Kredyt i pożyczka dla zadłużonych. Czy dłużnik może uzyskać produkt finansowy?

Opublikowano: 05 Sty 2024 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Często słyszymy, że w dzisiejszych czasach coraz łatwiej popaść w długi, czyli uzyskać status osoby zadłużonej. Klienci, którzy nie spłacają kredytów na czas i w określonej w umowie kwocie trafiają do licznych rejestrów, które na bieżąco monitorują aktualny stan zadłużenia danej osoby. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie kredytu nie będzie możliwe.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak banki podchodzą do zadłużonych klientów,
 • czy klient zadłużony może znaleźć coś dla siebie w firmie pożyczkowej,
 • kto udzieli pożyczki zadłużonemu klientowi. 
kredyt dla zadłużonych

Skąd banki czerpią informacje na temat zadłużenia konsumentów?

Jednym z najpopularniejszych raportów, który gromadzi dane na temat historii kredytowej i pożyczkowej to Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Raport, który można wygenerować w tej instytucji, jest podstawowym zbiorem informacji na temat zaciąganych pożyczek i kredytów oraz terminowości ich spłaty. Pozytywna historia jest podstawą do uzyskania kredytu w instytucjach bankowych. Banki bardzo wnikliwie analizują nie tylko zdolność finansową Klienta (możliwość spłaty na podstawie wysokości osiąganych dochodów oraz regularnych zobowiązań), ale również wiarygodność i rzetelność Klienta. Jeśli osoba starająca się o kredyt gotówkowy w banku posiada negatywne wpisy w BIK, niestety z zasady nie uzyska kredytowania.

Kolejnym zbiorem informacji na temat zadłużenia jest Krajowy Rejestr Długów (KRD). W KRD dokonują wpisy nie tylko instytucje finansowe, ale również inne przedsiębiorstwa oraz urzędy.  Aby wierzyciel mógł wpisać do KRD konsumenta zobowiązanie, musi przekraczać kwotę 200 zł i trwać co najmniej 60 dni. W tym rejestrze można się znaleźć np. za niezapłacenie mandatów drogowych, czynszu, rachunków za prąd, usługi telekomunikacyjne itp.

Należy dodać, że powyższe bazy danych są jednymi z najczęściej wykorzystywanych przy ocenie Klienta. Poza tym banki mogą skorzystać z wielu innych źródeł takich jak np. Rejestr Banków Polskich, BIG Infomonitor, ERIF, CRIF, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Czy Banki udzielają kredytów bez BIK, KRD?

Wpisy do KRD oraz BIK powodują, że uzyskanie kredytu w banku jest niemożliwe. Można śmiało stwierdzić, że kredyt bez BIK i KRD nie istnieje. Banki, które są podporządkowane regułom Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Prawa Bankowego nie mogą udzielić takim osobom finansowania. W takiej sytuacji naprzeciw wychodzą instytucje pozabankowe, które w swojej ofercie posiadają również pożyczki bez BIK dla zadłużonych. Duża część z nich to pożyczki online.

Pożyczki najbardziej popularną formą finansowania dla zadłużonych

Pożyczki dla zadłużonych to bardzo szybki i prosty sposób podratowania domowego budżetu oraz szansa na uregulowanie powstałych wcześniej zobowiązań. Otrzymanie pożyczki pozabankowej jest o wiele prostsze niż to, jest w przypadku żmudnej procedury kredytowej, którą trzeba przejść w Banku. Przydzielenie pożyczki jest często szybkim procesem, a środki na koncie mogą się znaleźć u klienta często w ten sam dzień.

Należy zaznaczyć, że korzystając z ofert firm pozabankowych, możemy napotkać kilka rodzajów pożyczek. W naszym omawianym zagadnieniu kluczowe jest wyodrębnienie tych firm, które proponują środki finansowe bez sprawdzania Klientów w BIK i KRD.  Zgodnie z przyjętą wewnętrzną polityką firm pożyczkowych, niektóre z nich oficjalnie proponują pożyczkę bez BIK, pożyczkę bez KRD, a nawet pożyczki bez BIK i KRD z komornikiem. Składając wniosek do takich firm Klient ma realną szansę na pozyskanie finansowania bez uzyskania decyzji odmownej.

Dlaczego firmy pożyczkowe udzielają finansowania osobom zadłużonym?

Rozważając temat nasuwa się pytanie, dlaczego firmy decydują się na duże ryzyko
i zgadzają się finansować Klientów, którzy już wpadli w długi. Odpowiedź jest prosta: taki jest po prostu ich profil działalności. W ich politykę wpisane jest ryzyko finansowe, które obniżają stosując indywidualne metody na zabezpieczenie się na wypadek braku spłat rat przez Klientów:

 • niwelując skutki ryzyka niespłacalności często firmy, proszą o zabezpieczenie np. w postaci posiadanej nieruchomości, poręczenia innej osoby,
 • z reguły kwoty pożyczek nie są zbyt wysokie. Maksymalna kwota, którą możemy uzyskać na rynku pozabankowym to przeciętnie od 15 do 20 tys. złotych. Często jednak pożyczki opiewają na  znacznie mniejsze kwoty. Jest to średnio do 3 do 5 tys. złotych. Dopiero po ich spłaceniu firmy pożyczkowe udzielają kolejnego finansowania,
 • kolejnym rozwiązaniem są pożyczki konsolidacyjne, w których dotychczasowe zobowiązania są spłacane przez instytucje, a pożyczkobiorca zostaje już tylko przeważnie z jednym długiem. W ten sposób zmniejsza się wielkość opłaconej raty. Często jest to bardzo korzystne wyjście z możliwością otrzymania dodatkowej gotówki oraz dobry sposób na wyjście z długów przez Klienta,
 • poza tym wyższe ryzyko firmy przerzucone jest w koszty takiej pożyczki. Pożyczki bez BIK i KRD często są droższym rozwiązaniem niż tradycyjne kredyty bankowe. Klienci jednak świadomie się zgadzają na wyższy koszt prowizji i dodatkowych opłat, ponieważ niejednokrotnie jest to jedyne wyjście z ich trudnej sytuacji.

Gdzie szukać pomocy i ofert pożyczek dla zadłużonych?

Standardowo mamy kilka dróg:

 • przez Internet (dostępność licznych stron z rankingami pożyczek),
 • przez telefon,
 • bezpośrednio u firmy pożyczkowej,
 • przez agencję kredytową. 

Jakąkolwiek formę wybierzemy należy pamiętać, aby wcześniej sprawdzić taką firmę, aby mieć pewność, że zapewni pomoc, której oczekuje Klient. Dodatkowo dobrze wiedzieć, na jakich warunkach podpisuje się umowę i warto wcześniej zapoznać się z kwestiami takimi jak:

Tu znajdziesz najlepsze pożyczki dla zadłużonych

Warto wymienić kilku godnych uwagi pożyczkodawców, u których niemałe szanse na kolejne finansowanie mają także osoby zadłużone:

 1. Szybka Gotówka. Tutaj znajdziesz pożyczkę opiewającą na kwotę od 400 do 15 000 zł. Okres kredytowania wynosi   maksymalnie do 2 miesięcy. Jest to nie lada gratka dla tych klientów, którzy potrzebują znaczniejszego zastrzyku gotówki.
 2. Ekspres Pożyczka. Dostępna kwota pożyczki wynosi od 500 do 6000 zł. Standardowo okres spłaty wynosi 30 dni, ale masz możliwość wydłużenia tego okresu. Jeśli staniesz się stałym klientem firmy, to możesz liczyć na promocyjne oferty.
 3. Vivus.pl. W ramach tej marki, należącej do Soonly Finance Sp. z o.o. możesz pożyczyć minimalnie 100 zł, a maksymalnie 7500 zł. Okres spłaty wynosi 1 miesiąc. Bardzo atrakcyjną możliwością jest dobranie kwoty do zaciągniętej już pożyczki w trakcie jej spłacania. Pożyczka możliwa do osiągnięcia przez seniorów. 
 4. Nexxo. Dostępna kwota wynosi od 500 do 1500 zł. Również okres spłaty zamyka się w obrębie 1 miesiąca. Jest to pożyczka idealna na małe potrzeby. Większe kwoty są dostępne tylko dla znanych klientów. 
 5. ArtCash. Pożyczyć możesz od 500 do 8000 zł. Okres kredytowania wynosi 1 miesiąc. Podobnie jak w przypadku Nexxo dostępne są tutaj wyższe kwoty dla nowych klientów.

Przypominamy, że pożyczka będzie udzielona temu klientowi, który uzyskał pozytywną ocenę zdolności kredytowej. 

Tagi: bik

Dodano: 26.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top