Komisja Nadzoru Finansowego – czym się zajmuje i jakie są jej zasady działania?

Opublikowano: 03 Cze 2021 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: Aktualności finansowe

Komisja Nadzoru Finansowego. Określenie tej instytucji często pojawia się w doniesieniach medialnych czy argumentacji, że dana decyzja podyktowana jest wytycznymi KNF. W dzisiejszym wpisie na blogu odpowiemy czym jest KNF i jakie są jej funkcje. Równie często słyszmy o rekomendacjach KNF dla rynku. O ich znaczeniu odpowiemy dziś i w najbliższych wpisach na blogu.

Czym jest KNF i czym się zajmuje?

Skrót ten oznacza Komisję Nadzoru Finansowego. Jest to instytucja, która w oparciu o przepisy Unii Europejskiej sprawuje kontrolę nad polskim rynkiem finansowym. Oznacza to, że KNF nadzoruje działanie innych instytucji krajowych. Komisja powstała na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 lipca 2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym. Należy mieć na uwadze, że KNF nie jest zaliczana do centralnych organów administracji rządowej, mimo, że nadzór nad nią sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Zakres działalności KNF obejmuje nadzory:

 • bankowy,
 • emerytalny,
 • ubezpieczeniowy,
 • nad rynkiem kapitałowym,
 • nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych,
 • uzupełniający,
 • nad sektorem kas spółdzielczych. 

Praca KNF opiera się na mocy aż 21 ustaw. To całkiem sporo, ale biorąc pod uwagę to, że Komisja czuwa nad całym, już dość dużym i stale powiększającym się rynkiem finansowym, potrzebne są do tego liczne podstawy prawne.

KNF pełni tak wiele funkcji między innymi dlatego, że zastąpiła zniesione w 2006 roku Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. W 2008 roku kompetencje Komisji uległy rozszerzeniu, gdyż przejęła ona wówczas zadania Komisji Nadzoru Bankowego.

Działanie KNF jest bardzo potrzebne, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że następuje kontrola funkcjonowania różnych instytucji na rynku finansowym zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Innymi słowy zyskujemy zabezpieczenie rynku finansowego.

Czym są rekomendacje KNF?

Rekomendacje są to dokumenty, wydawane przez KNF i skierowane do odpowiednich instytucji, nad którymi komisja sprawuje nadzór. W zależności od tego, jakiego podmiotu dotyczą konkretne rekomendacje, inna jest podstawa prawa.

Rekomendacje dla banków wydawane są na podstawie artykułu 137 punkt 5 ustawy prawo bankowe; dla sektora SKOK na mocy artykułu 62 ustęp 2 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych; a dla sektora ubezpieczeniowego w oparciu o artykuł 365 ustęp 1 punkt 2 litery od a do c ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

KNF do tej pory wydała bardzo wiele rekomendacji. Dla banków liczba ta wynosi 23 rekomendacje, a dla SKOK-ów 6. Oprócz tego, Komisja wydała dla sektora ubezpieczeniowego jeszcze 70 rekomendacji co daje łącznie aż 99 rekomendacji.

Podsumowanie

Zakres kompetencji KNF jest bardzo szeroki, a jej rola niewątpliwie bardzo istotna dla bezpieczeństwa rynku finansowego. Jednak tak duża liczba wydawanych przez ten organ dokumentów może z pozoru wzbudzać poczucie zagubienia pośród przepisów prawnych. Chyba każdemu byłoby łatwiej, gdyby od razu mógł dowiedzieć się co jest dla niego najbardziej potrzebne i co może go zainteresować w pierwszej kolejności. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć tę serię. W kolejnych odcinkach przedstawimy dokładniej te rekomendacje, o których powinien wiedzieć każdy konsument.

Zaktualizowano: 20.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (3)


 • Avatar wiktor

  wiktor
  02.08.2021 19:14:43

  trochę mało informacji dla mnie, ale ogólnie już mniej więcej kumam o co chodzi, a tyle się w telewizji o tym knf mówi

  Odpowiedź
 • Avatar iśka_wro

  iśka_wro
  28.07.2021 11:26:10

  dobrze, że są takie instytucje, bo oszukiwali by nas na każdym kroku

  Odpowiedź
 • Avatar Ciocia_Halina

  Ciocia_Halina
  27.07.2021 21:08:40

  Ciekawe co robił ten KNF jak banki każdemu wciskały kredyt we frankach…

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Co warto wiedzieć o Rekomendacji R?

Co warto wiedzieć o Rekomendacji R?

06 Cze 2021Autor: Urszula Sokół

Dziś opiszemy Rekomendację R, a przede wszystkim jej nowelizację, która przypada na styczeń 2022 roku. W poprzednich trzech wpisach omawialiśmy zagadnienia dotyczące Komisji Nadzoru Finansowego, ideę rekomendacji i podstawy prawne tych dokumentów oraz dokładnie przyjrzeliśmy się Rekomendacji T i Rek(...)

Czytaj więcej
Rekomendacja S – dlaczego jest ważna dla kredytobiorcy?

Rekomendacja S – dlaczego jest ważna dla kredytobiorcy?

05 Cze 2021Autor: Urszula Sokół

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam Rekomendację S, opowiedzieć o tym czym ona jest, jakie zmiany wprowadza na rynku finansowym oraz co zmienia jej ostatnia nowelizacja. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie dlaczego Rekomendacja S jest ważna z punktu widzenia kredytobiorcy, ale zanim to na(...)

Czytaj więcej
Rekomendacja T - co każdy kredytobiorca wiedzieć powinien?

Rekomendacja T - co każdy kredytobiorca wiedzieć powinien?

04 Cze 2021Autor: Urszula Sokół

Dziś prezentujemy drugi wpis z serii „Co każdy konsument powinien wiedzieć o rekomendacjach KNF." Przygotowaliśmy dla was prezentację kilku Rekomendacji, które są bardzo istotne z punktu widzenia klienta, dokonującego zakupów produktów finansowych. W wczoraj omówiliśmy zasady funkcjonowania KNF oraz(...)

Czytaj więcej
Top