Bank odmówił kredytu - dlaczego?

Opublikowano: 05 Lip 2019 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Bank odmówił Ci kredytu? Proces oceny zdolności kredytowej to coś, przez co musi przejść każdy, kto stara się o kredyt lub pożyczkę. Niezależnie od tego, czy wnioskujemy w banku, czy firmie pozabankowej zawsze jako Klient zostanie zweryfikowane, to czy będziemy w stanie spłacać kredyt. Co zatem decyduje o tym, czy dostaniemy finansowanie w banku? Dlaczego Klienci są odrzucani ze standardu finansowania bankowego? Dlaczego bank odmówił kredytu? Co w takiej sytuacji powinien zrobić Klient?

bank odmówił kredytu

Jak bank sprawdzi, czy jesteśmy w stanie spłacać kredyt?

Dla banku liczy się kilka elementów. Pierwszy jest taki, aby Klient osiągał jakiś stabilny dochód oraz żeby ten dochód był legalny i udokumentowany. Ponadto, bank zawsze wybierze takiego Klienta, który jest płynny finansowo. Płynny finansowo, czyli nie wydaje więcej, niż zarabia oraz w jego budżecie jest jeszcze przestrzeń do spłaty miesięcznego zobowiązania. Trzeci element to tzw. DTI, czyli z angielskiego Debt to Income – stosunek zobowiązań Klienta do jego dochodu. Jeżeli raty Klienta przekraczają ustalony w procesie kredytowym stosunek procentowy do dochodu Klienta, to Klient może przestać być atrakcyjny dla banku. Na samym końcu, dla instytucji bankowej kluczowe jest to, jak Klient spłaca posiadane zobowiązania tzn. czy płaci w terminie i czy nie zalega z ratami w stosunku do jakiejś instytucji finansowej. Analiza tych wszystkich elementów buduje obraz Klienta jako potencjalnego kredytobiorcy i świadczy to tym, czy Klient ma zdolność kredytową w banku, czy nie posiada.

Kiedy bank odmówił Ci kredytu...

Bank odmówi kredytu, jeżeli co najmniej jeden z wymienionych powyżej elementów nie mieści się w standardach scoringowych banku. Oczywiste jest, że jeżeli wydaję tyle, ile zarabiam lub więcej niż zarabiam, to bank stwierdzi, że nie stać mnie na spłatę zobowiązania. I na nic zdadzą się tłumaczenia, że przecież jest 500+, szef często wypłaca mi premię w gotówce albo rodzice co miesiąc pomagają mi kwotą 1000 złotych. Dla banku liczy się to, co legalne i udokumentowane. Z drugiej jednak strony mogę posiadać płynność i to całkiem niezłą. Gdy bank zweryfikuje raport Biura Informacji Gospodarczej i zobaczy, że ratę kredytu z reguły spłacam ponad 30 dni po terminie, a zdarzyło się i dłużej. W takich sytuacjach bank również stwierdzi, że nie chce mi dać pieniędzy, ponieważ niekorzystnym jest dla niego posiadanie w portfelu Klienta, który notorycznie spóźnia się ze spłatą kredytu.

Czy zaległości w stosunku do banków to wszystko?

Bank weryfikuje nas w Biurze Informacji Kredytowej sprawdzając, ile mamy zobowiązań i jak je płacimy. Ale bank sprawdzi nas również min. w BIG-u, czyli Biurze Informacji Gospodarczej. Raport z tej instytucji pokaże, jaka jest nasza kultura płatnicza w obiegu gospodarczym. Jeżeli zatem wziąłem telefon na abonament i zerwałem umowę nie płacąc kary, prawdopodobnie informacja o tym widnieje w BIG. Jeżeli jechałem kiedyś ‘na gapę’ autobusem, dostałem mandat i nie opłaciłem go mimo otrzymywanych wezwań do zapłaty również informacja o tym incydencie może znajdować się w raporcie. Czy niezapłacony mandat za jazdę bez biletu może spowodować, że nie otrzymam kredytu? Tak, dla banku jest informacja, że nie jestem uczciwy i posiadam zaległość. O ile jednak niełatwo zatrzeć złe wrażenie w BIK, o tyle sytuacje opisaną powyżej mogę naprawić spłacając zaległość i wnioskując o wykreślenie z rejestru. Na pewno chwilę to potrwa, ale pozwoli wybielić siebie jako potencjalnego kredytobiorcę.

Co jak nie bank?

Zawsze miło, jeżeli bank będzie nas chciał przyjąć w poczet kredytobiorców. Jeżeli jednak bank odmówi, zawsze możemy poszukać finansowania na rynku pozabankowym. A ten to ponad 100 czynnie udzielających pożyczki instytucji i szerokie spektrum produktów dla Klienta o różnym profilu ryzyka. Jeżeli bank odmówi, warto poszukać finansowania poza nim albo skierować się po profesjonalną pomoc Agenta kredytowego

Zaktualizowano: 27.09.2021

Dodano: 05.07.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (5)


 • Avatar Mrówek

  Mrówek
  16.03.2021 15:59:35

  Chyba najważniejsze to zapytać co jest powodem i po prostu po ludzku porozmawiać i ustalić co dalej. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

  Odpowiedź
 • Avatar Oczytana

  Oczytana
  11.03.2021 15:17:19

  I kolejny raz widać jak ważna jest terminowa spłata kredytu. Bez tego nie ma problemu co robić dalej.

  Odpowiedź
 • Avatar Jerzy

  Jerzy
  09.03.2021 16:55:39

  Pożyczkownie też sprawdzają bazy i też można dostać odmowę. Nie jest tak?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor Jerzy
  09.03.2021 21:04:05

  Owszem, różne firmy pożyczkowe mają różne wymagania co do klientów. Na rynku jest jednak wiele produktów, które ofertują klientom finansowanie nawet, gdy posiadają negatywną historię w BIK czy w BIG.

 • Avatar zofff

  zofff
  26.02.2021 20:56:17

  dobrze, że na dzisiejszym rynku nie musimy się opierać tylko na bankach i mamy wybór innych produktów

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Kredyt bez BIK dla zadłużonych. Czy osoby zadłużone mają szansę na kredyt bez odmowy?

Kredyt bez BIK dla zadłużonych. Czy osoby zadłużone mają szansę na kredyt bez odmowy?

26 Lis 2020Autor: Aleksandra Jakubowska

Często słyszymy, że w dzisiejszych czasach coraz łatwiej popaść w długi, czyli uzyskać status osoby zadłużonej. Klienci, którzy nie spłacają kredytów na czas i w określonej w umowie kwocie trafiają do licznych rejestrów, które na bieżąco monitorują aktualny stan zadłużenia danej osoby. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie kredytu nie będzie możliwe.

Czytaj więcej
Certyfikowany Agent wnioskomat.com. Na czym polega jego praca?

Certyfikowany Agent wnioskomat.com. Na czym polega jego praca?

04 Wrz 2019Autor: Urszula Sokół

Wnioskomat.com to połączenie dwóch sposobów wnioskowania o finansowanie zarówno na rynku bankowym i pozabankowym. Klient na stronie wnioskomat.com wypełnia wniosek podając podstawowe dane. Następnie loguje się do założonego automatycznie na wnioskomat.com profilu i widzi oferty, przygotowane przez Instytucje współpracujące na podstawie podanych przez Klienta danych. I tu do akcji wkracza jeden z 3000 certyfikowanych Agentów wnioskomat.com. Jak jest rola Agenta w procesie? Co należy do jego podstawowych obowiązków? Dlaczego z perspektywy Klienta warto porozmawiać z Agentem wnioskomat.com?

Czytaj więcej
Top