Dla kogo są pożyczki pozabankowe?

Opublikowano: 18 Kwi 2021 Anna Kopańska 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Czy rynek pożyczek pozabankowych stał się w Polsce realną alternatywą dla kredytów bankowych? Od 2014 roku nastąpił rozkwit firm pożyczkowych, a ilość udzielanych pożyczek z roku na rok jest coraz większa. Konsekwencją rozwoju rynku pozabankowego, było przyjęcie przez rząd kilku uregulowań prawnych w obszarze funkcjonowania firm pozabankowych, co przełożyło się na większy profesjonalizm w ich działaniu. Klienci nabrali osobistego przekonania i zaufania do firm udzielających pożyczek – pewnie ze względu na łatwość i elastyczność procesu sprzedaży.

Dziś tak zwane „pozabankówki” są oczywistą alternatywą dla klientów, którzy cenią sobie wygodę lub z różnych względów nie mogą otrzymać finansowania w bankach. W tym artykule powiemy o tym: jakie są plusy i minusy pożyczek pozabankowych, jakie są różnice między rynkiem bankowym i pozabankowym, dla jakich klientów dedykowane są pożyczki pozabankowe?

Dla kogo są pożyczki pozabankowe?

Jakie są uregulowania prawne rynku pozabankowego?

Wspominając na wstępie o rozwoju rynku pozabankowego na przestrzeni ostatnich lat, warto dodać, iż rynek ten regulowany jest przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Ponadto nad dopuszczeniem firm pożyczkowych do działania na terytorium Polski czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. I choć nie jest to organ nadzorujący firmy pożyczkowe, to z pewnością mający wpływ na to, by na polskim rynku pożyczkowym znajdowały się głównie wiarygodne i stabilne firmy.

Prawidłowość procesów i umów między konsumentami, a firmami pożyczkowymi weryfikuje Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji. To wszystko sprawia, że firmy pożyczkowe wyróżnia profesjonalizm, transparentność oraz uczciwość działań biznesowych.

Jakie są plusy i minusy pożyczek bankowych i pozabankowych?

Główne plusy oferty bankowej to wyższe kwoty kredytów, lepsza oferta dla klientów z profili pożądanych przez bank oraz niższa cena otrzymanej pożyczki czy kredytu. Minusem ofert pożyczkowych banków może być brak akceptacji wniosków klientów, którzy nie mają udokumentowanych dochodów, klientów ze złą historią kredytową czy klientów nie spełniających któregoś z wymagań proceduralnych banku.

Proces udzielenia takiej pożyczki może być dłuższy niż pożyczki pozabankowej, a ocena sytuacji klienta odbywa się tak samo, zarówno dla klienta wnioskującego o 2 tys., jak i klienta wnioskującego o 100 tys. Pożyczka pozabankowa zyskuje uznanie tych klientów, którzy chcą szybko załatwić formalności i już np. w 15 minut cieszyć  się środkami na koncie. Klienci, którym podwinęła się kiedyś noga przy spłacaniu swoich zobowiązań i ich historia kredytowa nie jest już nieskazitelna, również należą do grupy zwolenników ofert pozabankowych.

Do kolejnych plusów pożyczek pozabankowych zaliczymy ofertowanie dla klientów z gorszym scoringiem, z mniej stabilnymi czy nieudokumentowanymi dochodami. Pożyczka pozabankowa może być również dobrym rozwiązaniem dla klientów dopiero rozpoczynających doświadczenie z rynkiem kredytowym, którzy jeszcze nie mają historii kredytowej.

Należy pamiętać, że firmy pożyczkowe również dążą do posiadania jak najlepszego portfela pożyczek. W związku z tym w zdecydowanej większości przypadków, sprawdzają czołowe bazy kredytowe takie jak Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów czy Biuro Informacji Gospodarczej, jednocześnie wpisując tam udzielone przez siebie pożyczki.

Pożyczka pozabankowa doceniana jest niejednokrotnie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą,  które aktualnie znalazły się w kłopotliwej sytuacji i posiadają np. zadłużenie w ZUS czy urzędzie skarbowym. Do minusów pożyczek pozabankowych zaliczymy zdecydowanie mniejsze wartości udzielanych  pożyczek oraz wyższą cenę za udostępnienie ich klientowi.

Dla kogo są więc pożyczki pozabankowe?

Z pożyczek pozabankowych najczęściej korzystają klienci, którzy:

 1. Oczekują szybkiego procesu sprzedaży – np. w pełni online.
  Firmy pożyczkowe określane są mianem fintechów tzn. firm stosujących w procesie sprzedaży wiele nowoczesnych i zarazem nowatorskich rozwiązań.
 2. Nie chcą dokumentować dochodu – wolą proces na oświadczenie.
  Nie wszystkie firmy pożyczkowe oczekują udokumentowania dochodu – wiele z nich bazuje tylko na naszym oświadczeniu. W procesie ubiegania się o pożyczkę możemy także się spotkać z procesem Kontomatik lub Instantor gdzie system automatycznie zweryfikuje nasze wpływy na konto i nie musimy przynosić z zakładu pracy żadnych zaświadczeń. Dodatkowo firmy pozabankowe akceptują dochody nie tylko z umowy o pracę, lecz także z innych źródeł – w tym oczywiście z umów zlecenia, umów o dzieło itp.
 3. Interesuje ich kwota od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
  Firmy pozabankowe mają zazwyczaj w swojej ofercie kwoty pożyczek z maksymalną kwotą nie przekraczającą 15 tys. złotych.
 4. Nie uzyskali  finansowania w banku.
  Wśród pożyczkobiorców znajdują się klienci, którzy mogliby otrzymać finansowanie w banku, ale wybrali pożyczkę pozabankową ze względu na wyżej wymienione cechy. Należy zaznaczyć, że firmom pozabankowym zależy na tym, aby mieć dobrze spłacających klientów, ponieważ mimo ich otwartości na osoby z większym ryzykiem spłacalności, oczekują one, że udzielone pożyczki będą spłacane w terminie i w odpowiednich kwotach. Tak więc to co łączy zarówno pożyczki bankowe, jak i pozabankowe, to fakt, że każdą z nich trzeba zwrócić wraz z umownymi kosztami. 

Podsumowanie

Zatem podsumowując, ciężko sobie wyobrazić dzisiejszy rynek finansowy bez udziału firm pozabankowych. Te firmy stanowią uzupełnienie rynku i są realną alternatywą dla produktów kredytowych banków. Z roku na rok obserwujemy rozwój biznesowy firm pożyczkowych, które coraz bardziej ukierunkowane są  na potrzeby swoich klientów, a ich działania naznaczone są profesjonalizmem i uczciwością.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar maria

  maria
  03.07.2021 11:39:27

  mam pytanie, czy siostra zakonna tez może wziąć kredyt???

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor maria
  03.07.2021 12:53:12

  Warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie stałego źródła dochodu. Jeśli ten warunek zostanie spełniony można złożyć wniosek kredytowy do wydania decyzji przez bank.

 • Avatar Edyta

  Edyta
  14.06.2021 14:59:55

  które firmy pozabankowe maja dobre oferty pozyczek ratalnych na dużwe kwoty?

  Avatar Anna Kopańska

  Anna Kopańska Autor Edyta
  14.06.2021 19:04:19

  Kalkulator pożyczek online – tutaj znajdzie Pani oferty pożyczek ratalnych z wysokimi kwotami na długi okres kredytowania.

 • Avatar karat

  karat
  02.06.2021 12:57:08

  ja korzystam z pożyczek, mają dobre warunki

  Odpowiedź
 • Avatar sąsiad

  sąsiad
  23.05.2021 22:28:36

  wniosek taki ze teraz maja lepsza politykę pozyczowa niż kiedyś, tyle ludzi się przejechalo bo nie sprawdzali parabanków

  Odpowiedź
 • Avatar spinacz

  spinacz
  14.05.2021 16:38:46

  wydaje mi się ze chyba każdy może wziąć pożyczkę maja w tych firmach trochę lepsze warunki niż w bankach gdzie wszystko sprawdzają dokładnie i jak już sprawdza to się może okazać ze nie dostane kredytu no ale to nie znaczy ze w firmach pożyczkowych tez nie sprawdzają, bo tez sprawdzają

 • Avatar ida

  ida
  14.05.2021 14:29:35

  mi się podoba wnioskowanie o pożyczkę przez internet, nie musze iść do jakiegoś tam biura tylko wejdę w domu na komputer czy tel i wyszukam sobie czegoś, a nie ma przecież problemów ze znalezieniem, bo na jakąkolwiek wejdzie się stronę to wyświetlają się oferty pożyczek

Top