Karencja w spłacie kredytu? Co to jest? Jak działa?

Opublikowano: 03 Gru 2019 Wojciech Zieliński 7 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseKredyty hipoteczneKredyty

Bank to instytucja, która udziela finansowania Klientom posiadającym zdolność kredytową, czyli możliwość spłaty zobowiązania. Poziomów analizy zdolności kredytowej jest kilka, ale najważniejsze to weryfikacja płynności finansowej Klienta, stabilności dochodu oraz kultury płatniczej Klienta, czyli tego, jak spłaca swoje obecne zobowiązania. Bank musi ocenić Klienta na podstawie zaświadczeń, czyli liczy się dla banku tylko to co można udokumentować. Czasem jednak zdarza się, że Klient zweryfikowany przez bank, jako osoba posiadająca zdolność do spłaty kredytu łapie jakąś chwilową zadyszkę i nie jest w stanie spłacać zobowiązania terminowo. Wtedy z pomocą przychodzi szereg mechanizmów restrukturyzacyjnych, a jednym z nich jest właśnie karencja. Na czym polega?

Jak Klient płaci kredyt?

Każdy kredyt posiada kilka elementów charakterystycznych. Takim elementem np. będzie rata, okres spłaty czy też harmonogram spłaty. Najpopularniejszym rodzajem raty, a co za tym idzie również harmonogramu spłaty będzie rata kapitałowo odsetkowa. Klient otrzymuje w momencie podpisywania umowy harmonogram spłaty kredytu, który zawiera informację o ilości rat (czyli okresie), wysokości raty. W harmonogramie uwidoczniony jest również podział każdej raty na cześć kapitałową i odsetkową. Klient może zatem zobaczyć jak będzie zmieniał się udał tych dwóch wartości na przestrzeni spłaty kredytu. To właśnie z tematem raty, a w szczególności jej części kapitałowej i odsetkowej powiązane jest pojęcie karencji. 

Co to jest karencja w spłacie kredytu?

Karencja to możliwość zawieszenia na ustalony okres spłaty części kapitałowej raty. Klient zatem działając w porozumieniu z bankiem zobowiązany będzie do płacenia tylko odsetek od aktualnego salda zadłużenia kredytu. Saldo do nie będzie się zmieniać w czasie karencji, ponieważ Klient nie będzie płacił raty kapitałowej, a co za tym idzie nie będzie spłacał kapitału. Rata odsetkowa powinna być zatem stała w trakcie trwania zawieszenia spłaty. Rata może się zmienić na skutek zmiany WIBOR, który jest integralną częścią oprocentowania kredytu. Sytuacja dotyczy oczywiście kredytów liczonych w oparciu o oprocentowanie zmienne. 

karencja wakacje kredytowe

Co daje karencja?

Karencja daje możliwość optymalizacji wysokości raty. Jest zabiegiem krótkoterminowym, ponieważ bank nie zgodzi się na przedłużanie jej w nieskończoność. Instytucja pozwoli maksymalnie na kilka miesięcy zawieszenia spłat kapitału. Po tym okresie, Klient będzie musiał powrócić do spłaty rat kapitałowo odsetkowych. Ile może trwać karencja? Wszystko zależy od konkretnej instytucji, produktu i indywidualnych ustaleń. Standardowo jednak mieści się w okresie 3 miesięcy, a w szczególnych przypadkach nie przekracza 6. 

Co zyskamy dzięki karencji?

Finansowo nie zyskamy nic. Karencja bowiem okroczy nam moment spłaty kredytu o okres zawieszenia spłaty kapitału. To oznacza z kolei, że całkowita kwota do zapłaty wzrośnie o odsetki zapłacone w okresie karencji. Mechanizm ten nie został jednak wymyślony, aby oszczędzić pieniądze Klienta. Jego główną ideą jest bowiem to, aby Klient otrzymał czas. Czas na odzyskanie lub zwiększenie swojej płynności finansowej do poziomu pozwalającego na zapłatę pełnej raty kredytu. Dzięki karencji zyska jednak również instytucja finansująca. Gdyby Klient nie zapłacił raty, to bank musiałby zakwalifikować go do grona Klientów niepłacących i uruchomić proces windykacyjny. To z kolei negatywnie wpływa na portfel kredytowy banku, jego kondycję finansową i wreszcie postrzeganie wśród inwestorów na rynku finansowym. Dzięki karencji Klient dalej płaci ratę. Kredyt jest zatem w koszyku najlepiej spłacających się zobowiązań w portfelu kredytowym banku. 

Kiedy karencja dla Klienta? W kredycie hipotecznym

Możemy wyróżnić kilka sytuacji, w których karencja ma zastosowanie i sens. Pierwsza z nich to rozpoczęcie spłaty kredytu hipotecznego w przypadku, w którym jest zaciągany na budowę domu lub remont. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że wziąłem kredyt na zakup bliźniaka u developera i jego remont. Bank będzie wypłacał kredyt w transzach – najpierw na zakup, następnie transze remontowe zgodnie z postępem prac. Od momentu zakupu domu do momentu wprowadzenia pewnie minie kilka miesięcy. W tym czasie, Klient z jednej strony będzie musiał płacić ratę kredytu, utrzymywać nowy dom, z drugiej gdzieś mieszać przed przeprowadzką w nowe miejsce. Taka sytuacja może być trudna do udźwignięcia dla budżetu domowe. Bank, rozumiejąc potrzeby Klientów, najpewniej zgodzi się na karencję w spłacie kapitału. Karencja ta zostanie ustalona czasowo i wpisana do umowy. Dzięki temu rozwiązaniu Klient przez pierwsze 6 miesięcy spłaca jedynie odsetki, a dopiero po tym okresie wchodzi w spłatę pełnej raty kapitałowo odsetkowej. 

Problem z płynnością

Klasycznym modelem zastosowania karencji będzie również problem z płynnością finansową. W sytuacji utraty pracy Klient może mieć problem w regulowaniu zobowiązań na czas. Najgorsze co można zrobić  to próba uciekania przed odpowiedzialnością. Zawsze w sytuacji zagrożenia dotrzymania terminu spłaty należy udać się do banku i poprosić o zastosowanie działania restrukturyzacyjnego. Bankowi wszak również zależy, aby Klient nie uciekał ze spłatą, a spłacał – przynajmniej odsetki.

RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH wnioskomat.com GRUDZIEŃ 2019 (dla kwoty 50 000 PLN na okres 60 miesięcy)

bnp praibas

1114,84

Rata

7,99%

Oprocentowanie

9,99%

Prowizja

12,90 %

RRSO
alior logotyp

1165,84

Rata

9,99%

Oprocentowanie

8,99%

Prowizja

15,04%

RRSO
getin logotyp

1179,99

Rata

9,99%

Oprocentowanie

9,99%

Prowizja

15,70%

RRSO

Karencja, a wakacje kredytowe

Szczególnie w reklamach, często używane jest pojęcie „wakacje kredytowe”. Te są niczym innym jak karencją w spłacie kredytu. To ważna informacja dla kredytobiorcy, ponieważ słysząc słowo „wakacje” może sądzić, że chodzi o przerwę w spłacie całości raty. Nic bardziej mylnego – bank zawsze co najmniej będzie wymagał od nas spłaty odsetek od aktualnego salda zadłużenia. 
 

Zaktualizowano: 07.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować samochód.

Kredyt samochodowy, gotówkowy czy odnawialny? Jak sfinansować samochód.

01 Lip 2019Autor: Wojciech Zieliński

Większość z nas marzy o czterech kółkach. Nie zawsze mamy odłożoną gotówkę na ten cel i wówczas pojawia się pytanie – jaki sposób finansowania tej inwestycji będzie dla nas najkorzystniejszy?

Czytaj więcej
Czy poprzez wnioskomat.com możesz dostać najlepszy kredyt bankowy?

Czy poprzez wnioskomat.com możesz dostać najlepszy kredyt bankowy?

19 Cze 2019Autor: Krzysztof Rzepka

Sytuacje, w których zaczynamy poszukiwać finansowania, możemy podzielić na trzy główne kategorie, które determinują to, po jaki produkt sięgniemy. Pierwsza z nich wynika z chęci zaspokojenia jakiejś materialnej potrzeby - szukamy pieniędzy n

Czytaj więcej
Odpowiedzialne pożyczanie przez internet

Odpowiedzialne pożyczanie przez internet

24 Kwi 2019Autor: Wojciech Zieliński

Czy pożyczanie pieniędzy przez internet to szansa czy zagrożenie? A jak zagrożenie to dla kogo – Klienta czy instytucji finansującej? Jak zabezpieczyć się, aby pożyczanie przez internet było bezpiecznie dla każdej ze stron. Zapraszamy do lektury artykułu o bezpiecznym i odpowiedzialnym poży(...)

Czytaj więcej
Top