Pożyczka bez BIK. Czy jest to możliwe?

Opublikowano: 16 Wrz 2019 Urszula Sokół 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Z każdej strony jesteśmy zalewani komunikatami w stylu „Pożyczka bez BIK”, „Pożyczka dla zadłużonych”, „Pożyczka bez zdolności”. Co tak naprawdę kryje się pod tymi pojęciami? Co oznacza, że pożyczka jest bez BIK? Czy taką pożyczkę może dostać każdy?

Pożyczka bez BIK. Czy jest to możliwe?

Ocena zdolności kredytowej

Każdy Klient, który wnioskuje o finansowanie na rynku podlega ocenie zdolności kredytowej. Niezależnie czy mówimy o banku, czy firmie pozabankowej zawsze sprawdzana jest sytuacja finansowa Klienta i to, jakie jest prawdopodobieństwo tego, że spłaci swoje zobowiązanie w narzuconych przez harmonogram terminach. Im większe ryzyko, że Klient nie spłaci tym wyższa będzie cena. Oczywiście apetyt na ryzyko instytucji jest różny, dlatego w ten sam Klient w jednym banku może dostać kredyt, a w innym już nie. W jednej firmie pozabankowej może dostać pożyczkę, a w innej dostanie decyzję odmowną. 

Inaczej zdolność Klienta ocenia bank, inaczej firma pozabankowa. Bank w sposób wnikliwy musi sprawdzić płynność finansową oraz kulturę płatniczą kredytobiorcy. Obliguje bank do tego m.in. ustawa prawo bankowe z 1997 roku. Firmy pożyczkowe nie muszą spełniać wielu restrykcji, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na udzielanie pożyczek bez weryfikacji w BIK.

O płynności finansowej słów kilka

Dylemat konsumenta - kredyt w banku, czy pożyczka pozabankowa?

Różnice w analizie ryzyka

Różny może być też sposób dokonywania oceny zdolności kredytowej. Banki muszą przestrzegać zapisów ustawy prawo bankowe z 1997 roku, która reguluje sposób weryfikacji Klienta. Firma pozabankowa jedynie na mocy ustawy o kredycie konsumenckim musi sprawdzać zdolność, przy czym ustawa nie reguluje jak dokładnie ma być weryfikowana oraz jak jej wynik ma wpływać na decyzję. Bank zatem nie może dać kredytu lub pożyczki Klientowi za bardzo zadłużonemu, którego nie stać na spłatę kolejnego zobowiązania. Nie może brać również pod uwagę nieudokumentowanych dochodów. Sprawdzając raport BIK, musi zobaczyć w nim, że Klient nie ma za dużo zobowiązać w stosunku do swoich dochodów oraz, że spłaca kredyty terminowo. Firmy pozabankowe mogą natomiast akceptować wszystko, czyli z jednej strony nieudokumentowane dochodu, z drugiej strony prze kredytowanie Klienta i zaległości w spłatach. Jeżeli natomiast akceptują takiego Klienta, muszą odpowiednio skalkulować sobie ryzyko.

Ryzyko, a cena. Jak Bank ustala cenę dla kredytu?

Weryfikacja Klienta w raportach BIK

Wiemy już, że Klient ze słabym BIK nie otrzyma finansowania w banku. A co z pożyczką pozabankową? Tu dla takiego Klienta otwiera się pewne spektrum możliwości. Na pewno nie cały rynek, ale jest kilka firm, które finansują Klienta z kiepskim BIK. Firmy te możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie – firmy, które sprawdzają raport BIK i są liberalne w swojej ocenie informacji, które w raporcie znajdą. Oraz firmy, które nie sprawdzają raportów BIK. Jeżeli natomiast instytucja pozabankowa nie sprawdza raportu BIK to najczęściej sprawdza inne bazy – np. Biura Informacji Gospodarczej, CRIF lub KRD. Pożyczka bez BIK i KRD np. jest raczej nie możliwa. Pożyczka bez BIK i BIG - podobnie. Firmy zawsze odpytują też tzw. bazy wewnętrzne, czyli sprawdzają, czy posiadają w swojej bazie jakieś informacje o Kliencie, zdobyte w toku działalności pożyczkowej.

Pożyczka bez BIK - ile mogę dostać bez weryfikacji w BIK?

Musimy mieć świadomość, że im lepszy Klient i im lepiej zweryfikowany Klient tym kwota finansowania na rynku będzie wyższa. Nawet Klient, u którego sprawdzono BIK i okazało się, że ma jakieś opóźnienia może być w hierarchii wyżej traktowany niż Klient u którego BIK nie sprawdzono. Instytucja woli bowiem mieć wiedzę na temat Klienta. Jak Klient się spóźniał, to przyjemniej wiedza, że się spóźniał. Klient z niezweryfikowanym BIKi jest Klientem nieprzewidywalnym – może się okazać, że będzie płacił, ale może się również pokazać jako Klient, który nie odda zobowiązania. Dlatego też, aby wypróbować Klienta, na początek instytucje będą mu proponować niewielkie kwoty kapitału. W ramach produktów firm, które w procesie oceny nie sprawdzają BIK Klienci mogą liczyć na średnio nie więcej niż 3000 PLN.

Klient bez kredytu

Pod pojęciem „pożyczka bez BIK” może się kryć jeszcze jedna sytuacja. Klient bowiem może nie posiadać żadnego kredytu. Taki potencjalny kredytobiorca również jest niepożądany przez bank, ponieważ nie wiemy jak się zachowa w obliczu zobowiązania. Banki często takim Klientom również dają decyzję odmowną.

szybka pożyczka bez bik

Pożyczka bez BIK jest możliwa

Reklamy nie kłamią, istnieje możliwość otrzymania pożyczki bez BIK. Są na rynku firmy, które nie weryfikują Klienta w bazach i tylko na podstawie innych paramentów oceny ryzyka wydają decyzję kredytową. Zgodnie jednak z matrycą ceny ważonej ryzykiem taki Klient niesie duże ryzyko dla firmy, stąd cena finansowania może być wyższa. Pożyczki bez BIK są też online. Przez Internet zatem również możemy wnioskować takie finansowanie.

Opinia Klienta:

Zależało mi, aby proces weryfikacji był szybki. Czytałem o pożyczce bez bik opinie dobre w Internecie. Pożyczka bez bik na forach była opisywana jako możliwość zdobycia szybkich pieniędzy bez zbędnych formalności. Postanowiłem spróbować i się udało.

Pożyczka bez BIK przez Internet

Wnioskomatcom daje możliwość wnioskowania o różne produkty  z różnym poziomem weryfikacji. W portfolio naszych produktów Klient znajdzie również będące przedmiotem artykuły pożyczki bez bik - na raty, oraz jednoratalne. Pożyczka bez BIK na raty jest jednym z popularniejszych i częsciej wybieranych wariantów, co potwierdzają opinie o pożyczce bez bik na wielu forach w Internecie.  Dostępna jest także pożyczka chwilówka. Czy dostaniesz pożyczkę bez BIKu? Sprawdź już dziś i złóż wniosek na wnioskomat.com.

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Prawda o pożyczkach bez BIK

Prawda o pożyczkach bez BIK

23 Kwi 2021Autor: Anna Kopańska

„Jak pożyczają Polacy?” to badanie opublikowane przez Krajowy Rejestr Długów. Z badania tego wynika, że aż 54%  Polaków spłaca obecnie kredyty i pożyczki. Z kolei według danych Biura Informacji Kredytowej za 2020 rok, całkowita wartość zadłużenia Polaków wyniosła blisko 701 mld złotych, z czego(...)

Czytaj więcej
Pożyczka bez BIK może być też ratalna. Zobacz, gdzie ją dostać.

Pożyczka bez BIK może być też ratalna. Zobacz, gdzie ją dostać.

01 Sty 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Dzisiejsze wymagające trudne czasy, kryzys spowodowany trwającą już niemalże od roku sytuacją wyjątkową, którą potęgują obostrzenia związane z panującą epidemią koronawirusa, spowodowały, że wiele osób potraciło swoje dotychczasowe dochody i nie są w stanie spłacać bieżących zobowiązań. Osoby, które(...)

Czytaj więcej
Top