Spłata pożyczki pozabankowej

Opublikowano: 25 Maj 2019 Urszula Sokół 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Kiedy Klient w ocenie swojej zdolności kredytowej zaczyna przekraczać poziom akceptowany przez Bank, musi zacząć szukać finansowania na rynku pozabankowym. Rynek ten oferuje obecnie wiele różnych produktów, podzielonych pod kątem okresu, na który pożyczamy, ilości rat pożyczkowych oraz także ceny jaką nam przyjdzie za pożyczone pieniądze zapłacić.

spłata pożyczki harmonogram

Spłata pożyczki, a rodzaje produktów

Generalnie produkty występujące na rynku pozabankowym możemy podzielić na dwie kategorie – produkty jednoratalne tzw. chwilówki oraz produkty wieloratalne. W każdym z nich spłata pożyczki będzie wyglądała inaczej. Produkt jednoratalny charakteryzuje się tym, że Klient dziś otrzymuje pieniądze, a a spłata pożyczki następuje w całości – w jednej racie, w określonym okresie. Ten okres zazwyczaj jest krótki i trwa standardowo 30 dni. W ramach produktów wieloratalnych Klient może spłacać kapitał pożyczki w najczęściej równych ratach kapitałowo – odsetkowych w okresie wskazanym w umowie. Ten okres jest z reguły krótszy niż okres w kredycie bankowym i standardowo zawiera się w przedziale 12 – 36 miesięcy. Klient zatem ma pewność, że płacąc raty zgodnie z harmonogramem w przewidzianym czasie, spłaci swoje zobowiązanie. Raty są rozłożone na miesiące, ale zdarzają się produkty, w których Klient płaci ratę tygodniową.

Zobowiązanie widoczne w BIK

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zbiera wszystkie informacje o zobowiązaniach i kulturze płatniczej zobowiązań wszystkich Polaków. W raporcie BIK znajdziemy zatem m.in. informacje o tym ile każdy ma kredytów i pożyczek, jakie to są kredyty, jaka jest wysokość wszystkich zobowiązań oraz jak Klient kredyty i pożyczki spłaca. Do BIKu obowiązkowo raportują wszystkie banki oraz większość instytucji pozabankowych. Biuro Informacji Kredytowej dodatkowo nadaje Klientowi swój wewnętrzny scoring budowany na podstawie analizy wszystkich danych zebranych o kredytobiorcy. Warto dbać o jak najlepszą punktację w BIK, ponieważ weryfikacja tej bazy jest jednym z podstawowych elementów oceny zdolności kredytowej Klienta przez kredytodawcę.

Klient wnioskuje o kredyt lub pożyczkę. Co, jeśli nie spłacę pożyczki?

Kiedy dostanę kredyt? Elementów, które stanowią odpowiedź na to pytanie, jest wiele. Otrzymam kredyt, gdy mam stabilny dochód. Otrzymam kredyt, gdy dobrze spłacam swoje zobowiązania. Otrzymam kredyt, jestem płynny finansowo, czyli stać mnie na jego spłatę. No właśnie, jak zatem instytucja stwierdzi, czy stać mnie na spłatę zobowiązania? Przeanalizuje moje dochody i wydatki. A jednym z moich wydatków będą raty kredytów, które zaciągam. Bank lub firma pożyczkowa złożą zatem zapytanie w BIK i sprawdzą ile rat miesięcznie płacę – zarówno rat w kredytach w pożyczkach wieloratalnych, jak i pożyczkach jednoratalnych. I tu pamiętajmy, że decydując się na pożyczkę jednoratalną, muszę mieć świadomość tego, że cała jej wysokość będzie stanowić ratę i w ten właśnie sposób zostanie zaraportowana do BIKu. Teoretycznie nie będzie problemu, jeśli spłacę ją w terminie. Jeśli jednak nie spłacę, będzie dalej widniała w raporcie i pomniejszała moją zdolność kredytową.

Przeanalizujmy to na przykładzie

Załóżmy, że mamy dwóch Klientów. Każdy z nich zarabia 5 tyś PLN netto i każdy z nich bierze pożyczkę w wysokości 2,5 tyś PLN. Pierwszy wybiera opcję wieloratalną na okres 12 m-c. Jego przykładowa rata będzie wynosić 208 PLN (przy założeniu pożyczki za 0%) – taka wysokość zobowiązania miesięcznego zostanie zaraportowana do BIK. Drugi Klient natomiast bierze pożyczkę jednoratalną. Rata tego Klienta wynosić zatem będzie 2500 PLN (przy założeniu pożyczki za 0%) i taka wysokość zostanie zaraportowana do BIK. Różnica? Z punktu widzenia zdolności kredytowej obu Klientów ogromna. W pierwszym przypadku bowiem rata Klienta stanowi zaledwie 4% całości jego dochodu. Klient ten zatem posiada przestrzeń na kolejne zobowiązania. W drugim natomiast rata stanowi 50% dochodu Klienta i może go ‘zamknąć’ na możliwość otrzymania kolejnego kredytu lub pożyczki.

Jak będzie wyglądała spłata pożyczki po śmierci pożyczkobiorcy?

W przypadku śmierci pożyczkobiorcy cały majątek oraz długi dziedziczą spadkobiercy. To na ich barkach będzie zatem spłata pożyczki po śmieci pożyczkobiorcy. Zawsze jednak spadkobircy mogą nie przyjąć spadku. Wtedy nie będą odpowiedzialni za spłatę zobowiązań, tym bardziej że spłata pożyczki po śmierci pożyczkobiorcy do najbardziej komfortowych sytuacji nie należy.

Czy mogę spłacić pożyczkę przed terminem?

Spłata pożyczki przed terminem zawsze musi być możliwa. Pożyczkodawcę obliguje do tego ustawa o kredycie konsumenckim, która jasno traktuje o spłacie pożyczki przed terminem. Pożyczkobiorca ma do tego prawo w każdym momencie trwania pożyczki od jej początku. Kredytodawca może oczywiście zarządać stosownej opłaty za spłatę pożyczki przed terminem. Ta jednak będzie stanowiła zaledwie niewielki procent całego zobowązania.

Niuanse na rynku najlepiej zna Agent

Podany przykład pokazuje, że nawet przy braniu prostej pożyczki warto porozmawiać ze specjalistą, który nie tylko pomoże w wyborze właściwego produktu, ale również poinformuje o wszystkich jego wadach i zaletach. I nie mamy tu oczywiście na celu pokazać, że pożyczki jednoratalne są złe, a jedynie uświadomić, że wzięcie każdego finansowania niesie za sobą pewne konsekwencje, z których Klient musi sobie zdawać świadomości. Dlatego wnioskomat.com został stworzony tak, aby każdy Klient po wypełnieniu jednego wniosku i otrzymaniu realnych ofert finansowania z instytucji kredytowych otrzymał wsparcie Agenta lub Pośrednika kredytowego w wyborze najlepszej z nich.

Zaktualizowano: 01.09.2022

Dodano: 25.05.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Karencja w spłacie kredytu? Co to jest? Jak działa?

Karencja w spłacie kredytu? Co to jest? Jak działa?

18 Lip 2022Autor: Urszula Sokół

Czasem zdarza się, że Klient zweryfikowany przez bank jako osoba posiadająca zdolność do spłaty kredytu hipotecznego ma problemy z płynnością finansową i nie jest w stanie spłacać zobowiązania terminowo. Wtedy z pomocą przychodzi szereg mechanizmów pomocowych, a jednym z nich jest właśnie karencja. (...)

Czytaj więcej
Co to są wakacje kredytowe? Nowe zasady wakacji kredytowych 2022

Co to są wakacje kredytowe? Nowe zasady wakacji kredytowych 2022

13 Cze 2022Autor: Urszula Sokół

Kredyty i pożyczki przez wiele lat były popularnym produktem finansowania zarówno bieżących potrzeb, jak i długoterminowych celów. Jednak każde zaciągnięcie zobowiązania - niezależnie od jego celu - ma swoje konsekwencje na przyszłość. W obliczu niespodziewanych sytuacji życiowych banki oferują(...)

Czytaj więcej
Top