Kredyt bankowy, czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

Kredyt bankowy, czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

22 SIE 2019 Autor: Wojciech Zieliński

Szeroka oferta na rynku finansowania nie zawsze działa na korzyść osoby, która stara się o kredyt lub pożyczkę. Oczywiście, można stwierdzić, że lepiej mieć wybór niż go nie mieć. Ale z drugiej strony łatwiej też wybrać z pośród 15 ofert niż 150 ofert. Produkty dostępne dla konsumentów możemy podzielić na wiele kategorii. Jedną z nich jest podział na kredyt bankowy i pożyczkę pozabankową? Dla jakiej kategorii Klientów przeznaczone są wspomniane produkty? Który z nich wybrać i w jakiej sytuacji?

Po pierwsze cena

Nie jest tajemnicą, że kredyt bankowy jest tańszy. Bank posiada niższe koszty pozyskania kapitału oraz przyjmuje do swojego portfela Klientów o niższym poziomie ryzyka, czyli takich, których stać na kredyt, mają dobrą historię kredytową i z dużym prawdopodobieństwem oddadzą zobowiązanie. Jeżeli zatem zależy mi na niższej cenie powinienem wnioskować o kredyt w banku. Pytanie tylko, czy bank będzie chciał mnie przyjąć do grona swoich Klientów?

Kluczowa będzie ocena mojej zdolności finansowej

Podstawą do odpowiedzi na zadane powyżej pytanie jest dokonanie odpowiedniej kategoryzacji Klienta pod kątem jego profilu ryzyka. Co to oznacza? Instytucja sprawdza możliwości finansowe potencjalnego kredyto- lub pożyczkobiorcy oraz weryfikuje posiadane zobowiązania i to jak je spłaca. W następstwie tej analizy kwalifikuje Klienta do odpowiedniego koszyku ryzyka. Przekładając to na szczegółowy opis może zatem stwierdzić, że Klient jest płynny finansowo, dużo zarabia i dobrze spłaca swoje zobowiązania. Co więcej stać go na zaciągnięcie kolejnego. Z drugiej jednak strony może uznać, że Klient z trudem zamyka miesiąc na plusie i zdarzyły mu się niedawno opóźnienia w spłacie rat kredytów. Bank przyjmie do grona swoich Klientów tylko tych płynnych i z dobrą historią.

Rodzaj finansowania a cel

Nie bez znaczenia pozostaje również cel finansowania. Jeżeli np. planuję zakupić nieruchomość to składam w banku wniosek o kredyt hipoteczny. Co jednak zrobić, jeżeli bank mi odmówi? I tu może niestety pojawić się problem, ponieważ na rynku pozabankowym nie znajdziemy oferty dla konsumenta, na długi okres czasu, na zakup nieruchomości i pod jej zabezpieczenie. Rynek pozabankowy to raczej niewielkie kwoty do 25 000 PLN na okres nieprzekraczający 48 miesięcy. Jeżeli zatem planuję większą inwestycję jak zakup nieruchomości zmuszony jestem do wnioskowania w banku. Przy mniejszych kwotach, na cele typowo konsumenckie otwiera się dla mnie szersze spektrum ofert.

Czy mogę w ogóle nie otrzymać finansowania?

Oczywiście, zarówno bank jak i firma pozabankowa mogą mi odmówić finansowania. Pamiętać jednak należy, że odporność na ryzyko szczególnie na rynku pozabankowym jest dość spora. Tu do oceny zdolności kredytowej mogą być brane pod uwagę dodatkowe dochody jak np. 500 plus lub inne deklarowane. Na finansowanie często mogą liczyć Klienci, którzy opóźniali się w spłacie zobowiązań, a nawet posiadają komornika. Firmy akceptują też szerokie spektrum wieku Klienta – od 18 do nawet 80 lat.

Wniosek to zawsze pierwszy krok

Niezależnie od tego, czy bank, czy firma pozabankowa zawsze pierwszym krokiem do uzyskania decyzji jest złożenie wniosku. Na wnioskomat.com jest to bardzo proste – wystarczy wypełnić jeden, aby otrzymać oferty z kilku instytucji. A nad wszystkim czuwa Agent, który pomoże Klientowi w odpowiedzi na pytanie – czy wybrać kredyt bankowy, czy pożyczkę pozabankową?

Top