Co to są wakacje kredytowe?

Opublikowano: 02 Wrz 2020 Sylwia Chrószcz 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kredyt w dzisiejszych czasach jest produktem, który posiada większość z nas. Niestety spora część osób nie radzi sobie z regularną spłatą zadłużenia co ma swoje konsekwencje na przyszłość. W obliczu niespodziewanych sytuacji życiowych banki oferują swoim klientom tzw. „wakacje kredytowe”.

wakacje kredytowe

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to nic innego jak odroczenie spłaty kredytu na określony czas. Odroczenie spłaty kredytu może być rozumiane przez banki na dwa sposoby. Może to być odroczenie spłaty raty kapitałowej i odsetkowej lub tylko jej części kapitałowej kredytu wtedy trzeba spłacać część raty, która składa się z odsetek. Warunki korzystania z odroczenia rat są inne w każdym banku. Najczęściej spłata rat odraczana jest na okres 3 miesięcy, ale niektóre banki zgadzają się na zawieszenie spłaty nawet na 6 miesięcy.

Jakie są warunki wakacji kredytowych?

Prawie każdy bank oferuję wakacje kredytowe na swoich warunkach. Warto przed podpisaniem umowy kredytowej zapoznać się z zasadami odroczenia rat w wybranym przez nas banku.

Trzeba pamiętać, że wakacje kredytowe nie anulują rat kredytu gotówkowego czy kredytu hipotecznego tylko je przesuwają w czasie. Będziemy musieli spłacić te raty w przyszłości. Czas kredytowania wydłuży się niż był zakładany w pierwotnym czasie harmonogramu.

Jakie są koszty ponoszone przy odroczeniu rat?

Wnioskowanie o wakacje kredytowe jest w większości banków i dla większości kredytów bezpłatne. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorca nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Wszystko zależy od wybranego przez kredytobiorcę wariantu:

  • całkowicie zawiesić spłatę rat kredytowych,
  • spłacać wyłącznie raty odsetkowe, wtedy koszt ogólny kredytu wynikający z jego zawieszenia wzrośnie,
  • spłacać wyłącznie raty kapitałowe, wtedy koszt ogólny kredytu wynikający z jego zawieszenia wzrośnie.

W rezultacie koszty za przesunięte raty wzrosną. Co więcej, kosztem dla kredytobiorcy jest też wydłużenie okresu trwania umowy kredytowej.

Zalety i wady wakacji kredytowych

Największą zaletą wakacji kredytowych jest możliwość utrzymania płynności finansowej w trudnym dla nas okresie. Należy jednak pamiętać, że pojawi się konieczność poniesienia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji należy przemyśleć, czy na pewno nie poradzimy sobie bez nich i czy stać nas na poniesienie dodatkowych kosztów.

Wakacje kredytowe a COVID-19 

Z powodu pandemii wiele osób doświadczyło dużych problemów z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań, kredytów czy pożyczek. Na szczęście każdy, kogo dotknęły skutki powszechnej izolacji i wprowadzonych przez rząd obostrzeń mógł liczyć na odroczenie spłaty rat kredytowych. Zgodnie z rekomendacją Prezydenta RP  w kwestii wprowadzenia ulg kredytowych dla Polaków ze względu na pandemię koronawirusa Związek banków Polskich (ZBP) 16 marca 2020 roku przedstawił na konferencji wypracowane wspólnie przez 15 banków rozwiązania. Wtedy też każdy bank w Polsce przygotował swoją ofertę odroczenia raty w dużej mierze wykorzystując rozwiązania on-line bez konieczności wizyty w placówce banku.

Zaktualizowano: 26.08.2021

Dodano: 02.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Co dalej z wakacjami kredytowymi?

Co dalej z wakacjami kredytowymi?

02 Sty 2021Autor: Urszula Sokół

Rok 2020 przyniósł wiele zmian w życiu wielu kredytobiorców. Sprawił też, że termin wakacje kredytowe stał się jednym z popularniejszych zwrotów wpisywanych w wyszukiwarkach. Jak już wspominałam, w jednym z artykułów kilka miesięcy temu, osobiście nie lubię tego stwierdzenia. Wakacje wszak powinny kojarzyć, że z czasem beztroski. Z drugiej jednak strony termin moratorium kredytowego nie zrobiłby pewnie aż takiej kariery. Jak wakacje kredytowe będą wyglądać w 2021 roku? Trudno to powiedzieć ze 100% pewnością, ponieważ w 2020 roku zadziały się rzeczy i zjawiska, których skali nikt nie przewidywał.

Czytaj więcej
Koniec wakacji i koniec wakacji kredytowych. Co dalej?

Koniec wakacji i koniec wakacji kredytowych. Co dalej?

04 Wrz 2020Autor: Urszula Sokół

Rok 2020 jest specyficzny pod wieloma względami. Wiosna upłynęła nam w izolacji. Dla wielu naszych czytelników wydarzenia związane z pandemią skutkowały również utratą pracy albo znacznym ograniczeniem wpływów do domowego budżetu. Dziś u progu jesiennych miesięcy, kiedy wakacje się skończyły chcemy podpowiedzieć: co dalej, kiedy upłynęły zarówno letnie wakacje, jak również tzw. „wakacje kredytowe”?

Czytaj więcej
Top