Jak zrezygnować z pożyczki? Czy to jest możliwe?

13 Lis 2019 Wojciech Zieliński 5 min. czytania

Kategoria: PożyczkiKredyty

Każdemu z nas zdarzył się poryw chwili. Kupiliśmy coś, a potem przemyśleliśmy sprawę i uznaliśmy, że tego nie potrzebujemy lub wymienimy na coś innego. Podobnie może być z pożyczką – weźmiemy pożyczkę, po czym stwierdzimy, że jednak jej nie potrzebujemy lub znaleźliśmy, albo pojawiła się lepsza oferta. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy mogę odstąpić od pożyczki?

Ustawa o kredycie konsumenckim

Głównym dokumentem, który reguluje udzielanie kredytu konsumenckiego jest ustawa o kredycie konsumenckim z roku 2011. Zgodnie z definicjami zawartymi w ustawie kredytem konsumenckim jest również pożyczka udzielana przez instytucję pozabankową. Ustawa dużą wagę przykłada do obowiązku informacyjnego w stosunku do Klienta, który to spełnić muszą kredytodawca oraz pośrednik kredytowy. W ustawie zawarty jest również szereg zapisów dotyczących praw konsumenta w związany z zaciąganym zobowiązaniem. Jednym z takich praw, jest prawo do odstąpienia.

Rezygnacja z pożyczki, czyli odstąpienie

Kwestie związane z odstąpieniem od umowy kredytu konsumenckiego reguluj art. 53 oraz art. 54 ustawy. W art. 53 pkt. 1 mamy zapis:

1.    Konsument ma prawo, bez podania przyczyny, do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.

 

Zgodnie z ustawą Klient, który zaciągnął zobowiązanie w terminie 14 dni od podpisania umowy może się rozmyślić o odstąpić od umowy. Czy odstąpienie niesie za sobą jakieś konsekwencje? Wątpliwośc wyjaśnia art. 54 pkt. 1:

1.     Konsument nie ponosi kosztów związanych z odstąpieniem od umowy o kredyt konsumencki, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu.

 

Kredytodawca nie może pobrać od konsumenta żadnych opłat związanych z odstąpieniem o kredyt konsumencki, np. kredyt gotówkowy. Wszystkie opłaty i prowizje naliczone Klientowi muszą zostać zatem zwrócone lub umorzone. Jedyne co kredytodawca może naliczyć konsumentowi, to odsetki za czas, w którym ten korzystał z pieniędzy. Jeżeli zatem w okresie 7 dni od podpisania umowy odstąpiłem od jej postanowień i następnie w czasie 5 dni zwróciłem środki na rachunek instytucji, to realnie w świetle ustawy korzystałem z pieniędzy 12 dni. Za taki okres kredytodawca naliczy i potrąci mi odsetki. 

odstąpienie od pożyczki

Zwrot środków po odstąpieniu

Oczywiście odstąpienie od kredytu konsumenckiego wiąże się z potrzebą oddania 100 % środków, które Klient wziął w ramach pożyczki. Zasady zwrotu reguluje art. 54 pkt. 2 i 3:

2.    Konsument zwraca niezwłocznie kredytodawcy kwotę udostępnionego kredytu wraz z odsetkami, o których mowa w ust. 1, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

3.    Dniem spłaty kredytu jest dzień przekazania środków pieniężnych kredytodawcy przez konsumenta.

 

30 dni – w takim okresie od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy Klient musi zwrócić środki wraz z odsetkami za okres, w którym korzystał z kapitału. 

Co jeżeli nie zmieszczę się w terminie?

Odstąpienie będzie skuteczne tylko jeżeli zmieszczę się w ustawowym terminie 14 dni. Co potem? Oczywiście, kredyt lub pożyczka mogą zostać przez Klienta spłacone w dowolnym momencie. Po terminie 14 dni jednak instytucja finansująca nie umorzy Klientowi opłat i prowizji z tytułu zaciągnięcia zobowiązania. Jeżeli np. zdecydowaliśmy na skredytowanie prowizji, to przypadku wcześniejszej spłaty może się okazać, że będziemy mieli do oddania więcej niż pożyczyliśmy.  

RANKING POŻYCZEK ONLINE wnioskomat.com LISTOPAD 2019 (dla kwoty 7500 PLN)

eurolan

7 500

Kwota

10 430,50

Kwota do zapłaty

60 m-c

Okres

89,67 %

RRSO

supergrosz

7 500

Kwota

15 198,98

Kwota do zapłaty

48 m-c

Okres

48,59%

RRSO

aasa

7 500

Kwota

13 091,53

Rata

24 m-c

Okres

80,28%

RRSO

hapipożyczki

7 500

Kwota

9 012,00

Rata

24 m-c

Okres

9,72%

RRSO

 

Dobra decyzja to przemyślana decyzja

Decyzja o wzięciu kredytu lub pożyczki powinna zostać bardzo dobrze przemyślana. Jeżeli przeanalizujemy oferty dostępne dla nas na rynku, zastanowimy się nad tym, która jest dla nas najlepsza, sprawdzimy czy nas stać na to, aby spłacać ratę to powinniśmy czuć się bezpiecznie z wyborem i nie myśleć o odstąpieniu od umowy.
 

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena artykułu / gł.

Komentarze (0)


Artykuły powiązane

Kredyt bankowy, czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

Kredyt bankowy, czy pożyczka pozabankowa. Co wybrać?

22 Sie 2019Autor: Wojciech Zieliński

Szeroka oferta na rynku finansowania nie zawsze działa na korzyść osoby, która stara się o kredyt lub pożyczkę. Oczywiście, można stwierdzić, że lepiej mieć wybór niż go nie mieć. Ale z drugiej strony łatwiej też wybrać spośród 15 (...)

Czytaj więcej
W duecie jest łatwiej. Czym jest pożyczka z gwarantem

W duecie jest łatwiej. Czym jest pożyczka z gwarantem

23 Lip 2019Autor: Wojciech Zieliński

Kim jest gwarant? W jakich sytuacjach warto skorzystać z jego pomocy? Kiedy bank lub firma pozabankowa poprosi mnie o gwaranta? Jakie produkty z gwarantem są wiodące na rynku pozabankowym? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czytaj więcej
Najlepsza pożyczka? Co to znaczy i jak ją wybrać?

Najlepsza pożyczka? Co to znaczy i jak ją wybrać?

09 Lip 2019Autor: Anna Łysek

Gdy brakuje pieniędzy, należy zastanowić się nad jak najlepszym rozwiązaniem, czyli wybrać najlepszą pożyczkę gotówkową. Jeśli nie chcesz pożyczać od znajomych, a tradycyjne metody pożyczki bankowej nie wchodzą w grę z powodu braku zdolności kredytowej, naprzeciw potrzebom (...)

Czytaj więcej
Spłata pożyczki pozabankowej - jak może wyglądać harmonogram?

Spłata pożyczki pozabankowej - jak może wyglądać harmonogram?

25 Maj 2019Autor: Wojciech Zieliński

Kiedy Klient w ocenie swojej zdolności kredytowej zaczyna przekraczać poziom akceptowany przez Bank, musi zacząć szukać finansowania na rynku pozabankowym. Rynek ten oferuje obecnie wiele różnych produktów, podzielonych pod kątem okresu, na któr

Czytaj więcej
Top