Polonia zastąpi WIBOR? Likwidacja stawki WIBOR

Opublikowano: 14 Cze 2022 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Inflacja na poziomie 13,90% - takiego odczytu dokonał Główny Urząd Statystyczny 31 maja 2022 roku. Prognozy są jeszcze gorsze. Możemy spodziewać się, że już wkrótce inflacja osiągnie poziom bliski 16,00%. Wobec tego Rada Polityki Pieniężnej znów (po raz szósty w tym roku!) podniosła stopy procentowe NBP. Kredytobiorców najbardziej przeraża wzrost stopy referencyjnej. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości ogłosił, że od 2023 roku nie będzie obowiązywała stawka WIBOR®. Czy jest to dobra informacja dla gospodarki oraz domowych budżetów, które z miesiąca na miesiąc są w coraz gorszym stanie?

Z tego artykułu dowiesz się:

Polonia zastąpi WIBOR. Wszystko o likwidacji WIBOR

Co należy widzieć o stawce WIBOR®?

Każdy, kto zamierza zaciągnąć zobowiązanie albo już je spłaca – zwłaszcza, jeśli jest to kredyt hipoteczny – powinien wiedzieć, co składa się na kredytowane koszty. Warsaw Interbank Offer Rate, czyli w skrócie WIBOR® to jeden z czynników wpływających na wartość oprocentowania kredytów hipotecznych (i nie tylko), a jego wysokość zależy od tego na jakim poziomie znajdują się stopy procentowe. WIBOR® jest to stopa procentowa, obowiązująca przy kredytowaniu międzybankowym w Polsce.

WIBOR® a sytuacja kredytobiorców

W ostatnim czasie RPP co miesiąc podnosi stopy procentowe. Stopa referencyjna wyniosła 7 kwietnia 4,5%, 6 maja 5,25%, a z dniem 9 czerwca było to już 6,00%. Jest to ogromna różnica w porównaniu z dniem 5 stycznia, kiedy to stopa referencyjna wynosiła 2,25%, ale jeśli spojrzymy na stan z 29 maja 2020 roku, gdzie wynosiła 0,10% to wówczas zobaczymy, że przepaść jest gigantyczna. Oczywiście taki stan rzeczy spowodował automatycznie skok stawki WIBOR®, a co za tym idzie wzrost kosztów kredytów. W efekcie skoku stopy referencyjnej raty kredytów hipotecznych stały się blisko dwukrotnie droższe, a osoby, które muszą spłacać raty ponoszą teraz co miesiąc o wiele większe wydatki. Oprocentowanie kredytu hipotecznego, o ile nie było stałe tylko zmienne stało się przyczyną kłopotów finansowych dla wielu Polaków.

Co zapowiada rząd?

Najprościej mówiąc, rząd PiS zapowiedział, że wraz z dniem 1 stycznia 2023 roku nastąpi likwidacja wskaźnika WIBOR®, a zastąpi go stawka POLONIA. Jest to jeden z pomysłów w ramach pakietu pomocy dla kredytobiorców, występujący obok wakacji kredytowych 2022-2023, dodatkowej pomocy z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców oraz funduszu na rzecz zwiększenia odporności sektora bankowego.

Zgodnie ze stanem na maj 2022 roku, WIBOR(R)3M wyniósł 6,44%, natomiast WIBOR(R)6M uplasował się na poziomie 6,66%. To bardzo dużo, gdyż jeszcze 9 miesięcy temu wskaźniki te wynosiły odpowiednio 0,24% i 0,28%. Aktualnie stawka POLONIA wynosi 4,90%, a więc znacznie mniej niż stawka WIBOR®.

Czym jest stawka POLONIA?

Stawka POLONIA wywodzi się rynku międzybankowego depozytów overnight, a konkretnie ma wpływ na oprocentowanie tychże depozytów. Obowiązuje ona przez jeden dzień roboczy, po czym zmienia się jej wartość. O tym, ile wynosi wskaźnik POLONIA decyduje Narodowy Bank Polski, a stawkę procentową wylicza na podstawie transakcji, jakie dokonują między sobą Banki w Polsce. Rząd może zatem narzucić obowiązek posługiwania się właśnie stawką POLONIA zamiast stawką WIBOR®.

Jaka będzie sytuacja kredytobiorców po zmianach?

Na sytuację kredytobiorców od 1 stycznia 2023 roku wpłynie nie tylko zamiana stawki WIBOR® stawką POLONIA, ale cały pakiet zmian proponowanych przez rząd. Wakacje kredytowe spowodują to, że okres spłaty kredytu wydłuży się do 8 miesięcy bez naliczania dodatkowych odsetek. Kredytobiorcy, którzy mają trudną sytuację życiową otrzymają wsparcie z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców w wysokości 2000 zł wypłacanych co miesiąc w ciągu 3 lat. Natomiast nowy fundusz dla sektora bankowego ma zostać zasilony kwotą blisko 3,5 mld złotych.

Nowa stawka, nawet jeśli jej obliczanie odbywać się będzie na podstawie transakcji dokonywanych na rynku międzybankowym nie musi być od razu znacznie niższa niż WIBOR®. Ponadto, nawet jeśli faktycznie będzie niższa nie musi od razu wpłynąć na wysokość rat kredytów. Mimo to rząd zapowiada, że według wyliczeń stosowanie stawki POLONIA faktycznie wpłynie na obniżenie się rat kredytów. Przykładowo jeśli kredytobiorca płaci teraz ratę na poziomie 2 100 zł zastosowanie stawki POLONIA zmniejszyłoby ratę do 1 800 zł, co daje 300 zł oszczędności miesięcznie. 

Zaktualizowano: 01.09.2022

Dodano: 25.05.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top