BIK - czy warto dbać o swoją historię kredytową?

Opublikowano: 05 Cze 2019 Urszula Sokół 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W Polsce ok 25 mln Klientów ma historię kredytową w BIK, a nadal wiele osób nie wie, co to jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK to instytucja działająca od 1997 roku i została założona w celu gromadzenia, katalogowania i ud

BIK - czy warto dbać o swoją historię kredytową?

Ale co to jest BIK i dlaczego ma on taki wpływ na Twoją ocenę w instytucjach finansowych?

BIK to jednak nie tylko informacje o tym, że wzięliśmy kredyt czy pożyczkę, ale jedną z najważniejszych funkcji jest zbieranie informacji, jak z tych zobowiązań się wywiązujemy. W jaki sposób spłaciliśmy poprzednie kredyty/pożyczki najbardziej wpływa na naszą zdolność kredytową. Jeżeli byliśmy terminowi w regulowaniu swoich zobowiązań, rośnie nasza wiarygodność i jesteśmy postrzegani jako rzetelny Klient. Jeżeli natomiast w przeszłości mieliśmy kłopoty ze spłatą kredytu, jest to sygnał dla banku, że możemy nie być solidnym Klientem. Każde nasze zobowiązanie finansowe jest odnotowywane w BIK i buduje naszą historię kredytową, dlatego od momentu wzięcia pierwszego kredytu/pożyczki, zaczyna się tworzyć nasza własna historia kredytowa, która później jest dostępna dla nas i dla zewnętrznych podmiotów w formie BIK raportu.

Co zrobić, by posiadać dobrą historię kredytową?

Pamiętaj, aby wszystkie zobowiązania finansowe spłacać regularnie, dotrzymując ustalonych terminów regulowania kolejnych rat. Takie postępowanie gwarantuje nam, że nie trafimy na czarną listę BIK, a nasz BIK raport ukaże nas jako wiarygodnego kredytobiorcę. Ważne jest również, aby posiadać historię kredytową. Co to oznacza? Jeżeli nigdy nie zaciągaliśmy żadnych, choćby niewielkich zobowiązań finansowych, to będziemy niewiarygodni. Dobrze, jeśli w BIK znajdzie się ślad o tym, że mieliśmy zobowiązanie i spłacaliśmy je terminowo albo posiadamy je i nie mamy zaległości w regulowaniu. Jeżeli posiadasz debety/karty kredytowe nie należy przekraczać limitów, ponieważ one także wpływają na ocenę scoringową. Sprawdzaj, czy Banki w terminie usuwają informacje o spłaconych zobowiązaniach. Zobowiązania regularnie spłacane, najlepiej zostawić, aby budować pozytywną historię. Terminowość spłaty zobowiązań jest przekazywana przez instytucje finansujące w momencie, gdy staramy się o kredyt (zapytania do BIK), później po jego udzieleniu i spłacie oraz rejestrowana jest przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i ma ogromny wpływ na otrzymanie decyzji pozytywnej i/lub na atrakcyjniejsze warunki finansowania w przyszłości. Dla banków/instytucji finansowych dobra historia kredytowa ujawniona w BIK raporcie jest gwarancją wiarygodności i terminowej spłaty kredytu. Jeżeli Klient nie posiada opóźnień w spłacie, istnieje prawdopodobieństwo, że spłata kolejnych zobowiązań również będzie przebiegała prawidłowo.

Jak często informacje są aktualizowane w BIK?

Przekazywanie danych do BIK następuje w terminie nie dłuższy niż 7 dni, od momentu całkowitej spłaty zobowiązania, jego wygaśnięcia, stwierdzenia nieistnienia zobowiązania, korekty wysokości, aktualizacji innych informacji czy powstaniu nowego zobowiązania. BIK dokonuje aktualizacji przekazanych danych w ciągu maksymalnie 7 dni, co uwiocznione jest w raporcie BIK po jego pobraniu.

Jak długo dane są przechowywane w BIK?

Jeśli opóźnienie w spłacie Twoich kredytów przekroczyło 60 dni (i minęło 30 dni od momentu poinformowania Cię przez instytucję finansową o zamiarze przetwarzania danych bez Twojej zgody), wówczas BIK może przetwarzać te dane przez 5 lat od momentu zamknięcia rachunku (spłaty zobowiązania). Dodatkowo zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe, dane dotyczące wszystkich kredytów mogą być przetwarzane w BIK przez 12 lat od dnia ich spłaty dla celów stosowania metod statystycznych. Nie jest tu potrzebna Twoja zgoda, ponieważ te dane w żaden sposób nie wpływają na Twoją indywidualną historię kredytową. Zgodę na przetwarzanie danych o konkretnym kredycie możesz wyrazić z momencie podpisywania umowy. Jeśli to zrobisz, dane na temat Twojego spłaconego kredytu będą udostępniane instytucjom finansowym sprawdzającym Twoją historię kredytową w BIK (pobierającym BIK raport) przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie, jednak nie dłużej niż 5 lat, lub do czasu, aż ją odwołasz (możesz to zrobić w każdej chwili).

Poniżej kilka wskazówek, których warto przestrzegać, aby nasza historia kredytowa była prawidłowa:

WSKAZÓWKA NR 1:

Jeżeli nigdy nie zaciągałeś kredytu/pożyczki lub innego zobowiązania, to również nie jest dobrze, ponieważ jesteś dla banków zagadką i nie mogą przeanalizować Twojej wiarygodności. Tylko pamiętaj, jeżeli już otworzysz debet na koncie, weźmiesz kartę kredytową, kredyt ratalny, kredyt/pożyczkę – to pamiętaj o spłacie terminowej.

WSKAZÓWKA NR 2:

Warto zarejestrować się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), aby kontrolować informacje, które pojawiają się o Tobie w tej bazie.

WSKAZÓWKA NR 3:

Jeżeli posiadasz debet/kartę kredytową – pamiętaj, aby ich nie przekraczać, ponieważ to również wpływa na obniżanie Twojej punktacji w BIK.

WSKAZÓWKA NR 4:

Jeżeli wiesz, że będziesz miał problem ze spłatą, poinformuj wcześniej bank, aby przygotował rozwiązanie tego problemu, np. zmiana harmonogramu itp., jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z naszym Doradcą, który poprowadzi Cię przez ten etap.

WSKAZÓWKA NR 5:

Aby dbać o swoją historię, warto również po spłacie poprosić o potwierdzenie zamknięcia zobowiązania, aby uniknąć niespodzianek, np. 7 zł niedopłaty, która będzie się ciągnęła miesiącami i psuła nam historię w BIK.

Jeżeli nie wiesz, jak zweryfikować swoją historię kredytową, jak przeczytać raport pobrany z BIK, jak wyprostować swoją historię itp. - zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy pomogą w każdym przypadku, abyś mógł cieszyć się dobrą historią kredytową.

Jak mogę sprawdzić swoją historię w BIK i czy BIK jest za darmo?

BIK nie jest za darmo — ani dla konsumenta lub firmy pobierającej swój raport, ani dla instytucji finansującej, która sprawdza potencjalnego Klienta. Za raport BIK trzeba zapłacić. Konsument sprawdza raport logując się do systemu BIK. Logowanie BIK jest bardzo intuicyjne. Wystarczy stworzyć swój profil w systemie BIK. Logowanie BIK następuje poprzez podanie danych identyfikacyjnych oraz przesłanie skanu swojego dowodu osobistego celem uwiarygodnienia swojej osoby. Po zatwierdzeniu przez BIK można się logować. Ile kosztuje raport BIK dla konsumenta? Najtańsze jedno pobranie kosztuje 39 PLN, ale można też kupić pakiet — np. 12 pobrań raportu BIK za 99 PLN. BIK oferuje również szereg usług dodatkowych np. BIK Alert. BIK Alert to usługa, w ramach której ostaniemy powiadomieni, jeżeli ktoś dokona wpisu o nas do systemu BIK. BIK Alert może się przydać, aby mieć pewność, że np. ktoś nie ukradł naszej tożsamości i wziął kredyt lub pożyczkę na nasz dowód osobisty. Dzięki BIK Alert możemy spać spokojnie.

Logowanie BIK dla Instytucji

Firma finansująca, czyli bank lub firma pożyczkowa korzystają z logowania BIK automatyczne. Najczęściej podpisują umowę z BIK, integrują się przez API i to system wykonuje logowanie BIK. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy mogą podejmowac decyzje kredytowe w sposób zautomatyzowany. 

Zaktualizowano: 20.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top