Dziś opiszemy Rekomendację R, a przede wszystkim jej nowelizację, która obowiązuje od stycznia 2022 roku. Na naszym blogu możesz też przeczytać artykuły, które dotyczą Komisji Nadzoru Finansowego, idei rekomendacji i podstaw prawnych tych dokumentów oraz Rekomendacji T i Rekomendacji S.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rekomendacja R jest dokumentem KNF, skierowanym do banków. Jej podstawą prawną, tak jak w przypadku pozostałych rekomendacji jest ustawa prawo bankowe. Rekomendację R można zdefiniować jako zbiór dobrych praktyk dotyczących porządku klasyfikacji ekspozycji kredytowych, szacowania oczekiwanych strat kredytowych oraz zarządzania ryzykiem kredytowym. Dokument ten wszedł w życie po raz pierwszy w 2011 roku.
Dnia 15 kwietnia 2021 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację R dotyczącą działania polskich banków. Dokument obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i dotyczy również oddziałów banków zagranicznych. Wyznacznikiem jest tutaj działalność banków na podstawie przepisów prawa polskiego. Wprowadzenie zmian konsultowano m.in.: z Narodowym Bankiem Polskim, Bankowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Ministerstwem Finansów. Nowelizacja Rekomendacji R nastąpiła w skutek pojawienia się Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 9 – Instrumenty Finansowe. Dokument ten wszedł w życie w 2018 r. i zmienił zasady zarządzania bankami. Zastosowanie MSSF 9 w praktyce dało nowe doświadczenia. Czerpiąc z nich Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła ogłosić nową Rekomendację R.
Szacowanie strat kredytowych to proces tylko z pozoru mało istotny z punktu widzenia konsumenta. Tak naprawdę powinniśmy wiedzieć na czym to polega. Czym zatem jest oczekiwana strata kredytowa?
Jest to współczynnik, na który składa się prawdopodobieństwo utraty wartości, wartość ekspozycji na moment utraty wartości oraz strata w przypadku utraty wartości. Zgodnie z zaleceniami KNF, zawartymi w nowelizacji banki muszą dokonywać takiej oceny straty kredytowej raz na miesiąc. Ponadto bank powinien zastosować swoje wewnętrzne regulacje procesu szacowania straty kredytowej, a także brać pod uwagę doświadczenia, jakie miał w przeszłości z zarządzania ryzykiem kredytowym oraz racjonowane, udokumentowane informacje na temat przewidywanego stopnia ryzyka kredytowego w przyszłości. Mówiąc prościej: dla klienta wynika z tego, że bank będzie bardzo dokładnie obliczał swoją możliwą stratę, a te wyliczenia będą zależne od wielu pobocznych czynników.
Kolejne zmiany pojawiły się w klasyfikacji ekspozycji kredytowych. Ekspozycje kredytowe są to bilansowe należności z tytułu kredytów, pożyczek i limitów (w tym również kart kredytowych), skupionych wierzytelności, czeków i weksli, zrealizowanych gwarancji, innych wierzytelności o podobnym charakterze oraz udzielone zobowiązania pozabilansowe, takie jak gwarancje czy poręczenia. Definicję ekspozycji kredytowych wprowadzono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 roku w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków.
Nowelizacja głosi, że banki:
Ostatnią, ważną kwestią jest wycena ekspozycji kredytowych i zabezpieczeń. Zmiany dotyczyły wprowadzenia powinności, według której banki przy wycenie ekspozycji kredytowych i zabezpieczeń mają brać pod uwagę rzetelne parametry prognozujące na przyszłość.
Powinny również odejmować odsetki naliczane od ekspozycji jak i dokonywać analiz w oparciu o czynniki makroekonomiczne. Wszystko to ma się odbywać w oparciu o modele, które wyznaczył MFFS 9. Pozwoli to na dokładniejsze i ostrożniejsze oszacowanie należności i zobowiązań banku, w przypadku, gdy udzieli on kredytu klientowi.
Nowelizacja Rekomendacji R zmieniła szereg zasad na rynku finansowym. Jest to informacja szczególnie cenna dla tych z Was, którzy właśnie zamierzają ubiegać się o kredyt. Należy pamiętać o tym, że zawsze warto spojrzeć na procedury i warunki uzyskania pożyczki również ze strony banku, których działanie a czasem odpowiedź odmowna mogą być niezrozumiałe. Rekomendacja R rozwiewa wszystkie wątpliwości, a wiedza jaką nam daje może okazać się przydatna, kiedy stajemy się kredytobiorcami.
Dodano:
Rekomendacja T jest dokumentem, dzięki któremu instytucje mogą zachować stabilność w sektorze bankowym. Kilkanaście lat temu KNF szybko dostrzegła zagrożenia płynące z braku regulacji w tym zakresie w kontekście kryzysu gospodarczego. Rekomendacja T wprowadziła nowe obowiązki dla banków w zakres(...)
Czytaj więcejRekomendacja S jest kluczowym dokumentem dla rynku kredytów hipotecznych. Za powstanie dokumentu odpowiedzialna jest Komisja Nadzoru Finansowego. Dokument ten zawiera regulację w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie, czyli dotyczy rynku kredytów hipotecznych. W c(...)
Czytaj więcejKomisja Nadzoru Finansowego. Określenie tej instytucji często pojawia się w doniesieniach medialnych czy argumentacji, że dana decyzja podyktowana jest wytycznymi KNF. W dzisiejszym wpisie na blogu odpowiemy czym jest KNF i jakie są jej funkcje. Równie często słyszmy o rekomendacjach KNF dla rynku. (...)
Czytaj więcej