Jak działają pożyczki online?

Opublikowano: 30 Wrz 2021 Sylwia Chrószcz 13 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

O tym, jak dużo możliwości dał nam internet nie trzeba chyba nikogo przekonywać: zakupy w Ameryce – proszę bardzo, rozmowa z ciocią w Australii – nie ma sprawy, pożyczka online – jak najbardziej i to dostępna od ręki. Jeśli już zdecydujesz się na poszukiwanie dodatkowej gotówki w internecie, to jak powiedział to jeden z bohaterów znanej polskiej komedii: „Musisz odpowiedzieć sobie na jedno >>niezwykle<< ważne pytanie: gdzie wnioskować?"

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co potrzebujesz, aby złożyć wniosek o pożyczkę online, 
 • o metodach weryfikacji tożsamości, 
 • jak zachować bezpieczeństwo i nie dać się oszukać.
 • ponadto przedstawimy podstawowe pojęcia związane z pożyczką online.
Pożyczka online jak działa

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę online?

Szukając najlepszej pożyczki online, w zależności od naszej sytuacji finansowej i chęci wyboru możemy skorzystać z dwóch rozwiązań: wybrać firmę, którą znamy i tam złożyć wniosek albo skorzystać z oferty platform pożyczkowych takich jak wnioskomat.com, gdzie w jednym miejscu znajdziemy oferty wielu firm. Po wypełnieniu jednego wniosku od razu dostajemy decyzję z kilku instytucji pożyczkowych.

Warto pamiętać, iż ten rodzaj zobowiązania funkcjonuje także pod nazwą pożyczki krótkoterminowe. Jest to szczególnie ważne przy małych kwotach, gdzie okres spłaty będzie wynosił od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest to czas niewątpliwie krótszy niż np. w przypadku długoterminowych kredytów bankowych, gdzie okres spłaty może wynosić nawet 20-30 lat.

Pożyczki online to obecnie pożyczki ratalne. Oznacza to, że będziemy je spłacać w oprocentowanych ratach. Jest to o tyle dobre, że nie musimy od razu oddawać całej kwoty należnej firmie pożyczkowej, a spłacanie rozciąga nam się w czasie, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Co jest niezbędne, aby złożyć wniosek o pożyczkę online?

Wnioskować online możemy o każdej porze dnia i nocy, nie zapomnijmy jednak o kilku ważnych wymogach, niezbędnych do uzupełniania wniosku i uruchomienia pożyczki :

 1. Dowód osobisty – to jeden z podstawowych dokumentów zawsze potrzebny przy wnioskowaniu o jakikolwiek kredyt czy pożyczkę. Pamiętajmy jednak, że musi być on ważny, a wszystkie dane jakie wpisujemy do wniosku o pożyczkę muszą w 100% pokrywać się z tym, co znajduje się właśnie w naszym dowodzie. Nawet najmniejsza niezgodność danych może spowodować odrzucenie wniosku.
 2. Aktywny numer telefonu komórkowego – jest on o tyle ważny, że na nasz telefon mogą przychodzić smys z kodami weryfikacyjnymi, linki do uruchomienia pożyczki. Może się zdarzyć, że dana firma będzie chciała przeprowadzić z nami rozmowę weryfikacyjną, co jednak w wypadku pożyczek online jest rzadką procedurą.
 3. Adres mailowy – jest równie ważny, jak aktywny numer telefonu komórkowego. Na maila mogą nam przychodzić również linki aktywacyjne, jak i przy decyzji pozytywnej umowa pożyczki oraz pozostałe dokumenty kredytowe np. harmonogram spłat.
 4. Konto bankowe – nie tylko jest ono wymagane do wypłaty pożyczki, ale również firmy mogą w ten sposób chcieć potwierdzić naszą tożsamość. Przelew 1 zł, skorzystanie z narzędzia, jakim jest Kontomatik czy Instator to już codzienność przy pożyczkach online.

Najważniejsze pojęcia dotyczące pożyczki online

Jeśli już poruszyliśmy kwestie takie, jak Instantor i Kontomatik to warto w tym momencie przybliżyć wszystkie najważniejsze sformułowania związane z wnioskowaniem online. Pamiętajmy, że każda firma może mieć inny proces, każda z nich może mieć inne procedury przy uruchamianiu pożyczki, jeśli jednak zapamiętacie wyrażenia, które się tutaj znajdą, to żadna pożyczka online nie będzie wam straszna.

 1. INSTANTOR – jest to aplikacja, którą udostępnia Wam firma pożyczkowa, ta, w której wnioskujecie o pożyczkę. Logujecie się do swojej bankowości elektronicznej i tym oto sposobem pożyczkodawca potwierdza waszą tożsamość.
 2. KONTOMATIK –  działa dokładnie tak samo jak Instantor, pamiętajcie jednak, że tutaj oprócz potwierdzenia tożsamości, firma widzi całą listę transakcji jaką przeprowadziliśmy na koncie, czyli dodatkowo aplikacja potwierdza Wasz dochód.
 3. AUTENTI – kolejne obcobrzmiące słowo. Już wyjaśniam! Jest to po prostu coś w stylu podpisu elektronicznego. Na Twój adres mailowy przychodzi informacja o dokumencie do podpisania, z wiadomości przechodzisz do podpisywanego dokumentu, a po zapoznaniu się z dokumentem, podpisujesz jednym kliknięciem. I gotowe! Umowa zawarta!
 4. Zgody marketingowe  - jest to nic innego jak zgoda na otrzymywanie informacji o najnowszych ofertach i dodatkowych usługach. Jeśli je zaznaczysz na tak, będziesz informowany o bonusach, zniżkach czy konkursach.
 5. Weryfikacja baz  - jeśli spotykasz się ze stwierdzaniem, że dana firma chce zweryfikować Ciebie w zewnętrznych bazach kredytowych, oznacza to, że pożyczkodawca będzie chciał prześledzić Twoją historię kredytową. Pamiętaj, że zgoda na weryfikację w bazach jest wymagana. Bez tego firma nie wystawi Ci oferty.
 6. Zgody potwierdzane smsem –  są to zgody związane ze złożeniem wniosku o pożyczkę online, a między innymi te, o których wspomnieliśmy wcześniej. Za pośrednictwem kodu sms potwierdzamy dane zawarte we wniosku o pożyczkę.

Jeżeli chcemy wziąć pożyczkę pozabankową to przed zawarciem umowy pożyczki, a nawet jeszcze wcześniej - przed wyborem konkretnej oferty - powinniśmy zwrócić uwagę na parametry zobowiązania, które chcemy na siebie zaciągnąć. Istotne zatem będą:

 • oprocentowanie pożyczki,
 • całkowita kwota pożyczki,
 • całkowity koszt pożyczki,
 • RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania,
 • okres spłaty,
 • prowizja

Każda pożyczka pozabankowa w różnych firmach będzie wyglądać różnie. Przykładowo, jeżeli podmiotem udzielającym pożyczki jest firma A, która ma konkurencyjną wysokość prowizji oraz RRSO, to wówczas zaciągając 10 000 zł, będziemy musieli spłacić 15 000 zł. Jednakże, starając się o taką samą kwotę w firmie B, gdzie zarówno oprocentowanie jak i RRSO będą znacznie wyższe, zapłacimy ostatecznie 20 000 zł. Mimo to wyższe oprocentowanie nie zawsze oznacza mniej korzystną ofertę, tak jak niższa prowizja nie jest synonimem bardziej opłacalnej pożyczki. W każdym indywidualnym przypadku powinniśmy patrzeć na ofertę całościowo i stosując chłodną kalkulację zobaczyć, co dostaniemy w zmian za np. niższe RRSO, a co ewentualnie stracimy przy bardzo niskiej prowizji.

Bezpieczeństwo przy pożyczkach online 

Skoro już znamy podstawowe pojęcia i wiemy czego się spodziewać pozostaje jeszcze jedna kwestia – kwestia bezpieczeństwa. Zatem... czy to jest bezpieczne? Tak samo jak w przypadku kiedy robicie zakupy przez internet czy korzystacie z aplikacji mobilnej swojego banku trzeba zachować należytą ostrożność. Poniżej informację na co zwrócić uwagę podczas załatwiania spraw online.

 1. polityka kredytowa, polityka prywatności i bezpieczeństwa firmy - na stronie internetowej, na której składamy wniosek powinny zaleźć się powyższe informacje, kiedy widzimy je możemy być pewni o to, iż firma dba o bezpieczeństwo swoich klientów i chce zminimalizować oszustwa internetowe. 
 2. https: dlaczego to takie ważne? Ponieważ korzystanie ze stron zaczynających się od protokołu  "https" dowodzi nawiązania bezpiecznego połączenia i możemy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne - warto o tym pamiętać logując się do bankowości, czy wykonując przelew weryfikacyjny. Dodanie "s" do podstawowego protokołu http:// oznacza, że jest on chroniony (skrót od angielskiego słowa secure). Często pojawia się także znak kłódki mówiący o tym, że połączenie jest szyfrowane. Kliknięcie na ikonę kłódki po lewej stronie paska adresu wyświetla panel informacji o witrynie. Zawiera ona szczegółowe informacje o statusie bezpieczeństwa połączenia.
 3. sieć internetowa – zaciągając pożyczkę warto pamiętać aby korzystać z domowych zabezpieczonych sieci wi-fi, absolutnie nie używajmy w takich wypadkach hot spotów i otwartych, powszechnie dostępnych sieci wi-fi. 
 4. zmiana i bezpieczeństwo naszych haseł - może to w znaczny sposób ograniczyć możliwość włamania się do nas na konto, starajmy się również w hasłach używać dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.
 5. oprogramowanie antywirusowe – warto mieć takie zainstalowane na swoim komputerze. Pozwoli ono na znalezienie ewentualnego złośliwego oprogramowania.

Pożyczki online - kwota: 15 000 zł, okres: 20 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 15 000 zł
Ilość rat pożyczki: 20 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Wonga - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 20,67 % 0,36 % 17 608,80 zł 880,44 zł
Kredyt Ok - Pożyczka Online (zobacz) 18,50 % 67,13 % 30,00 % 22 809,20 zł 1 140,46 zł
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 93,64 % 45,00 % 25 441,00 zł 1 272,05 zł
Lonit - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 93,64 % 45,00 % 25 441,00 zł 1 272,05 zł
Opena - Pożyczka online (zobacz) 18,50 % 93,64 % 45,00 % 25 441,00 zł 1 272,05 zł

Pożyczka online - weryfikacja klienta

Jak wiadomo, jeżeli ubiegamy się o kredyt z banku, to wówczas kredytodawca będzie chciał się przekonać o naszej wiarygodności i zapyta Biuro Informacji Kredytowej o naszą historię kredytową. Natomiast szybkie pożyczki pozabankowe nie zawsze będą się wiązały z szukaniem przez firmy pożyczkowe informacji o kliencie w Biurze Informacji Kredytowej.

Wszystko zależy od podejścia danej firmy pożyczkowej. Obecnie na rynku nie brakuje ofert, w ramach których potencjalny pożyczkobiorca nie musi się obawiać o szczegółową weryfikację swojej zdolności kredytowej. Takie produkty finansowe często występują pod nazwą: pożyczka bez BIK.

Podsumowanie

Pożyczki online nie są wcale takie straszne! Znając podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu nie ma się naprawdę czego bać. Pożyczka online to zazwyczaj prosty wniosek, który możemy wypełnić w kilka minut, a po otrzymaniu decyzji pozytywnej wystarczy nam kilka kliknięć i środki są już na koncie! 

Tagi: kredyt online

Zaktualizowano: 21.01.2022

Dodano: 30.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top