Prognozy dla WIBOR 3M

Opublikowano: 13 Lip 2022 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Stawka WIBOR 3M jest wskaźnikiem bardzo ważnym dla każdego kredytobiorcy. Bowiem od wielkości tej stawki zależy, jak wysoką ratę kredytu będziemy spłacać. Ostatni czas jest dla polskiej gospodarki bardzo trudny. Mocno odczuwalne jest zjawisko rosnących stóp procentowych. Chyba każdy, kto obecnie spłaca kredyt zastanawia się, czy w przyszłości jego sytuacja ulegnie poprawie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Prognozy dla WIBOR 3M

Zmiana stóp procentowych a sytuacja kredytobiorców

Raty kredytów hipotecznych zwiększyły się ostatnimi czasy nawet dwukrotnie. To postawiło wielu kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Rada Polityki Pieniężnej, począwszy od października 2021 roku co miesiąc podwyższa stopy procentowe NBP. Z punktu widzenia kredytobiorców najważniejsza jest stopa referencyjna, bowiem to ona ma wpływ na koszty kredytów. Wzrost stóp procentowych jest bardzo znaczny, gdyż jeszcze we wrześniu 2021 roku stopa referencyjna wynosiła 0,10%. Obecnie jest to 6,50%.

WIBOR 3M a rata kredytu

Wraz ze zmianą stopy referencyjnej rośnie wskaźnik WIBOR, co bezpośrednio wpływa na zmianę wysokości raty kredytu. Stawki WIBOR można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej GPW Benchmark. Na dzień 11 lipca 2022 roku stawka WIBOR 3M wynosi 7,08%. Ta stawka referencyjna odzwierciedla trzymiesięczny koszt zobowiązania w transakcjach między bankami. Fakt, że wzrost stóp procentowych wpływa na zwiększenie się stawki WIBOR powoduje również rosnące raty kredytów.

Prognozy dla WIBOR 3M na najbliższy czas

Prognozy krótkoterminowe dla WIBOR 3M są oczywiście takie, że stawka ta będzie rosła. Ale ile tak naprawdę może wynieść? Wszystko będzie zależało od tego, czy i w jakim stopniu dalej będzie rosła stopa procentowa. Na przestrzeni 8 miesięcy WIBOR wzrósł ponad siedmiokrotnie. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to już w sierpniu WIBOR 3M może być wyższy o 0,30%-0,40%.

Eksperci z ING Banku Śląskiego pewien czas temu twierdzili, że stopy mogą wzrosnąć nawet do 10%. 

Prognozy dla WIBOR 3M na przyszłość

Prognozy długoterminowe również w tym przypadku nie są zbyt optymistyczne. Uwzględniając obecną tendencję, nawet przyjmując założenie, że RPP nieco wyhamuje z podwyższaniem stóp procentowych, to i tak w 2023, a już na pewno w 2024 roku WIBOR 3M może osiągnąć 10%, a nawet przekroczyć tę stawkę. Oznaczałoby to bardzo złe wiadomości dla wszystkich kredytobiorców.

Jak mogą wzrosnąć raty kredytów?

Pokażemy teraz, jak mogą wzrosnąć raty kredytów hipotecznych dla różnych możliwych scenariuszy. Wszystkie założenia, wartości oraz dane są przedstawione oraz objaśnione w każdym przykładzie.

Przykład 1. Pani Mirosława obecnie spłaca kredyt hipoteczny. Do spłaty zostało jej 100 000 zł, a ostatnią ratę zapłaci 4 lipca 2030 roku. Obecnie rata wynosi 1451,06 zł. Przy założeniu, że w wyniku wzrostu stawki WIBOR 3M wartość oprocentowania kredytów wzrośnie o 2,00%, rata Pani Mirosławy wyniesie 1556,94 zł.

Przykład 2. Pan Stanisław wziął niedawno kredyt hipoteczny i teraz musi spłacić 200 000 zł. Termin spłaty kredytu przypada na dzień 4 lipca 2042 roku. W tej chwili Pan Stanisław płaci ratę w wysokości 1787,78 zł. Jeżeli, w tym przypadku stawka WIBOR 3M sprawi, że oprocentowanie kredytów wzrośnie o 3,00%, wówczas co miesiąc Pan Stanisław będzie musiał spłacić ratę, która wynosi 2190,21 zł.

Tagi: rata kredytuwibor

Zaktualizowano: 01.09.2022

Dodano: 01.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top