Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gdy jeszcze odwiedzaliśmy częściej placówki banków widzieliśmy tabliczkę z logo tej instytucji. Doniesienia medialne czasami dotyczą wysokości składek do BFG obowiązujących banki. Warto wiedzieć co to jest BFG i jak nas, jako klientów banków, chroni. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was garść informacji o tym jakże ważnym podmiocie na polskim rynku finansowym, włącznie z podaniem podstawy prawnej, dzięki której funkcjonuje. Przyjrzymy się również funkcjom, które pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Bankowy Fundusz Gwarancyjny został powołany do życia na mocy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z 1994 roku. Natomiast obecnie działa dzięki przepisom ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji z 2016 roku.
Aktualnie obowiązujący akt prawny określa BFG jako osobę prawną, która wykonuje zadania zapisane w ustawie. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie BFG, to instytucja, która zapewnia gwarancję ochrony depozytów w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Pomaga również tym bankom, którym grozi upadłość.
Jego organami są Rada oraz Zarząd. Rada Funduszu składa się z sześciu osób: przewodniczącego oraz pięciu członków. Przewodniczącym Rady oraz dwoma członkami są osoby, które są przedstawicielami ministra finansów. Dwoma członkami są osoby, które reprezentują prezesa NBP i zostały przez niego wydelegowane do zasiadania w Radzie. Pozostały zaś, jeden członek jest reprezentantem Komisji Nadzoru Finansowego. Obecnie jest to sam przewodniczący KNF-u. Kadencja Rady trwa 3 lata. Natomiast Zarząd Funduszu może składać się od 3 do 5-ciu członków, przy czym obowiązkowo muszą się tu znaleźć Prezes Zarządu wraz ze swoim Zastępcą. Wszystkie osoby, należące do Zarządu są powoływane i odwoływanie przez Radę Funduszu. Kadencja członków Zarządu również wynosi 3 lata.
Na czele BFG stoi Piotr Tomaszewski, Prezes Zarządu. W skład Zarządu wchodzi także:
Jeżeli chodzi o banki, będą to depozyty należące do:
Natomiast w przypadku SKOK-ów gwarancja obejmuje depozyty, których właściciele to:
Warto w tym miejscu powiedzieć, że pieniądze, które BFG przeznacza na gwarancję depozytów, pochodzą od banków, które współpracują z Funduszem. Muszą one co 3 miesiące płacić odpowiednią składkę na rzecz tak zwanego funduszu gwarancyjnego banków.
Ochrona środków na rachunkach bankowych nie obejmuje: funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów ubezpieczeń. BFG nie gwarantuje także środków, które należą do NBP, towarzystw funduszy inwestycyjnych, Skarbu Państwa oraz samego BFG.
WARTO WIEDZIEĆ
BFG ustala kwotę gwarancyjną na podstawie środków deponenta na dzień spełnienia warunku gwarancji wobec banku albo wobec kasy oszczędnościowo-kredytowej.
Kwoty gwarantowane przez BFG oraz sam stopień gwarancji zmieniały się w czasie. W latach 1995-2008 jedyną kwotą, gwarantowaną w stu procentach był jeden tysiąc euro. Poza tym Fundusz gwarantował 90% ochronę depozytów na poziomie od jednego tysiąca do 22 500 euro. Powyżej tej kwoty Fundusz nie zapewniał gwarancji.
28-go listopada 2008 roku w wyniku zmiany ustawy z 1994 roku o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, Fundusz zaczął gwarantować depozyty do 50-ciu tysięcy euro. Gwarancja była stuprocentowa.
Od 30-go grudnia 2010 roku, w wyniku kolejnej zmiany ustawy maksymalna kwota gwarantowana wynosi 100 tysięcy euro. W tej kwocie mieszczą się także odsetki liczone od dnia upadłości banku. Tak jest do dzisiaj. Obowiązująca gwarancja również wynosi sto procent. BFG zawsze będzie dokonywał wypłaty w polskiej walucie. To znaczy, że jeśli będzie zagrożony depozyt, na przykład o wartości 50-ciu tysięcy euro, to licząc przy aktualnym kursie, wynoszącym 4,44 złotego za 1 euro, właściciel depozytu dostanie 222 tysiące złotych.
Do kwoty 200 000 euro w ciągu 3 miesięcy od dnia wpływu środków na rachunek, BFG gwarantuje deponentom ich środki pieniężne, które pochodzą z:
Zaktualizowano:
Dodano:
Bank udzieli nam zobowiązania, gdy będziemy tego potrzebowali. Ale przecież ten rodzaj instytucji finansowej posiada znacznie szerszą gamę produktów niż tylko te, które tylko polegają na pożyczaniu pieniędzy. Zapewne każdy z nas słyszał już termin: depozyty bankowe. Będąc klientem banku (niezależnie(...)
Czytaj więcej