Jak działają pożyczki online?

Opublikowano: 30 Wrz 2021 Sylwia Chrószcz 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

O tym, jak dużo możliwości dał nam internet nie trzeba chyba nikogo przekonywać: zakupy w Ameryce – proszę bardzo, rozmowa z ciocią w Australii – nie ma sprawy, pożyczka online – jak najbardziej i to dostępna od ręki. Jeśli już zdecydujesz się na poszukiwanie dodatkowej gotówki w internecie, to jak powiedział to jeden z bohaterów znanej polskiej komedii: „Musisz odpowiedzieć sobie na jedno >>niezwykle<< ważne pytanie: gdzie wnioskować?"

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co potrzebujesz, aby złożyć wniosek o pożyczkę online, 
 • o metodach weryfikacji tożsamości, 
 • jak zachować bezpieczeństwo i nie dać się oszukać.
 • ponadto przedstawimy podstawowe pojęcia związane z pożyczką online.
Jak działają pożyczki online?

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę online?

Szukając najlepszej pożyczki online, w zależności od naszej sytuacji finansowej i chęci wyboru możemy skorzystać z dwóch rozwiązań: wybrać firmę, którą znamy i tam złożyć wniosek albo skorzystać z oferty platform pożyczkowych takich jak wnioskomat.com, gdzie w jednym miejscu znajdziemy oferty wielu firm. Po wypełnieniu jednego wniosku od razu dostajemy decyzję z kilku instytucji pożyczkowych.

Co jest niezbędne, aby złożyć wniosek o pożyczkę online?

Wnioskować online możemy o każdej porze dnia i nocy, nie zapomnijmy jednak o kilku ważnych wymogach, niezbędnych do uzupełniania wniosku i uruchomienia pożyczki :

 1. Dowód osobisty – to jeden z podstawowych dokumentów zawsze potrzebny przy wnioskowaniu o jakikolwiek kredyt czy pożyczkę. Pamiętajmy jednak, że musi być on ważny, a wszystkie dane jakie wpisujemy do wniosku o pożyczkę muszą w 100% pokrywać się z tym, co znajduje się właśnie w naszym dowodzie. Nawet najmniejsza niezgodność danych może spowodować odrzucenie wniosku.
 2. Aktywny numer telefonu komórkowego – jest on o tyle ważny, że na nasz telefon mogą przychodzić smys z kodami weryfikacyjnymi, linki do uruchomienia pożyczki. Może się zdarzyć, że dana firma będzie chciała przeprowadzić z nami rozmowę weryfikacyjną, co jednak w wypadku pożyczek online jest rzadką procedurą.
 3. Adres mailowy – jest równie ważny, jak aktywny numer telefonu komórkowego. Na maila mogą nam przychodzić również linki aktywacyjne, jak i przy decyzji pozytywnej umowa pożyczki oraz pozostałe dokumenty kredytowe np. harmonogram spłat.
 4. Konto bankowe – nie tylko jest ono wymagane do wypłaty pożyczki, ale również firmy mogą w ten sposób chcieć potwierdzić naszą tożsamość. Przelew 1 zł, skorzystanie z narzędzia, jakim jest Kontomatik czy Instator to już codzienność przy pożyczkach online.

Najważniejsze pojęcia dotyczące pożyczki online

Jeśli już poruszyliśmy kwestie takie, jak Instantor i Kontomatik to warto w tym momencie przybliżyć wszystkie najważniejsze sformułowania związane z wnioskowaniem online. Pamiętajmy, że każda firma może mieć inny proces, każda z nich może mieć inne procedury przy uruchamianiu pożyczki, jeśli jednak zapamiętacie wyrażenia, które się tutaj znajdą, to żadna pożyczka online nie będzie wam straszna.

 1. INSTANTOR – jest to aplikacja, którą udostępnia Wam firma pożyczkowa, ta, w której wnioskujecie o pożyczkę. Logujecie się do swojej bankowości elektronicznej i tym oto sposobem pożyczkodawca potwierdza waszą tożsamość.
 2. KONTOMATIK –  działa dokładnie tak samo jak Instantor, pamiętajcie jednak, że tutaj oprócz potwierdzenia tożsamości, firma widzi całą listę transakcji jaką przeprowadziliśmy na koncie, czyli dodatkowo aplikacja potwierdza Wasz dochód.
 3. AUTENTI – kolejne obcobrzmiące słowo. Już wyjaśniam! Jest to po prostu coś w stylu podpisu elektronicznego. Na Twój adres mailowy przychodzi informacja o dokumencie do podpisania, z wiadomości przechodzisz do podpisywanego dokumentu, a po zapoznaniu się z dokumentem, podpisujesz jednym kliknięciem. I gotowe! Umowa zawarta!
 4. Zgody marketingowe  - jest to nic innego jak zgoda na otrzymywanie informacji o najnowszych ofertach i dodatkowych usługach. Jeśli je zaznaczysz na tak, będziesz informowany o bonusach, zniżkach czy konkursach.
 5. Weryfikacja baz  - jeśli spotykasz się ze stwierdzaniem, że dana firma chce zweryfikować Ciebie w zewnętrznych bazach kredytowych, oznacza to, że pożyczkodawca będzie chciał prześledzić Twoją historię kredytową. Pamiętaj, że zgoda na weryfikację w bazach jest wymagana. Bez tego firma nie wystawi Ci oferty.
 6. Zgody potwierdzane smsem –  są to zgody związane ze złożeniem wniosku o pożyczkę online, a między innymi te, o których wspomnieliśmy wcześniej. Za pośrednictwem kodu sms potwierdzamy dane zawarte we wniosku o pożyczkę.

Bezpieczeństwo przy pożyczkach online – w pięciu krokach

Skoro już znamy podstawowe pojęcia i wiemy czego się spodziewać pozostaje jeszcze jedna kwestia – kwestia bezpieczeństwa. Zatem... czy to jest bezpieczne? Tak samo jak w przypadku kiedy robicie zakupy przez internet czy korzystacie z aplikacji mobilnej swojego banku trzeba zachować należytą ostrożność. Poniżej informację na co zwrócić uwagę podczas załatwiania spraw online.

 1. polityka kredytowa, polityka prywatności i bezpieczeństwa firmy - na stronie internetowej, na której składamy wniosek powinny zaleźć się powyższe informacje, kiedy widzimy je możemy być pewni o to, iż firma dba o bezpieczeństwo swoich klientów i chce zminimalizować oszustwa internetowe. 
 2. https: dlaczego to takie ważne? Ponieważ korzystanie ze stron zaczynających się od protokołu  "https" dowodzi nawiązania bezpiecznego połączenia i możemy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne - warto o tym pamiętać logując się do bankowości, czy wykonując przelew weryfikacyjny. Dodanie "s" do podstawowego protokołu http:// oznacza, że jest on chroniony (skrót od angielskiego słowa secure). Często pojawia się także znak kłódki mówiący o tym, że połączenie jest szyfrowane. Kliknięcie na ikonę kłódki po lewej stronie paska adresu wyświetla panel informacji o witrynie. Zawiera ona szczegółowe informacje o statusie bezpieczeństwa połączenia.
 3. sieć internetowa – zaciągając pożyczkę warto pamiętać aby korzystać z domowych zabezpieczonych sieci wi-fi, absolutnie nie używajmy w takich wypadkach hot spotów i otwartych, powszechnie dostępnych sieci wi-fi. 
 4. zmiana i bezpieczeństwo naszych haseł - może to w znaczny sposób ograniczyć możliwość włamania się do nas na konto, starajmy się również w hasłach używać dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.
 5. oprogramowanie antywirusowe – warto mieć takie zainstalowane na swoim komputerze. Pozwoli ono na znalezienie ewentualnego złośliwego oprogramowania.

Pożyczki online - kwota: 15 000 zł, okres: 20 mies
Firmy pożyczkowe
Kwota pożyczki: 15 000 zł
Ilość rat pożyczki: 20 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Hapi pożyczki - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 17,08 % 7,56 % 17 169,60 zł 858,48 zł Złóż wniosek
Lonit - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 75,42 % 48,19 % 23 655,40 zł 1 182,77 zł Złóż wniosek
Supergrosz - Pożyczka online (zobacz) 7,20 % 169,04 % 100,00 % 31 925,80 zł 1 596,29 zł Złóż wniosek

Podsumowanie

Pożyczki online nie są wcale takie straszne! Znając podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu nie ma się naprawdę czego bać. Pożyczka online to zazwyczaj prosty wniosek, który możemy wypełnić w kilka minut, a po otrzymaniu decyzji pozytywnej wystarczy nam kilka kliknięć i środki są już na koncie! 

Zaktualizowano: 03.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top