W przypadku, gdy dochodzi o egzekucji długu na rzecz wierzyciela, komornik zajmuje na początek zazwyczaj rachunek bankowy dłużnika. O ile dochody są powyżej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, taka egzekucja będzie skuteczna. Jednakże osoby, które podbierają świadczenie na siebie lub na bliskich, z którymi mieszkają muszą pamiętać, że komornik nie może zając zasiłku pielęgnacyjnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest wówczas, gdy ktoś ciężko zachoruje i spełnia kryteria, by taki zasiłek otrzymywać. Rzecz jasna wiąże się to z dramatem - osobistym pacjenta oraz jego rodziny. Świadczenie pielęgnacyjne otrzyma osoba niepełnosprawna lub niesamodzielna, potrzebująca pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Dla bliskich i opiekunów jest to spory trud. Wiąże się nie tylko z obciążeniem finansowym, ale też niesie ze sobą zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Gdy do tej trudnej sytuacji dochodzi jeszcze dług i pojawiają się problemy z jego spłatą, można to nazwać iście hiobowym losem. Jednak nawet wobec takich kłopotów warto zachować jasny umysł i pamiętać, że świadczenie pielęgnacyjne będzie się liczyć do dochodów.
Niejednokrotnie jest tak, że osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną zajmuje się najbliższy członek rodziny. W wielu sytuacjach podopieczny jest osobą ubezwłasnowolnioną albo ma wspólne konto z opiekunem. Niekiedy może dojść do sytuacji, że dłużnik nie spłacił należności, które zaciągnął jeszcze wtedy, gdy był zdrowy. Wówczas to opiekun musi borykać się z problemem egzekucji komorniczej.
Polskie prawo jasno określa co może, a co nie może być przedmiotem zajęcia komorniczego. Art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego mówi m.in. o tym, że spod egzekucji wyłączone jest świadczenie rodzinne. Zasiłek pielęgnacyjny należy właśnie do świadczeń rodzinnych. Wobec tego komornik nie może zająć akurat tej części dochodu gospodarstwa domowego.
Mimo tego, że świadczenie pielęgnacyjne nie podlega zajęciu komorniczemu czasem może dojść do pomyłki. Komornik - zwłaszcza gdy zajmuje wspólne konto dłużnika i opiekuna - może nie odróżnić pieniędzy, które wpływają tam z tytułu wynagrodzenia za pracę bądź są oszczędnościami. Ale co zrobić w takiej sytuacji?
Wówczas najlepiej skontaktować się z komornikiem i wykazać, że w ramach kwoty, którą zajął znajduje się świadczenie pielęgnacyjne. Należy powołać się na przytoczony już wyżej art. 833 § 6 KPC.
Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie osobnego konta socjalnego. Można wskazać urzędowi miasta lub gminy (czyli podmiotowi wypłacającemu zasiłek) nr takiego rachunku bankowego. Zapytaj swój bank, czy masz możliwość założenia w nim konta socjalnego. Wówczas, jeśli zdarzyłoby się tak, że komornik będzie chciał zająć takie konto, bank powinien go poinformować, że na ten rachunek wpływają środki nie podlegające zajęciu komorniczemu.
Dodano: