Prognozy dla WIBOR 6M

Opublikowano: 14 Lip 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza zaprzestać podwyższania stóp procentowych. Przekłada się to na wyższe koszty, jakie muszą ponosić kredytobiorcy w związku ze spłatą swoich zobowiązań. Klienci niepokoją się o swoją przyszłość finansową, co jest usprawiedliwione biorąc pod uwagę skalę podwyżek. Ale ile tak naprawdę będziemy musieli płacić w najbliższej przyszłośc? Aby dowiedzieć się, jak to faktycznie będzie należy przyjrzeć się prognozom dla stawki WIBOR 6M.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego stawka WIBOR 6M jest ważna dla kredytobiorców,
  • jak sytuacja gospodarcza wpływa na koszty kredytów,
  • co wspólnego mają stopy procentowe ze wskaźnikiem WIBOR,
  • czy w przyszłości zapłacić droższe czy tańsze raty.
Prognozy dla WIBOR 6M

Czym jest wskaźnik WIBOR 6M?

Każdy, kto w chwili obecnej spłaca kredyt hipoteczny powinien zainteresować się tym, ile wynosi i jak będzie zmieniał się wskaźnik WIBOR 6M. Aby zrozumieć co to tak naprawdę jest, należy odszyfrować skrót. WIBOR to z angielskiego Warsaw Interbank Offered Rate, natomiast 6M oznacza okres 6 miesięcy. Matematycznie jest to średnia arytmetyczna oprocentowania kredytów, które są zawierane na rynku międzybankowym na okres 6 miesięcy, z odrzuceniem wartości skrajnych. Według WIBOR6M banki ustalają wartość oprocentowania kredytów po zmiennej stopie procentowej. Wartość oprocentowania w przypadku stawki WIBOR 6M jest aktualizowana co 6 miesięcy.

Ile teraz wynosi wskaźnik WIBOR 6M?

Na dzień 11 lipca 2022 roku wskaźnik WIBOR 6M wynosi 7,38%. Aktualne dane na ten temat każdy może na bieżąco śledzić na stronie GPW Benchamark, który jest administratorem wskaźnika referencyjnego WIBOR.

Kto korzysta ze wskaźnika WIBOR 6M?

Zastanawiasz się, czy oprocentowanie kredytu hipotecznego, który teraz spłacasz zależne jest od stawki WIBOR 6M? To zależy, który bank udzielił Ci zobowiązania. Bowiem nie wszystkie banki korzystają z tego konkretnego współczynnika. Natomiast listę tych, które korzystają z WIBOR 6M, prezentujemy poniżej:

Sytuacja gospodarcza a raty kredytów

W następstwie kryzysu, wywołanego wojną na Ukrainie oraz zjawiska galopującej inflacji, polityka realizowana przez Radę Polityki Pieniężnej zakłada ciągłe podwyżki stóp procentowych. W kontekście kosztów kredytów najbardziej istotna jest tutaj stopa referencyjna NBP. To właśnie ona ma wpływ na to, ile będą musieli zapłacić kredytobiorcy. Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,50%. Dla porównania, we wrześniu 2022 roku wynosiła ona zaledwie 0,10%.

Prognozy dla wskaźnika WIBOR 6M. Jaki jest aktaulny WIBOR i kiedy spadnie WIBOR?

Trudno jest jednoznacznie prognozować, jak bardzo w przyszłości zmieni się stawka WIBOR 6M. RPP zapowiedziała, że dopóki w Polsce rośnie inflacja, dopóty stopy procentowe będą podwyższane. Jeśli będzie to prawda i dalej stopy będą rosły, to będzie również rosnąć stawka WIBOR. Można tu jedynie spekulować, biorąc pod uwagę tendencję, która wystąpiła w ciągu kilku ostatnich miesięcy i zakładając, że ta tendencja się utrzyma.

Stopa referencyjna zwiększyła się o 6,40% czyli o 640 punktów bazowych. Natomiast WIBOR 6M we wrześniu 2021 roku wynosił 0,90%, a teraz – jak już wspomnieliśmy – jest to 7,38%. Jest więc to zmiana o 6,48% na przestrzeni 9 miesięcy. Jeśli do końca 2022 roku stopa referencyjna wyniesie 10%, to wówczas WIBOR 6M może dojść do wartości dwucyfrowej. Wszystko jednak zależy od tego, czy faktycznie dalej rzeczone zjawisko się utrzyma.

Która odmiana wskaźnika WIBOR jest lepsza?

Oprócz WIBOR 6M można także mówić o WIBOR 3M. Jak sama nazwa wskazuje, ten drugi rodzaj stawki odnosi się do okresu 3 miesięcznego, a więc dwukrotnie krótszego niż w przypadku WIBOR 6M. Jeśli więc w przyszłości koszty kredytów będą ciągle rosły, to ci kredytobiorcy, których banki posługują się stawką WIBOR 6M będą dłużej płacić niższe raty. Jednakże, kiedy już dojdzie do aktualizacji współczynnika, wówczas wysokość rat wzrośnie gwałtownie.

Jeśli ciekawią Cię prognozy na temat WIBOR 3M to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czy stawka WIBOR zawsze będzie obowiązująca?

Propozycja rządowa zakłada szeroką pomoc dla kredytobiorców, w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W ramach tego programu znajdują się takie propozycje, jak:

  • rezygnacja ze wskaźnika WIBOR – zastąpienie dotychczasowego wskaźnika inną stawką referencyjną,
  • ustawowe wakacje kredytowe – dla osób, które z powodu trudnej sytuacji finansowej będą miały problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego,
  • finansowanie przez banki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Póki co nie wiadomo na pewno, która stawka zastąpi wskaźnik WIBOR. Spekulacje dotyczą zarówno stawki POLONIA jak i WKF.
 

Zaktualizowano: 07.11.2022

Dodano: 01.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top