Kredyt bankowy, czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

Opublikowano: 22 Sie 2019 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: Pożyczki hipotecznePożyczki pozabankoweKredyty

Szeroka oferta na rynku finansowania nie zawsze działa na korzyść osoby, która stara się o kredyt lub pożyczkę. Oczywiście, można stwierdzić, że lepiej mieć wybór niż go nie mieć. Ale z drugiej strony łatwiej też wybrać spośród 15 ofert niż 150 ofert. Produkty dostępne dla konsumentów możemy podzielić na wiele kategorii. Jedną z nich jest podział na kredyt bankowy i pożyczkę pozabankową? Kredyt czy pożyczka? Dla jakiej kategorii Klientów przeznaczone są wspomniane produkty? Który z nich wybrać i w jakiej sytuacji?

Kredyt bankowy, czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

Kredyt czy pożyczka? Co lepsze? Po pierwsze cena

Nie jest tajemnicą, że kredyt bankowy jest tańszy. Bank posiada niższe koszty pozyskania kapitału oraz przyjmuje do swojego portfela Klientów o niższym poziomie ryzyka, czyli takich, których stać na kredyt, mają dobrą historię kredytową i z dużym prawdopodobieństwem oddadzą zobowiązanie. Jeżeli zatem zależy mi na niższej cenie powinienem wnioskować o kredyt gotówkowy w banku. Pytanie tylko, czy bank będzie chciał mnie przyjąć do grona swoich Klientów?

kredyt pożyczka różnice

Kluczowa będzie ocena mojej zdolności finansowej

Podstawą do odpowiedzi na zadane powyżej pytanie jest dokonanie odpowiedniej kategoryzacji Klienta pod kątem jego profilu ryzyka. Co to oznacza? Instytucja sprawdza możliwości finansowe potencjalnego kredyto- lub pożyczkobiorcy oraz weryfikuje posiadane zobowiązania i to jak je spłaca. W następstwie tej analizy kwalifikuje Klienta do odpowiedniego koszyku ryzyka. Przekładając to na szczegółowy opis może zatem stwierdzić, że Klient jest płynny finansowo, dużo zarabia i dobrze spłaca swoje zobowiązania. Co więcej, stać go na zaciągnięcie kolejnego. Z drugiej jednak strony może uznać, że Klient z trudem zamyka miesiąc na plusie i zdarzyły mu się niedawno opóźnienia w spłacie rat kredytów. Bank przyjmie do grona swoich Klientów tylko tych płynnych i z dobrą historią.

Kredyt bankowy jest tańszy. Pożyczkę pozabankową łatwiej natomiast dostać. Kluczowe przy wyborze powinno być to, jaką posiadamy zdolność kredytową. Jeśli bank udzieli nam finansowania, to rozsądniej będzie skorzystać z oferty takiej właśnie instytucji.

Rodzaj finansowania a cel

Nie bez znaczenia pozostaje również cel finansowania. Jeżeli np. planuję zakupić nieruchomość to składam w banku wniosek o kredyt hipoteczny. Co jednak zrobić, jeżeli bank mi odmówi? I tu może niestety pojawić się problem, ponieważ na rynku pozabankowym nie znajdziemy oferty dla konsumenta, na długi okres czasu, na zakup nieruchomości i pod jej zabezpieczenie. Rynek pozabankowy to raczej niewielkie kwoty do 25 000 PLN na okres nieprzekraczający 48 miesięcy. Jeżeli zatem planuję większą inwestycję jak zakup nieruchomości zmuszony jestem do wnioskowania w banku. Przy mniejszych kwotach, na cele typowo konsumenckie otwiera się dla mnie szersze spektrum ofert.

Czy mogę w ogóle nie otrzymać finansowania?

Oczywiście, zarówno bank jak i firma pozabankowa mogą mi odmówić finansowania. Pamiętać jednak należy, że odporność na ryzyko szczególnie na rynku pozabankowym jest dość spora. Tu do oceny zdolności kredytowej mogą być brane pod uwagę dodatkowe dochody jak np. 500 plus lub inne deklarowane. Na finansowanie często mogą liczyć Klienci, którzy opóźniali się w spłacie zobowiązań, a nawet posiadają komornika. Firmy akceptują też szerokie spektrum wieku Klienta – od 18 do nawet 80 lat.

Wybrane oferty kredytów gotówkowych (dane na podstawie przykładów reprezentatywnych)

alior logotyp

17 900

Kwota

445,12

Rata

53 raty

Okres

13,7%

RRSO
bnp paribas logotyp

32 000

Kwota

475,17

Rata

98 rat

Okres

9,99 %

RRSO
nest bank logotyp

27 100

Kwota

546,42

Rata

76 rat

Okres

15,5%

RRSO
getin bank logotyp

35 300

Kwota

648,75

Rata

98 rat

Okres

17,3%

RRSO

Kredyt czy pożyczka? Wniosek to zawsze pierwszy krok

Niezależnie od tego, czy bank, czy firma pozabankowa zawsze pierwszym krokiem do uzyskania decyzji jest złożenie wniosku. Na wnioskomat.com jest to bardzo proste – wystarczy wypełnić jeden, aby otrzymać oferty z kilku instytucji. A nad wszystkim czuwa Agent, który pomoże Klientowi w odpowiedzi na pytanie – czy wybrać kredyt bankowy, czy pożyczkę pozabankową?

Kredyt czy pożyczka hipoteczna?

Pytanie, które jest przedmiotem artykułu można również zadać w stosunku do dwóch popularnych produktów bankowych? Kredyt czy pożyczka hipoteczna? To oczywiście zależy od tego, czy potrzebujemy finansowania na zakup nieruchomości, czy posiadamy nieruchomości i potrzenujemy pieniędzy na dowolny cel.

O pożyczce i kredycie hipotecznym piszemy dużo na naszym blogu.

Wybrane oferty pożyczek pozabankowych

aasa logotyp

10 000

Kwota

723,17

Rata

24 raty

Okres

78,90%

RRSO
euroloan logptyp

40 000

Kwota

1035

Rata

60 rat

Okres

89,67%

RRSO
loanme logotyp

6 000

Kwota

94,74

Rata

130 tyg

Okres

284,62%

RRSO
rapida logotyp

25 000

Kwota

996,3

Rata

60 rat

Okres

50,59%

RRSO

Zaktualizowano: 04.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top