Dla kogo są pożyczki pozabankowe?

Opublikowano: 03 Maj 2022 Dagmara Konik 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Czy rynek pożyczek pozabankowych stał się w Polsce realną alternatywą dla kredytów bankowych? Konsekwencją rozwoju rynku pozabankowego, było przyjęcie przez rząd kilku uregulowań prawnych w obszarze funkcjonowania firm pozabankowych, co przełożyło się na większy profesjonalizm w ich działaniu. Klienci nabrali osobistego przekonania i zaufania do firm udzielających pożyczek – pewnie ze względu na łatwość i elastyczność procesu sprzedaży.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dla kogo są pożyczki pozabankowe?

Jakie są uregulowania prawne rynku pozabankowego?

Wspominając na wstępie o rozwoju rynku pozabankowego na przestrzeni ostatnich lat, warto dodać, iż rynek ten regulowany jest przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Choć w nazwie ustawy widnieje słowo "kredyt" to ten akt prawny obejmuje zarówno bankowy kredyt gotówkowy jak i pożyczki pozabankowe.

Ponadto nad dopuszczeniem firm pożyczkowych do działania na terytorium Polski czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. I choć nie jest to organ nadzorujący firmy pożyczkowe, to z pewnością mający wpływ na to, by na polskim rynku pożyczkowym znajdowały się głównie wiarygodne i stabilne firmy.

Prawidłowość procesów i umów między konsumentami, a firmami pożyczkowymi weryfikuje Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji. To wszystko sprawia, że firmy pożyczkowe wyróżnia profesjonalizm, transparentność oraz uczciwość działań biznesowych.

Jakie są plusy i minusy pożyczek bankowych i pozabankowych?

Główne plusy oferty bankowej to wyższe kwoty kredytów, lepsza oferta dla klientów z profili pożądanych przez bank oraz niższa cena otrzymanej pożyczki czy kredytu. Minusem ofert pożyczkowych banków może być brak akceptacji wniosków klientów, którzy nie mają udokumentowanych dochodów, klientów ze złą historią kredytową czy klientów nie spełniających któregoś z wymagań proceduralnych banku.

Proces udzielenia takiej pożyczki może być dłuższy niż pożyczki pozabankowej, a ocena sytuacji klienta odbywa się tak samo, zarówno dla klienta wnioskującego o 2 tys., jak i klienta wnioskującego o 100 tys. Pożyczka pozabankowa zyskuje uznanie tych klientów, którzy chcą szybko załatwić formalności i już np. w 15 minut cieszyć się środkami na koncie. Klienci, którym "podwinęła się kiedyś noga" przy spłacaniu swoich zobowiązań i ich historia kredytowa nie jest już nieskazitelna, również należą do grupy zwolenników ofert pozabankowych.

Do kolejnych plusów pożyczek pozabankowych zaliczymy ofertowanie dla klientów z gorszym scoringiem, z mniej stabilnymi czy nieudokumentowanymi dochodami. Tak więc nawet w przypadku niedużej zdolności kredytowej klienta otrzymanie pożyczki nadal jest możliwe.Pożyczka pozabankowa może być również dobrym rozwiązaniem dla klientów dopiero rozpoczynających doświadczenie z rynkiem kredytowym, którzy jeszcze nie mają historii kredytowej.

Należy pamiętać, że firmy pożyczkowe również dążą do posiadania jak najlepszego portfela pożyczek. W związku z tym w zdecydowanej większości przypadków, sprawdzają czołowe bazy kredytowe takie jak Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów czy Biuro Informacji Gospodarczej, jednocześnie wpisując tam udzielone przez siebie pożyczki.

Pożyczka pozabankowa doceniana jest niejednokrotnie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą,  które aktualnie znalazły się w kłopotliwej sytuacji i posiadają np. zadłużenie w ZUS czy urzędzie skarbowym. Do minusów pożyczek pozabankowych zaliczymy zdecydowanie mniejsze wartości udzielanych  pożyczek oraz wyższą cenę za udostępnienie ich klientowi.

Dla kogo są więc pożyczki pozabankowe?

Z pożyczek pozabankowych najczęściej korzystają klienci, którzy:

  1. Oczekują szybkiego procesu sprzedaży – np. w pełni online. Firmy pożyczkowe określane są mianem fintechów tzn. firm stosujących w procesie sprzedaży wiele nowoczesnych i zarazem nowatorskich rozwiązań. Wnioskując online możemy otrzymać środki na nasze konto bankowe nawet w 15 minut. przy minimum formalności. Taka sprzedaż dotyczy zarówno chwilówek jak i pożyczek ratalnych.
  2. Nie chcą dokumentować dochodu – wolą proces na oświadczenie. Nie wszystkie firmy pożyczkowe oczekują udokumentowania dochodu – wiele z nich bazuje tylko na naszym oświadczeniu. W procesie ubiegania się o pożyczkę możemy także się spotkać z procesem Kontomatik lub Instantor gdzie system automatycznie zweryfikuje nasze wpływy na konto i nie musimy przynosić z zakładu pracy żadnych zaświadczeń. Dodatkowo firmy pozabankowe akceptują dochody nie tylko z umowy o pracę, lecz także z innych źródeł – w tym oczywiście z umów zlecenia, umów o dzieło itp.
  3. Interesuje ich kwota od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Firmy pozabankowe mają zazwyczaj w swojej ofercie kwoty pożyczek z maksymalną kwotą nie przekraczającą 15 tys. złotych. Co ważne - jeśli zawnioskujemy o taką kwotę to nie musimy od raz spłacać wszystkiego po paru miesiącach. Możliwe jest wzięcie takiej pożyczki na długi okres kredytowania, wynoszący nawet 2, 3 lata, a u niektórych pożyczkodawców aż 4 lata. Jednakże musimy pamiętać, że długi okres spłaty spłaty będzie oznaczał także wyższą ratę..
  4. Nie uzyskali  finansowania w banku. Wśród pożyczkobiorców znajdują się klienci, którzy mogliby otrzymać finansowanie w banku, ale wybrali pożyczkę pozabankową ze względu na wyżej wymienione cechy. Należy zaznaczyć, że firmom pozabankowym zależy na tym, aby mieć dobrze spłacających klientów, ponieważ mimo ich otwartości na osoby z większym ryzykiem spłacalności, oczekują one, że udzielone pożyczki będą spłacane w terminie i w odpowiednich kwotach. Tak więc to co łączy zarówno pożyczki bankowe, jak i pozabankowe, to fakt, że każdą z nich trzeba zwrócić wraz z umownymi kosztami. 
  5. Potrzebują środków na spłatę zadłużenia. Może być tak, że klient będzie miał już zaciągnięte wcześniej inne zobowiązania. Wówczas pomocna może okazać się pozabankowa pożyczka konsolidacyjna. Dzięki temu nasze wcześniejsze długi zostaną spłacone, a my pozostaniemy z jednym zobowiązaniem do spłaty. Pożyczki dla zadłużonych mogą okazać się bardzo korzystne. Dla klientów o odpowiedniej zdolności kredytowej pożyczkodawca może także zaoferować dodatkowe środki. Niekiedy warto na poważnie przemyśleć to rozwiązanie, gdyż konsekwencje niespłacenia pożyczki wcześniejszej mogą się skończyć nawet wizytą komornika.

  6. Nie mają zbyt dużej zdolności kredytowej. Możemy zarabiać naprawdę niewiele. Wówczas nasza zdolność kredytowa nie będzie duża. Jednakże nawet wówczas mamy szansę na pozyskanie pożyczki. Będzie to bardziej prawdopodobne jeśli zdecydujemy się wnioskować na niższe kwoty.

Zatem podsumowując, ciężko sobie wyobrazić dzisiejszy rynek finansowy bez udziału firm pozabankowych. Te firmy stanowią uzupełnienie rynku i są realną alternatywą dla produktów kredytowych banków. Z roku na rok obserwujemy rozwój biznesowy firm pożyczkowych, które coraz bardziej ukierunkowane są  na potrzeby swoich klientów, a ich działania naznaczone są profesjonalizmem i uczciwością.

Dodano: 18.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top