Czy stały klient banku może liczyć na korzystniejszy kredyt?

Opublikowano: 28 Sty 2024 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Kredyty

Każdy z nas prędzej czy później znajdzie się w życiu w takiej sytuacji, kiedy to będzie potrzebował szerszego finansowania. Zdarzyć się nam może przecież różna potrzeba finansowa, co z kolei zrodzi konieczność znalezienia pośród różnorodnych ofert takiego produktu, który będzie wyśmienicie odpowiadał na to właśnie zapotrzebowanie. Jeśli wnioskujemy po raz pierwszy, może być nam trudniej. Ale, jeśli jesteśmy już stałymi klientami banku, to jak najbardziej możemy liczyć na korzystniejsze warunki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co zrobić, aby otrzymać status stałego klienta,
  • dlaczego warto skorzystać z kredytu dla stałego klienta,
  • czy bank ma inne wymagania wobec starych, a nowych klientów,
  • czy tylko stały klient może liczyć na korzystny bonus od banku.
korzystniejszy kredyt

Stały klient - kto to taki?

Definicja nowego klienta jest dość łatwa do wyjaśnienia - to osoba, która po raz pierwszy korzysta z usług bankowych. W przypadku stałego klienta zdefiniowanie pojęcia jest nieco bardziej złożone. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że w zależności od instytucji trzeba spełnić różne warunki by być uznanym za stałego klienta. Można jednak mówić o pewnych ogólnikach. Otóż, posiadanie od wielu lat rachunku bankowego jest warunkiem sine qua non. Oprócz tego jako klient musisz gwarantować regularne wpływy na to konto, np. z tytułu wynagrodzenia. Warto też korzystać z kart debetowych i kredytowych. To wszystko na pewno pomoże w uzyskaniu statusu stałego klienta. 

Kredyt dla stałych klientów - czemu jest korzystniejszy?

Trzeba koniecznie zwracać uwagę na to, że kredytodawcy oferują produkty dla stałych klientów w bardzo korzystnych warunkach. Przede wszystkim taki kredyt gotówkowy będzie posiadał niższe oprocentowanie. Niekiedy jest też tak, że banki rezygnują ze swojej prowizji. Nie należy też zapominać o tym, że taki kredyt można wziąć bardzo wygodnie i szybko na drodze internetowej. Bank zna już klienta, ma dostęp do jego konta, więc niepotrzebna jest dłuższa weryfikacja. Jako stały klient nie będziesz też proszony o dostarczenie dokumentów dochodowych. W niektórych przypadkach jest tak, że kredytodawca nie wymaga od klienta wypełnienia wniosku. 

Czego bank wymaga od stałych klientów, by mógł udzielić preferencyjnego finansowania?

Pomimo tego, że banki traktują klientów stałych dość preferencyjnie, to jednak będą wymagały spełnienia pewnych dość podstawowych warunków. Przede wszystkim klient, mimo, że od lat związany z bankiem musi przejść weryfikację zdolności kredytowej. Jeśli jego zarobki będą zbyt niskie, a wydatki zbyt duże, to zmniejszy swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. Również negatywna historia kredytowa w BIK-u będzie przeszkodą do uzyskania finansowania. Natomiast od strony technicznej klient musi korzystać z bankowości elektronicznej albo z aplikacji mobilnej banku.

Kredyt dla stałych klientów a oferta standardowa - porównanie

Bardzo łatwo jest porównać istniejące oferty standardowe kredytów gotówkowych do tych, które są dedykowane stałym klientom. Przede wszystkim rata takiego zobowiązania będzie niższa. Wynika to z niższego oprocentowania oferty. Warto też wiedzieć, że unikniesz dodatkowych kosztów - np. wtedy, kiedy prowizja za Twój kredyt będzie zerowa. Często też stali klienci mogą liczyć na większe kwoty kredytów gotówkowych. 

Czy nowi klienci także mogą liczyć na ciekawe oferty?

Prawda jest taka, że promocje w ramach danej oferty kredytowej leżą w indywidualnej gestii każdego banku. Może więc się zdarzyć, że jakaś instytucja zaproponuje preferencyjny kredyt dla nowego klienta. Jednakże w praktyce najczęściej jest tak, że to właśnie stali klienci mogą liczyć na bardziej korzystne warunki. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o tym, że istnieją pozabankowe produkty, często preferencyjne dla nowych klientów. Mogą to być choćby pierwsze pożyczki za darmo. 

Dodano: 28.01.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top