Co to jest przelew weryfikacyjny?

Opublikowano: 14 Cze 2021 Dagmara Konik 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Jeśli są z nami osoby, które wnioskowały o pożyczkę online, otwierały zdalnie konto bankowe, czy nawet zakładały lokatę - słyszały zapewne o przelewie weryfikacyjnym. Czy jednak wiecie po co dokładnie wykonuje się przelew weryfikacyjny i do czego jest on potrzebny instytucji finansowej?

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Wiele usług proponowanych nam w sektorach bankowych i pozabankowych przenosi stopniowo się do Internetu. Tutaj możemy załatwić już niemal wszystko. Jeszcze parę lat temu kredyty w banku online były dla nas niewyobrażalne, a dziś są one codziennością. A jak to wygląda od strony formalnej? Potwierdzenie przez klienta tożsamości ma swoją podstawę prawną. Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu  instytucje finansowe muszą zweryfikować tożsamość swoich klientów poprzez potwierdzenie podanych danych we wniosku.

Jednak jak w takiej sytuacji firmy mają zweryfikować, czy jesteśmy osobą, za którą się podajemy?  Podczas spotkania w placówce,  pracownik banku lub doradca finansowy ma możliwość potwierdzenia naszej tożsamości sprawdzając nasz dowód osobisty, podczas gdy w wirtualnej rzeczywistości nie ma już takiej możliwości. Dlatego instytucje finansowe jako weryfikację tożsamości ustaliły przelew i tak oto w łatwy sposób mogą sprawdzić, czy my to faktycznie my.

Przelew musi zostać wykonany z naszego konta, bo oczywiście tylko wtedy będzie możliwe potwierdzenie naszej tożsamości. Instytucje akceptujące przelewy weryfikacyjne wykorzystują więc w pewien sposób weryfikację, która została wykonana przy zakładaniu rachunku.

Po co potrzebny jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny potwierdza naszą tożsamość w sposób prosty i skuteczny. Dziś już wiemy, że nie jest to fanaberia firm pożyczkowych, które chcą utrudnić nam pożyczanie pieniędzy online, ale realnie ma to pomóc zapobiec wyłudzeniom pożyczki i pozwala zwiększyć bezpieczeństwo transakcji. Dodatkowo również, mamy gwarancję, że instytucja udzielająca nam finansowania nie wyśle środków na błędnie podane konto.

Jak działa przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny można wykonać przez specjalny link udostępniany nam przez instytucję. Jednak jeśli nie jesteśmy do tego sposobu przekonani, możemy taki przelew wykonać sami z poziomu naszej bankowości internetowej. Pamiętajmy jednak, że taki przelew na pewno będzie księgował się na koncie dłużej, wiec tym samym wydłuży się cały proces uruchomiania pożyczki właśnie o czas księgowania tego przelewu.

Oczywiście musimy tutaj ostrzec. Bądźcie czujni i ostrożni. Każdorazowo weryfikujcie  firmę w jakiej wnioskujecie o pożyczkę, nie klikajcie na jakiekolwiek linki. Oszuści są coraz to bardziej kreatywni, jeśli chodzi o wyłudzenia, dlatego ostrożności nigdy za wiele! Lepiej dwa razy sprawdzić, niż raz kliknąć za dużo!

Wracając do przelewu, gdy już będziesz mieć pewność co do uczciwości firmy, możesz bezpiecznie kontynuować proces. Portal wnioskomat.com również w swojej ofercie posiada pożyczki, w których taki przelew jest wymagany. Pamiętaj, pożyczkodawca potrzebuje Twoich danych tylko w celu weryfikacji, nie będzie ich używał w żaden inny sposób, ani przekazywał dalej.

Kwota takiego przelewu jest zazwyczaj symboliczna, wynosi ona 1 grosz lub 1 złoty. Bardzo często firmy oddają nam przelaną kwotę, mimo, że jest ona naprawdę niewielka. W tym celu albo wykonują przelew zwrotny albo po prostu pomniejszają nam pierwszą ratę o kwotę, jaką przelaliśmy. Warto również tutaj dodać, że przelew weryfikacyjny dotyczy zazwyczaj nowych klientów. Klienci „znani” dla instytucji bardzo często są zwolnieni z tej procedury, chociaż nie należny traktować tego jako regułę. 

Czy można zrezygnować z przelewu weryfikacyjnego?

Tak, ale liczyć musimy się z tym, iż wymagany będzie od nas inny sposób potwierdzenia tożsamości. Może to być na przykład rozmowa telefoniczna, wizyta kuriera lub przedstawiciela firmy pożyczkowej. Wszystkie wymienione wcześniej okoliczności wpłyną na czas uzyskania pożyczki, a przelew weryfikacyjny z kolei znacznie przyspieszy uzyskanie środków.

Podsumowanie

Jak widać przelew weryfikacyjny to odpowiedź firm na konkretną ustawę, która wymaga potwierdzenia tożsamości klienta i służy on przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu. Nie dosyć że eliminuje możliwość podszywania się nieuprawnionych osób to jeszcze dodatkowo wyklucza pomyłkę  w numerze konta do wypłaty środków.

Tagi: wnioskomat.compożyczka online

Zaktualizowano: 03.08.2022

Dodano: 14.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top