Bank a parabank. Jakie są podstawowe różnice?

Opublikowano: 23 Paź 2019 Katarzyna Dzierżęga - Wiśniewska 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Szukając finansowania stajmy przed nie lada dylematem. Gdzie udać się po nowe środki? Nie mniejszy dylemat czeka nas, gdy posiadamy za dużo pieniędzy. Gdzie ulokować nadwyżkę środków finansowych? W Polsce działa wiele instytucji finansowych. W zakresie inwestycji nadwyżek wybór jest ogromny – fundusze inwestycyjne, giełda, obligacje, depozyty w bankach i parabankach – to oczywiście najpopularniejsze z nich. W zakresie pożyczania pieniędzy opcję są w zasadzie dwie – banki oraz parabanki, zwane również firmami pozabankowymi. Czy się różnią? Czym jest bank, a czym jest parabank?

bank czy parabank

Czym jest bank?

Bank  to osoba prawna, która na podstawie określonych zezwoleń wykonuje działalność gospodarczą. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym mówi, że bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem. Depozyty zbierane przez bank chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku upadku instytucji bankowej klienci mogą liczyć na zwrot gotówki z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Działalność gospodarcza banku polega na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów oraz innych czynnościach zdefiniowanych w przepisach m.in.:

 • prowadzeniu rachunków bankowych,
 • wykonywaniu operacji czekowe/wekslowe,
 • udzielaniu poręczeń, 
 • emitowaniu bankowych papierów wartościowych,
 • nabywaniu/zbywaniu wierzytelności pieniężnych.

Do banku po pieniądze i z pieniędzmi

Bank w swej definicji łączy potrzeby osób posiadających nadwyżki kapitału oraz deficyt kapitału. Jeśli mamy środki, które chcielibyśmy bezpiecznie ulokować, powinniśmy udać się do banku i założyć lokatę. Lokata może być krótko, średnio lub długoterminowa. Na samym końcu, najważniejsze jest to, że bank gwarantuje mi określony zysk. Jeżeli natomiast mamy za mało pieniędzy, idziemy do banku i możemy je pożyczyć w formie kredytu lub pożyczki. Bank, jako instytucja ściśle regulowana musi dokonać oceny zdolności kredytowej mojej osoby i sprawdzić, czy stać nas na to, aby to zobowiązanie zaciągnąć. Banki w swojej ocenie są mocno konserwatywne, w zamian jednak uzyskujemy relatywnie niską cenę za pożyczane pieniądze. 

Bank działa na rynku ściśle regulowanym. Podlega ustawom oraz nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Wypłacalność banku gwarantowana jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Parabanki natomiast prowadzą działalność zbliżoną do bankowej, ale bankiem nie są - nie mogą pobierać środków od klientów w formie lokat. Działają na podstawie zapisów kodeksu cywilnego i jeżeli chcą udzielać pożyczek muszą być wpisane do rejestru KNF, nie są jednak objęte takim nadzorem jak banki oraz w żaden sposób podlegają pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jedynym z najbardziej popularnych produktów kredytowych udzielanych przez banki są kredyty gotówkowe na dowolny cel. Konsument może udać się do dowolnego banku, gdzie odpowiada mu oferta cenowa bądź do tego, gdzie posiada rachunek z reguralnymi wpływami i tam wnioskować o kredyt na wybraną przez siebie kwotę. Plusem tego rozwiązania jest uzyskanie środków finansowych w stosunkowo niskiej cenie definiowanej przez oprocentowanie i prowizję. Przegląd interesujących ofert kredytu gotówkowego przedstawia poniższa tabela:

Kredyt gotówkowy - kwota: 40 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 40 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 9,56 % 9,99 % 0,00 % 52 717,68 zł 732,19 zł Złóż wniosek
Getin Noble Bank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 9,99 % 10,46 % 0,00 % 53 339,76 zł 740,83 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta C (zobacz) 9,49 % 10,70 % 1,99 % 53 663,76 zł 745,33 zł Złóż wniosek
Santander Consumer Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 9,99 % 11,78 % 3,29 % 55 095,12 zł 765,21 zł Złóż wniosek
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 10,50 % 13,04 % 5,00 % 56 787,84 zł 788,72 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta A (zobacz) 10,99 % 14,41 % 6,99 % 58 633,92 zł 814,36 zł Złóż wniosek
Getin Noble Bank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna (zobacz) 11,74 % 14,46 % 4,99 % 58 705,92 zł 815,36 zł Złóż wniosek
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,50 % 15,83 % 9,00 % 60 558,48 zł 841,09 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta B (zobacz) 11,99 % 16,82 % 9,99 % 61 912,80 zł 859,90 zł Złóż wniosek
BNP Paribas kredyt gotówkowy - Kredyt Uniwersalny (zobacz) 12,99 % 17,61 % 9,00 % 63 000,00 zł 875,00 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna Pośrednik (zobacz) 13,75 % 17,63 % 6,90 % 63 028,08 zł 875,39 zł Złóż wniosek
Getin Bank kredyt gotówkowy - Lekki Kredyt (zobacz) 12,74 % 19,81 % 14,99 % 66 026,16 zł 917,03 zł Złóż wniosek
SKOK Chmielewskiego - kredyt gotówkowy (zobacz) 14,00 % 20,13 % 12,00 % 66 466,08 zł 923,14 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt gotówkowy - Oferta Standardowa (zobacz) 14,49 % 26,72 % 25,90 % 75 669,12 zł 1 050,96 zł Złóż wniosek
Smartney - kredyt gotówkowy (zobacz) 15,25 % 36,93 % 47,00 % 90 095,04 zł 1 251,32 zł Złóż wniosek

Czym jest parabank?

Parabanki to prywatne firmy, które udzielają pożyczek lecz nie przyjmują  depozytów od Klientów - działalność depozytowa jest zarezerwowana jedynie dla Banków i SKOKów. Będą to zatem wszystkie instytucje, które prowadzą działalność zbliżoną do bankowej, ale bankiem nie są. Parabanki  udzielają swoich produktów zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym i nie  podlegają regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Nie oznacza to, że nie muszą spełnić pewnych kryteriów i wymogów. W kontekście pożyczania pieniędzy, każda firma prowadząca tego typu działalność musi spełnić określone w ustawie o kredycie konsumenckim wymogi (informują klientów o warunkach proponowanej pożyczki, przedkładają druk Formularza Informacyjnego oraz mają obowiązek badać zdolność kredytową przyszłych pożyczkobiorców) oraz uzyskać wpis do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego. Na stronie KNF może taki rejestr zobaczyć. 

Działalność depozytowa parabanków

Instytucje pozabankowe lub inaczej nazywane parabankowe nie mogą przyjmować pieniędzy od Klientów w depozyt za określony procent. Istnieją jednak nieuczciwe firmy, które próbują oferować różnego typu "produkty finansowe" kusząc klientów wysokim zwrotem ze zdeponowanych środków. Zazwyczaj oferowany procent będzie wyższy niż w bankach, ponieważ ryzyko niewypłacalności takiej firmy jest większe i nie ma gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Parabanki kuszą zatem Klientów wysokim oprocentowaniem, natomiast nie zawsze Klienci zdają sobie sprawę jak wielkie jest ryzyko związane z prowadzeniem tego typu biznesu, upadkiem i niewypłacalnością. Oczywiście, w przypadku jej wystąpienia Klient może ubiegać się zwrot środków z majątku firmy. W praktyce jednak jest to postępowanie, które może ciągnąć się latami i nie gwarantuje sukcesu. Najbardziej spektakularnym upadkiem parabanku w Polsce był Amber Gold, który okazał się zwykłą piramidą finansową - co w Polsce jest nielegalne.

bank czy parabank co wybrać

Lista ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) na swojej stronie internetowej publikuje tzw.  Listę Ostrzeżeń Publicznych - czyli spis wszystkich parabanków, co do których złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub Komisja Nadzoru Finansowego ma uzasadnione podejrzenie, że firma działa w sposób nielegalny. Dzięki temu Klienci mogą uniknąć powierzenia swoich środków nieuczciwej firmie - koniecznie zatem przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do ulokowania środków w prywatnej firmie należy przeglądnąć czy danej firmy nie ma wpisanej w przytaczanym rejestrze.

Bank a parabank

Analizując produkty banków i parabanków znajdziemy wiele podobieństw. W obu instytucjach znajdziemy kredyty/pożyczki gotówkowe, limity, karty kredytowe, produkty z zabezpieczeniem na hipotece nieruchomości. Również depozyt działa identycznie – wpłacam pieniądze, a instytucja gwarantuje mi wypłatę środków powiększoną o określony procent. Podstawowa różnica wynika jednak z ryzyka. Bank, który działa na rynku regulowanym, niweluje ryzyko włączając do portfela tylko Klientów stabilnych i bezpiecznych. W zamian oferuje tańsze finansowanie.

W kontekście depozytów, zagrożenie upadłością banku jest niewielkie co raczej daje Klientowi pewność zawrotu środków. A nawet gdyby okazało się, że bank będzie niewypłacalny, to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje nam, że wkłady (lokaty i środki na rachunkach) do równowartości 100 tys. euro zostaną nam w stu procentach wypłacone. Ryzyko zatem jest transakcji niewielkie, co niestety ma swoje odzwierciedlenie w oferowanym oprocentowaniu lokat - zazwyczaj nawet mniejszym od inflacji. W przypadku parabanków mówimy o budowaniu agresywnego portfela pożyczkowego, w którym istnieje cześć Klientów niespłacających swojego zobowiązania. Dlatego Klient otrzymuje droższe pieniądze. Jeżeli pożyczamy takiej firmie pieniądze np. w postaci obligacji, to musi zdawać sobie sprawę, że ryzyko utraty środków jest dużo większe. Przed taką inwestycją należy dobrze zapoznać się z wynikami finansowymi firmy oferującej obligacje i kupon jaki dana firma oferuje nam za wykupione obligacje.

Co wybrać – bank czy parabank?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb, możliwości i preferencji. Jeżeli szukam finansowania muszę liczyć się z tym, że bank może odmówić udzielenia kredytu. Wtedy pozostaje mi rynek finansowania pozabankowego. Jeżeli mam nadwyżki kapitału, muszę odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest mój apetyt na ryzyko? Najważniejsze jest jednak to, aby podjęty przeze mnie wybór był świadomy tzn. abym wiedział jakie są konsekwencje współpracy z bankiem i parabankiem zarówno w zakresie produktów kredytowych jak i inwestycyjnych. 
 

Zaktualizowano: 03.09.2020

Dodano: 23.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (4)


 • Avatar nynia

  nynia
  10.05.2021 19:09:23

  lepszy bank polski czy zagraniczny?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor nynia
  10.05.2021 22:14:27

  Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Działalność wszystkich banków regulują restrykcyjne przepisy prawa więc niezależnie od pochodzenia kapitału jest on bezpieczny. Warto wybrać bank, który oferuje nam produkt czy usługę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań.

 • Avatar mądzejszy_od_reszty_świata

  mądzejszy_od_reszty_świata
  27.04.2021 21:58:11

  ludzie nie czytają tego co pisze KNF a potem płacz

  Odpowiedź
 • Avatar wodzu

  wodzu
  08.04.2021 13:41:39

  Aber Gold to była historia, filomowa prawie

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

27 Marzec 2021Autor: Anna Kopańska

W licznych reklamach produktów z różnych dziedzin, możemy się spotkać z reklamą typu 3w1. Dzisiaj chyba każdy wie, że to określenie to nic innego jak jeden produkt, który zawiera cechy trzech innych i jednocześnie spełnia trzy funkcje w jednej. To porównanie bliskie jest idei kredytu konsolidacyjnego. Dlaczego? O tym dowiecie się z tego artykułu. Z tego artykułu dowiesz się:

Zobacz nasz wideo poradnik pt.: "Co to jest kredyt konsolidacyjny?"

Czytaj więcej
Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Jak przebiega weryfikacja wniosku o kredyt gotówkowy?

Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Jak przebiega weryfikacja wniosku o kredyt gotówkowy?

11 Marzec 2021Autor: Ewelina Grzegorczyk

Dynamiczny rozwój w sektorze finansowym wiele zmienił. Zostały wprowadzone liczne unowocześnienia. Szczególnie dotyczące bankowości internetowej, jak aplikacje na telefon czy kredyt gotówkowy online. Korzystanie z narzędzi internetowych znacząco wpłynęło na skrócenie czasu oczekiwania na decyzję kredytową. Bez wątpienia dzięki skróconej formie wnioskowania o kredyt gotówkowy wzrosła dostępność ubiegania się o wybrany produkt finansowy. Niemniej jednak ciekawi szczegół, jak wygląda weryfikacja kredytobiorcy i czy długo trzeba czekać na kredyt gotówkowy?

Czytaj więcej
Top