Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Jak przebiega weryfikacja wniosku o kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 11 Marzec 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Dynamiczny rozwój w sektorze finansowym wiele zmienił. Zostały wprowadzone liczne unowocześnienia. Szczególnie dotyczące bankowości internetowej, jak aplikacje na telefon czy kredyt gotówkowy online. Korzystanie z narzędzi internetowych znacząco wpłynęło na skrócenie czasu oczekiwania na decyzję kredytową. Bez wątpienia dzięki skróconej formie wnioskowania o kredyt gotówkowy wzrosła dostępność ubiegania się o wybrany produkt finansowy. Niemniej jednak ciekawi szczegół, jak wygląda weryfikacja kredytobiorcy i czy długo trzeba czekać na kredyt gotówkowy?

Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Jak przebiega weryfikacja wniosku o kredyt gotówkowy?

Jak przebiega weryfikacja wniosku o kredyt gotówkowy?

Procedura przyznawania kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników. Obok banku, który weryfikuje dane kredytobiorcy, wpływ ma także sam wnioskodawca. Warto wspomnieć, że wypełnienie wniosku o kredyt gotówkowy jest zdecydowanie prostsze i szybsze niż w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny, gdzie procedury są dłuższe i potrzebna jest wizyta w banku. Poza tym o kredyt gotówkowy można w całości wnioskować również przez Internet. Największą zaletą kredytu gotówkowego jest to, że można go przeznaczyć na dowolny cel.

Pierwszym krokiem, który musi wykonać kredytobiorca jest poszukanie odpowiedniej oferty kredytu. Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku kredytowego. Klient sam ustala o jaką kwotę wnioskuje i na ile rat chce rozłożyć kredyt. Wnioskując online można skorzystać z pomocy internetowych narzędzi jak kalkulatory czy porównywarki. Można się także wspomóc rankingami. Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego konsumenta uprościły cały proces ubiegania się o kredyty gotówkowe. Po rozpatrzeniu wniosku klienta bank rozpocznie weryfikację danych, która polega na sprawdzeniu informacji o kliencie i jego ewentualnych zaległościach we wcześniejszych spłatach. Wykorzysta do tego m.in. bazy danych w rejestrach BIK lub BIG. Potem następuje wydanie decyzji kredytowej, czy wniosek został przyjęty czy odrzucony.

Zbudowanie historii kredytowej (np. poprzez terminowe opłacanie raty kredytów, spłaty karta kredytowej) i wymagana zdolność kredytowa może przyspieszyć podjęcie decyzji przez bank o udzieleniu kredytu.

Ile czeka się na kredyt gotówkowy w banku?

To zależy od wielu uwarunkowań. Z całą pewnością klient powinien zadbać o swoją zdolność kredytową, ponieważ pozwoli to na przyspieszenie decyzji kredytowej. Równie ważna jest zbudowana historia kredytowa klienta. Bank sprawdza, czy kredytobiorca nie zalega ze spłatami za inne zobowiązania lub czy nie ma  poślizgów w opłatach. Dobrze jest o to zadbać zanim zdecydujemy się na pożyczkę w banku.

Jeżeli kredytobiorca spełnia wszystkie wymagania i otrzyma pozytywnie rozpatrzoną decyzję, to zostanie mu przyznany kredyt, o który wcześniej wnioskował. Istotne jest to czy wypełnił wniosek w oddziale banku czy online. W siedzibie banku wypłata środków pieniężnych może nastąpić w tym samym dniu lub następnego dnia. Jeśli wnioskujemy online, to możemy otrzymać przelew na konto osobiste nawet do 15 minut.

Warto nadmienić, że posiadanie konta osobistego w banku, w którym wnioskujemy o kredyt gotówkowy może przyspieszyć cały proces. Jest to duże udogodnienie dla banku jak i klienta, gdyż bank widzi całą historię przelewów na koncie osobistym kredytobiorcy. W połączeniu z dobrą historią i zdolnością kredytową wydanie decyzji przez bank jest wówczas tylko formalnością.

Od czego zależy czas oczekiwania na kredyt gotówkowy?

Poprawne wypełnienie wniosku i dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów może usprawnić i przyspieszyć proces ubiegania się o kredyt gotówkowy. Nie ulega wątpliwości, że czas oczekiwania na kredyt gotówkowy w dużej mierze zależy od paru czynników, które mogą przyspieszyć wydanie decyzji lub spowolnić. Z pewnością wpływa na to:

 • rodzaj wybranego kredytu – bank najszybciej podejmuje decyzje w sprawie kredytów gotówkowych udzielanych na niewielkie kwoty,
 • weryfikacja danych klienta – zależne od wewnętrznych procedur danego banku, który wnikliwie analizuje zdolność kredytową i wiarygodność kredytową klienta, a więc czy kredytobiorca posiada udokumentowane źródło dochodu, czy jego historia kredytowa jest dobrze zbudowana i czy nie posiada innych kredytów; weryfikacja w bazach danych BIK, BIG lub KRD,
 • sprawdzenie dokumentów, które zawiera wniosek,
 • liczba wniosków, które bank musi przeanalizować w danym czasie.

Tak więc na czas oczekiwania na kredyt gotówkowy wpływa wiele różnych czynników. To od nich może być uzależniony cały proces wnioskowania o kredyt i przyznania środków. Jeśli zależy nam na sprawnym i szybkim uzyskaniu kredytu warto zrobić to online, gdyż w tym przypadku proces przebiega najkrócej.

Pamiętajmy, że stacjonarne banki pracują od poniedziałku do piątku w określonych przez bank godzinach, więc wydłuża się czas na wydanie decyzji kredytowej.

Gdzie można uzyskać szybki kredyt gotówkowy?

Po szybki kredyt gotówkowy można ubiegać się w oddziale banku lub wypełniając prosty formularz wnioskowy na stronie internetowej. Jeżeli swobodnie poruszamy się po Internecie i mamy do niego dostęp poprzez komputer czy smartfon, to możemy śmiało poszukać ofert siedząc w domu na kanapie. Ciekawym i wygodnym sposobem na zdobycie dobrej oferty kredytu jest skorzystanie z internetowych narzędzi typu kalkulatory lub porównywarki ofert bankowych. Wpisując odpowiednią kwotę i ilość rat koniecznych do spłaty kredytu gotówkowego otrzymamy realną ofertę produktów bankowych. Otrzymamy także informację na temat kosztów, które trzeba ponieść w procesie wnioskowania o kredyt, czyli wysokości oprocentowania, całkowitego kosztu zobowiązania kredytowego oraz prowizji.

Kolejną metodą na zdobycie szybkich dodatkowych środków finansowych jest skorzystanie z pomocy doświadczonego agenta kredytowego, który posiada w swoim biurze ofertę kilku banków. Agent przeprowadza pełny wywiad z klientem i proponuje mu wypełnienie wniosku

Zaktualizowano: 13.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (11)


 • Avatar wa

  wa
  25.05.2021 17:06:28

  moja dziewczyna jest w ciąży nie mamy slubu jeszcze niedługo poród, ja pracuje w przemysle, wiec zarobki mam spore i umowa na stałe, ile mogę dostać najwięcej? potrzebuje wyremontować mieszkanie po rodzicach?? Który bank ma najlepszą oferte?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor wa
  25.05.2021 22:50:39

  Zachęcamy do złożenia wniosku, aby poznać realną ofertę.

 • Avatar waszcz

  waszcz
  24.05.2021 11:51:49

  banki strasznie utrudniają, wymyslaja ze to trzeba dostarczyć i to i tak w kólko już w 3 mi odmówili. Dali propozycje 1000 zł, ale co mi po takiej kwocie jak ja potzrebuje 10 tysi. ://

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor waszcz
  24.05.2021 17:31:48

  Wpływ na ostateczną ofertę ma wiele czynników. W przypadku zmiany kwoty kredytu mogła na to wpłynąć zdolność kredytowa tj. dochody do obecnych zobowiązań.

 • Avatar miś

  miś
  12.05.2021 12:36:38

  wziąłem telefon na abonament to tez liczy się do historii kredytowej? Nie mam innych rzeczy wziętych na raty ani pozyczki nigdy nie brałem.

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor miś
  12.05.2021 14:13:49

  Tak, raty kredytów bankowych w tym ratalnych raportowane są do bazy Biura Informacji Kredytowej co pozwala na budowanie historii kredytowej.

 • Avatar Oliwia

  Oliwia
  01.05.2021 18:42:34

  a czy u was można złozyc wniosek? mam na myśli kredyt 5 tys na 2 lata? Jakie jest oprocentowanie? Mam umowę tymczasową narazie, potem obiecano mi umowę o prace, panna bez dzieci, mieszkam sama, wynajmuje mieszkanie?

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor Oliwia
  01.05.2021 21:02:34

  Tak, na stronie można złożyć wniosek. Maksymalne oprocentowanie w ofertach wynosi aktualnie 7,2%.

 • Avatar vegan

  vegan
  10.04.2021 16:40:31

  Który bank ma lepszą ofertę kredytu gotówkowego? chodzi mi o koszty, żeby nie przepłacać.

  Avatar Ewelina Grzegorczyk

  Ewelina Grzegorczyk Autor vegan
  10.04.2021 18:38:44

  Zachęcamy do skorzystania z kalkulatorów kredytu gotówkowego, który zawierają aktualne oferty banków.

 • Avatar piter

  piter
  04.04.2021 13:22:55

  zlozyłem wniosek online bez problemu podałem nr tel bo był potrzebny do potwierdzenia i do godziny miałem pieniądze na koncie, i to w sobote, nieźle co :O

  Odpowiedź
Top