchomość. Pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego tym, że udzielana jest tylko wtedy, gdy jesteśmy już właścicielem nieruchomości (w kredycie hipotecznym dopiero się nim staniemy). Z kolei pożyczka hipoteczna od kredytu gotówkowego różni się tym, że jej spłata jest zabezpieczona wpisem do hipoteki nieruchomości. Ta różnica ma też bezpośrednie przełożenie na niższą cenę produktu.

Gdybyśmy chcieli dokonać prostej klasyfikacji, możemy powiedzieć, że najtańszym produktem bankowym może być kredyt hipoteczny, następnie ciut droższa będzie pożyczka hipoteczna, a stawkę zamykać będzie kredyt gotówkowy jako produkt bez zabezpieczenia. Oczywiście jest to pewne uproszczenie ponieważ warunki kredytów zwykle są bardzo indywidualne i na ich ostateczny kształt ma wpływ wiele czynników.

Na jakie cele mogę uzyskać pożyczkę hipoteczną?

Pożyczkę hipoteczną możemy wykorzystać na dowolny cel. W odróżnieniu od kredytu hipotecznego bank nie będzie sprawdzał przeznaczenia środków na podstawie faktur czy inspekcji nawet jeśli pożyczkę wykorzystamy na remont nieruchomości. Pożyczkę hipoteczną możemy więc przeznaczyć zarówno na modernizację nieruchomości, jak i spłatę innych zobowiązań, wymarzony wyjazd czy wsparcie dla dzieci. Katalog celów jest bardzo szeroki! Jak mówi reklama jednego z banków: Dostaniesz gotówkę i wydasz ją, na co chcesz.

Jak dużą pożyczkę hipoteczną mogę dostać?

Ubiegając się o pożyczkę hipoteczną w banku należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. To jaką kwotę pożyczki uzyskamy będzie zależeć od wartości nieruchomości i wskaźnika LTV czyli relacji kwoty kredytu do kwoty zabezpieczenia. Wskaźnik ten dla pożyczki hipotecznej wynosi maksymalnie do 80%, a w niektórych bankach jest zdecydowanie niższy np. 60%. Należy również zaznaczyć, że nieruchomość musi być wolna od innych wpisów hipotecznych, aby mogła być zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej.

NIERUCHOMOŚĆ O WARTOŚCI 500 TYS. ZŁOTYCH
80% LTV 400 TYS. POŻYCZKI
60% LTV 300 TYS. POŻYCZKI


Co to oznacza w praktyce? Posiadając dom o wartości pół miliona złotych na dowolny cel możemy dostać albo 400 tysięcy złotych przy wskaźniku LTV na poziomie 80% albo 300 tys. przy wskaźniku LTV na poziomie 60%. Nie otrzymamy pożyczki w kwocie 100% wartości naszej nieruchomości. Warto zapytać o wartość LTV przy wnioskowaniu o pożyczkę hipoteczną. Oczywiście wpływ na ostateczną kwotę ma także nasza zdolność kredytowa.

A co z okresem kredytowania w pożyczce hipotecznej? W większości banków wynosi on nawet do 20 lat co pozwala na uzyskanie korzystnej raty finansowania i wysokiej kwoty pożyczki.

Jak wygląda proces wnioskowania o pożyczkę hipoteczną w banku?

Gdy już wiemy, jakim produktem jest pożyczka hipoteczna i na jakich warunkach możemy ją uzyskać warto powiedzieć również o całym procesie wnioskowania. Pierwszym krokiem po wyborze oferty interesującego nas banku będzie złożenie wniosku. Oczywiście wyboru banku możemy dokonać samodzielnie albo z pomocą agenta kredytowego, który zna pełną ofertę wielu banków i z pewnością będzie w stanie doradzić nam ten odpowiadający naszym wymaganiom lub naszej sytuacji finansowej.

Aby ubiegać się o pożyczkę hipoteczną w banku musimy przygotować: dokument tożsamości, dokumenty dochodowe zgodne z naszym źródłem dochodu i oczekiwaniami banku oraz numer księgi wieczystej. Następnie – jeśli wniosek będzie kompletny – czekamy na jego analizę i decyzję banku. I tutaj podobnie jak z kosztami produktu. Pożyczka hipoteczna plasuje się pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym. Z reguły najszybciej dostaniemy kredyt bez zabezpieczenia, a na kredyt hipoteczny poczekamy dłużej niż na pożyczkę. A finalnie? Podpisujemy umowę i zgodnie z tym, co przedstawiłam wcześniej: Dostaniesz gotówkę i wydasz ją, na co chcesz.

Zaktualizowano: 15.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (16)


 • Avatar trewor

  trewor
  26.07.2021 18:08:26

  nie wiedziałem, ze sa takie pozyczki, gdzie można dopytać o oferte?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor trewor
  26.07.2021 21:28:34

  Można złożyć zapytanie o produkt na naszej stronie.

 • Avatar Basia Wyszkowska

  Basia Wyszkowska
  25.07.2021 08:26:52

  Musze przyznać, ze korzystałam kiedyś z pożyczki hipotecznej i mogę polecić ja potrzebowałam na wyjazd wakacyjny do Azji. Teraz już zostały tylko wspomnienia, a pożyczkę spłaciłam przed terminem.

  Odpowiedź
 • Avatar zocha

  zocha
  24.07.2021 11:59:49

  według mnie to wcale tak łatwo się nie dostanie takiej pozyczki, pandemia jest na wszystko patrzą

  Odpowiedź
 • Avatar pyt

  pyt
  23.07.2021 07:01:24

  czy banki tez sprawdzają bik jeśli starałbym się o taka pozyczke???

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor pyt
  23.07.2021 09:56:13

  Tak, baza Biura Informacji Kredytowej (BIK) jest sprawdzana. Jest to obowiązkowa baza sprawdzana przez banki.

 • Avatar pan i pani

  pan i pani
  22.07.2021 18:51:21

  czy z zajęciem komorniczym tez ma się szanse na pozyczke?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor pan i pani
  22.07.2021 23:57:47

  Uzyskanie pożyczki hipotecznej w banku nie jest możliwe w takim przypadku.

 • Avatar guzik87

  guzik87
  21.07.2021 20:28:03

  a jakie oferty pozyczek macie u siebie na stronke?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor guzik87
  21.07.2021 23:00:37

  Zachęcam do zapoznania się z rankingami i kalkulatorami na naszej stronie.

 • Avatar Kama

  Kama
  19.07.2021 22:36:34

  czyli dobrze zrozumiałam, że pozyczka hipoteczna jest podobna do kredytu hipotecznego, trzeba mieć podobne dokumenty, tylko różni ja to ze mzna ja wydac na co się chce??

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor Kama
  20.07.2021 00:30:23

  Tak, dokładnie na tym polega różnica. Kredyt hipoteczny jest związany z nabyciem nieruchomości, a pożyczkę hipoteczną można dostać dopiero wtedy kiedy jest się właścicielem nieruchomości.

 • Avatar Oczytana

  Oczytana
  14.07.2021 20:55:56

  Ciekawe jest to, że poziom zabezpieczenia jest taki sam jak dla niektórych kredytów hipotecznych

  Odpowiedź
 • Avatar mrszaj

  mrszaj
  13.06.2021 16:06:37

  dlaczego te pożyczki są tańsze?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor mrszaj
  13.06.2021 17:40:44

  Wynika to z faktu, że są to kredyty zabezpieczone na nieruchomości w razie braku spłaty bank ma możliwość zapewnienie sobie spłaty z zabezpieczenia kredytu.

 • Avatar kana

  kana
  07.05.2021 14:50:08

  pożyczka hipoteczna to zapomniane rozwiązanie, wszyscy mówią o kredytach hipotecznych a mi pomogła wyrwać się z wielu kredytów zamieniając je w jeden

  Odpowiedź
Top