Kredyt bez BIK dla zadłużonych. Czy osoby zadłużone mają szansę na kredyt bez odmowy?

Opublikowano: 26 Lis 2020 Aleksandra Jakubowska 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Często słyszymy, że w dzisiejszych czasach coraz łatwiej popaść w długi, czyli uzyskać status osoby zadłużonej. Klienci, którzy nie spłacają kredytów na czas i w określonej w umowie kwocie trafiają do licznych rejestrów, które na bieżąco monitorują aktualny stan zadłużenia danej osoby. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie kredytu nie będzie możliwe.

Kredyt bez BIK dla zadłużonych. Czy osoby zadłużone mają szansę na kredyt bez odmowy?

Skąd banki czerpią informacje na temat zadłużenia konsumentów?

Jednym z najpopularniejszych raportów, który gromadzi dane na temat historii kredytowej i pożyczkowej to Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Raport, który można wygenerować w tej instytucji, jest podstawowym zbiorem informacji na temat zaciąganych pożyczek i kredytów oraz terminowości ich spłaty. Pozytywna historia jest podstawą do uzyskania kredytu w instytucjach bankowych. Banki bardzo wnikliwie analizują nie tylko zdolność finansową Klienta (możliwość spłaty na podstawie wysokości osiąganych dochodów oraz regularnych zobowiązań), ale również wiarygodność i rzetelność Klienta. Jeśli osoba starająca się o kredyt gotówkowy w banku posiada negatywne wpisy w BIK, niestety z zasady nie uzyska kredytowania.

Kolejnym zbiorem informacji na temat zadłużenia jest Krajowy Rejestr Długów (KRD). W KRD dokonują wpisy nie tylko instytucje finansowe, ale również inne przedsiębiorstwa oraz urzędy.  Aby wierzyciel mógł wpisać do KRD konsumenta zobowiązanie, musi przekraczać kwotę 200 zł i trwać co najmniej 60 dni. W tym rejestrze można się znaleźć np. za niezapłacenie mandatów drogowych, czynszu, rachunków za prąd, usługi telekomunikacyjne itp.

Należy dodać, że powyższe bazy danych są jednymi z najczęściej wykorzystywanych przy ocenie Klienta. Poza tym banki mogą skorzystać z wielu innych źródeł takich jak np. Rejestr Banków Polskich, BIG Infomonitor, ERIF, CRIF, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Czy Banki udzielają kredytów bez BIK, KRD?

Wpisy do KRD oraz BIK powodują, że uzyskanie kredytu w banku jest niemożliwe. Można śmiało stwierdzić, że kredyt bez BIK i KRD nie istnieje. Banki, które są podporządkowane regułom Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Prawa Bankowego nie mogą udzielić takim osobom finansowania. W takiej sytuacji naprzeciw wychodzą instytucje pozabankowe, które w swojej ofercie posiadają również pożyczki bez BIK dla zadłużonych. Duża część z nich to pożyczki online.

Pożyczki najbardziej popularną formą finansowania dla zadłużonych

Pożyczki dla zadłużonych to bardzo szybki i prosty sposób podratowania domowego budżetu oraz szansa na uregulowanie powstałych wcześniej zobowiązań. Otrzymanie pożyczki pozabankowej jest o wiele prostsze niż to, jest w przypadku żmudnej procedury kredytowej, którą trzeba przejść w Banku. Przydzielenie pożyczki jest często szybkim procesem, a środki na koncie mogą się znaleźć u klienta często w ten sam dzień.

Należy zaznaczyć, że korzystając z ofert firm pozabankowych, możemy napotkać kilka rodzajów pożyczek. W naszym omawianym zagadnieniu kluczowe jest wyodrębnienie tych firm, które proponują środki finansowe bez sprawdzania Klientów w BIK i KRD.  Zgodnie z przyjętą wewnętrzną polityką firm pożyczkowych, niektóre z nich oficjalnie proponują pożyczkę bez BIK, pożyczkę bez KRD, a nawet pożyczki bez BIK i KRD z komornikiem. Składając wniosek do takich firm Klient ma realną szansę na pozyskanie finansowania bez uzyskania decyzji odmownej.

Dlaczego firmy pożyczkowe udzielają finansowania osobom zadłużonym?

Rozważając temat nasuwa się pytanie, dlaczego firmy decydują się na duże ryzyko
i zgadzają się finansować Klientów, którzy już wpadli w długi. Odpowiedź jest prosta: taki jest po prostu ich profil działalności. W ich politykę wpisane jest ryzyko finansowe, które obniżają stosując indywidualne metody na zabezpieczenie się na wypadek braku spłat rat przez Klientów:

 • niwelując skutki ryzyka niespłacalności często firmy, proszą o zabezpieczenie np. w postaci posiadanej nieruchomości, poręczenia innej osoby,
 • z reguły kwoty pożyczek nie są zbyt wysokie. Maksymalna kwota, którą możemy uzyskać na rynku pozabankowym to przeciętnie od 15 do 20 tys. złotych. Często jednak pożyczki opiewają na  znacznie mniejsze kwoty. Jest to średnio do 3 do 5 tys. złotych. Dopiero po ich spłaceniu firmy pożyczkowe udzielają kolejnego finansowania,
 • kolejnym rozwiązaniem są pożyczki konsolidacyjne, w których dotychczasowe zobowiązania są spłacane przez instytucje, a pożyczkobiorca zostaje już tylko przeważnie z jednym długiem. W ten sposób zmniejsza się wielkość opłaconej raty. Często jest to bardzo korzystne wyjście z możliwością otrzymania dodatkowej gotówki oraz dobry sposób na wyjście z długów przez Klienta,
 • poza tym wyższe ryzyko firmy przerzucone jest w koszty takiej pożyczki. Pożyczki bez BIK i KRD często są droższym rozwiązaniem niż tradycyjne kredyty bankowe. Klienci jednak świadomie się zgadzają na wyższy koszt prowizji i dodatkowych opłat, ponieważ niejednokrotnie jest to jedyne wyjście z ich trudnej sytuacji.

Gdzie szukać pomocy i ofert pożyczek dla zadłużonych?

Standardowo mamy kilka dróg:

 • przez Internet (dostępność licznych stron z rankingami pożyczek),
 • przez telefon,
 • bezpośrednio u firmy pożyczkowej,
 • przez agencję kredytową. 

Jakąkolwiek formę wybierzemy należy pamiętać, aby wcześniej sprawdzić taką firmę, aby mieć pewność, że zapewni pomoc, której oczekuje Klient. Dodatkowo dobrze wiedzieć, na jakich warunkach podpisuje się umowę i warto wcześniej zapoznać się z kwestiami takimi jak:

Zaktualizowano: 11.10.2021

Dodano: 26.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)


 • Avatar mrowa

  mrowa
  19.02.2021 15:53:24

  ja tam wole wziac drozsza pozyczke,ale wiedziec ze ja dostane nic czekac dlugo w banku

  Odpowiedź
 • Avatar selen

  selen
  29.01.2021 15:53:02

  tyle tych miejsc do sprawdzenia - to chyba długo trwa, nie?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor selen
  29.01.2021 17:57:23

  Bazy sprawdzane są automatycznie. Zwykle wydanie decyzji zajmuje kilka minut.

 • Avatar mysio

  mysio
  21.01.2021 18:21:05

  a ja myślałem, ze jak się ma wpis w bik to się nic nie dostanie a tu jest i dobra i zła info o mnie thx

  Odpowiedź
 • Avatar frania

  frania
  21.12.2020 10:08:46

  boję się, że jedno opóźnienie i już będę skreślona dla banków i firm i już nic nie dostanę na święta pożyczki

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor frania
  21.12.2020 17:12:33

  Jednorazowe opóźnienia nie dyskwalifikują klienta na długi czas.

 • Avatar Zbychu

  Zbychu
  10.12.2020 10:07:18

  trafna wskazówka, aby sprawdzić metody windykacji, żeby się kiedyś nie zdziwić…

  Odpowiedź
 • Avatar Waldek66

  Waldek66
  26.11.2020 13:06:46

  Nie zazdroszczę osobom, które wpadły w długi. Nigdy nie wiadomo jaka jest tego przyczyna…nie oceniam. Życzę wszystkim rozsądku.

  Avatar Karolina

  Karolina Waldek66
  26.11.2020 18:14:46

  Masz rację. Lepiej nie oceniać, chyba, że rynek nakręcają osoby ze środowisk patologicznych, których nadrzędnym celem jest zawsze pozyskanie kolejnych środków na alkohol.. Oby firmy pożyczkowe również kierowały się w tym całym biznesem rozsądkiem ?

Top